Návody na létání a práci s dronem 6 minut čtení

Jak přepravovat dron a jak na bezpečné cestování s dronem

18 května 2022

Štěpán

Když se rozhodnete pořídit si dron, nejspíš vás brzy napadne otázka, jak ho přepravovat a jak s ním cestovat? Přeci jen se jedná o poměrně křehkou elektroniku, navíc skládající se obvykle z více prvků (dron, ovladač, nabíječka a baterie), které člověk jen tak volně neodloží do běžného batohu. Řada dronů se sice dodává s originálním transportním pouzdrem – to ale nemusí vyhovovat vždy a rovněž nemusí ochránit dron za všech okolností. Podívejte se s námi na tipy, jak ochránit dron při přepravě a jak vybrat správný obal na dron.

Obsah článku

Jak ochránit dron při přepravě – základní možnosti

Výchozí situací je obvykle moment, kdy si pořizujete nový dron. Pokud si koupíte základní set (dron, ovladač + 1 baterie), nákup vhodného pouzdra pro přepravu dronu vás určitě nemine. Cestovat s dronem uloženým v krabici, v níž byl dodán výrobcem, je hodně provizorní a dočasné řešení. Člověk jej sice může zamotat do oblečení a vložit do batohu, to ale není zrovna přístup, který by si vyspělé zařízení, jakým dnešní drony bezesporu jsou, zasloužily.

Pro občasnou přepravu dronu lze jako úplný základ použít textilní obal, odolnější taštičku, která však zaručí jen to, že se vám kvadrokoptéra nebude míchat s jinými věcmi v kufru, či batohu – rozhodně jej ale významným způsobem neochrání.

Základní stupeň ochrany mohou představovat originální brašny na dron, které jsou obvykle součástí rozšířeného setu. U dronů DJI typicky tzv. „Fly More Combo“ (dron, ovladač, set 3 baterií, nabíječka, další příslušenství). Tato přepravní pouzdra na drony s kamerou jsou mnohem praktičtější, dostatečně odolná, přiměřeně polstrovaná, přesto nemusí vyhovovat všem vašim nárokům na cestování s dronem.

DJI Mavic 3 Cine Combo s brašnou
DJI Mavic 3 Cine Combo s brašnou

Přeprava dronu – pouzdra samostatná

Kupříkladu pro cestování s dronem do přírody se může hodit, pokud rozložíte dron, ovladač i baterie do samostatných menších přepravních obalů – pouzder na dron a další příslušenství. Toto může být vhodná varianta v případě, kdy máte svůj oblíbený sportovní batoh, snažíte se minimalizovat náklad a jeho rozložení, proto využijete více samostatných nylonových pouzder na dron, ovladač či baterie pro dron.

Nylonové pouzdro na dron DJI Mavic Air 2
Nylonové pouzdro na dron DJI Mavic Air 2

Přeprava dronu – ohnivzdorná pouzdra na baterie

Pro přepravu akumulátorů, případně pro jejich uložení, jsou nejvhodnější ohnivzdorné obaly. Tato přepravní či skladovací pouzdra nemají za účel chránit baterie pro dron před ohněm, naopak chrání okolí pro případy možného samovznícení baterie. Ohnivzdorná pouzdra pro baterie dronů mohou být opět dosti rozličná. Od universálních obálek po pouzdra specificky tvarovaná dle konkrétních akumulátorů.

Ohnivzdorný obal na baterie dronu
Ohnivzdorný obal na baterie dronu

Přeprava dronu – komplexní nylonová pouzdra

Zejména v případech, kdy vlastníte dron i s poměrně bohatým příslušenstvím, budete potřebovat přepravní pouzdro na dron, které pojme vše potřebné. Nabídka je i v tomto směru poměrně pestrá. Vybírat můžete jak nylonová přepravní pouzdra na dron určená pro konkrétní model a jeho nejčastější příslušenství, tak univerzální pouzdra na dron, jejichž vnitřní členění si můžete uzpůsobit dle vlastních potřeb.

Přeprava dronu – batohy na dron

Pro častější cestování s dronem, případně pro výlety nebo výpravy s dronem do přírody, se klasická pouzdra na dron s popruhem přes rameno příliš nehodí. Ano, můžete je uložit samostatně do většího batohu, stejně tak si můžete pořídit batoh, který je přímo určen pro cestování s dronem. Dostupný sortiment se v tomto směru může značně prolínat s oborem fotobatohů, které rovněž nabízí dostatečně polstrovaný prostor pro citlivou elektroniku (foto výbavu či dron) a vedle něj i „civilní“ přepravní prostor. Klíčové je, aby byl dron při cestování dostatečně chráněn a jednotlivé prvky výbavy od sebe náležitě oddělené. Navíc zde bývá řada samostatných kapes, třeba na baterie pro dron a další specifické příslušenství.

TIP

Oblíbenou značkou batohů na drony jsou fotobatohy PGYTECH. Ty mají často speciální kapsu určenou přímo na baterie s ukazatelem úrovně vybití/nabití. V nabídce DronPro najdete také třeba batoh se solárním panelem, ze kterého pak můžete nabít například telefon, tablet a další příslušenství.

PGYTECH fotobatoh na dron s obsahem 25 l
PGYTECH fotobatoh na dron s obsahem 25 l

Přeprava dronu – skořepinové batohy a boxy na dron

Specifickou podkategorii k výše zmíněnému mohou představovat skořepinové batohy a pevné boxy na dron, které rovněž disponují bohatým a dostatečně polstrovaným vnitřním členěním a zároveň těží z vlastností pevného skeletu. Skořepinové batohy na dron jsou dostatečně odolné samy o sobě, proto by měly bez problému ochránit dron při cestování i v rámci náročných podmínek.  Skořepinový batoh na dron či jinou elektroniku lépe odolá nárazům a jiným atakům, než jak je tomu u klasických textilních batohů. Zádová část je ale i zde náležitě polstrovaná, aby byl zaručen také komfort pilota. Rozdíl proto není v pohodlí použití, ale v ochraně nákladu a částečně i ve vzhledu batohu.

Skořepinový batoh pro dron DJI Mavic
Skořepinový batoh pro dron DJI Mavic

Přeprava dronu – voděodolné kufry na dron

Nejvyšší stupeň zabezpečení, jaký při přepravě dronu můžete svému zařízení dopřát, reprezentují odolné kufry na drony. Tato cestovní zavazadla kombinují silnou vrstvu vnitřního polstrování, buď určenou pro konkrétní model, nebo s možností vlastního upořádání, či tvarování, dále pak pevnou a odolnou vnější skořepinu. Výsledkem je maximální ochrana dronu při přepravě, výrazná nárazuvzdornost a mnohdy také voděodolnost.

TIP

Mezi nejoblíbenější robustní kufry na dron patří kufry značky NANUK. Za kvalitu si ale připlatíte a nejsou výjimkou ani voděodolné kufry v ceně nového dronu střední kategorie.

Voděodolný kufr na dron DJI Mavic Air 2
Voděodolný kufr na dron DJI Mavic Air 2 a příslušenství

Plánujete-li cesty do míst s náročnými klimatickými podmínkami, nebo jednoduše delší cestování s dronem, přepravu letadlem apod., poté jsou odolné kufry na dron jednoznačně nejbezpečnější variantou. Nelze se proto divit, že profesionální modely jako je DJI Inspire nebo DJI Matrice se v drtivé většině případů dodávají právě v pevných a odolných kufrech, nikoliv v pouhé brašně.

Dron do letadla: Na co při přepravě myslet?

Podíváme-li se na celé téma přepravy dronů a ochrany dronů obecněji, můžeme na závěr přidat pár doporučení, jak se vybavit pro určité případy. Cestujete-li s dronem autem, bude jistě stačit klasická polstrovaná brašna, ať již originální, či samostatně dokoupené nylonové pouzdro pro dron.

V případě plánů na delší pobyt v přírodě bude nejlepší cestou sáhnout po batohu na dron, či vhodném fotobatohu, případně po skořepinovém batohu na dron. Ten ochrání vaše zařízení a zároveň vám dopřeje dostatečnou volnost pohybu.

Cestujete-li s dronem na větší vzdálenosti, typicky letadlem, bude záležet zejména na tom, nakolik objemnou výbavu si budete brát s sebou. Menší drony, jako je DJI Mini, Air, či Mavic, lze snadno převážet v brašně či v pouzdru na dron a vzít je jako spoluzavazadlo na palubu letadla. Budete-li ale cestovat s větším dronem, či s větším množstvím výbavy, nevyhnete se nejspíš nutnosti nechat jej odbavit samostatně a poslat jej mezi další zavazadla. V takovém případě bude optimální variantou odolný kufr na dron. Pouze toto zavazadlo vám zaručí dostatečnou ochranu dronu – tedy, že vaše technika dorazí do cílové destinace bez poškození.

Jak přepravovat dron na Letišti Praha?

Drony a jiné dálkově ovládané hračky a modely je na Letišti Praha povoleno přepravovat v příručním zavazadle. V odbaveném zavazadle můžete mít dron pouze bez napájecích baterií. Baterie přitom musí být přepravovány odděleně v příručním zavazadle. Některé letecké společnosti převoz dronu v příručním zavazadle neumožňují, takže je vždycky dobré si projít i jejich pravidla.

Pozor na nejcitlivější části dronu při balení zavazadel

Když už skládáme dron do kufru, boxu, do přepravní brašny či obyčejného pouzdra, měli bychom dbát zvýšené pozornosti, zejména co se jeho nejcitlivějších partií týká. Vzít to ale můžeme i z opačného konce. Samotné baterie jsou poměrně robustní a kompaktní, ty by se při cestování s dronem poškodit neměly. Pokud neupadnou, nepřehřejí se nebo je nepotká podobný osud. Stejné platí i pro nabíječky, pozor jen na jejich kabely, ať se zbytečně nelámou.

V případě ovladačů pro drony záleží dost na konkrétním typu. U starších modelů s výklopnými anténami je potřeba pohlídat právě je. Tedy složit antény a usadit je do k tomu určené transportní pozice. Mnoho ovladačů rovněž umožňuje odšroubovat ovládací páčky (kniply) a bezpečně je uložit na příslušné místo přímo v těle ovladače. Možná to neděláte vždy, v rámci většího cestování s dronem je ale lepší neopomenout ani tento krok.

Nylonové pouzdro na dálkový ovladač DJI
Nylonové pouzdro na dálkový ovladač DJI

Zajistit gimbal, zafixovat nebo demontovat vrtule

Posledním bod se může týkat samotného dronu. Jeho jednoznačně nejcitlivějším místem je kamera a gimbal, na kterém je usazena. Lze to sice vnímat jako samozřejmost, každopádně připomeňme, že při ukládání a následné přepravě dronu je zcela zásadní použít originální kryt gimbalu, či sadu kotvících prvků zajišťujících stabilní pozici kamery a gimbalu. Rovněž je vhodné při převozu dronu a jeho uložení sundat i přídavné filtry nasazené na kameře a uložit je do jejich vlastního pouzdra.

TIP

Dron DJI Mavic 3 se dodává s takovou gumovou droní "košilkou", nebo jak by řekl Alex "s tangáčema po drony", právě pro aretaci všech částí dronu při přepravě.

DJI Mavic 3 ochranná košilka

Neméně choulostivou částí dronu jsou rovněž jeho vrtule, s nimiž se zachází dle konkrétního typu dronu. V případě menších modelů (typicky DJI Mini) jsou vrtule k dronu přišroubované, bylo by tedy zbytečně pracné sundávat je při každé cestě. Menší drony ale obvykle disponují možností vrtule zafixovat a chránit, aby se volně neotáčely, a nemohly se tak zlomit.

U větších modelů dronů jsou vrtulky s motory často spojeny rychloupínacím systémem, bajonetem, který má rozhodně smysl využít. Máte-li možnost vrtule zafixovat přímo na dronu, můžete zvolit tuto možnost. Pokud cestujete dále a s větším množstvím výbavy, bude jistější uložit vrtulky samostatně a také přibalit případně náhradní sadu pro všechny případy.

Baterie na delší cesty samostatně

Poslední praktickou radou může být specifická péče o baterie, které je lepší, při přepravě dronu, umístit do brašny, batohu či kufru samostatně. Tedy mimo dron! Zabráníte tak náhodnému zapnutí dronu, ke kterému by sice dojít nemělo, ale na cestách se může stát ledacos. Ochráníte tak gimbal, baterii i samotný dron proti zásadnímu poškození.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3.6667/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den