Návody na létání a práci s dronem 3 minuty čtení

Jak funguje funkce Return To Home u dronů DJI?

4 ledna 2021

Roman

Funkce automatického návratu na místo vzletu (dále jen RTH) je jedna z nejkomplexnějších funkcí DJI dronů. Ačkoliv funguje velmi spolehlivě a málokdy selže, může se zachovat neočekávaně, pokud nevíte, jak a kdy ji správně používat.

Obsah článku

Pár základních faktů o RTH

K RTH může dojít za těchto okolností:

  • Stav baterie dosáhl úrovně, při které odhadnutý zbývající čas stačí jen k návratu na místo vzletu.
  • Došlo ke ztrátě řídicího nebo obrazového signálu mezi dronem a ovladačem/telefonem.
  • Vyvolal jej pilot stiskem tlačítka na ovladači nebo ikony na displeji telefonu.

Tlačítko RTH na ovladači dronu DJI

Jak je uvedeno výše, RTH můžete sami zahájit dlouhým stiskem tlačítka s logem heliportu na ovladači (držet jej stisknuté po dobu cca 3 vteřin) nebo stiskem totožné ikony na levé části obrazovky DJI GO aplikace. Před zahájením si ale vždy ověřte, že domovský bod je uložen na správném místě a výška pro návrat je dostatečná. Jak na to?

Jak pracovat s dostatečnou výškou pro návrat dronu

Výška návratu na domovský bod závisí na nastavení RTH v aplikaci:

  • Je-li zvolena konkrétní výška pro návrat, dron na ni vystoupá (za předpokladu, že je níže než tato výška) a až poté zahájí návrat na domovský bod.
  • Je-li zvolen návrat při aktuální výšce, dron zahájí návrat ihned, a to ve výšce, ve které se nachází. Je-li vzdálen více než 20 metrů a méně než 100 metrů, bude dron za letu schopen detekovat překážky před ním a vyhýbat se jim (nadletět je). Je-li dron dále než 100 metrů od domovského bodu, při návratu je vyhýbání se překážkám vypnuto.

Jakmile dojde k zahájení RTH, je nastavena výška pro návrat a dron se nachází níže, nejprve na místě vystoupá do přednastavené výšky a následně zahájí RTH.

Je-li aktuální výška pod úrovní vzletové výšky (zobrazuje se v minusových hodnotách), dron nejprve vystoupá na výšku vzletu (na nulovou výšku), následně vystoupá  do přednastavené výšky a až poté zahájí návrat.

Jakmile se dron při zahájení RTH nachází ve větší výšce, než jaká je přednastavená pro návrat, zamíří k domovskému bodu v aktuální výšce (nebude sestupovat na přednastavenou výšku), stejně jako kdyby byl v aplikaci nastaven návrat na aktuální výšce.

Nachází-li se dron horizontálně od místa vzletu blíže než 20 metrů, zahájí namísto návratu nad domovský bod rovnou přistání.

Chování dronu v různé vzdálenosti od domovského bodu přiblíží tento diagram:

Diagram chování dronu DJI při RTH v různých situacích

Pamatujte, že RTH lze kdykoliv zrušit buď krátkým stiskem tlačítka s logem heliportu na ovladači, nebo tlačítkem "pauza". To platí samozřejmě jen v případě, že dron je již ve spojení s ovladačem. Po zrušení RTH se dron zastaví a bude se vznášet na aktuální pozici a výšce.

POZOR

Výšku pro návrat nastavujte vždy před letem na základě okolního terénu a překážek. V situaci, kdy k návratu dojde, nemusíte mít příležitost nastavení výšky provést, ať už z časových důvodů, nebo pro ztrátu spojení. Pamatujte na to, že RTH funguje pouze, pokud má dron k dispozici dostatek satelitů GPS!

Výška pro RTH u dronů DJI

Jak na nastavení domovského bodu

Jakmile se váš dron po zapnutí připojí k dostatečnému počtu GPS satelitů, načte se v levém dolním rohu DJI GO aplikace mapka a aktuální zeměpisná poloha dronu se uloží jako domovský bod, který se v tutéž chvíli propíše na mapku. Aplikace obvykle sděluje, že k nastavení domovského bodu došlo (jednak hlasově, pokud máte zapnutý zvuk na vašem telefonu, a také textovým upozorněním na obrazovce).

Nastavení domovského bodu v aplikaci DJI GO

Vhodné je ale otevřít mapu a zkontrolovat, zda je bod uložen a zda se nachází na správném místě (na mapě se zobrazí bod s písmenem "H").

Uložení home point v DJI GO

Pokud zatím k uložení domovského bodu nedošlo, je vhodné vyčkat, dokud k tomu nedojde automaticky, nebo jej nastavit ručně přes menu DJI GO aplikace.

Nastavení domovského bodu v aplikaci DJI GO

Pokud přesto vzletíte před tím, než dojde k nalezení dostatku GPS satelitů a aniž by byl nastaven domovský bod, dojde k jeho nastavení během letu, jakmile bude GPS připojeno (domovský bod se však uloží tam, kde se dron právě ve vzduchu nachází – takže třeba 100 metrů horizontálně od vás). Pokud k tomu dojde, můžete kdykoliv aktualizovat domovský bod ručně přes menu DJI GO aplikace.

Pokud vyvoláte RTH, když ještě není uložen domovský bod, dron přistane v aktuálním místě (vzhledem k tomu, že nemá domovský bod, do kterého by se vrátil). 

Jak na reset domovského bodu

Pokud po vzletu popojdete na jiné místo, je třeba resetovat domovský bod, aby se dron nevracel na původní místo, kde jste let zahájili. Domovský bod může být resetován na pozici dronu (levá ikona se šipkou), nebo na pozici ovladače (ikona s postavičkou – je dostupné, pokud má telefon připojený k ovladači k dispozici GPS). Obě tyto možnosti lze využít v DJI GO aplikaci.

Reset domovského bodu v aplikaci DJI GO

Co je dynamický domovský bod?

Za situace, kdy se během letu dronu s ovladačem neustále pohybujete a průběžné obnovování homepoint by bylo náročné, lze u většiny dronů využít funkce Dynamic Homepoint, kdy bude aplikace nepřetržitě obnovovat polohu domovského bodu podle polohy ovladače. To se hodí například při vzletu z lodě nebo jiného pohyblivého místa, případně při sledování sebe sama pomocí funkce Active track. Dynamický domovský bod lze zapnout v nastavení DJI aplikace.

Nastavení dynamického home pointu v aplikaci DJI GO 8

V příštím díle si posvítíme na chování senzorů u dronů DJI.

 

👋✈ #LetuZdar

Roman

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.5333/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Aktuálně nejvíc lítám s Mavic Pro Platinum, doma ještě uchovávám Sparka a v současné době se učím lítat s FPV stroji. Na dronech mě nejvíc baví zdokonalovat se v technikách focení a rozdávat rady novým i stávajícím členům komunity.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den