Recenze a testy dronů a příslušenství 6 minut čtení

Recenze dronu DJI Mavic 3: Unboxing, polet a pravidla provozu pro Mavic 3

16 listopadu 2021

Anička

Jak už modří jistě vědí, nová kvadrokoptéra DJI Mavic 3 se prodává ve 3 verzích – Single jen se strojem a nezbytným příslušenstvím, v Mavic 3 Fly More Combo s příslušenstvím navíc a ve verzi Mavic 3 Cine Premium Combo pro profíky. Nám se do rukou jako první dostala verze Single, tak se pojďme podívat na unboxing dronu Mavic 3, na první dojmy, funkce, polétáníčko a ukázky záznamu.

Obsah článku

Aktualizováno 31.1.2022 o aktivní funkce po aktualizaci firmware

Unboxing dronu DJI Mavic 3 ve verzi Single

Z krabice vybalujeme:

  • Dron Mavic 3
  • Náhradní vrtulky se systémem bajonet (označené černou nebo šedivou pro instalaci na správný motor)
  • Dálkový ovladač
  • Nabíječku pro nabíjení dronu i dálkového ovladače
  • Sadu kabelů – USB-C, microUSB, lightning kabel (přímo v dálkovém ovladači)
  • Náhradní kniply
  • Kabel pro nabíjení dálkového ovladače (a aktualizaci firmwaru dronu i dálkového ovladače)

Dálkový ovladač k Mavicu 3

Dálkový ovladač nás nepřekvapí, stejný najdeme například u dronu Air 2S nebo Mini 2. Ale pokud by vám nestačil, speciálně pro Mavic 3 vyvinuli v DJI profi ovladač DJI RC Pro (v Cine verzi ho získáte v ceně). Standardní ovladač vydrží na jedno nabití v provozu 6 hodin, pokud k němu připojíte zobrazovací zařízení, tak 4 hodiny.

Samotný dron Mavic 3

Na první pohled nás zaujaly jakési droní “tangáče”, kterými je dron svázán pro přepravu a které navíc chrání kameru. Po rozložení dronu se Mavic 3 ukáže v celé své černočerné kráse. Na přední straně dronu vidíme výrazné senzory, takže Mavic 3 vypadá z ánfasu trochu jako žába. Senzory sledují překážky směrem vpřed až na vzdálenost 200 m, vzhůru, do stran a směrem dolů. Dron by tam měl před překážkou zastavit na vzdálenost 5–20 metrů, ale když si aktivujte APAS 5.0, tak před překážkami uhýbá a kličkuje mezi nimi. Dron váží 895 g (899 g ve verzi Cine) a když vyndáte baterku, uleví se vám asi o třetinu hmotnosti. Baterku můžete nabíjet přímo v dronu, nebo můžete využít nad baterkou umístěnou USB-C zdířku, která vám umožní dron nabíjet z powerbanky. Ta slouží také pro aktualizaci firmware. Pod USB-C vstupem najdete slot pro až 512 GB SD kartu. 

TIP

Zatímco v základní verzi a ve Fly More Combo balíčku má Mavic 3 integrovanou paměť 8 GB, verze Cine má neuvěřitelný 1TB vestavěný disk.

Co se týče dosahu signálu, pro náš region je dosah omezen na cca 8 km, provozní teplota se pohybuje mezi klasickými -10°C a +40°C (kolem nuly si dávejte pozor na námrazu na vrtulích). Pro rizikové situace je tu jako vždycky DJI Care Refresh pro Mavic 3, který se podle verze Mavic 3 pohybuje cenově mezi 6–12 tisíci Kč.

Mavic 3 s duální kamerou a 46minutovým flight-time

Flight-time až 46 minut?

Avizovaný flight-time je 46 minut, ale nám se podařilo vymáčknout jen 42 a věříme, že realistický průměr bude tak kolem 38 min. Proto doporučujeme jako vždy investovat do Mavic 3 Fly More Combo, kde s náhradními baterkami můžete v pohodě létat 2 hodiny.

Našlapaná duální kamera s čipem Hasselblad

Největším tahákem nového Mavica 3 je bezesporu duální kamera, která se skládá z optické kamery Hasselblad s 4/3palcovým senzorem, která natáčí až v 5,1K při 50 fps, ve 4K při 120 fps nebo ve FullHD, a tele kamery pro zoomování. 

Obě verze, jak Mavic 3 v základu, tak Cine verze, podporují na kameře Hasselblad 10-bit barevný profil a 12,8 stop dynamického rozsahu, ale jen Cine verze navíc podporuje i kodek Apple Pro-Res (základní verze podporuje jen H.264/H.265ku). 

Tele kamerka má 1/2palcový čip a natáčí ve 4K nebo FullHD při 30 fps, což jí determinuje k využití ryze pro inspekční účely třeba na stavbách. Potěší možnost 7násobného optického zoomu a až 28násobný digitální zoom. V módu natáčení a focení s tele kamerkou nelze ukládat materiál do RAW.

Na kvalitu focení s dronem jsme nezapomněli

Kamera Hasselblad vyfotí až 20MP fotografii, telekamera až 12MP snímek.

Mavic 3 frčí na aplikaci DJI Fly

Appku pro iPhone si můžete stáhnout v Apple Play, androidí verzi zase přímo na stránkách DJI na detailu produktu Mavic 3 v sekci Downloads. Je pro vás DJI Fly novinkou? Prozkoumejte návod na aplikaci DJI Fly včetně videa.

Fotogrammetrie s Mavicem 3

Aplikace DJI Fly plánování misí pro sběr dat za účelem 2D/3D modelace zatím neumožňuje, takže nám nezbývá než čekat na update. Doufáme, že se ale připojí brzy developeři 3. stran jako Pix4D nebo DroneDeploy.

Zkušební let s Mavicem 3 a test kamery Hasselblad

Počasí stálo za prd (zima kolem 5°C), ale i tak jsme něco nalétali. Hned na začátku jsme zapnuli stopky, abychom otestovali slibovaný 46minutový flight-time. V rámci předletové přípravy nastavíme v aplikaci DJI Fly RTH na 50 metrů podle povahy letového prostoru a zkalibrujeme kompas.

Na první poslyšení jsme si dronu skoro ani nevšimli – je totiž neuvěřitelně tichý. Pak jsme chtěli vyzkoušet automatické režimy, ale před updatem nám funkce zatím nefungovaly, tak se Alex musel spolehnout na své pilotní skills v manuálním režimu. V něm vyzkoušel kameru Hasselblad, kde si můžete upravovat rychlost závěrky, vyvážení bílé, ISO a další parametry. Přepíná na tele kamerku a zkouší zoom, který opravdu funguje bezztrátově do 7násobného optického přiblížení. Nevidíme v ní nějaký extra kinematografický přínos, ale pro inspekce se určitě hodí – třeba v případě, kdy vám pravidla pro létání s dronem v dané oblasti nedovolují se fyzicky k objektu více přiblížit. Podívejte se na ukázky fotografií a videí z obou kamer v naší videorecenzi:

Funkce po update firmware u Mavic 3 v lednu 2022

Jelikož nám při natáčení videa nešla na Mavic 3 spousta funkcí, s nadějemi jsme očekávali lednový update. Při verzi firmware v01.00.0500 (dálkové ovládání: v04.13.0500 / aplikace DJI Fly pro iOS: v1.5.8 / aplikace DJI Fly pro Android: v1.5.8) stále nejdou Quickshots a režim Panorama, naopak začalo fungovat sériové snímání, digitální zoom pro normální režim videa u hlavní kamery, Color Display Assist pro D-Log a QuickTransfer. Přidalo se také rozlišení 4K/60fps a manuální nastavení EI pro MasterShots a režim USB pro Mavic 3 Cine pro kopírování dat. Cco stále nefunguje, je zoom a D-Log pro FocusTrack při nahrávání videa. Skvělé je ale přidání podpory pro ovladač DJI RC Pro pro výstup čistých záznamů HDMI, ukládání videa do mezipaměti a stahování originálního videa na externí SD kartu.
DJI RC Pro teď také můžete použít s dronem DJI Air 2S.

Shrnutí hlavních změn po update:

  • QuickShots stále nejdou.
  • MasterShots jdou.
  • Režim Panorama stále nejde.
  • Přidán digitální ZOOM u 4/3" hlavní kamery (2x).
  • Přidána podpora pro použití DJI RC Pro s DJI Air 2S.
  • Přidáno sériové snímání.
  • D-LOG pro FocusTrack stále nejde.
  • Přidáno přední sledování ActiveTrack (v případě, že se k dronu otočíte zády,
    obletí vás).
  • Přidán QuickTransfer.

 

Alexe potěšila inovovaná funkce Return-to-Home tzv. Smart RTH. Zatímco v běžném RTH dron přiletí nad místo vzletu do předem nastavené výšky a začne klesat, při Smart RTH si dron průběžně klesá a umí se při přistání i proplétat. Neprovede tedy takovou tu klasickou kolmici, ale přistane mnohem plynuleji. Plusem je, že při tom ušetří zase nějakou tu minutu létání v baterce. My jsme se dostali až na 42 minut, než nám dron řekl, že už fakt nemůže.

Ukázky surových záběrů a fotografií

RAW data ke stažení 👉 https://bit.ly/DJI_Mavic_3_data 👈

Třída provozu pro Mavic 3 s hmotností 899 g

Jak už je vám jistě známo, od začátku roku 2021 se musí každý pilot s dronem s kamerovým senzorem registrovat a projít online testem. Bude to ale stačit i pro piloty Mavicu 3? Váha 899 gramů a omezení maximální rychlost 19 m/s napovídá, že by se DJI s Mavicem 3 chtělo vejít do nižší kategorie s méně legislativními omezeními. Bohužel nám DJI naše úvahy neulehčuje, a dron nemá žádný štítek, který by nás navedl. Proto na to půjdeme podle našich zkušeností. Pro dron Mavic 3 by vám mělo stačit splnění minimálních povinnosti pro kategorii provozu A1, A3:

  • Registrace provozovatele dronu
  • Online test pilota 

S nimi pak můžete létat bez omezení nad poli, loukami a lesy, a to i pro komerční účely (tam si akorát musíte zařídit pojištění odpovědnosti za zhruba 2000,-/ročně). Pokud byste ale chtěli létat v zástavbě, budete muset projít ještě písemným testem přímo na ÚCL pro provoz v kategorii A2. Pokud chcete ještě dál, do národních parků, létat v blízkosti letišť a v dalších omezených prostorech, budete muset splnit podmínky pro kategorii Specific.

Srovnání obsahu balení Mavic 3 Single, Mavic 3 Fly More Combo a Mavic 3 Cine Premium Combo

 

DJI Mavic 3

DJI Mavic 3 Fly More Combo

DJI Mavic 3 Cine Premium Combo

DJI Mavic 3

1

1

0

DJI Mavic 3 Cine

0

0

1

DJI RC-N1 dálkový ovladač

1

1

0

DJI RC-N1 ovládací páčky k dálkovému ovladači

1

1

0

DJI RC-N1 RC kabel (USB Type-C Connector) 

1

1

0

DJI RC-N1 RC kabel (Standard Micro-USB Connector) 

1

1

0

DJI RC-N1 RC kabel (Lightning Connector) 

1

1

0

DJI RC Pro

0

0

1

DJI RC Pro ovládací páčky

0

0

1

DJI Mavic 3 inteligentní letová baterie

1

3

3

DJI Mavic 3 nízkohlukové vrtulky (pár)

3

6

6

DJI Mavic 3 hub pro nabíjení baterií

0

1

1

DJI 65W přenosná nabíječka

1

1

1

DJI Mavic 3 kryt úložiště

1

1

1

DJI Mavic 3 ND filtry (ND4\8\16\32)

0

1

1

DJI Mavic 3 ND filtry (ND64\128\256\512)

0

0

1

Brašna DJI Convertible Carrying Bag

0

1

1

DJI 10Gbps Lightspeed Data kabel

0

0

1

Type-C kabel

1

1

1

Verdikt?

Mavic 3 je super dron, ale určitě není určen pro tak širokou cílovou skupinu jako dostupnější DJI Mini 2 nebo DJI Air 2S. Nejvíce se bude hodit těm, kteří s dronem fotí a zároveň potřebují i parťáka na inspekce. Každopádně potěší ty, kteří chtějí mít vždy nejnovější kvadrokoptéru DJI, nebo ty z vás, kteří chtějí investovat do dronu, který jen tak nezestárne a minimálně několik dalších let bude na technologické špičce. Dá se říci, že novinka Mavic 3 už nekonkuruje poloprofesionálním dronům střední cenové hladiny, jako její předchůdce Mavic 2, ale řadí se spíše do kategorie profesionálních dronů typu Inspire 2.

Vybíráte svůj první dron a uvažujete o Mavic 3? Přečtěte si, jak vybrat dron, abyste za své peníze získali co nejvíce muziky, a současně neinvestovali zbytečně do funkcí, které ani nevyužijete.

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Výhody

  • Tichý let
  • 2 kamerové senzory v jednom těle
  • Smart Return to Home
  • Možnost nabíjet dron přes powerbanku

Nevýhody

  • V základní verzi není samostatná nabíječka, že byste třeba mezitím, co létáte, nabíjeli další baterku. V základní verzi musíte baterky nabíjet vždy přes dron. Proto doporučujeme jako vždy investovat do Mavic 3 Fly More Combo balíčku.
  • Nemožnost vyndat paměť
  • Cena, především Cine verze

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den