Legislativa a pravidla létání pro drony 3 minuty čtení

Jak se v DJI poprali s novými pravidly pro drony a CE štítky?

10 února 2021

Ruda

31. prosince 2020 vstoupila v platnost nová evropská legislativa stanovená Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), která směřuje ke sjednocení pravidel pro létání s drony ve 27 členských státech EU, v Norsku, Lichtenštejnsku, Spojeném království a na Islandu. Změna pravidel vyvolala spoustu emocí a otazníků nad možným narušením provozu jednotlivých pilotů a společností využívajících produkty DJI. Na nedávném webináři se proto DJI zabývalo některými důsledky harmonizované regulace pro zákazníky a vydala podrobné FAQ týkající se nové legislativy a DJI produktů. Co jsme se dozvěděli?

Obsah článku

Aktualizováno 04.01.2023

DJI MAVIC 3: Světově první DRON, co získal certifikaci C1

K čemu slouží štítky CE?

Štítky CE označují drony podle bezpečnostních a váhových norem. EU nyní rozlišuje mezi 3 různými kategoriemi provozu: Open, Specific a Certified. Nejčastější využití dronů DJI je v kategorii Open, ve které je povinná identifikace třídy dronu C0, C1, C2, C3 nebo C4. Pro každý produkt bez štítku CE vytvořila EASA přechodné období umožňující létat i nadále za speciálních podmínek stanovených přechodným obdobím.

Co se stane, pokud po 31. prosinci 2020 nemám na dronu identifikační štítek třídy CE?

Veškeré drony bez označení CE lze využívat za zvláštních podmínek v rámci takzvaného Přechodného období. V tomto období lze létat s neoznačenými drony štítky v kategorii A1, A2 a A3. Do podkategorie A1 spadají neoznačené drony s MTOW do 500 g,  do podkategorie A2 spadají drony s MTOW od 500 g do 2 kg a do kategorie A3 spadají neoznačené drony těžší než 500 g a lehčí než 25 kg.

Lze pro současné drony zpětně získat identifikační štítky třídy CE?

Ačkoli současné drony na trhu nelze jednoduše zpětně označit, mohou projít procesem, který ověří, zda jsou v souladu s novými požadavky a legálně je transformuje na „nový“ produkt. Všechny drony DJI, které zatím nejsou označeny štítkem CE lze omezeně využívat do 31. prosince 2023 v podkategoriích A1, A2 a A3. Společnost DJI v současné době spolupracuje s průmyslovými orgány, regulačními orgány a úřady, aby pomohla utvářet evropské normy, na nichž je označení CE založeno.

Jak poznám, zda bude můj dron schopen zpětně získat identifikační štítek třídy CE?

Jakmile budou normy potvrzeny regulačními orgány, zveřejní DJI na svém webu seznam, které produkty bude možné zpětně označit štítky CE.

Jak budu moci zpětně získat označení CE pro svůj dron?

U potvrzených produktů se zvažuje možnost upgradovat hardware/firmware, který bude muset provést DJI nebo někteří autorizovaní prodejci. Zákazníci si budou moci tuto aktualizaci provést sami, ale výrobce musí nastavit kontrolovaný proces s ověřením prostřednictvím pověřeného orgánu. To, který orgán to bude, v současnosti ještě není jasné.

Mohu svůj dron i nadále používat, pokud nebude možné zpětně získat identifikační štítek třídy CE?

I po přechodném období bude možné neoznačené drony nadále využívat. Drony budou spadat podle své hmotnosti do podkategorií A1 a A3. Drony lehčí než 250 g bude možné nadále používat v rámci podkategorie A1 a drony těžší než 250 g a lehčí než 25 kg bude možné nadále používat v rámci kategorie A3.

Potřebuje můj dron identifikační štítek třídy CE při létání pro komerční účely? 

Nové nařízení EU nerozlišuje mezi rekreačním a komerčním využitím dronů. Drony bez identifikačních štítků třídy CE lze stále komerčně používat až do 31. prosince 2022, ale s určitými provozními omezeními. Po přechodném období bude možné neoznačené drony nadále používat v podkategoriích A1 a A3.

Bude možné i nadále koupit drony, které nemají identifikační štítky třídy CE?

Každý dron DJI na trhu již splňuje stávající směrnice EU o označení CE, a proto jej lze podle nového nařízení EU prodávat na evropském trhu i po 31. prosinci 2023. Drony DJI bez identifikačního štítku třídy CE se mohou na spotřebitelském trhu stále prodávat do 31. prosince 2023, ale s určitými provozními omezeními, které jsou však nepatrné, a zákazník by se proto neměl bát nákupu těchto dronů, i když ještě štítek nemají.

Budoucnost počítá s drony a jak je vidět, svět bere tenhle “koníček” vážně. DJI aktivně spolupracuje s autoritami na vývoji nejnovějšího a nejbezpečnějšího provozu a na nás jako pilotech teď zůstává respektovat pravidla a udržovat bezpečný vzdušný prostor.  

Ještě za sebou nemáte test pilota dronu podle nové legislativy?Vyzkoušejte si britský test pro dronaře, kteří chtějí létat s dronem s hmotností nad 250 g na území Spojeného království. Přeložili jsme ho pro vás do češtiny. Musíte správně zodpovědět 16/20 otázek. Test určitě zvládne každý, kdo se alespoň otřel o česká pravidla létání, a je relevantní i vzhledem k tomu, co je obsaženo v jednotné legislativě EU. Český test má dvojnásobek, tedy 40 otázek, z nichž 30 musíte zvládnout, a pokrývá témata, jako jsou letecká bezpečnost, omezení vzdušného prostoru, předpisy o letectví, lidská výkonnost, provozní postupy, znalosti bezpilotních systémů, ochrana osobních údajů a soukromí, pojištění nebo ochrana před protiprávními činy. Online osvědčení pilota pak platí 5 let.

VYZKOUŠET TEST

 

👋✈ #LetuZdar

Ruda

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.5833/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Jsem nejveselejší týpek v droním éteru. Nenajdete mě schovanýho za monitorem, nýbrž rozjíždim každodenní flow na provozovně :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den