Návody na létání a práci s dronem 8 minut čtení

Naplánovat a vypustit! Jak na plánování letu dronů s funkcí Waypoints + videonávod

4 ledna 2023

Štěpán

Moderní drony vybavené pokročilou technologií monitorování a řízení vlastní polohy, využívající GPS a další systémy, již zdaleka nejsou odkázány na prosté manuální řízení pilotem stojícím nohama pevně na zemi. Naopak pilot v mnoha případech ani nemusí být pilotem jako spíše operátorem, plánovačem a odborným dozorem. To vše díky inteligentním letovým funkcím a možnostem předem plánovat dráhu letu, třeba díky funkci Waypoints.

Obsah článku

Kde jemná práce s kniply nestačí

Umět správně řídit a plně manuálně ovládat vlastní dron je samozřejmě stále základem „dobrých droních mravů“ a „klasického droního vychování“. Proto každý, kdo to myslí s létáním alespoň trochu vážně, by si měl dostatečně osvojit základní pilotní dovednosti. Zvládnout manuální start a přistání, základní pohyby, ideálně průběžně trénovat vzorové letové sestavy (obrazce).

Zkušení a dostatečně nadaní piloti mohou samozřejmě vytěžit své dovednosti naplno při pořizování úchvatných videí a kouzelných snímků. Jenže ne každý dokáže ovládat svůj dron náležitě delikátně, případně navazovat jednotlivé pohyby jeden na druhý tak, aby byl výsledek požadovaným způsobem „cinematický“.

Zároveň se najdou i situace, kdy sebelepší pilotní dovednosti jednoduše nedokáží nahradit strojově přesný pohyb, zejména jeho vícenásobné opakování. Někdy prostě chcete, nebo potřebujete zalétnout jednu a tu samou trajektorii vícekrát za sebou, opakovat stejnou misi několikrát po sobě – třeba proto, aby bylo možné jednotlivé záběry, časy nebo stavy mezi sebou co nejlépe porovnat.

Epic ISLE OF SKYE - Drone and timelapse (DJI Mavic Air) – ukázka cinematických záběrů a Timelapse videí z dronu

Sběr dat a nezbytné plánování misí

Přesně k takovému účelu se dokonale hodí různé automatizované letové funkce a zejména možnosti plánování, záznamu a opakování letu. Touto vymožeností jsou nejčastěji „obdařené“ profesionální drony (např. z řady DJI Mavic 3 Enterprise), u nichž je plánování misí nezbytnou součástí základní softwarové výbavy, aby bylo vůbec možné sbírat požadovaná data.

Není přitom důležité, jestli kontrolujete multispektrální kamerou kvalitu porostu, termálním snímačem hledáte poškození solárních článků, nebo díky klasickému RGB záznamu vytváříte podklady pro 3D mapy či fotogrammetrii. Profesionální drony a jejich praktická využitelnost zkrátka často stojí a padají právě s funkcí přesného plánování letových misí vznikajících formou křivky, která je protnutá řadou uzlových bodů, skrze které se dron postupně prolétá.

3D model pořízený z dronu
3D model pořízený z dronu

V principu značně podobné, ale jinak prakticky aplikované, funkcionality je možné využít i u různých hobby a polo-profi dronů, které více než pro sběr dat využíváme jako záznamová a kreativní zařízení. Plánování letových misí je i zde řízeno hlavně uzlovými body, nebo klíčovými snímky, což můžeme nejlépe zabalit pod všeobjímající anglický výraz „Waypoints.“ Ten je ostatně hlavním zaklínadlem celého dnešního článku. 

Creating Waypoint Missions On DJI Pilot 2 - tutorial

Automatické letové funkce a plánování letu (Waypoints)

Abychom se v dnešním tématu hned na úvod neztratili, pojďme si říct, že plánování misí (funkce Waypoints) není to samé jako automatické, nebo „chytré“ letové funkce. Ano, i mnohé automatické kreativní letové režimy (Circle, Dronie, Rocket, Boomerang apod.) jsou určitým druhem plánované mise, které je možné do jisté míry uzpůsobit našim potřebám. Systém plánování přes uzlové body (Waypoints) je ale výrazně jinde už jen proto, že boří a překračuje mnohá omezení klasických automatických letových funkcí.

V případě plánování „bod za bodem“ totiž můžeme vytvořit či navrhnout prakticky jakoukoliv letovou trajektorii, a nemusíme se tedy spoléhat na předem definované obrazce. Můžeme navíc určovat a měnit, co má dron při průletu konkrétního bodu udělat, jakou se má pohybovat rychlostí, kterým směrem má mířit jeho kamera a mnoho dalšího.

V neposlední řadě je velikou výhodou plánování misí bod za bodem (Waypoints) možnost uložení vytvořené mise a její následné opakování, kdykoliv to bude potřeba. Takto můžeme pořizovat například různé časosběrné záznamy mapující opakovaně jedno a to samé místo v různých časech nebo částech roku, monitorovat průběh stavby, sledovat a porovnávat hustotu dopravy a mnoho dalšího.

Plánování letu? Jen když DJI dovolí!

Jak je to vlastně s možnostmi plánování Waypointů u nejoblíbenějších a nejčastěji používaných dronů? U nejvýznamnějšího světového výrobce DJI je to, nikoliv výjimečně, trochu zamotané. Obecně lze říct, že automatické letové funkce jsou vyhrazeny hlavně dronům, které mají protikolizní senzory. Nepatří sem proto nejdostupnější modelym, jako je DJI Mini 2 a Mini 3 (Mini 3 Pro naopak ano).

DJI Mini 3 Waypoints Přidávání bodů
DJI Mini 3 Pro Waypoints Přidávání bodů

Druhou a neméně podstatnou podmínkou je podpora funkce Waypoints v obslužné aplikaci na telefonu nebo v chytrém ovladači. V tomto bodě platí, že DJI dříve více podporovalo své dražší drony (modely Phantom, Mavic 2 a další), které ke svému řízení využívaly dnes už zastarávající aplikaci DJI GO. V novější aplikaci DJI Fly nám naopak funkce Waypoints delší čas chyběla.

DJI GO Waypoints
DJI GO Waypoints

Které drony DJI umí Waypoints?

Plánování letových misí bylo a je možné u profi modelů spolupracujících s aplikací DJI Pilot (drony řady DJI Mavic 3 Enterprise), dříve u dronů DJI Mavic 2 a nyní u řady DJI Mavic 3. Podívejte se na Alexovo video, jak na waypoints a plánování trasy u dronů DJI, pro začátečníky.

 

DJI Pilot 2 Flight Route
DJI Pilot 2 Flight Route

Nedávno se ale situace pozměnila, jelikož DJI vydalo aktualizaci aplikace DJI Fly, do níž přidalo právě funkci plánování systémem Waypoints. Tato funkcionalita je aktuálně vyhrazena zejména vrcholné řadě DJI Mavic 3, tedy modelům Pro, Classic a Cine. Určitá jednodušší podoba plánování letů na základě klíčových snímků je dostupná třeba i pro drony DJI Mini 3 Pro. U DJI Mini 3 Pro ale platí omezení možnosti plánování misí pouze na funkci Hyperlapse, klasická videa proto tímto způsobem pořizovat, bohužel, nelze.

DJI Fly Waypoints
DJI Fly Waypoints

Waypoints, Keyframes, autopilot a další

Svět moderních dronů ale není naštěstí omezen jen na produkty a služby DJI, jelikož se nabízí i jiné možnosti a alternativy. Pokud se v rychlosti zmíníme o dalších výrobcích, tak svou specifickou podobu plánování letu nabízí třeba společnost Skydio u svých DRONů Skydio 2+ a nazývá ji KeyFrames. Tato funkce je ideální hlavně pro vytváření působivých, plynulých a snadno opakovatelných filmových záběrů Hollywoodského střihu.

Skydio 2 Naplánovaná trasa Keyframe
Skydio 2 Naplánovaná trasa Keyframe

Plánování letu u dronů Autel

Svoje osobité řešení nabízí také Autel, který u svých dronů nabízí funkci plánování letu nazvanou Mission Planner. Více v následujícím praktickém videonávodu: How to Use the Mission Planner - AUTEL

Zajímavou a lákavou alternativou jsou rovněž aplikace třetích stran využívané hlavně pro drony DJI. Tyto doplňkové aplikace často nabízí funkce, kterých se od mateřského výrobce nedočkáme. Jednou z nich je kupříkladu aplikace Litchi. Ta nabízí možnost plánování, řízení a opakování letových misí třeba i u základních dronů řady DJI Mini 2 (zatím není dostupná pro drony DJI Mini 3).  

Litchi Mission Hub sdílené mise
Litchi Mission Hub sdílené mise

Jednou z výhod aplikace Litchi je možnost vytvářet letové mise v klidu doma na počítači, a poté je nahrát do aplikace. Navíc je možné své letové plány ukládat na internet a zde je sdílet s ostatními uživateli. Případně přesně naopak – člověk vlastně sám nic plánovat nemusí, někdy prostě stačí najít jiným uživatelem již vytvořenou misi, stáhnout si ji do své aplikace, poslat dron do vzduchu na tom správném místě a pak už jen stisknout tlačítko START!

Litchi Waypoints DJI Air 2S
Litchi Waypoints DJI Air 2S

DJI Mavic 3 Waypoints vs DJI Air 2S Litchi Waypoints

DJI Waypoints pro drony Mavic 3

Přestože je každá aplikace řešící klíčové snímky (Waypoints) jiná a každý výrobce dronů řeší tuto problematiku trochu jinak, určité spojující prvky a obdobné logické postupy najdeme prakticky u všech řešení napříč celým trhem. Pojďme si proto trochu blíže popsat možnosti funkce Waypoints nedávno přidané do aplikace DJI Fly určené pro drony Mavic 3. Díky tomu se snáze zorientujete v možnostech plánování letových misí v rámci jiných aplikací nebo u jiných výrobců.

DJI Fly Waypoints Plánování bodu při letu
DJI Fly Waypoints Plánování bodu při letu

Výchozím bodem pro využití funkce DJI Waypoints může být konstatování, že lze mise vytvářet 2 základními způsoby:

 • Jeden z nich představuje fyzické plánování letu přímo na místě s dronem ve vzduchu.
 • Druhou možností je plánování v aplikaci (na ovladači nebo v telefonu), na místě akce nebo s předstihem v zázemí domova.
DJI Fly Waypoints Možnosti při ztrátě signálu
DJI Fly Waypoints Možnosti při ztrátě signálu

První způsob funguje očekávatelně tak, že se vznesete do vzduchu, svůj dron domanévrujete na místo prvního uzlového bodu a ten uložíte. Následně letíte na místo druhého klíčového snímku, uložíte a pokračujete až na konec mise. Podobný postup vlastně platí i pro druhý způsob – plánování „na zemi“, tedy čistě v aplikaci, kdy si na mapě vybíráte jednotlivé klíčové snímky, definujete jejich parametry a postupně je spojujete v kompletní letový plán. 

DJI Mavic 3 Waypoints Is FINALLY Here! – Základní představení

Plánování Waypoints – Více automatiky, nebo vše plně pod kontrolou?

Výše popsané plánování pomocí klíčových snímků je vlastně hodně zjednodušené a zestručněné. Fakticky je totiž potřeba zvážit a definovat řadu doplňkových parametrů, případně se můžete, při prostém testování této funkce, spolehnout na jednoduše zvolené globální nastavení.

DJI Fly Waypoints Výběr výchozího bodu
DJI Fly Waypoints Výběr výchozího bodu

Na co je potřeba myslet při plánování mise a co vše můžete nastavit? Je toho vlastně docela dost. V první řadě řešíte takové základy jako je:

 • výška letové hladiny v místě jednotlivých uzlových bodů,
 • rychlost pohybu dronu mezi nimi,
 • natočení kamery,
 • různé funkce záznamu,
 • co má dron udělat po dokončení mise (přistát, vrátit se, zastavit na místě),
 • nebo od kterého uzlového bodu má začít. Nemusí to být vždy bod č. 1!
DJI Fly Waypoints Uložené mise
DJI Fly Waypoints Uložené mise

Většinu z popsaných parametrů lze nastavit vcelku jednoduše nebo je zadat „globálně“ pro celou misi (jednotnou výšku, jednotou rychlost atd.), a tím si ušetřit práci a čas. Rozhodnout se můžete také, jestli bude kamera dronu namířena vždy ve směru pohybu, bude si hlídat určitý úhel, nebo jestli ji budete chtít ovládat manuálně.  Tedy zcela nezávisle na dráze letu, zatímco váš dron bude následovat uloženou trasu.

DJI Mavic 3 WAYPOINTS Beginners Guide | NEW Intelligent Flight Mode

DJI Waypoints – Plný manuál jen pro trpělivé!

Jak užbylo řečeno, základní parametry a možnosti pro vybranou misi můžeme nastavit buď v rychlosti globálně, případně si můžeme se svým plánováním neskutečně podrobně vyhrát:

 • Detailně ladit úhel a sklon kamery pro každý uzlový bod,
 • rychlost pohybu měnící se od bodu k bodu,
 • můžeme si hrát s výškou letu,
 • nebo zapínat či vypínat různé funkce.

V předem určených bodech proto může váš dron začít nahrávat, jinde zase ukončit záznam. Někde může nacvakat pár fotek a poté třeba pokračovat v nahrávání videa. Tuto skoro až nekonečnou paletu možností nejspíš nevyužije každý, vícero věcí budete asi častěji nastavovat globálně. Omezením ale bude hlavně vaše fantazie, trpělivost, nebo už jen záměr a cíl celé mise.  

Mrkněte, jak si naprogramovat let dronu Tello

Přečtěte si návod, jak naprogramovat dron Tello, nebo se podívejte na video, které pro vás natočil Alex s Tomášem.

Plánování bod za bodem – jen krůček k dokonalosti

Plánování letových misí bod za bodem pomocí funkce Waypoints nebo jiných a jinak nazvaných nástrojů může být maximálně přínosné a produktivní a je rozhodně dobře, že konkrétně DJI vyslyšelo volání mnohých zákazníků a vrátilo tuto funkcionalitu alespoň mezi nejnovější vlajkové lodě svého segmentu, drony DJI Mavic 3.

Funkce Waypoints nabízí skoro až nekonečné možnosti, jak do detailu řídit své letové mise, jak se dobrat pravidelně se opakujících záběrů, jak vytvářet různé časosběrné záznamy, porovnávat roční doby, mapovat vývoj – prostě co vás jen napadne. Nebo si jen můžete usnadnit práci a nechat stroj a program, aby se postaral o dokonale plynulé záběry s dopředu přesně definovanými pohyby.

Zároveň je potřeba upozornit, že ne vše musí vyjít na první pokus a také, že „žádný učený z nebe nespadl!“ Pochopit a vstřebat základní možnosti využití Waypointů asi nebude problém, ale dobrat se konkrétních a dopředu vymyšlených nebo vysněných výsledků nemusí být úplně snadné, natož okamžité. Nespěchejte a radši si nějakou dobu hrajte, zkoušejte a experimentujte – úspěch se zajisté dostaví 😊

Nedokonalost nás nerozhodí

Jako poslední bonusové upozornění můžeme zmínit, že stejně jako nejsme dokonalí my  lidé, nejsou na 100 % dokonalé ani naše stroje. Připomínám to hlavně proto, že přestože budete mít připravenou a uloženou svou letovou misi, nemůžete čekat, že záznamy z ní budou vždy nachlup stejné.

Je důležité si uvědomit, že poloha dronu se řídí GPS souřadnicemi, jejichž přesnost se může situaci od situace lehce lišit. Zkrátka a dobře, bylo by bláhové čekat, že když jeden týden pořídím určitou sadu fotek, bude možné je přesně zarovnat s obrázky, které vzniknou za další týden nebo i při následném vzletu.

Podobnou drobnou nepřesnost sice nejspíš většina uživatelů nepostřehne, někteří perfekcionisté by kvůli ní ale mohli být zbytečně zklamáni či frustrováni. Snad i proto je vhodné nechtít po sobě, ale ani po své technice vyslovené zázraky. Zůstaňte proto nohama na zemi a nechte v oblacích poletovat svou fantazii a svůj dron.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den