Návody na létání a práci s dronem 2 minuty čtení

Vše o bateriích pro drony DJI

28 prosince 2020

Roman

Baterie používané v DJI dronech jsou vesměs označovány jako „inteligentní baterie“, což znamená, že jsou schopny indikovat svůj stav nabití pomocí kontrolek, umí při provozu a nabíjení chránit články před přebitím a naopak podbitím, umí se při delší době nečinnosti samy vybít na skladovací úroveň nabití, aby nedocházelo k degradaci článků, umějí zasáhnout při přehřátí článků i při pokusu o jejich nabíjení za vysoké teploty apod. Třebaže jsou v mnoha ohledech soběstačné, je nutná určitá péče i od nás, uživatelů. Jak na ni?

Obsah článku

Základní péče o baterie pro drony DJI

  • Uchovávejte baterie při úrovni nabití mezi 50 a 65 % (dvě kontrolky svítí a třetí bliká) a do 100 % dobijte až krátce předtím, než půjdete létat. Po vybití je opět nabijte na stejnou úroveň. Dlouhodobé skladování plně nabitých nebo naopak téměř vybitých baterií má totiž negativní dopad na jejich celkovou životnost.
  • Baterie skladujte v suchém prostředí při pokojové teplotě (20–25 C°). Vyvarujte se jejich ponechávání venku v zimě, nebo naopak v rozpáleném autě v letních měsících. Přehřátá baterie se může vyboulit, v horším případě i vznítit.
  • Nepoužívejte baterie, pokud jeví známky nafouknutí nebo jiné deformace. Taková baterie se může snadno vznítit nebo se vlivem vyboulení uvolnit z dronu za letu.
  • Nestartujte s neúplně nabitými bateriemi. Výrobce toto nedoporučuje z toho důvodu, že u částečně vybitých baterií stoupá riziko kolísání napětí na článcích, což by mohlo vést až k selhání baterie za letu.

TIP

Přečtěte si o dalších nástrahách, které vás mohou potkat během letu, a jak se vyhnout rizikům důkladnou předletovou přípravou.

Lety v zimě a baterie do dronu

Při létání v zimě je důležité chránit baterie před chladem – ať už před letem, nebo po něm. Do chvíle, než je vložíte do dronu před startem, udržujte je v teple (vnitřní kapsa bundy, vyhřáté auto, různé termoizolační obaly).

Po vzletu dron vyveďte zhruba do 2–3 metrů nad zem a nechte jej viset, aby se baterie zahřály. V případě Sparka je optimální teplota baterie pro let cca 23–25°C. Stav teploty můžete sledovat v podmenu baterie v DJI GO aplikaci. Do informací o baterii se lze dostat rychleji i klepnutím na stav baterie v horní liště okna aplikace.

Teplota baterie dronu v aplikaci DJI GO

Při letu v mrazu pamatujte na to, že bateriím mohou škodit velké proudové odběry, takže se v mrazu vyhněte prudké akceleraci, pokud to je možné.

TIP

Výdrž baterie se v závislosti na klesající okolní teplotě snižuje a procenta letí dolů rychleji. Je tedy důležité s touto eventualitou počítat a návrat zahájit včas. Přečtěte si více o létání s dronem v zimě a o tom, na co si dát pozor.

Nízká a kriticky nízká úroveň nabití baterie

V nastavení aplikace v podmenu s informacemi o baterii lze nastavit upozornění na nízkou, případně i kriticky nízkou úroveň nabití baterie.

Upozornění na nízký stav baterie v aplikaci DJI GO

Tato nastavení pouze upravují, při jaké úrovni nabití vás aplikace upozorní na daný stav baterie. Neovlivňují však, kdy se dron začne automaticky vracet, případně kdy zahájí automatické přistání. Tyto akce si během letu neustále propočítává a řídí firmware dronu automaticky na základě vzdálenosti  od ovladače a napětí na článcích baterie.

Nejvhodnější je však naučit se ukazatel baterie správně používat, sledovat průběžně jeho změny a s dronem se s předstihem vracet dříve, než dosáhne nízké úrovně nabití akumulátoru (v nejhorším případě před dosažením kriticky nízké úrovně nabití).

POZOR

Jakmile úroveň nabití baterie dronu klesne na kritickou úroveň, zahájí se automatické přistání, aby se zabránilo pádu dronu. Přistávání v této situaci nelze zcela zrušit, pouze zpomalit povelem pro stoupání. Dron lze samozřejmě během sestupu řídit včetně naklánění kamery nebo rotace kolem osy.

V příštím díle si posvítíme právě na záludnosti funkce Return To Home.

#Letuzdar

Roman

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.2/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Aktuálně nejvíc lítám s Mavic Pro Platinum, doma ještě uchovávám Sparka a v současné době se učím lítat s FPV stroji. Na dronech mě nejvíc baví zdokonalovat se v technikách focení a rozdávat rady novým i stávajícím členům komunity.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den