Když si vybíráte nový dron, nebo se
jen ze zajímavosti probíráte parametry modelů, které by vám jednou snad
i mohly dělat společnost, pak se nejspíš nevyhnete informaci definující
maximální dolet dronu. Tento údaj, který se u lepších kousků počítá
v kilometrech, se může u různých modelů dost lišit. Fakticky se ale
jedná o parametr, s nímž bychom se ale vlastně nemuseli výrazně
„trápit“. Přesto je ale hodnota doletu nejednou ústředním tématem
řady zapálených diskuzí či recenzí, včetně otázky, jak lze dolet dronu
posílit nebo prodloužit, třeba pomocí různých doplňků. Má to ale smysl
a je to vůbec potřebné a legální?
Návody na létání a práci s dronem
Naplánovat a vypustit! Jak na plánování letu dronů s funkcí Waypoints + videonávod
4 ledna 2023
Obsah článku
- Kde jemná práce s kniply nestačí
- Sběr dat a nezbytné plánování misí
- Automatické letové funkce a plánování letu (Waypoints)
- Plánování letu? Jen když DJI dovolí!
- Waypoints, Keyframes, autopilot a další
- DJI Waypoints pro drony Mavic 3
- Plánování Waypoints – Více automatiky, nebo vše plně pod kontrolou?
- DJI Waypoints – Plný manuál jen pro trpělivé!
- Plánování bod za bodem – jen krůček k dokonalosti
- Nedokonalost nás nerozhodí
Kde jemná práce s kniply nestačí
Umět správně řídit a plně manuálně ovládat vlastní dron je samozřejmě stále základem „dobrých droních mravů“ a „klasického droního vychování“. Proto každý, kdo to myslí s létáním alespoň trochu vážně, by si měl dostatečně osvojit základní pilotní dovednosti. Zvládnout manuální start a přistání, základní pohyby, ideálně průběžně trénovat vzorové letové sestavy (obrazce).
Zkušení a dostatečně nadaní piloti mohou samozřejmě vytěžit své dovednosti naplno při pořizování úchvatných videí a kouzelných snímků. Jenže ne každý dokáže ovládat svůj dron náležitě delikátně, případně navazovat jednotlivé pohyby jeden na druhý tak, aby byl výsledek požadovaným způsobem „cinematický“.
Zároveň se najdou i situace, kdy sebelepší pilotní dovednosti jednoduše nedokáží nahradit strojově přesný pohyb, zejména jeho vícenásobné opakování. Někdy prostě chcete, nebo potřebujete zalétnout jednu a tu samou trajektorii vícekrát za sebou, opakovat stejnou misi několikrát po sobě – třeba proto, aby bylo možné jednotlivé záběry, časy nebo stavy mezi sebou co nejlépe porovnat.
Epic ISLE OF SKYE - Drone and timelapse (DJI Mavic Air) – ukázka cinematických záběrů a Timelapse videí z dronu
Sběr dat a nezbytné plánování misí
Přesně k takovému účelu se dokonale hodí různé automatizované letové funkce a zejména možnosti plánování, záznamu a opakování letu. Touto vymožeností jsou nejčastěji „obdařené“ profesionální drony (např. z řady DJI Mavic 3 Enterprise), u nichž je plánování misí nezbytnou součástí základní softwarové výbavy, aby bylo vůbec možné sbírat požadovaná data.
Není přitom důležité, jestli kontrolujete multispektrální kamerou kvalitu porostu, termálním snímačem hledáte poškození solárních článků, nebo díky klasickému RGB záznamu vytváříte podklady pro 3D mapy či fotogrammetrii. Profesionální drony a jejich praktická využitelnost zkrátka často stojí a padají právě s funkcí přesného plánování letových misí vznikajících formou křivky, která je protnutá řadou uzlových bodů, skrze které se dron postupně prolétá.
V principu značně podobné, ale jinak prakticky aplikované, funkcionality je možné využít i u různých hobby a polo-profi dronů, které více než pro sběr dat využíváme jako záznamová a kreativní zařízení. Plánování letových misí je i zde řízeno hlavně uzlovými body, nebo klíčovými snímky, což můžeme nejlépe zabalit pod všeobjímající anglický výraz „Waypoints.“ Ten je ostatně hlavním zaklínadlem celého dnešního článku.
Creating Waypoint Missions On DJI Pilot 2 - tutorial
Automatické letové funkce a plánování letu (Waypoints)
Abychom se v dnešním tématu hned na úvod neztratili, pojďme si říct, že plánování misí (funkce Waypoints) není to samé jako automatické, nebo „chytré“ letové funkce. Ano, i mnohé automatické kreativní letové režimy (Circle, Dronie, Rocket, Boomerang apod.) jsou určitým druhem plánované mise, které je možné do jisté míry uzpůsobit našim potřebám. Systém plánování přes uzlové body (Waypoints) je ale výrazně jinde už jen proto, že boří a překračuje mnohá omezení klasických automatických letových funkcí.
V případě plánování „bod za bodem“ totiž můžeme vytvořit či navrhnout prakticky jakoukoliv letovou trajektorii, a nemusíme se tedy spoléhat na předem definované obrazce. Můžeme navíc určovat a měnit, co má dron při průletu konkrétního bodu udělat, jakou se má pohybovat rychlostí, kterým směrem má mířit jeho kamera a mnoho dalšího.
V neposlední řadě je velikou výhodou plánování misí bod za bodem (Waypoints) možnost uložení vytvořené mise a její následné opakování, kdykoliv to bude potřeba. Takto můžeme pořizovat například různé časosběrné záznamy mapující opakovaně jedno a to samé místo v různých časech nebo částech roku, monitorovat průběh stavby, sledovat a porovnávat hustotu dopravy a mnoho dalšího.
Plánování letu? Jen když DJI dovolí!
Jak je to vlastně s možnostmi plánování Waypointů u nejoblíbenějších a nejčastěji používaných dronů? U nejvýznamnějšího světového výrobce DJI je to, nikoliv výjimečně, trochu zamotané. Obecně lze říct, že automatické letové funkce jsou vyhrazeny hlavně dronům, které mají protikolizní senzory. Nepatří sem proto nejdostupnější modelym, jako je DJI Mini 2 a Mini 3 (Mini 3 Pro naopak ano).
Druhou a neméně podstatnou podmínkou je podpora funkce Waypoints v obslužné aplikaci na telefonu nebo v chytrém ovladači. V tomto bodě platí, že DJI dříve více podporovalo své dražší drony (modely Phantom, Mavic 2 a další), které ke svému řízení využívaly dnes už zastarávající aplikaci DJI GO. V novější aplikaci DJI Fly nám naopak funkce Waypoints delší čas chyběla.
Nedávno se ale situace pozměnila, jelikož DJI vydalo aktualizaci aplikace DJI Fly, do níž přidalo právě funkci plánování systémem Waypoints. Tato funkcionalita je aktuálně vyhrazena zejména vrcholné řadě DJI Mavic 3, tedy modelům Pro, Classic a Cine. Určitá jednodušší podoba plánování letů na základě klíčových snímků je dostupná třeba i pro drony DJI Mini 3 Pro. U DJI Mini 3 Pro ale platí omezení možnosti plánování misí pouze na funkci Hyperlapse, klasická videa proto tímto způsobem pořizovat, bohužel, nelze.
Waypoints, Keyframes, autopilot a další
Svět moderních dronů ale není naštěstí omezen jen na produkty a služby DJI, jelikož se nabízí i jiné možnosti a alternativy. Pokud se v rychlosti zmíníme o dalších výrobcích, tak svou specifickou podobu plánování letu nabízí třeba společnost Skydio u svých DRONů Skydio 2+ a nazývá ji KeyFrames. Tato funkce je ideální hlavně pro vytváření působivých, plynulých a snadno opakovatelných filmových záběrů Hollywoodského střihu.
Zajímavou a lákavou alternativou jsou rovněž aplikace třetích stran využívané hlavně pro drony DJI. Tyto doplňkové aplikace často nabízí funkce, kterých se od mateřského výrobce nedočkáme. Jednou z nich je kupříkladu aplikace Litchi. Ta nabízí možnost plánování, řízení a opakování letových misí třeba i u základních dronů řady DJI Mini 2 (zatím není dostupná pro drony DJI Mini 3).
Jednou z výhod aplikace Litchi je možnost vytvářet letové mise v klidu doma na počítači, a poté je nahrát do aplikace. Navíc je možné své letové plány ukládat na internet a zde je sdílet s ostatními uživateli. Případně přesně naopak – člověk vlastně sám nic plánovat nemusí, někdy prostě stačí najít jiným uživatelem již vytvořenou misi, stáhnout si ji do své aplikace, poslat dron do vzduchu na tom správném místě a pak už jen stisknout tlačítko START!
DJI Mavic 3 Waypoints vs DJI Air 2S Litchi Waypoints
DJI Waypoints pro drony Mavic 3
Přestože je každá aplikace řešící klíčové snímky (Waypoints) jiná a každý výrobce dronů řeší tuto problematiku trochu jinak, určité spojující prvky a obdobné logické postupy najdeme prakticky u všech řešení napříč celým trhem. Pojďme si proto trochu blíže popsat možnosti funkce Waypoints nedávno přidané do aplikace DJI Fly určené pro drony Mavic 3. Díky tomu se snáze zorientujete v možnostech plánování letových misí v rámci jiných aplikací nebo u jiných výrobců.
Výchozím bodem pro využití funkce DJI Waypoints může být konstatování, že lze mise vytvářet 2 základními způsoby:
- Jeden z nich představuje fyzické plánování letu přímo na místě s dronem ve vzduchu.
- Druhou možností je plánování v aplikaci (na ovladači nebo v telefonu), na místě akce nebo s předstihem v zázemí domova.
První způsob funguje očekávatelně tak, že se vznesete do vzduchu, svůj dron domanévrujete na místo prvního uzlového bodu a ten uložíte. Následně letíte na místo druhého klíčového snímku, uložíte a pokračujete až na konec mise. Podobný postup vlastně platí i pro druhý způsob – plánování „na zemi“, tedy čistě v aplikaci, kdy si na mapě vybíráte jednotlivé klíčové snímky, definujete jejich parametry a postupně je spojujete v kompletní letový plán.
DJI Mavic 3 Waypoints Is FINALLY Here! – Základní představení
Plánování Waypoints – Více automatiky, nebo vše plně pod kontrolou?
Výše popsané plánování pomocí klíčových snímků je vlastně hodně zjednodušené a zestručněné. Fakticky je totiž potřeba zvážit a definovat řadu doplňkových parametrů, případně se můžete, při prostém testování této funkce, spolehnout na jednoduše zvolené globální nastavení.
Na co je potřeba myslet při plánování mise a co vše můžete nastavit? Je toho vlastně docela dost. V první řadě řešíte takové základy jako je:
- výška letové hladiny v místě jednotlivých uzlových bodů,
- rychlost pohybu dronu mezi nimi,
- natočení kamery,
- různé funkce záznamu,
- co má dron udělat po dokončení mise (přistát, vrátit se, zastavit na místě),
- nebo od kterého uzlového bodu má začít. Nemusí to být vždy bod č. 1!
Většinu z popsaných parametrů lze nastavit vcelku jednoduše nebo je zadat „globálně“ pro celou misi (jednotnou výšku, jednotou rychlost atd.), a tím si ušetřit práci a čas. Rozhodnout se můžete také, jestli bude kamera dronu namířena vždy ve směru pohybu, bude si hlídat určitý úhel, nebo jestli ji budete chtít ovládat manuálně. Tedy zcela nezávisle na dráze letu, zatímco váš dron bude následovat uloženou trasu.
DJI Mavic 3 WAYPOINTS Beginners Guide | NEW Intelligent Flight Mode
DJI Waypoints – Plný manuál jen pro trpělivé!
Jak užbylo řečeno, základní parametry a možnosti pro vybranou misi můžeme nastavit buď v rychlosti globálně, případně si můžeme se svým plánováním neskutečně podrobně vyhrát:
- Detailně ladit úhel a sklon kamery pro každý uzlový bod,
- rychlost pohybu měnící se od bodu k bodu,
- můžeme si hrát s výškou letu,
- nebo zapínat či vypínat různé funkce.
V předem určených bodech proto může váš dron začít nahrávat, jinde zase ukončit záznam. Někde může nacvakat pár fotek a poté třeba pokračovat v nahrávání videa. Tuto skoro až nekonečnou paletu možností nejspíš nevyužije každý, vícero věcí budete asi častěji nastavovat globálně. Omezením ale bude hlavně vaše fantazie, trpělivost, nebo už jen záměr a cíl celé mise.
Plánování bod za bodem – jen krůček k dokonalosti
Plánování letových misí bod za bodem pomocí funkce Waypoints nebo jiných a jinak nazvaných nástrojů může být maximálně přínosné a produktivní a je rozhodně dobře, že konkrétně DJI vyslyšelo volání mnohých zákazníků a vrátilo tuto funkcionalitu alespoň mezi nejnovější vlajkové lodě svého segmentu, drony DJI Mavic 3.
Funkce Waypoints nabízí skoro až nekonečné možnosti, jak do detailu řídit své letové mise, jak se dobrat pravidelně se opakujících záběrů, jak vytvářet různé časosběrné záznamy, porovnávat roční doby, mapovat vývoj – prostě co vás jen napadne. Nebo si jen můžete usnadnit práci a nechat stroj a program, aby se postaral o dokonale plynulé záběry s dopředu přesně definovanými pohyby.
Zároveň je potřeba upozornit, že ne vše musí vyjít na první pokus a také, že „žádný učený z nebe nespadl!“ Pochopit a vstřebat základní možnosti využití Waypointů asi nebude problém, ale dobrat se konkrétních a dopředu vymyšlených nebo vysněných výsledků nemusí být úplně snadné, natož okamžité. Nespěchejte a radši si nějakou dobu hrajte, zkoušejte a experimentujte – úspěch se zajisté dostaví 😊
Nedokonalost nás nerozhodí
Jako poslední bonusové upozornění můžeme zmínit, že stejně jako nejsme dokonalí my lidé, nejsou na 100 % dokonalé ani naše stroje. Připomínám to hlavně proto, že přestože budete mít připravenou a uloženou svou letovou misi, nemůžete čekat, že záznamy z ní budou vždy nachlup stejné.
Je důležité si uvědomit, že poloha dronu se řídí GPS souřadnicemi, jejichž přesnost se může situaci od situace lehce lišit. Zkrátka a dobře, bylo by bláhové čekat, že když jeden týden pořídím určitou sadu fotek, bude možné je přesně zarovnat s obrázky, které vzniknou za další týden nebo i při následném vzletu.
Podobnou drobnou nepřesnost sice nejspíš většina uživatelů nepostřehne, někteří perfekcionisté by kvůli ní ale mohli být zbytečně zklamáni či frustrováni. Snad i proto je vhodné nechtít po sobě, ale ani po své technice vyslovené zázraky. Zůstaňte proto nohama na zemi a nechte v oblacích poletovat svou fantazii a svůj dron.
👋✈ #LetuZdar
Štěpán
S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.
Dlouho očekávaná 3. generace legendární dronu DJI Mavic je tady! Novinka se chlubí hned
2 kamerami – kamerou Hasselblad L2D-20c s 4/3palcovým senzorem, která
natáčí až v 5,1K a fotí až 20MP fotografie, a tele kamerou pro až
28násobný hybridní zoom bez kompromisů. Ve vzduchu se na jedno nabití
udrží 46 minut, signál udržíte až na 15 km (8 km v regionu CE)
s kvalitou FHD přenosu 1080p/60fps. Nového Mavica můžete pořídit
samostatně, v balíčku Mavic 3 Fly More
Combo s příslušenstvím navíc, nebo v balíčku pro profíky DJI Mavic 3 Cine
Combo, kde se do výbavy ještě přidává podpora formátu Apple ProRes a
vestavěný 1TB SSD pro vysokorychlostní ukládání dat.
51 990 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Droního raubíře DJI Mavic
3 pro vás máme samozřejmě i v balíčku Fly More Combo
s příslušenstvím navíc. Oproti základními balíčku získáte navrch
2 inteligentní baterie, 3 páry vrtulek, nabíjecí hub, 3 ND filtry
(ND4\8\16\32) a originální tašku. A hlavní highlighty 3. generace dronů
Mavic? Chlubí se hned 2 integrovanými kamerami v jednom těle – kamerou
Hasselblad a tele kamerou, které mezi sebou umí automaticky přepínat. Ve
vzduchu na jedno nabití vydrží letět až 46 minut, což je rekord ve své
kategorii.
69 990 Kč s DPH
Dlouho očekávaná 3. generace legendární dronu DJI Mavic je tady! Novinka se chlubí hned
2 kamerami – kamerou Hasselblad L2D-20c s 4/3palcovým senzorem, která
natáčí až v 5,1K a fotí až 20MP fotografie, a tele kamerou pro až
28násobný hybridní zoom bez kompromisů. Ve vzduchu se na jedno nabití
udrží 46 minut, signál udržíte až na 15 km (8 km v regionu CE)
s kvalitou FHD přenosu 1080p/60fps. Tento balíček je určený pro
profíky – do výbavy vám DJI ještě přidává podporu formátu Apple
ProRes a vestavěný 1TB SSD pro vysokorychlostní ukládání dat. Nového
Mavica můžete pořídit také samostatně, nebo v balíčku
Mavic 3 Fly More
Combo s příslušenstvím navíc.
116 990 Kč s DPH
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou.
38 990 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou.
41 990 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou. V tomto balíčku získáte dron a také prémiový ovladač
DJI RC.
45 990 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro. Zůstává váha pod
249 g. A hlavní zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR
video, prodloužená životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro
natáčení na výšku a vylepšený Focus Track pro sledování objektů.
Seznamte se blíže s tímto mini fešákem!
17 990 Kč
15 990 Kč
s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro ve verzi kompatibilní
s novým ovladačem DJI RC. Zůstává váha pod 249 g. A hlavní
zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR video, prodloužená
životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro natáčení na výšku a
vylepšený Focus Track pro sledování objektů. Seznamte se blíže s tímto
mini fešákem!
25 990 Kč
18 990 Kč
s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
DJI Mini 3 Pro Fly More Kit je sada toho nejdůležitějšího
příslušenství, které byste ke svému novému dronu DJI Mini 3 Pro mohli
potřebovat. Obsahem balení je příslušenství, na které jsme zvyklí
z minulosti v podobě Fly More Combo, jako je originální brašna, náhradní
vrtulky se šroubky, kabely, 2 náhradní baterie a nabíjecí hub. Fly More
Kit je možné použít i s dronem DJI Mini 3, vrtulky v balení však nejsou
kompatibilní.
4 999 Kč s DPH
DJI Mavic 3M je profesionální dron s multispektrální kamerou řady Mavic 3 Enterprise, který
najde své využití zejména v zemědělství. Tomu je kompletně uzpůsobena
výbava. Dron tak uvidí i neviditelné. Představujeme vám DJI Mavic
3 s multispektrální a RGB kamerou, který je schopný efektivně zaměřit
až 200 hektarů v rámci jednoho letu.
Součástí dronu je i pojištění DJI Care Enterprise Basic. Pojištění je
platné po dobu 12 měsíců a poskytuje až 2 úplné náhrady dronu za
jednotný poplatek 219 EUR. Více informací o pojištění naleznete zde.
109 990 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
8 ledna 2024
Letu zdar droní draci! Dneska vás čeká 10 nejčastějších chyb pilotů
dronů. Držte si čepice a letíme.
2 ledna 2024
Letu zdar, draci. Tady sokol Vojta a dneska si vezmeme všechny věci, který
můžeme přidělat na Avatu, který jsme našli na našem e-shopu. Všechno to
unboxnem, přiděláme, otestujem. Rozhodně vás čeká i crash test. A taky
na dron přiděláme jednu externí velkou kameru a uvidíme, jestli to ten dron
vůbec utáhne a poletí. Takže se těšte, připoutejte se a jdeme na to.