Až se kolo dějin pootočí zas o kus dál a já se ohlédnu zpátky, budu si
moci říci: „Jo, byl jsem u toho!“ U toho, jak se začala měnit tvář
zemědělství. Pole na dohled od zříceniny hradu Hazmburk místo
postřikovače ošetřoval dron.
Videa
3
Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání
Není to škoda? Pokud potřebujete poradit, zaleťte na náš blog, nebo nám rovnou zavolejte na 216 216 022. Rádi vám poradíme s výběrem.
21 dubna 2022
Obsah článku
Pozadí zkratky DRL není rozhodně ničím tajemným, ani složitým. DRL jednoduše znamená „Drone Racing League“, tedy volně přeloženo „Závodní Liga Dronů“. Řeč je přitom o vysokorychlostním FPV létání, tedy o pilotáži dronu řízeného skrz „FPV brýle“ z pohledu pilota. Technicky přesněji přes kameru umístěnou v přední části dronu. Podívejte se na naše YT video, které jsme k tématu natočili :-)
Kdo by si nebyl tak úplně jistý tím, co to jsou FPV drony (First Person View), jak vypadají a jak se ovládají, pro ty zde máme několik názorných ukázek. Například Alexovu recenzi loni představeného dronu DJI FPV, nebo rozbor aplikace DJI Virtual Flight, která slouží k tréninku ovládání FPV dronu od DJI.
Obloukem se vraťme k našemu původnímu tématu – Závodní Droní Lize (DRL), která může být ukázkovým příkladem nového sportovního odvětví. Vedle „standardních fyzických sportů“ se totiž poslední roky stále silněji prosazují různé e-sporty, ve zkratce soutěže v hraní počítačových her. Třetí, postupně se rodící odnoží sportu, by mohly být technologické sporty, které dokonale reprezentují závody, jako je právě Drone Racing League. Soutěže typu DRL totiž spojují jak fyzický sport, tak i ten virtuální (e-sport). Piloti sice sedí pohodlně usazeni ve svých křeslech, jejich závodní drony ale reálně krouží po závodní trati, musí se vyhýbat reálným překážkám, trefovat se do reálných bran a vyhýbat se také jeden druhému, když na to dojde.
Rychlostní a technické sportovní disciplíny mají vždy mnoho zanícených fanoušků. Při vyslovení tohoto slovního spojení si možná automaticky vybavíte dramatický hluk silných motorů a vůni spáleného benzínu (i když už dnes se závodí třeba s elektroauty, která spíše zuřivě bzučí). Podobně zuřivě bzučí i závodní drony soutěže DRL, létající rychlostí až 145 km/h, která právě čeká na vyhlášení termínů další závodní sezóny! Tyto závody přitom nejsou pouze lokální zábavou určenou pro omezený okruh fanoušků, ale postupně se rodícím celosvětovým fenoménem.
Ze závodů DRL se stává podobně velký kolotoč jako v případě Formule 1, ač je toto přirovnání (zatím) lehce přitažené za vlasy. Kupříkladu v poslední sezóně se závodilo v 5 lokalitách na území USA, ve 3 evropských městech, a po jednom na Blízkém východě v Číně a v Austrálii.
Jen ve skončené sezóně 2021–22 hlásí DRL dvojnásobný zásah a výrazně větší ohlas na vysílání než o sezónu dříve. Největšími fanoušky závodů vysokorychlostních dronů jsou přitom, vcelku očekávatelně, obyvatelé Spojených států a obrovskou popularitu, navíc neustále sílící, přináší Čína se svým početným obyvatelstvem.
Fanoušci závodů s drony se přitom často rekrutují ze skupiny lidí, které tak úplně neoslovují ani klasické sporty, ani e-sporty, ale hledají jejich určité propojení, tedy tech-sporty, kam závody dronů dokonale zapadají. Tito lidé zároveň čile využívají sociální sítě, což vysvětluje masivní 400% meziroční nárůst sledovanosti videí ze závodů DRL zejména na síti Tit Tok. Závody vysokorychlostních dronů dnes přitom nejsou žádnou okrajovou zábavou menší party nadšenců, ale komplexním sportovně zábavním kolotočem putujícím po vícero kontinentech včele s řadou profesionálních pilotů.
„Během uplynulého roku jsme dramaticky rozšířili náš sport prostřednictvím cíleného náboru nových talentovaných pilotů, ale také díky hloubkovému průzkumu mezi našimi fanoušky. Neméně důležité je stále se rozšiřující a prohlubující partnerství s řadou významných mediálních společností, které jsou klíčem k rostoucí sledovanosti od Ameriky po Čínu.“
„Máme neuvěřitelný tým, technologicky mimořádně nadané a důvtipné příznivce a dnes i skutečně globální distribuční síť, díky níž se za poslední rok zdvojnásobil náš dosah a rozšířila se fanouškovská základna,“ říká zakladatel a současný výkonný ředitel společnosti DRL Nicholas Horbaczewski.
Podobu samotných závodů je docela těžké popsat slovy. Místa, kde se tyto technologické tournamenty konají, představují různé sportovní haly, nebo dokonce muzea nebo galerie. Pro zvýšení atraktivity a vyšponování dramatičnosti se závody vysokorychlostních dronů pořádají obvykle za tmy, aby mohly být tratě atraktivně nasvícené. Zářivé jsou přitom jednotlivé překážky a více než dostatečně osvětlené jsou také drony samotné. Např. nejnovější závodní kousek DRL Racer4 má na svém těle až 1000 LED pixelů!
Za technikou použitou na závodech stojí přímo společnost DRL, která pro tyto účely vyvíjí vlastní stroje různých kategorií. Závodní piloti proto mají v principu rovné podmínky, jelikož závodí s identickými stoji rozlišenými pouze barevně pestrým LED nasvícením. „Naší snahou je zajistit takové podmínky, kdy pilot, který proletí cílovou bránou jako první, je skutečně ten nejlepší letec, nikoliv pilot s nejrychlejším dronem,“ říká Nicholas Horbaczewski
Celé to možná zní poněkud kosmicky a neuvěřitelně, nebo spíš nedosažitelně. Realita je ale taková, že je velice snadné si tyto závody osobně vyzkoušet. Alespoň virtuálně. Společnost DRL totiž nabízí hned dvě cesty pro zanícené fanoušky FPV létání – vcelku jednoduchou a zdarma dostupnou aplikaci Drone Racing Arcade (Android i Apple) a pokročilejší simulátor DRL SIM (Playstation, Xbox, Steam…). K tomu si jako bonus můžete pořídit oficiální set FPV brýlí a ovladače Nacon RIG od partnera Světového poháru DRL 2021–22.
Arkádovka na telefon je, pochopitelně, vcelku jednoduchá záležitost. Ono už jen ovládat dron jedním prstem na obrazovce, že?! Létání a závodění s FPV dronem na počítači v plnohodnotném simulátoru DRL SIM zprostředkuje úplně jiný zážitek. Nejprve je ale potřeba se s FPV dronem naučit létat, k čemuž slouží celá hromada výukových lekcí. Jen toto zvládnout vám zabere hodiny a hodiny. Alespoň pokud nemáte s FPV drony výraznější předchozí zkušenost. Ve chvíli, kdy dosáhnete potřebné jistoty, se můžete pustit do online závodění a postupně se třeba propracovávat výš a výš, až z vás jednou teoreticky může být i profesionální DRL pilot! Není to lákavé? Cesta k tomu ale bude nejspíš dost dlouhá a trnitá.
Pokud si myslíte, že už slušně ovládáte svůj klasický dron s GPS stabilizací, pak vězte, že FPV drony jsou zcela jiná liga. Už jen logikou svého plně manuálního ovládání. Začít můžete na začátečnické úrovni, kdy se dron chová prakticky stejně jako drony DJI či podobný stroj. Střední úroveň pilotáže je už o dost náročnější, ideální je zkusit si ji v některé z map pro volné létání. A plně manuální režim? To už je vážně mazec pro zkušené mazáky! Na to si už člověk musí věřit. Ač se jedná o hru, či simulátor, udržet manuálně ovládaný FPV dron delší čas ve vzduchu… neřkuli kroužit s ním po náročné závodní trati… Třeba na to jen nemám buňky, každopádně je to fakt jízda! „Kdo nezkusí neuvěří!“
Pokud vás tedy lákají FPV drony a není pro vás vhodný DJI Virtual Flight simulátor, pak můžeme doporučit právě DRL SIM. Celý program je hodně promakaný, existuje zde online komunita, online závody, již zmiňovaná detailní instruktáž a mnoho dalšího. Navíc chování dronů by mělo z velké míry odpovídat realitě – na tom si DRL hodně zakládá, protože kde jinde zkoušet a trénovat, než v oficiálním simulátoru!
👋✈ #LetuZdar
Štěpán
S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.
3
Na FPV dron z dílny DJI se tešila celá dronařská obec a je konečně tady!
Jako jsme u DJI zvyklí, i jeho závodní FPV dron se intuitivně ovládá, na
rozdíl od vlastních skládaček nebo modelů jiných výrobců, které jste
museli ovládat zcela manuálně. Novinka od DJI, kterou vám servíruje
v kombu s brýlemi a vším, co k akčnímu poletu z netradiční
perspektivy potřebujete, se totiž umí sama vznášet ve vzduchu, i když
pustíte kniply. Přidejte k tomu video v 4K/60fps kvalitě a superširoký
150° rozhled z pohledu první osoby a držíte v ruce stroj, který
převrátí naruby celou kategorii FPV dronů.
35 990 Kč s DPH
Vysoké rozlišení a spolehlivý datový přenos na velkou vzdálenost,
téměř neznatelná latence a ještě lepší ochrana proti rušení
signálu – to je 2. generace FPV brýlí DJI Goggles speciálně vyvinutá
k prvnímu závodnímu dronu od
DJI. Užijte si až 110 minut létání s nohama na zemi s plně nabitou
baterií.
14 999 Kč s DPH
Zažijte zcela nevšední zážitek s DJI Motion Controller, který je určený
k závodnímu FPV dronu.
DJI Motion Controller je uzpůsoben k tomu, abyste mohli ovládat svůj
závodní dron pouhým pohybem ruky. S touto vychytávkou si užijete zcela
nové, intuitivní létání a rozšíříte si tak své letecké dovednosti.
3 999 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Rozšiřte svojí výbavičku k vašemu FPV závodnímu dronu o dvě
náhradní baterie a nabíjecí stanici se kterou nabijete postupně tři
baterie. Se dvěma bateriemi navíc si užijete ještě více zábavy a více
času ve vzduchu. S jednou baterkou vydržíte ve vzduchu 20 minut. Nabíjecí
stanice nabije jednu baterii za 55 minut.
7 299 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Doplňte do své výbavy k závodnímu dronu DJI FPV Combo inteligentní
baterii, která vám zajistí dalších 20 minut ve vzduchu a tím pádem
ještě více zábavy a zážitků. Inteligentní baterie má kapacitu
2000 mAh, váží 295g a je vybavena systémem pro zaznamenávání
zbývajícího času letu.
3 899 Kč s DPH
Skladem > 5 ks čtvrtek 16. 1. u vás
Ochranné oblouky na DJI FPV závodní dron nejlépe využijete pokud si ještě
úplně nejste jistí v kramflecích a bojíte se, že hned při prvním startu
pochroumáte vrtulky. Ochranné oblouky chrání zejména vrtule a tělo dronu
při nárazu, ale zároveň ochrání i vás před případným zraněním při
neopatrném létání.
Ochranné oblouky jsou určené primárně pro létání v interiéru. Při
použití venku se může dron díky odporu větru začít třást.
699 Kč s DPH
Na objednávkuZa 1-4 týdny u vás
Myslíte to se závody s drony vážně? Sada DJI OcuSync Air System vám
poskytne nekompromisní výkon a tak i výhodu proti vašim soupeřům. Sada
obsahuje jednotku DJI OcuSync, FPV kameru, 6 různých antén a příslušné
kabely. S latencí až 50 ms a dosahem přenosu až 7 km uletíte drtivé
většině svých soupeřů.
4 990 Kč s DPH
Až se kolo dějin pootočí zas o kus dál a já se ohlédnu zpátky, budu si
moci říci: „Jo, byl jsem u toho!“ U toho, jak se začala měnit tvář
zemědělství. Pole na dohled od zříceniny hradu Hazmburk místo
postřikovače ošetřoval dron.
7 srpna 2023
Zajímavé opuštěné objekty, brownfieldy, staré továrny… hledání a
prozkoumávání opuštěných objektů včetně jejich dokumentace se věnuje
vzrušující směr urbex. Co znamená urbex, jak začít s urbexem, jaká jsou
pravidla pro urbex a hlavně jak při urbexu pomáhají drony, najdete v tomto
článku.
11 července 2023
Fotografických soutěží je celá řada a každý rok se do nich přihlásí
víc a víc fotek z dronu, které fotografové pořídili z ptačí
perspektivy. Nejprestižnější soutěží, který každý rok vyhlašuje
výsledky, je Drone Photo Awards. Podívejte se, které fotky z dronu
vyhodnotila porota v roce 2022 a 2023 jako nejúchvatnější.