Návody na létání a práci s dronem 2 minuty čtení

Létání s dronem v zimě: Na co si dát pozor?

3 prosince 2021

Alex

Vánoční prázdniny se blíží a vy už se těšíte, až s dronem vylétnete nad zasněžené pláně? Nebo si ho rovnou přibalíte s sebou na sjezdovku? Pak se vám bude hodit pár tipů, jak létat s dronem v zimě, abyste nedopadli jako ztroskotaní polárníci.

Obsah článku

Prostudujte doporučenou provozní teplotu dronu

Stejně jako s přicházejícími nižšími teplotami chystáte své auto na mrazy, doplňujete nemrznoucí směs a přezouváte na zimní pneumatiky, je potřeba na "zasněženou sezónu" nachystat i svůj dron. Létání v zimě má totiž hned několik specifik. Jako první zkontrolujte v manuálu technické specifikace dronu, jestli můžete se svým modelem vůbec létat, i když je pod nulou (např. dron Mavic Mini nebo drony řady Mavic 2 mají provozní teplotu 0 – 40 °C). I tak se ale může objevit námraza na vrtulích od 0 do 4 °C, když je vlhčí vzduch, což způsobí, že motor přestane táhnout a zastaví se. 

Také není dobré létat mezi mraky. I v nich se udržuje vlhkost a může dojít k výše zmíněnému zamrznutí.

TIPOtestujte namrzání vrtulí – vzlétněte, přistaňte po 30 sekundach a zkontrolujte vrtulky. Pokud jsou v pořádku, můžete pokračovat v poletu.

Za letu hlídejte teplotu baterie, aby neklesla pod 8 stupňů

Co by stalo? Mohlo by dojit k poškození baterie. Zároveň by dron mohl vyhodnotit tento stav jako krizový, což obvykle znamená okamžité přistání. Dron se třeba ani nezačne vracet, takže by vám mohl nečekaně přistát v nepřístupném terénu.  

Jak zjistíte aktuální teplotu baterky v appce DJI GO 4?

1 (2)

1

Jak zjistíte aktuální teplotu baterky v appce DJI Fly?

2

3

4 zásady pro zacházení s baterií v zimě

  • Ideální je vzlétnout ve chvíli, kdy má baterie alespoň 15 stupňů.
  • Baterku i náhradní baterie mějte na těle v zimní bundě nebo pro prohřátí použijte samozahřívací polštářky.
  • Počítejte s kratším flight timem, takže raději létejte v menším perimetru.

TIPPro některé modely dronů existuje i dedikovaný nahřívač nebo izolace pro baterie.

  • Hlídejte i napětí baterky: zelená znamená ok, oranžová pozor, červená ihned přistaň.

DJI GO 4

1 (2)

6

DJI Fly

2

5

  • Dobijte baterie na 100 % během posledních 24 hodin před letem. Pokud byste například baterii nabili už týden předem, může se snadno stát, že už nebude nabitá naplno, ačkoliv jste ji mezitím nepoužili.

Létání s dronem, když sněží

Pokud možno nevzlétejte přímo ze sněhové pokrývky a používejte přistávací plochy. Obecně sněžení dronu nesvědčí, protože sníh = voda a to droník nerad. Každopádně po přistání dron osušte, aby se do něj nedostala vlhkost.

TIPKdyž jste ve vzduchu a začne sněžit, zkuste využívat záběry typu stoupání nebo couvání – sníh vám nebude létat přímo do objektivu.

Na horách také v manuálu zkontrolujte nadmořskou výšku (např. Mavic Mini může jen do 3000 m. n. m,. takže Krkonoše a Alpy ok, ale vyšší hory už mohou být problém).

Využíváte-li režim ActiveTrack, oblečte si kontrastní oblečení – v bílé kombinéze by vás dron na sněhu nemusel rozeznat. Dejte si také bacha na inverze a mlhu – měli byste létat jen za dobré viditelnosti. 

TIPAby vám nemrzly prstíky při ovládání dronu, vsaďte na zimní rukavice pro dotyková zařízení. 

Nepřidávejte dronu na hmotnosti

Doplňky jako třeba 360stupňová kamera přidávají dronu na hmotnosti, tudíž spotřebuje více energie a baterie se vybijí rychleji. Pokud je to tedy možné, používejte v zimě dron bez přídavných doplňků. Nejenže tím šetříte baterii, ale předejdete i jejímu nechtěnému selhání.

Obecně je v zimě největší chyták v tom, že se všechno rychleji vybíjí – nejen dron, ale i ovladač a dost trpí i tablety a mobily. Pokud chcete spolehlivější hardware do zimy, porozhlédněte se po profi vybavení, jako jsou monitory CrystalSky ovladač Smart Controller pro piloty Mavic 2, nebo ovladač DJI RC Pro pro piloty nového Mavicu 3.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.5641/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den