Novinky ze světa dronů 6 minut čtení

DJI Fly App & Litchi App: Důležité aktualizace, nástrahy i nové rozšíření

21 března 2022

Štěpán

Nejspíš vám neuniklo, že značka DJI nedáno představila svůj vůbec nejdostupnější skládací dron DJI Mini SE, který v základní sestavě pořídíte již za 8 490 Kč a jako oblíbené Mini SE Fly Mode Combo za 10 990 Kč. Do jisté míry společně s tímto dronem se na sítích objevily i 2 poměrně důležité updaty aplikací DJI Fly a Litchi s řadou vylepšení a s výrazně rozšířenými možnostmi, zejména v druhém případě. Abychom vás ale hned na úvod nesvedly z pravé cesty poznání, zmíněné aplikace či jejich updaty, nejsou zaměřené čistě na modely DJI Mini – u nich se každopádně dočkáme jednoznačně největšího posunu. Vezměme to ale hezky popořadě a začněme u „tovární aplikace“ DJI Fly, která nedávno dostala vylepšení v podobě verze 1.5.8 a chvilku na to i opravné varianty 1.5.9!

Obsah článku

Rozbor aplikace DJI Fly krok za krokem a e-book ke stažení

Podívejte se na videorozbor aplikace DJI Fly, nebo si stáhněte aktualizovaný e-book s návodem k DJI Fly v češtině.

Nové funkce pro šlechtu, nový vzhled pro všechny

Na zmíněném faktu by nebylo nic až tak mimořádného, pokud by nešlo o trochu větší změny než obvykle. Asi největší technické úpravy na pozadí se týkají poměrně nového dronu DJI Mavic 3, kde byly přidány nové funkce, možnost ukládání snímku do RAW formátu a další drobnosti. Každopádně rozdíly poznají i uživatelé dalších a levnějších dronů, jako je řada DJI Mini či DJI Air 2.

368995504-dji-fly-1-5-9-zakladni-nahled
Základní obrazovka DJI Fly 1.5.9

Pozměněna je především grafika a podoba určitých prvků. Trochu jiných ikonek v pravém horním rohu (baterie, satelity, síla signálu) si možná ani nevšimnete, podobně to může být s mapkou a kompasem v levém spodním rohu. Co by vás ale mohlo zaujmout je nové rozbalovací menu nastavení kamery a fotoaparátu.

368995491-dji-fly-1-5-9-nastaveni-parametru-fotografovani368995498-dji-fly-1-5-9-nastaveni-parametru-videa

Zejména v režimu PRO se vám při ladění expozičních parametrů otevře nový a krásně přehledný boxík, kde vidíte pod sebou ISO, čas a hodnotu korekce expozice. Dříve musel člověk jednotlivé položky otevírat a nastavovat samostatně.

368995500-dji-fly-1-5-9-spolecne-nastaveni-iso-zaverka-korekce

DJI Fly 1.5.8 – změny a vylepšení

 • Doplněná podpora pro režimy QuickShots, Panorama a QuickTransfer (DJI Mavic 3)
  • Vyžaduje update na nejnovější firmware (Mavic 3)
 • Přidána podpora pro ukládání snímků do formátu RAW (pouze DJI Mavic 3)
 • Optimalizované uživatelské rozhraní nastavení expozice a parametrů snímků či videa (režim Pro)
  • Sdružený box pro nastavení ISO, závěry, korekce expozice / Vyvážení bílé, rozlišení a snímková frekvence (video) / Vyvážení bílé, formát a poměr stran (foto)
  • Upravené a lehce zvětšené ikony stavu baterie, síly RC signálu a satelitního signálu
 • Upravená podoba mapy/kompasu v levém dolním rohu aplikace
 • Odstraněny různé problémy a optimalizována kvalita aplikace

DJI Fly 1.5.8 – představení + chyby

POZOR na DJI Fly 1.5.8!

Nové rozhraní aplikace DJI Fly je rozhodně příjemné a dobře se s ním pracuje, s variantou 1.5.8 ale přišly také nečekané problémy. U řady dronů, na řadě telefonů (zejména Android 11 a 12) se verze 1.5.8 dost sekala. Náhled obrazu z kamery dronu zamrzal, změny expozice nebyly viditelné, reakce byly opožděné nebo skoro nulové!

Nedlouho poté, co se tato „alarmující zpráva“ začala šířit mezi fanoušky a uživateli, přišlo DJI s opravnou verzí aplikace DJI Fly 1.5.9, která vše výše řečené, zdá se, odstranila. Nejnovější update 1.5.9 zkrátka funguje, jak má, aniž by bylo dotčeno kterékoliv z výše zmíněných vylepšení. Osobně vyzkoušeno!

Nedlouho po „záchranné“ variantě aplikace DJI Fly s označením 1.5.9 se na dostupných místech objevila ještě jedna aktualizace, vcelku logicky označená kódem 1.5.10. Ani zde ale DJI nedodalo žádný delší seznam oprav či vylepšení, pouze nabídlo informaci, že je u této verze vylepšená stabilita aplikace a že se od poslední změny podařilo opravit pár chyb.

Dle různých hodnocení na webu i dle našich osobních zkušeností je varianta appky DJI Fly 1.5.10 opět bez problému, tedy stabilní a spolehlivá. Ostatně, když byla uvolněna varianta 1.5.9 upravující výraznější chyby předchozí verze nebyla dostupná přímo na příslušné stránce DJI.

Šlo zřejmě o přechodnou fázi, kdy se na servisní stránku DJI následně dostala až varianta 1.5.10, která je zde nyní k dispozici pro přímé stažení (Android), či jako odkaz na App Store pro zařízení s iOS.

368995453-dji-fly-1-5-4-kontrola-verze

Pozor na kvapnou aktualizaci

Navštívíte-li rekvalifikační kurz pro piloty dronu, nebo jiné podobné školení od party DronPro – dozvíte se, že (nejen) v případě DJI je vždy lepší chvíli počkat, než potvrdíte aktualizaci aplikace, nebo samotného firmwaru. Zmíněný případ není jediný, kdy vývojářům z DJI lehce ujela ruka, načež chvíli na to přišla stabilní náhrada!

368995485-dji-fly-1-5-9-kontrola-verze

DJI Fly 1.5.9 – změny a vylepšení

 • Odstraněny různé problémy a optimalizována kvalita aplikace
  • Opravy se týkaly zejména zamrzání obrazu a jiných nestabilních prvků u verze 1.5.8

DJI Fly 1.5.9 – update + oprava

DJI Fly 1.5.10 – změny a vylepšení

 • Odstraněny různé problémy a optimalizována kvalita aplikace

Litchi 4.20.0: Sledování a plánování letu pro DJI Mini a DJI Air 2, Air 2S

368995603-litchi-4-20-0-vychozi-nahled
Výchozí obrazovka aplikace Litchi

Značka DJI je rovněž poměrně důsledná v tom, jaké možnosti a schopnosti dopřává svým dronům, ač se často jedná o pouhá softwarová omezení. Zároveň ale existují cesty, jak schopnosti svého dronu, třeba i ze základní řady DJI Mini, výrazně rozšířit. Možnosti to jsou přitom legální, posvědčené samotným DJI, je akorát potřeba najít si k nim cestu.

Řeč je v první řade o alternativní aplikaci pro ovládání vašeho dronu Litchi (Google Play store / App Store), která dokáže i dostupnější varianty dronů DJI po funkční stránce přiblížit ikonám, jako je DJI Mavic 3. Jedna z lákavých pokročilých funkcí, která chyběla levnějším řadám od DJI, bylo aktivní sledování, případně možnost plánování mise.

368995511-litchi-4-20-0-naplanovana-trasa
Naplánovaná trasa pomocí Litchi
368995591-litchi-4-20-0-uprava-trasoveho-bodu
Úprava trasového bodu v Litchi

Tyto a další funkce byly vyhrazeny vyšším řadám, a to jak v aplikaci DJI Fly tak i u Litchi. Nedávno ale DJI uvolnilo soubory SDK pro dostupnější modely DJI Mini, Air 2 a Air 2S. Tedy základní programový framework, na jehož základě může kupříkladu právě Litchi postavit svou vlastní aplikaci a přidat nové funkce a rozšíření, aniž by museli sami vytvářet celý „letový program“ zcela od nuly.

368995519-litchi-4-20-0-nastaveni-mise
Nastavení mise v Litchi

Nejnovější vylepšení, které přichází s aplikací Litchi for DJI Drones 4.20.0, se týká hlavně dronů DJI Mini 1, Mini 2, Mini SE, Air 2 a Air 2S.

Pozor!

Zmíněná aktualizace platí jen pro telefony na systému Android!!! Příslušné soubory SDK pro iOS DJI zatím neuvolnilo! Předpokládá se, že k tomu dojde na přelomu března a dubna.

*Kompatibilita Litchi 4.20.0 s dalšími drony: Mavic 2 Zoom/Pro, Mavic Air/Pro, Phantom 4 Normal/Advanced/Pro/ProV2, Phantom 3 Standard/4K/Advanced/Professional, Inspire 1 X3/Z3/Pro/RAW, Inspire 2, Spark

Litchi for DJI Drones – poslední změny a vylepšení

Litchi 4.20.0 – Android (leden 2022)

 • Doplněna podpora pro DJI Mini 1, Mini 2, Mini SE a Air 2S.
 • Doplněny nové GPS formáty a možnosti jejich nastavení.
 • Nově lze odemknout omezení vzletu za špatných světelných podmínek.
 • Opravy módu sledování (Follow).
 • Zajištění stability spuštění aplikace na zařízeních se systémem Android 12.
 • Oprava funkce živého streamování na Facebook.

*Přenos živého náhledu nemusí fungovat na přístrojích Pixel 6, oprava přijde s opravnou verzí DJI SDK.

*iOS: Litchi for DJI Drones

Litchi pro iOS zatím není kompatibilní s drony DJI Mini 1, Mini 2, Mini SE a Air 2S, jelikož DJI zatím neuvolnilo soubory SDK pro iOS. Předpoklad jejich aktualizace je k datu 31.3. 2022, krátce poté bude dostupná příslušná beta verze Litchi pro iOS.

Litchi 4.21.0 / 4.21.1 – Android (únor 2022)

 • Doplněna podpora pro RTMP streamování.
 • Nastavení v rámci režimu sledování (Follow) přejmenováno z „Altitude Reference“ na „Follow Terrain“.
  • Není-li mobilní zařízení vybaveno barometrem a senzorem nadmořské výšky, bude použita hodnota z GPS souřadnic.
 • Doplněná podpora pro zařízení DJI CrystalSky, P4 Pro V1+ screen a se systémem Android 5.

Litchi Mission Hub 1.5.0 – webový plánovač misí (únor 2022)

 • Opraveny problémy s načítáním mapy.
 • Opravena chyba při dávkové úpravě křivky letu mezi více body.

Litchi: Why it's BETTER than the DJI Fly App for DJI MINI 2

Teď už si ji koupím!

Kdo by po přečtení následující informace zajásal, že má po ruce nové rozšíření pro svůj dron zcela zadarmo, toho musím maličko zabrzdit. Litchi for DJI Drones 4.20.0 je placená aplikace! Není ale přehnaně drahá, licence pro zařízení s Androidem stojí cca 650 Kč a měla by mít neomezenou platnost. Tedy jak nyní pro verzi 4.20.0, tak i pro všechna další vylepšení.

368995553-litchi-4-20-0-nastaveni-stopovani
Nastavení stopování v Litchi

Osobně jsem s Litchi zatím neměl zkušenost, přemýšlel jsem i nad touto aplikací, čekal jsem ale na správný moment, kdy se uvolní rozšířené možnosti i pro menší drony. Dlouho jsem tedy neváhal a Litchi si pořídil a zatím nemůžu litovat.

Na jednu stranu je grafika a celkové zpravování podobné spíše starší generaci aplikací DJI GO, ale to je vlastně jen kosmetika. Zajímavé je, že Litchi umí česky, ač toto je zrovna vylepšení, které by pro mě osobně nebylo zcela zásadní. Líbí se mi ale poměrně pestré možnosti nastavení snímání, včetně úpravy ostrosti, barevné saturace snímků atd.

368995579-litchi-4-20-0-uprava-sytosti
Úprava sytosti v Litchi

Sledování a plánování s Litchi

Nyní konečně k tomu podstatnému – sledování, plánování a podobná vylepšení. Když se trochu skamarádíte s lehce odlišným prostředím aplikace Litchi, můžete začít zkoušet jednotlivé automatické režimy. Nečekejte, že vše půjde úplně snadno a na první kliknutí. Možností je zde totiž celá řada a většina z nich vyžaduje podrobnější nastavení.

368995534-litchi-4-20-0-nastaveni-sledovani
Nastavení sledování v Litchi

Není to zkrátka vysloveně „blbuvzdorné“, ale je nutné nad tím přemýšlet. U většiny sledovacích režimů si můžete (musíte) nastavit výšku, orientaci dronu, rychlost letu a další potřebné parametry.

368995525-litchi-4-20-0-nastaveni-obihani-v-realnem-prostredi
Nastavení obíhání v reálném prostředí

Podobné je to i s plánováním, které je velice zajímavé, nabízí vskutku široké možnosti, navíc si můžete trasu i dopředu připravit na počítači na stránce flylitchi.com. Svoje mise můžete dokonce i sdílet, nebo naopak využít již vytvořenou misi někoho jiného.

368995612-online-planovac-litchi-mission-hub-sdilene-mise
Online Plánovač Litchi Mission Hub: Sdílení mise
368995623-online-planovac-litchi-mission-hub-ukazka-mise-andelska-hora
Online plánovač Litchi Mission Hub: Ukázka mise Andělská hora

Možností, jak využít kontrolní aplikaci Litchi, je skutečně celá řada. Nejspíš se vám nepodaří obsáhnout všechny její základní funkce na jedno, dvě letové sezení. Chce to čas, trpělivost, zkoušet, hledat optimální nastavení. Jakmile tohle zvládnete, můžete ze svého Mini 2 a z dalších menších dronů od DJI vytěžit vskutku luxusní záběry!

Nezapomeňte si stáhnout průvodce DJI Fly v češtině

Stáhněte si nově aktualizovaný e-book s návodem k DJI Fly v češtině.

 

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.4286/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den