Návody na létání a práci s dronem 3 minuty čtení

Jak “bezpečně” natáčet jachting a létat s dronem na moři

7 června 2018

Alex

Když jsem vyrážel s týmem Giulia sailing na moře, vyprávěli bezpočet historek o tom, jak někdo utopil na moři dron. Rád bych se podělil o své zkušenosti a pár tipů, jak eliminovat rizika pádu, případně jak alespoň zachránit data z utopeného dronu, dodává zkušený pilot Mára Jehlička.

Obsah článku

Základem je dron, kterému nevadí voda

První doporučení je nasnadě – pokud jste jachtař nebo se chystáte natáčení tohoto skvělého sportu s dronem intenzivně věnovat, případně se chcete natáčet při jiném vodním sportu, jako je třeba kiteboarding nebo paddleboarding, vyplatí se pořídit dron, kterému voda nevadí. Různých modelů, se kterými lze přistát na hladině, je na trhu několik.

Nejlepší voděodolné drony roku 2018 podle droneguru.net

  • Splash Drone 3 Auto Version
  • Goolsky Q353 Triphibian Quadcopter
  • Parrot Hydrofoil
  • JJRC H31 Waterproof Drone
  • GP Toys NextX H2O Quadcopter
  • QuadH20
  • ProDrone PD4-AW Quadcopter

Pokud je vaším cílem natočit regatu, je ideální domluvit se s posádkou rozhodčí lodi, aby vás vzala na palubu. Získáte tím velmi cennou věc – možnost zapsat home point (HP), na který se dron může vrátit, pokud ztratí signál. Home point (čili pevný bod, který se nehýbe) je na moři k nezaplacení. Díky němu si můžete dovolit sledovat (a natáčet) jachty do větší vzdálenosti. Pokud byste ztratili spojení, dron se k vám vrátí.

TIP!Při ztrátě signálu se otočte vysílačem směrem k dronu, vystoupejte do větší výšky a nasměrujte dron zpět k home pointu. Signál obvykle rychle znovu naskočí.

Jak točit a nenarazit?

Zejména při startu regaty se to na jednom místě jachtami jenom hemží. Největší riziko je, že váš dron trefí nějaký stěžeň z nečekaného směru. Během startu je lepší rezignovat na detailní záběry a držet výšku, která přesahuje nejvyšší stěžeň (bezpečná výška je obvykle 25-30 metrů). Bližší záběry pak lze natočit při otočkách kolem bójek, kde už není tolik lodí pohromadě. Je to další důvod, proč je pozice na rozhodčí lodi nejlepší. Navíc při otočkách se děje nejvíce vizuálně zajímavých věcí (lodě se naklání, mění se plachty apod.).

Na moři platí dvojnásob sledovat pečlivě stav baterie. Můj tip je o něco zvýšit hodnotu prvního varování (na 30 %) a naopak snížit tzv. “kritickou hodnotu”, při níž začne dron automaticky přistávat (na 10 %). O přistání totiž většinou nestojíte. Sledovat stav baterie je obzvlášť důležité, létáte-li s dronem na větší vzdálenosti od HP.

Jelikož automatické přistání je to poslední, co chcete, nezapomeňte nastavit, co má dron dělat v případě ztráty signálu. Jste-li na lodi, která je na kotvě, můžete ponechat návrat na HP a při přistání převzít řízení. Pokud jste na lodi, která se pohybuje, je HP samozřejmě k ničemu. V tom případě změňte pokyn z “Return to home” na “Hover”. Dron zůstane při výpadku signálu viset ve vzduchu a vy tak máte větší šance ho najít a přistát dřív, než mu dojdou baterky.

Mějte s sebou parťáka

V zásadě při každém lítání se vyplatí mít s sebou kolegu, který během natáčení dává pozor na dron. Při natáčení jachtingu se jedná o klíčovou roli. Pomocník nejen sleduje dron ve vzduchu, ale hlavně vám pomáhá vzlétnout a přistát na ruku. Startovat a přistávat z paluby plující jachty je nebezpečné hned z několika důvodů: Jachta je v pohybu a jakmile dron vzlétne, je velmi složité navést ho dostatečně rychle do prostoru mimo všechna lana, vanty a plachy. Daleko bezpečnější je startovat z ruky. Pomocník drží dron mimo palubu jachty (obvykle na zádi) a pustí ho až ve chvíli, kdy má dron dostatečný tah směrem vzhůru a směrem od lodi. Stejným způsobem pak dron při přistání chytá.

Pozor na lanka

Drony na jachtách nejčastěji kolidují o vanty – ocelová lanka, která drží stěžeň. Lanka jsou tak tenká, že je na monitoru ani v brýlých FPV nevidíte. Proto ten pomocník a proto vzlet a přistání na ruku. Osobně bych si na FPV na jachtě netroufl. Člověk potřebuje velmi dobrou orientaci a k tomu je nutné vidět dron v kontextu prostoru. Jedna z popisovných nehod se stala právě při použití FPV brýlí a následné kolizi o vant.

TIP!Při natáčení na plující jachtě doporučuji se s dronem od jachty nevzdalovat. Ztratit dron z dohledu není tak složité a jelikož nemáte k dispozici home point, nemusíte ho už najít.

Posledním doporučením je vybavit dron plováky, které slouží jako plovoucí přistávací plocha, nebo se při potopení dronu nafouknou a vynesou ho na hladinu. Bójky navíc blikají a jsou tak vidět i ve tmě. Díky nim můžete stroj najít a zachránit alespoň draze vykoupené záběry.

Souhrn:

  • Natáčet ideálně z kotvící lodi
  • Nepoužívat FPV
  • Létat ve výšce nad nejvyšším stěžněm (zejména při regatě)
  • Ve výšce nižší než stěžeň se nepřibližovat k palubě lodi – hrozí kolize o lana
  • Lana a vanty nejsou na monitoru ani FPV vidět
  • Opatřit dron plováky či bójkami
  • Sledovat pečlivě stav baterie (změnit nastavení varování)
  • Na plující lodi
  • Mít pomocníka na sledování dronu
  • Přistávat a startovat z ruky pomocníka
  • Přepnout “Return to home” na “Hover”
  • Držet se blízko jachty

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.4/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den