Recenze a testy dronů a příslušenství 3 minuty čtení

Vše o DJI FPV Combo: Unboxing a testing

2 března 2021

Alex

Nejen Alex se těšil na první FPV dron od DJI jak malej Jarda (nebo Alda?). Už přiletěl a s ním i první česká recenze s videjkem, kde uvidíte unboxing a samozřejmě i polet této dlouho očekávané novinky.

Obsah článku

Unboxing FPV dronu DJI

Jako distributoři jsem dostali na vyzkoušení demo verzi dronu DJI FPV a Alex už slintá nad krabicí. Vyloupnul se z ní opravdový řemeslný klenot s perfektní aerodynamikou. Kvalitní materiály, výkonné chlazení a pořádná baterka dávají tušit, že tenhle mazel je stavěný pro pořádné vzdušné souboje.

Na druhý pohled vidí přední FPV kameru na 2osém gimbalu, senzory pro detekci překážek vpředu a na spodu těla dronu, sloty na USB- C kabel pro aktualizaci firmware a pro SD kartu a přisvětlovací diodu pro start a přistání.

TIP

Nový dron DJI FPV váží 795 g, a jelikož není označený CE štítkem, podle nové legislativy spadá do obecné podkategorie A3 kategorie Open. Létání tedy směrujte nad pole, louky a lesy, nebo si požádejte o povolení v rámci kategorie Specific. Pokud byste se vydali do městské zástavby, platí pro vás pravidla létání s drony z podkategorie A2 (zde bude jasno až v polovině roku 2021).

Alex vyzkoušel nasazování vrtulek a už se vrhá na technické specifikace:

Featury závodního dronu DJI FPV

 • Závodní FPV dron DJI letí neuvěřitelnou rychlostí až 150 km/h v manuálním režimu M (ve sportovním módu S je to 97 km/h, v normálním módu N 54 km/h).

Největší revolucí je podle Alexe možnost záchranné brzdy, kdy dron po zastavení zůstává viset ve vzduchu. To u klasických FPV dronů nebylo – jakmile jste přestali “držet plyn”, dron spadl na zem jako šiška. Jeho automatické přepnutí do pozicovacího režimu, když pustíte kniply, je právě to, co z FPV DJI udělá masovku.

 • Senzory pro detekci překážek fungují jenom v režimu N a mají pouze informativní funkci – dron zpomalí, ale nezastaví.
 • DJI deklaruje flight-time 20 minut při konstantní rychlosti 40 km/h, což si vyzkoušíme v praxi při našem terénním poletu. Kdyžtak vás jistí RTH.
 • Stejně tak si vyzkoušíme deklarovanou odolnost vůči až 40km větru.

TIP

Vrchní díl FPV dronu je vyměnitelný, takže můžete fešáka ještě víc potunit, nebo díl využít pro rozlišení soupeřů při droních závodech. Parádička je i možnost měnit barvu svícení LED diod. Svépomocí se dá vyměnit i kamera nebo podvozek.

Featury kamery na dronu DJI FPV

 • Kamera má 1/2,3” CMOS čip a natáčí až ve 4K při 60 fps, ve Full HD při 120 fps, takže můžete s dronem natáčet i slow motion záběry.
 • Nabízí pořádný 150stupňový rozhled při 50 nebo 100 fps, který znáte z akčních kamer typu GoPro.
 • Z akčních kamer Osmo přebrala výkonnou stabilizaci RockSteady.
 • Fotorozlišení je 12 MP.
 • Maximální datový tok je 120 snímků za vteřinu.

Podívejte se, jak DJI FPV závodí s Nissanem GT-R Nismo

Natočili jsme pro vás speciální závodní videjko, kde FPV dron od DJI změří síly se sporťákem na okruhu a na rovince a také jeho výkon porovnáme s DIY domácí závodní skládačkou. 

Brýle DJI FPV Goggles V2

 • Jednoduše si nastavíte velikost mezery mezi očima.
 • Baterie se připojuje k brýlím externě a dobíjí je, abyste nenosili na hlavě tolik váhy.
 • Najdete na nich porty pro připojení právě baterie, sluchátek a SD karty pro záznam přenosu do brýlí. USB-C port slouží pro kalibrace a aktualizace a spojení s aplikací DJI Fly a donastavení celého systému.
 • Maximální datový tok do brýlí je 50 fps na otevřeném prostranství, v interiérech pak bude menší.
 • 2 čudlíky slouží pro připojení k 1 ze 2 kanálů, další 2 tlačítka slouží k zapnutí/vypnutí, návratu a poslední čudlík je programovatelný pro jakoukoliv funkci potřebujete. Nejdůležitější je linking RC button pro propojení všech komponent systému.
 • Vydrží na jedno nabití asi 110 minut a váží skoro 0,5 kg.

Dálkový ovladač k DJI FPV

Vysuneme antény a našroubujeme kniply. Zapnete dlouhým podržením (krátkým zjistíme stav baterie) a můžete si opět dedikovat tlačítko C1 pro libovolný účel.

 • Vpředu máme scrollovací tlačítko pro úhel kamery.
 • Home button funguje jako nouzová brzda, při dlouhém podržení zahájí RTH.
 • Na druhé straně najdeme button pro zapnutí a vypnutí kamery nebo pro focení (přepíná se mezi video a foto dlouhým podržením).
 • Novinkou je tlačítko pro přepnutí do plně manuálního režimu, který se aktivuje jen speciální kombinací tlačítek.
 • Další tlačítko slouží k přepínání módů a poslední k přepínání kanálů.

Ovladač by měl na jedno nabití vydržet v provozu 9 hodin.

TIP

Pokud potřebujete, aby se vám kniply nevracely do středové pozice, přepněte ovladač do módu 2. Zezadu vyloupněte levý kryt a inbusem si seřiďte levý knipl tak, aby se nevracel. Pravý nechte v původním stavu. Můžete si tak hrát s konstantní rychlostí dronu a citlivě ji upravovat. Mód 1 nastavíte přesně opačně.

Po unboxingu vidíme jako nevýhodu to, že je v Combu jen jedna baterka (obvykle jsme u DJI Comb zvyklí na 2–3 náhradní baterky). Součástí balení také není inovativní DJI Motion Controller, který kopíruje přirozené pohyby vaší ruky a přináší úplně nový pocit z ovládání dronu (mělo by to připomínat řízení klasického letadla v kokpitu nebo hru s interaktivním ovladačem od konzole). Vejde se vám do jedné ruky, je o polovinu menší než klasický “obouručák” a vydrží na jedno nabití 5 hodin. 

DJI Motion Controller nabízí nový princip ovládání dronu
DJI Motion Controller nabízí nový princip ovládání dronu

TIP

Pro trénink vám poslouží appka DJI Virtual Flight, kterou představujeme v dalším videu.

Polet s DJI FPV

TIP

Chystáme pro vás celý seriál, jak se krok za krokem naučit létat s FPV dronem.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Výhody

 • Celkem blbuvzdorné ovládání a hlavně fakt, že dron umí sám stát na místě
 • Fajn ovládání i v ryze manuálním módu
 • Pořádná rychlost

Nevýhody

 • Trochu zdlouhavé spárování všech součástí comba a aplikace
 • Baterka moc nevydrží a v combu není náhradní.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3.7143/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den