Inspirace pro létání s dronem 11 minut čtení

Skydio 2+ & Keyframe™: Hollywoodský kameraman v kapse

21 února 2022

Štěpán

Řekněte sami, koho by nelákalo pořídit si dron v hodnotě současných hobby modelů střední třídy, který by vám umožnil vytvářet atraktivní videa svým stylem, dynamikou a plynulostí záběru srovnatelné s hollywoodskou produkcí? Mít prostě takového robotického hollywoodského kameramana v kapse, nebo spíš v batohu!

Obsah článku

S automatickými režimy si nevystačíte dlouho

Někomu to může připadat jako samozřejmost, „Jasně, koupím si například DJI Air 2S s automatickými režimy a je vystaráno!“ Ano, do jisté míry to může být pravda, s praxí ale nejspíš zjistíte, že to ani zdaleka není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Skutečnost je taková, že běžné automatické režimy (Boomerang, Dronie, Rocket, Orbit a další), jsou rozhodně fajn, ale postavit zajímavé video čistě na nich? To by asi nebylo úplně ono! Respektive pár zajímavých záběrů lze z této „automatiky“ vytřískat, ony základní pohyby se ale brzy vyčerpají, načež zjistíte, že bude potřeba vypilovat vlastní pilotní techniku a ovládání kamery. Nebo snad ne?

Skydio s kořeny v MIT

Co když už teď existuje technologie, která jde v tomto směru výrazně dál? Systém, díky němuž lze dopředu naplánovat trasu letu, stanovit důležité momenty, zaměřit se na různé objekty a zbytek nechat na inteligentním programu?!

Přesně takovou technologii a funkcionalitu nabízí značka Skydio, což je americký výrobce dronů původně založený partou nadšenců s kořeny na prestižní technologické univerzitě MIT. První samostatné práce v oblasti autonomního řízení dronů řešili již v roce 2009, samotná značka Skydio vznikla v roce 2014. Další 4 roky na to spatřil světlo světa jejich první automaticky řízený dron Skydio R1.

První generace autonomního dronu Skydio R1
První generace autonomního dronu Skydio R1

Dron, o kterém jsem roky snil!

Poskočme v čase do současnosti, kdy má Skydio ve své nabídce 3 různé drony, aktuálně se ale prodává zatím jen základní – „multimediální hračka“ Skydio 2+. O dronech Skydio jste už možná slyšeli, jelikož si v odborných kruzích získávají velice solidní renomé, zejména díky pokročilým systémům mapování svého okolí, respektive schopnosti vyhýbat se překážkám.

Už jen tato schopnost předurčuje drony Skydio 2 a nyní Skydio 2+ k filmování outdoorových aktivit, zejména ke sledování pohybujících se objektů ve volném terénu. Já sám již roky sním o dronu, který si jednou vezmu s sebou na kolo, někde na kopci jej vypustím, nastavím mu sledování a on se mě bude držet, aniž bych se musel bát, že se „rozseká“ o první strom či jinou podobnou překážku.

Dron Skydio 2

Magické slůvko Keyframe

Stále ale nejsme u posledního vylepšení, tedy u nejzajímavější funkcionality nejnovější generace dronů Skydio 2+. Oním magickým zaklínadlem je výraz Keyframe™. Klíčové snímky, jak zní český překlad, možná znáte ze střihových programů, stejně tak jsou ale důležité i ve filmařině.

Klíčové snímky totiž zachycují ty nejdůležitější momenty a děje snímaného příběhu. Dnes probíraná funkce Keyframe™ je přitom na první pohled jen jednou z možností automatických režimů snímání, či sledování objektu, od všech ostatních se ale dost odlišuje.

Skydio 2: Ukázka funkce Keyframe
Ukázka funkcí Keyframe

V případě všech šestnácti, víceméně klasických automatických režimů (Boomerang, Dronie, Hover, Orbit, Vortex atd.), určíte dronu objekt zájmu a pohyb, který má vykonat. V případě funkce Keyframe™ ale přesně dopředu plánujete jeho trasu, respektive zadáváte dronu ony podstatné klíčové snímky, mezi nimiž se již pohybuje zcela automaticky.

Keyframe slovy tvůrců Skydio

„Co odlišuje amatérské filmaře od těch profesionálních? Nejčastěji plynulost pohybu jejich kamery. Velcí filmaři z Hollywoodu na to mají spoustu výbavy a celé štáby, naopak Skydio 2+ se svou funkcionalitou Keyframe™ dokáže stejnou preciznost a plynulost vložit do rukou prakticky jakémukoliv tvůrci. Pilot si pouze vybere své ‚Klíčové snímky‘ pomocí několika kliknutí na ovladači a Skydio 2+ následně obstará plynulý pohyb kamery mezi nimi. Zvolené klíčové snímky lze navíc různě upravovat, měnit rychlost či směr pohybu,“ vysvětluje výkonný ředitel Skydio, Adam Bry.

Naplánovaná trasa Keyframe

Naplánovaná trasa Keyframe

Vybrat ty správné klíče!

Celý proces programování klíčových snímků (Keyframe™) by měl být uživatelsky nanejvýš jednoduchý a přívětivý. Vyberete si místo, čas a scénu, vzlétnete se svým dronem, přepnete na funkci Keyframe™ a začnete „programovat“ svůj filmařský a režisérský počin. Jeden „letový plán“ se přitom může skládat až ze 100 klíčových snímků.

Ovládání bez ovladače?!

Pokročilý dron Skydio 2+ nabízí, vedle programu Keyframe™, i řadu dalších zajímavostí a specifik. Mě třeba dále zaujala možnost 3 cest, jak tento dron ovládat:

  • První možností je víceméně klasický ovladač s dvojicí kniplů s připojeným telefonem či tabletem.

365405876-klasicky-dalkovy-ovladac-skydio

  • Druhou cestu představuje zjednodušený ovladač Skydio 2+ Beacon, tedy malý nenápadný dálkový ovladač s několika málo tlačítky a jednoduchým displejem. Jeho pomocí lze vybírat a spouštět různé letové režimy, pohybem ruky poté měnit výšku nebo polohu dronu.

365405928-zjednoduseny-dalkovy-ovladac-skydio-beacon-03

  • Třetí možností je nechat všechny ovladače doma, případně si žádný ani kupovat nemusíte, jelikož si můžete vystačit s telefonem a příslušnou aplikací. Jen pozor na dosti omezený dosah signálu!

Kolik toho vidí a jak daleko letí Skydio 2+?

Dnešní téma základního představení dronů Skydio 2+ můžeme pomalu uzavřít s tím, že níže si ještě představíme základní parametry nového, nebo spíše inovovaného dronu Skydio 2+. Zároveň bych rád zmínil, že Skydio má ve svém portfoliu i pár dalších technologických lahůdek, o nichž si více povíme třeba příště.

Parametry Skydio 2+

Cena: od 1 099 USD do 2 169 USD (Starter Kit – Pro Kit)

Kamera (video/foto): 4K 60 FPS (HDR) / 12 MPS (JPEG + RAW)

Kontrola okolních překážek: 360°

Maximální rychlost letu: 36 mph (57 Km/h)

Maximální doba letu: 27 minut

Maximální vzdálenost: 3/6 km (Beacon/Klasický ovladač)

Hmotnost dronu s baterií: 800 g

Více informací: https://www.skydio.com/skydio-2-plus

Skydio 2 versus DJI Mavic 3 | Představení a porovnání, létání mezi překážkami!

Jak jste se dozvěděli výše, Skydio je jeden z velice zajímavých hráčů mezi předními výrobci komerčních, ale nyní třeba i vojenských dronů. Ač se jedná o samostatnou značku, tak není tajemstvím, že v jejím pozadí stojí taková jména jako je Siemens nebo třeba Intel. Drony Skydio se zatím oficiálně prodávají pouze v Severní Americe, nám se každopádně dostal do ruky jeden kousek, kterému se chceme podívat blíže na zoubek.

Aby se ale naše představení tohoto nanejvýš zajímavého a schopného dronu, jakým Skydio 2 rozhodně je, nevznášelo kdesi ve vzduchoprázdnu, rozhodli jsme se poměřit jej se zavedenou konkurencí, kterou představuje DJI Mavic 3.

Dříve, než se pustíme do detailnějšího rozboru, pojďme si říct, že Skydio 2+ lze pořídit v základu, tedy jako Starter Kit za 1 099 USD (samostatný dron). Druhou možností je více vybavený Sports Kit v ceně 1 549 USD, s trojicí baterek a ovladačem Beacon. Následuje plně vybavený Cinema Kit (1 949 USD), případně luxusní Pro Kit (2 169 USD).

Více info o kitech Skydio

Více informací o cenách a kitech na webu: shop.skydio.com

Skydio 2 vs DJI Mavic 3 – technická data a kolizní senzory

Zaměříme-li se čistě na technická data dronů Skydio 2, případně částečně vylepšené verze Skydio 2+, a porovnáme-li je s moderní klasikou – DJI Mavic 3 –, zjistíme, že DJI vede jak po stránce kvality kamery, tak i v obecných letových parametrech. Alespoň co se tabulkových údajů týká. O čem již ale tabulky tak dobře nehovoří a co naopak hraje ve prospěch dronů Skydio, je jejich výrazně vyšší úroveň protikolizních senzorů.

Ano, i DJI Mavic 3 má na svém těle řadu kontrolních čidel a měl by registrovat překážky víceméně všude okolo sebe, zase tak úžasné a všemohoucí to ale bohužel není. Jednou z nevýhod dronů od DJI je kupříkladu fakt, že jejich čidla jsou převážně plochá, registrují tedy jen určitou výseč reality, určitý úhel. I když i to se postupně mění.

Porovnání Skydio2 a DJI Mavic 3

Naopak u dronu Skydio je čidel nejen celá armáda, rovněž jsou již od pohledu větší, a navíc jsou jejich čočky patrně vystouplé. Každé z nich tak může pokrýt obrazový záběr 180°. Vzhledem k jejich počtu, obrazovému úhlu a kvalitě jejich snímačů by Skydio mělo disponovat obrazovou protikolizní ochranou v rozsahu 360°, navíc ve 4K kvalitě!

Zní to jako pohádka že, jenže jak si povíme později, toto řešení funguje až neskutečně dobře! Ostatně právě tato komplexní protikolizní ochrana je tím, co staví Skydio na výrazně jinou úroveň, něž DJI Mavic 3. Minimálně v tomto ohledu.

Skydio 2 – základní obhlídka dronu

Zaměříme-li se blíže na dron Skydio 2, lze jako další přednost vyzdvihnout jeho zpracování, použité materiály a celkový dojem, který je vskutku působivý, snad až ohromující. Už jen pevný přepravní box a další detaily demonstrují, že Skydio 2 není žádná obyčejná hračka, ale poctivý kus letecké techniky.

Jednou ze specialit Skydia je originální koncept uchycení baterie k tělu dronu. Baterie se totiž do dronu nevkládá, nemá žádné speciální zajištění, na jejím místě (zespodu) ji drží pouze magnetický zámek. Na první pohled a první dojem vskutku luxusní, komfortní a uživatelsky mimořádně příjemné řešení.

Maličko zarážející ale může být skutečnost, že když si představíte průběh možné kolize, padající dron a baterii, která se vlivem nárazu sama odpojí a někam se odkutálí… Nejenže se bude hůře hledat samotný akumulátor, problém může způsobit i skutečnost, že spadnuvší dron bez baterie nebude hlásit svou polohu, což výrazně ztíží i jeho případné hledání. Baterie na magnet je tedy zajímavým a hezkým nápadem, toto řešení ale může mít i své stinné stránky.

Skydio 2 – různé sety a různé druhy ovládání

V úvodu zmiňovaný základní set (Starter Kit) obsahuje vlastně jen dron, baterii, nabíječku a 2 náhradní vrtulky. Ovládání se v takovém případě řeší čistě pomocí telefonu a příslušné aplikace. Na dotykové obrazovce lze řídit základní pohyby, zapínat automatické letové funkce, nechat se pronásledovat, natáčet atd. Spojení je řešeno na principu WiFi, dosah je proto dost omezený.

Skydio  Starter kit Outdoor
Skydio Starter Kit

V druhém vyšším setu (Sports Kit) je přibalen, vedle dalších baterií, i tzv. Beacon ovladač (v překladu „Maják“). Malé jednoruční dálkové ovládání s monochromatickým displejem, do jisté míry obdoba dálkového ovládání od televize. I zde se lze dobrat základních kontrolních pokynů, možností spouštět automatické letové funkce a tak podobně.

Až ve třetím setu (Cinema Kit) se nachází klasický dálkový ovladač, jehož pomocí lze dron řídit plně manuálně, jak jsme zvyklí třeba u strojů DJI. Dálkový ovladač je přitom bod, u něhož jsme narazili na pár kladných, ale i vícero záporných faktorů! Pojďme si je postupně pojmenovat.

Skydio 2 – přednosti a chyby dálkového ovladače

Zatím asi nejvíc chyb, či spíše jistých nedokonalostí, jsme našli na klasickém dálkovém ovladači, který je součástí Cinema Kitu. Začněme ale radši něčím pozitivním. Třeba jen zapínání ovladače, které probíhá tak, že jednoduše vyklopíte držák telefonu, alias anténu, a ovladač je v tu chvíli zapnutý. Podobné jako přijímání hovorů se starými véčkovými telefony. Nádhera! Zaklapnutím držáku se ovladač zase rovnou vypne.

Nyní zmíněná negativa. Pro někoho možná drobností, která ale jinému může dost chybět, je absence snadno dostupného přepínače provozních režimů (Normal, Sport, Cinema a tak podobně). Rovněž bychom ocenili pohotovostní tlačítko „stop“ nebo „pause“, které by zastavilo dron v letu. Škoda, že na toto ve Skydio nemysleli.

Co nás také zarazilo byla nízká kvalita kabelu pro připojení k telefonu – kupříkladu konektor v telefonu příliš nedržel. Jiným podobným neduhem je méně jisté usazení telefonu v ovladači hrozící jeho nechtěným vypadnutím v případě prudšího pohybu rukou.  

Příliš spokojeni jsme nebyli ani s rozměry samotného ovladače – zdá se nám totiž příliš malý. Je sice hezky kompaktní a skladný, ale pro držení a ovládání to není úplně ono. Poslední výtka může směřovat na ovládání pohybu kamery, gimbalu. Tam, kde DJI, ale třeba i Autel využívá scrollovací kolečka, nasadili u Skydia kolébkové ovladače s pomocnou pacičkou. Proč, proboha?! Kolečka pro jemné ovládání kamery jsou rozhodně lepším a přesnějším řešením!

Skydio 2 a zjednodušený ovladač Beacon

Použijete-li k ovládání dronu Skydio 2 zjednodušený ovladač Beacon, musíte počítat s určitými limity. Kupříkladu jeho prostřednictvím nelze nastavit kvalitu či další parametry záznamu, to jde jen přes aplikaci v telefonu. Zajímavá je rovněž skutečnost, že v tomto režimu ovládání se spouští záznam automaticky při startu dronu a vypíná se, rovněž automaticky, při jeho přistání. Nelze spouštět či vypínat manuálně v průběhu letu.

Ovládání pomocí Beaconu je jinak snadné a značně intuitivní. Směrová tlačítka rotují dron vůči ovladači (uživateli), tlačítka plus a mínus zase regulují jeho vzdálenost od ovladače. S tímto zjednodušeným ovladačem se také může stát, že bude delší čas trvat, než se chytí GPS signál. Chce to trochu trpělivosti. S klasickým ovladačem a telefonem je tento proces rozhodně rychlejší.

Skydio 2 – Beacon vs klasický ovladač

Průběh samotného letu a jeho ovládání přes Beacon je trochu specifickou disciplínou, která se hůře popisuje. Mnohem lepší bude podívat se na naše video, kde je vidět, jak se Skydio 2 chová v letu, jak pronásleduje Beacon, jak se také náhodou dostane za stromy a poté hledá cestu skrz. Zvládne to, nebo ne?

Skydio 2 Funkce orbit subject
Skydio 2 Funkce orbit subject

Poněkud svérázný je rovněž proces přistávání, kdy se stiskne červené tlačítko na ovladači, načež máte pár vteřin času nato oběhnout dron zezadu a chytit jej do ruky. Proč? Jelikož Skydio má na předních ramenou vrtulky umístěné zespodu, které by vás v případě přistání do ruky kamerou k sobě nejspíš slušně posekaly!

S klasickým ovladačem je situace podobná jako u jiných dronů. Start se realizuje tlačítkem na ovladači (lze i přes aplikaci), poté se dron zvedne do výšky 2–3 metrů – rozumná a bezpečná výška. Reakce na povely pilota jsou vcelku očekávatelné. Zprvu nás jen trochu zarazilo, že Skydio 2 reaguje a létá v manuálním režimu pomaleji, než jak bychom očekávali. Rychlost můžete ale nastavit a takto je to alespoň uživatelsky přívětivé, minimálně pro začátečníky.

Skydio 2 – přistávání na značku spíš jen jako frajeřinka!

Zajímavou funkcí je možnost automatického „přistání na značku“, která je natištěná na transportním kufříku. Není to rozhodně nejvhodnější řešení za větrných dní, je-li ale bezvětří, je to slušná frajeřinka. Stačí dostat dron nad kufřík se značkou, sklopit kameru k zemi, a pak vybrat v aplikaci funkci přistávání. Nám se to povedlo, dron přistál skoro přesně, ale na 100 % tomuto procesu důvěřovat nelze. Přistávání do ruky nebo na větší rovnou plochu bude určitě jistější.

Skydio 2 – inteligentní letové funkce (Motion Track)

Máte-li k dronu Skydio 2 připojený klasický dálkový ovladač a telefon s aplikací Skydio, budete mít k dispozici i plnou paletu inteligentních letových funkcí. Osobně jsme vyzkoušeli vícero z nich, což opět bude nejlépe vidět na videu.

V základu jsme testovali jak klasický Motion Track (sledování zvoleného subjektu), tak třeba i Orbit (kroužení okolo subjektu). Rovněž nás zajímala funkce „Cable“, tedy simulace kamery umístěné na kabelu, či kreativní režim KeyFrame.

Skydio 2 a funkce Cable
Skydio 2 a funkce Cable

Poslední jmenovaná funkce je krásně zpracovaná v tom smyslu, že si člověk nahrubo proletí trasu, kterou chce zaznamenat, cestou vybere požadované „klíčové snímky“ a následně nechá program vytvořit plynulou trajektorii mezi nimi, jako jsme popisovali výše v článku u představení Skydia. Následně již stačí jen stisknout tlačítko, nechat dron putovat po dané trase, tam i zpět, měnit rychlost a tak podobně. 

Šikovné a luxusně názorné na tomto procesu je, že v kontrolní aplikaci se takto uložená trasa zobrazí v podobě smíšené reality, kdy vidíte reálný obraz z dronu a v něm vyznačenou vámi nahranou trasu a zvýrazněné klíčové snímky.

Skydio 2 vs DJI Mavic 3 – zátěžový test, aneb schopnost kolizních senzorů!

Poslední disciplínou, kterou jsme si na Skydio 2, ale i na DJI Mavic 3 přichystali, bylo sledovaní vybraného subjektu, který se pohyboval (běhal). Nikoliv však na otevřeném prostranství, ale mezi stromy, keři a jinými překážkami.

Nutno zmínit, že jak DJI Mavic 3, tak i Skydio 2 svůj úkol splnily, objekt zájmu udržely, neztratily jej a do ničeho nenarazily. Plynulostí letu, kvalitou pronásledování, a hlavně schopností aktivně a smysluplně se vyhýbat všem překážkám má přitom Skydio 2 jednoznačně navrch. „Horší jak nenechavý komár, bráško“, zhodnotil jeho schopnosti Alex ve videu.

Skydio 2 vs DJI Mavic 3 – závěrečné shrnutí

Budeme-li se bavit čistě o kvalitě obrazu, možnostech kamery a výsledném výstupu, je na tom DJI Mavic 3 o dost lépe než zkoušené Skydio 2. Zásadní posun nejspíš nepřinese ani vylepšená verze Skydio 2+. DJI je v tomto směru jasný vítěz.

Na druhou stranu, pokud v něčem Skydio kraluje, pak je to jeho schopnost pronásledovat zvolený objekt, a hlavně vyhýbat se všem myslitelným překážkám. Skydio tak bude dokonalý parťák pro všechny, kteří by chtěli natáčet sami sebe, nebo své kamarády, na kole, na lyžích, na jednokolce, při běhání, lezení a při řadě dalších aktivit.

V tomto směru je Skydio naprostá špička. Také DJI Mavic 3 není špatný, plynulost jeho pohybu při sledování a schopnost vyhýbat se nečekaným nástrahám ale zkrátka není taková. Tam, kde Skydio létalo jistě a bez zaváhání, byl pohyb Mavicu 3 ve vzduchu poměrně nejistý a nejedou i dost trhaný. Nikdo ale neříká, že se to s další generací nezlepší, neposune. Čekáme, že určitě ano! Jako uživatelé můžeme být jen rádi za takovýto konkurenční boj.

Skydio představuje vlastní startovací dock

7. prosince 2022 představilo Skydio vlastní startovací dock pro ještě autonomnější možnosti napájení, vypouštení, létání a přistávání s dronem. Podobně jako nedávno představený DJI Dock pro Matrice 30.

Další, nikoliv však definitivně poslední přednost dronů Skydio, je možnost plánovat letové mise a realizovat díky tomu třeba fotogrammetrické úkoly. Tedy vytvářet 2D, či 3D modely a sbírat další optické podklady. Podobné věci umí i DJI, ale u zcela jiných profi dronů za zcela jiné peníze! Ale to je jen malá odbočka na závěr. Za nás tedy rozhodně velká spokojenost s dronem Skydio 2 a nemalé nadšení. Škoda jen, že se drony Skydio zatím prodávají jen v Americe, ale i to se snad časem změní.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den