Návody na létání a práci s dronem 2 minuty čtení

Jak se starat o dron: Údržba hobby i profi techniky

20 června 2022

Tomáš

Stejně jako se staráte o své auto, musíte se starat i o svůj dron. V autě musíte každý 2 roky měnit olej, na zimu přezout pneumatiky na zimní a další nezbytnosti. Tomuto se nevyhnete ani u vašeho létajícího miláčka. U dronu sice neměníte ani olej, ani vrtulky podle sezóny, ovšem nějaká práce se vždy najde. A pokud chcete, aby vám dron vydržel co nejdéle, měli byste se do toho pustit hned teď!

Obsah článku

Vizuální inspekce v rámci předletové přípravy dronu a kontrola dronu po přistání

Není vůbec od věci prokontrolovat aspoň očkem svůj drona před každým letem v rámci předletové přípravy a po každém letu. Chápu, že to je něco jako řikat, že byste si měli před každou jízdou zkontrolovat, jestli máte nafouknuté pneumatiky anebo jestli vám svítí všechna světla, ale jednou za čas to fakt není špatný nápad. Kouknout, jestli není nikde nic prasknutého, jestli nemáme nafouklé baterky, jestli nejsou vrtulky omlácené. Tohle všechno nám zabere pár minutek, zvýší to životnost dronu, a hlavně nás to může zachránit před havárkou a servisem.

Jarní sezóna v servisu DronPro, 13 spadlých dronů

TIP

Jste dronař začátečník? Mrkněte na video, kde Alex popsal krok za krokem, jak na první start s dronem včetně předletové kontroly.

Aktualizace a kalibrace dronu

Dron je také potřeba průběžně po celou jeho životnost aktualizovat a kalibrovat. Co se např. aktualizací DJI týče, tak né každá se úplně podaří. Tudíž aktualizovat svého draka v momentě vydání aktualizace není uplně ideální, vždy bych doporučil alespoň 23 týdny počkat. Ale zase nenechte dron létat na 5 let starý firmware :-)

Co se kalibrace dronu týče, rozhodně bychom měli kalibrovat kompas znovu každý nový den, co létáme, případně pokud se v přesuneme v jednom dni na více lokací, tak kalibrovat každých 30 km.

TIP

Pokud byste chtěli s aktualizací a kalibrací dronu pomoc, Alex k tomu natočil detailní video s návodem.

Správné uskladnění je základem péče o dron

Jak skladovat dron a jak mají vypadat úložné prostory? Pokud s dronem moc nelétáte a spíše ho máte někde uskladněný, také se musí dodržovat určitá pravidla. Dron by měl být v suchém a chladném prostředí a také se moc nehodí, aby na něj svítilo sluníčko. Pokud víte, že místo, kde dron “bydlí” nemá úplně ideální vlastnosti, uložte dron do speciálního pevného a voděodolného kufru, který je k tomu navržený.

rozbitý dron

TIP

Přečtěte si našeho průvodce kufry, obaly a všemožnými batohy na drony a zjistěte, jak uložit dron tak, aby neutrpěl při skladování ani při přepravě.

U baterek je to podobné, ovšem jsou zde další faktory navíc. Baterie by měla být ideálně skladována v místě, kde je okolo 25°C a mezi 70 % a 40 % procenty úrovně nabití. Naštěstí jsou baterie od DJI inteligentní a pokud je delší dobu nepoužíváte, automaticky se vybijí na +-65 % a zde si své nabití drží. Ale! Baterii průběžně % nabití klesají, tudíž bych ji alespoň každé 3 měsíce dal znovu nabít naplno, v lepším případě je na pár minut vyvětral na dronu a poté nabil.

TIP

Přečtěte si vše o bateriích pro drony DJI a jak o ně pečovat.

Jak pečovat o drony řady Enterprise pro profíky?

Pokud máte dron z řady DJI Enterprise, můžete si také přikoupit službu DJI Enterprise Maintenance, kde se o pravidelnou péči o váš profi stroj postarají profíci z DJI. Pokud se rozhodnete tuto službu přikoupit, máte na výběr ze 3 úrovní: Basic, Standard a Premium. 

Služba údržby dronu s DJI Maintenance pro dron DJI Phantom 4 RTK

DJI Enterprise Maintenance BASIC obsahuje:

  • Hloubkové čištění
  • inspekce součástek
  • Aktualizaci a kalibraci a servisní zprávu 

K této péči se doporučuje dron předat po 200 hodinách létání, nebo po 6 měsících užívání.

DJI Enterprise Maintenance STANDARD obsahuje:

  • Péči BASIC
  • Výměnu lehce opotřebitelných součástek: modul horní skořepiny, spodní kryt základny motoru, modul podvozku, anténní modul, vrtule, chránič gimbalu, gumový tlumič gimbalu, kabel gimbalu, šrouby

K této péči se doporučuje dron předat po 400 hodinách létání, nebo po 12 měsících užívání.

DJI Enterprise Maintenance PREMIUM obsahuje:

  • Údržbu BASIC a STANDARD
  • Výměna základních komponent: motory, ramena

K této péči se doporučuje dron předat po 600 hodinách létání, nebo po 18 měsících užívání.

Profesionální dron DJI Phantom 4 RTK můžete udržovat pomocí DJI Maintenance programu

Stačí tedy dron poslat na prohlídku do DJI a technik ho prohlédne od shora dolů, i kdyby vypadal jako fungl nový. Níže vidíte doporučený postup, kdy poslat svůj profi dron na kontrolu. Posílat dron na pravidelnou údržbu můžete až do skonání věků, resp. do doby, než daný profesionální dron vyřadíte ze své letky. 

Přehled údržby dronu skrze program DJI Maintenance

👋✈ #Letuzdar

Tomáš

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Řeším všechno technického o dronech a jsem největší specialista na Enterprise techniku široko daleko. Jestli máte nějaké dotazy, určitě je na mě můžete sypat! :)

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den