Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co jsou to drony bez registrace?

26 dubna 2023


Dle nařízení platného v celé Evropské Unii, ale také na základě českých leteckých pravidel, je uložena povinnost každému, kdo chce létat s dronem, registrovat se jako provozovatel dronu a úspěšně složit online test pilota dronu, na jehož základě lze získat licenci pro létání s dronem. Vedle toho existují i výjimky, kdy se není nutné registrovat a kdy lze létat s dronem bez licence.

Možnosti létání s dronem bez registrace

Případů, kdy lze legálně létat s dronem bez příslušné licence, je pouze omezené množství. Jednu z výjimek, kdy lze létat bez „řidičáku na dron“, představují hračky určené pro děti mladší 14 let věku. Drony spadající do této kategorie musí vyhovovat směrnici 2009/48/ES o bezpečnosti hraček, což je deklarováno v příslušném prohlášení o shodě EU.

Kromě této výjimky platí povinnost registrace provozovatele dronu a vyřízení pilotního oprávnění (absolvování online testu) pro všechny operátory dronů, kteří nelítají jen na svém soukromém pozemku, ať už se jedná o doma sestavované modely, či průmyslově vyráběné drony. Povinnost registrace platí zejména v případech, pokud je dron vybaven záznamovým zařízením – kamera/fotoaparát.

kurzy dronpro pro registraci dronu

Dron AirWood CUBEE patří mezi levné drony bez kamery

 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den