Recenze a testy dronů a příslušenství 4 minuty čtení

DJI Air 3: Recenze, test a unboxing nového dronu od DJI

25 července 2023

Alex

Jak jsme správně tušili v posledním leaku – DJI Air 3 je tady! A k němu pořádně šílená recenze, testování a unboxing na statku. 🤪 S novým rekordním doletem 46 minut je DJI Air 3 snad ten nejsilnější hráč na scéně. Pojďme na to kouknout!

Obsah článku

Unboxing DJI Air 3

Abychom začali úplně od základů, tak nový Air 3 seženete ve 3 verzích:

  • V základu s ovladačem pro smartphone (základním ovladačem).
  • Ve Fly More Combo se základním ovladačem.
  • Ve Fly More Combo s profi ovladačem s vestavěným displejem.

Nám se podařilo vyzkoušet special balíček dronu s profi ovladačem, který má nové černé anténky a ty anténky vám prodlouží dosah signálu až na 20 km. V základní krabici vedle ovladače najdete ještě USB-C kabel, 2 náhradní vrtulky a samozřejmě fešáka DJI Air 3.

Na první dobrou si všimneme 2 kamer – jedné klasické širokoúhlé a druhé telekamery s až 3x zoomem. Rozkládáme ramena dronu a vidíme vyboulené senzory pro vyhýbání se překážkám, které nám svým tvarem napovídají, že už jde o vyspělé řešení s nejpokročilejším sledováním objektů ActiveTrack 5.0. Design se podle Alexova názoru hodně povedl – vyznačuje se oblými liniemi. Baterie se zandavá stejným systémem jako u Mini 3 Pro, tedy zezadu. Co mají společného dál tyto 2 modely? Mají úplně stejné CMOS senzory!

Srovnání parametrů kamery a dronů Air 3, Mini 3 Pro a Mavic 3 Pro

Srovnání kamer Mavic 3 Pro, Air 3 a Mini 3 Pro

Srovnání kamer Mavic 3 Pro, Air 3 a Mini 3 Pro 2

Srovnání parametrů Mavic 3 Pro, Air 3 a Mini 3 Pro

V něčem lepší, v něčem horší než DJI Air 2S / Mini 3 Pro

Právě dva paralelní snímače jsou určitým „kamenem úrazu“, ale taky předností nového dronu DJI Air 3. Na jedné straně jsme trochu zklamaní z toho, že výchozí senzor je prakticky stejný jako u dronu DJI Mini 3 Pro–⁠ tedy CMOS 1/1.3“ s rozlišením 48 MP pro fotografie, navíc se stejnou (stejně skvělou) světelností jako u Mini 3 Pro – f/1,7.

Naše rozhořčení pramení ze skutečnosti, že řada DJI Air, zejména Air 2S byla, už jen v tomto směru, mnohem blíže vrcholné rodince Mavic a stála tedy v obrazové kvalitě nad řadou DJI Mini. Jenže… rozlišení fotografií 48 MP je rozhodně působivé, v případě videa ale končíte na 4K, zatímco Air 2S (rozlišní čipu 20 MP) se mohl dostat až na 5,4K. Až na to, že u Air 2S jste při 5,4K dosáhli snímkové frekvence maximálně 30 fps, zato u DJI Air 3 je to při široce rozšířeném 4K rozlišení frekvence až 100 fps. I to je vlastně rozdíl proti Mini 3 Pro (4K/60fps).

4K při 100 fps 

Nový kousek DJI Air 3 tak někomu může přijít lehce ochuzený, ale vlastně není. On jen naplno využívá aktuální standardy, protože kdo dnes nutně potřebuje vyšší rozlišení než 4K?

Není nic lepšího než dva stejné čipy!

Navrch je nutné znovu připomenout už jednou letmo vypíchnutou dvojici čipů, dvojici kamer (základní širokoúhlá a 3x zoom), obě s identickým čipem 1/1.3″ CMOS. V tom se zdá být asi největší obrazová síla modelu Air 3.

Zatímco Mavic 3 Pro nabídne hned 3 kamery, a Mavic 3 dvě, v obou případech jde o kombinaci špičkové techniky Hasselblad v případě základního širokáče a dvou odlišných menších čipů pro tele kamery. Při přepínání různých úhlů záběru, různých kamer, se proto mění jak rozlišení, tak i barevné podání záznamu. Naopak u DJI Air 3 má výsledný obraz stejný charakter, ať použijete širší, nebo naopak dlouhý objektiv!

TIP

Air 3 nás láká i na možnost vertikálního natáčení, ale ve skutečnosti je to jen vystřihnutý obraz z klasického záběru na šířku. Výsledný záznam tak dosáhne rozlišení nanejvýš 2,7K, ale vzhledem k tomu, že videa na výšku pořizujete hlavně pro mobilní telefony, tak by to vlastně mělo bohatě stačit. A ušetří se alespoň za extra složitý mechanismus gimbalu. 

Hlavní tahák Air 3: Až 46 minut letu!

Baterka pro Air 3 je pořádný buřt, a proto se do ní vejde energie až na 46 minut letu. Oproti předchůdci – DJI Air 2S – s maximální dobou letu 31 minut je to slušný rozdíl. Pozor ale na zcela nové baterie, které jsou určené jen pro drony Air 3 a žádné jiné. Stejně tak se sluší upozornit na vyšší hmotnost (720 g u Air 3 oproti 595 g u Air 2S) a také větší celkové rozměry. Za ten extra letový čas navíc to ale jistě stojí!

Potěší i interní paměť 8 GB, ze které můžete pohodlně a rychle sosat data. A teď hurá na polétáníčko a testování letových vlastností „Aira Trojky“.

Ochrana ze všech stran, široké možnosti plánování a posílený signál

Slušný progres přináší DJI Air 3 také v dalších důležitých disciplínách. Kupříkladu se stává prvním dronem od DJI, mimo vrcholnou rodinu Mavic, který se bude moct pochlubit antikolizními čidly chránícími dron ze všech stran „Omnidirectional Obstacle Sensing“!

S tím přímo souvisí pokročilé a maximálně široké možnosti automatických letových funkcí s vysokou úrovní bezpečnosti. Konkrétně systém sledování vybraného objektu ActiveTrack 5.0 s možností nastavení, z jaké strany vás má dron sledovat, nebo funkce plánování, ukládání a opětovného absolvování letových misí Waypoints.

Taky poslední zmíněná možnost, ono plánování misí krok za krokem, je dalším příkladem, kdy se tato špičková funkcionalita poprvé dostává mimo královskou rodinu DJI Mavic. 

Oficiální video představení DJI Air 3

DJI Air 3 = ošizený upgrade? Ani náhodou!

Pokud jste tedy v určité fázi naší recenze Air 3 nabyli dojmu, že nový fešák není zase tak super-truper-extra vypečený, jak se na první pohled tváří, že nedostal hyper-duper-smooth senzory a MEGA-GIGA rozlišení snímače, zastavte se, udělejte krok zpět a zamyslete se, co vše vlastně umí.

Dva identické snímače (široký a 3x zoom), extra dlouhá doba letu (46 min.), kvalitní konstrukce, více než dostatečné rozlišení (4K / 48 MP), ochrana proti překážkám ze všech stran, komunikační protokol DJI O4 s teoretickým dosahem až 20 km (rekord pro drony DJI), možnost sledování objektu a plánování misí!

Sakra, tahle hračka je našlapaná víc ne dost. Už jsme přitom zaznamenali, že nejeden nadšený, dobře známý a také zajištěný YouTube Vloger začal prohlašovat, že strká DJI Mavic 3 do šuplíku a od teď preferuje DJI Air 3 pro jeho skladnost, výdrž a obrazovou vyváženost! To už něco znamená, nebo ne?!

Stáhněte si RAW samples a udělejte si názor sami

https://bit.ly/AIR3RAW

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Výhody

  • 46 minut ve vzduchu na jedno nabití
  • Waypoints a plánování letu
  • Spoustu inteligentních funkcí

Nevýhody

  • Stejné CMOS senzory jako levnější model DJI Mini 3 Pro
  • Jen 4K oproti předchůdci DJI Air 2S

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den