Inspirace pro létání s dronem 5 minut čtení

Drone Racing League (DRL) – Nová vlna technologického sportu na vzestupu

21 dubna 2022

Štěpán

Nejen naše parta droních nadšenců z DronPro, ale jistě i většina z vás, našich příznivců, kamarádů či zákazníků je šťastná za každý moment, kdy může svého oblíbeného kamaráda obdařeného vrtulemi zvednout do vzduchu. Mnohým ale možná pouhé „poletování“ vzduchem a cvakání fotek nebo snímání videa nestačí… Někdo potřebuje větší rychlost, lepší triky, více rizika, zkrátka pořádný adrenalin! Je-li to i váš případ, pak byste měli zaostřit na závodní droní ligu DRL!

Obsah článku

Co je to DRL?

Pozadí zkratky DRL není rozhodně ničím tajemným, ani složitým. DRL jednoduše znamená „Drone Racing League“, tedy volně přeloženo „Závodní Liga Dronů“. Řeč je přitom o vysokorychlostním FPV létání, tedy o pilotáži dronu řízeného skrz „FPV brýle“ z pohledu pilota. Technicky přesněji přes kameru umístěnou v přední části dronu. Podívejte se na naše YT video, které jsme k tématu natočili :-)

Kdo by si nebyl tak úplně jistý tím, co to jsou FPV drony (First Person View), jak vypadají a jak se ovládají, pro ty zde máme několik názorných ukázek. Například Alexovu recenzi loni představeného dronu DJI FPV, nebo rozbor aplikace DJI Virtual Flight, která slouží k tréninku ovládání FPV dronu od DJI.

TIP

Projdete-li si podrobně aplikaci svého dronu (nejen DJI) najdete zde, v záložce nastavení gimbalu, také možnost FPV. Tato funkce „zmrazí“ mechanickou stabilizaci kamery, obraz se tedy bude hýbat stejně jako dron, což lze využít jako drobný náhled do světa FPV strojů, jejich ovládání je ale dost odlišné.

Drone Racing League – sport budoucnosti

Obloukem se vraťme k našemu původnímu tématu – Závodní Droní Lize (DRL), která může být ukázkovým příkladem nového sportovního odvětví.  Vedle „standardních fyzických sportů“ se totiž poslední roky stále silněji prosazují různé e-sporty, ve zkratce soutěže v hraní počítačových her. Třetí, postupně se rodící odnoží sportu, by mohly být technologické sporty, které dokonale reprezentují závody, jako je právě Drone Racing League. Soutěže typu DRL totiž spojují jak fyzický sport, tak i ten virtuální (e-sport). Piloti sice sedí pohodlně usazeni ve svých křeslech, jejich závodní drony ale reálně krouží po závodní trati, musí se vyhýbat reálným překážkám, trefovat se do reálných bran a vyhýbat se také jeden druhému, když na to dojde.

Ukázka závodní tratě Drone Racing League

Mise: Zvládnout trať

„Cíl každého závodu je jednoznačný – zvládnout náročnou trať bez nehody, dokončit všechna vypsaná kola a být první v cíli!“

Vysokorychlostní droní adrenalin!

Rychlostní a technické sportovní disciplíny mají vždy mnoho zanícených fanoušků. Při vyslovení tohoto slovního spojení si možná automaticky vybavíte dramatický hluk silných motorů a vůni spáleného benzínu (i když už dnes se závodí třeba s elektroauty, která spíše zuřivě bzučí). Podobně zuřivě bzučí i závodní drony soutěže DRL, létající rychlostí až 145 km/h, která právě čeká na vyhlášení termínů další závodní sezóny! Tyto závody přitom nejsou pouze lokální zábavou určenou pro omezený okruh fanoušků, ale postupně se rodícím celosvětovým fenoménem.

DRL RacerX je nejrychlejší dron světa

Ze závodů DRL se stává podobně velký kolotoč jako v případě Formule 1, ač je toto přirovnání (zatím) lehce přitažené za vlasy. Kupříkladu v poslední sezóně se závodilo v 5 lokalitách na území USA, ve 3 evropských městech, a po jednom na Blízkém východě v Číně a v Austrálii.

Jeden ze závodních dronů DRL Tweaker

Slávu závodů s drony šíří TV

Živé přenosy ze závodů se vysílají téměř do celého světa už jen díky zapojení sportovních stanic a dalších šiřitelů obsahu, jako je NBC, NBCSN, Twitter, Fox Sports, Sky Sports, ProSieben nebo Weibo.

Nečekaný dosah a obliba závodů dronů

Jen ve skončené sezóně 2021–22 hlásí DRL dvojnásobný zásah a výrazně větší ohlas na vysílání než o sezónu dříve. Největšími fanoušky závodů vysokorychlostních dronů jsou přitom, vcelku očekávatelně, obyvatelé Spojených států a obrovskou popularitu, navíc neustále sílící, přináší Čína se svým početným obyvatelstvem.

Ostřílení piloti závodních dronů

Fanoušci závodů s drony se přitom často rekrutují ze skupiny lidí, které tak úplně neoslovují ani klasické sporty, ani e-sporty, ale hledají jejich určité propojení, tedy tech-sporty, kam závody dronů dokonale zapadají. Tito lidé zároveň čile využívají sociální sítě, což vysvětluje masivní 400% meziroční nárůst sledovanosti videí ze závodů DRL zejména na síti Tit Tok. Závody vysokorychlostních dronů dnes přitom nejsou žádnou okrajovou zábavou menší party nadšenců, ale komplexním sportovně zábavním kolotočem putujícím po vícero kontinentech včele s řadou profesionálních pilotů.

„Během uplynulého roku jsme dramaticky rozšířili náš sport prostřednictvím cíleného náboru nových talentovaných pilotů, ale také díky hloubkovému průzkumu mezi našimi fanoušky. Neméně důležité je stále se rozšiřující a prohlubující partnerství s řadou významných mediálních společností, které jsou klíčem k rostoucí sledovanosti od Ameriky po Čínu.“

„Máme neuvěřitelný tým, technologicky mimořádně nadané a důvtipné příznivce a dnes i skutečně globální distribuční síť, díky níž se za poslední rok zdvojnásobil náš dosah a rozšířila se fanouškovská základna,“ říká zakladatel a současný výkonný ředitel společnosti DRL Nicholas Horbaczewski.

 

Připoj se do světa DRL a staň se droním závodníkem

Podobu samotných závodů je docela těžké popsat slovy. Místa, kde se tyto technologické tournamenty konají, představují různé sportovní haly, nebo dokonce muzea nebo galerie. Pro zvýšení atraktivity a vyšponování dramatičnosti se závody vysokorychlostních dronů pořádají obvykle za tmy, aby mohly být tratě atraktivně nasvícené. Zářivé jsou přitom jednotlivé překážky a více než dostatečně osvětlené jsou také drony samotné. Např. nejnovější závodní kousek DRL Racer4 má na svém těle až 1000 LED pixelů!

 

Za technikou použitou na závodech stojí přímo společnost DRL, která pro tyto účely vyvíjí vlastní stroje různých kategorií. Závodní piloti proto mají v principu rovné podmínky, jelikož závodí s identickými stoji rozlišenými pouze barevně pestrým LED nasvícením.  „Naší snahou je zajistit takové podmínky, kdy pilot, který proletí cílovou bránou jako první, je skutečně ten nejlepší letec, nikoliv pilot s nejrychlejším dronem,“ říká Nicholas Horbaczewski

Celé to možná zní poněkud kosmicky a neuvěřitelně, nebo spíš nedosažitelně. Realita je ale taková, že je velice snadné si tyto závody osobně vyzkoušet. Alespoň virtuálně. Společnost DRL totiž nabízí hned dvě cesty pro zanícené fanoušky FPV létání – vcelku jednoduchou a zdarma dostupnou aplikaci Drone Racing Arcade (Android i Apple) a pokročilejší simulátor DRL SIM (Playstation, Xbox, Steam…). K tomu si jako bonus můžete pořídit oficiální set FPV brýlí a ovladače Nacon RIG od partnera Světového poháru DRL 2021–22.

Úpravy dronu v DRL simulátoru

DRL Arcade vs DRL SIM

Arkádovka na telefon je, pochopitelně, vcelku jednoduchá záležitost. Ono už jen ovládat dron jedním prstem na obrazovce, že?! Létání a závodění s FPV dronem na počítači v plnohodnotném simulátoru DRL SIM zprostředkuje úplně jiný zážitek. Nejprve je ale potřeba se s FPV dronem naučit létat, k čemuž slouží celá hromada výukových lekcí. Jen toto zvládnout vám zabere hodiny a hodiny. Alespoň pokud nemáte s FPV drony výraznější předchozí zkušenost. Ve chvíli, kdy dosáhnete potřebné jistoty, se můžete pustit do online závodění a postupně se třeba propracovávat výš a výš, až z vás jednou teoreticky může být i profesionální DRL pilot! Není to lákavé? Cesta k tomu ale bude nejspíš dost dlouhá a trnitá.

DRL simulátor: Ukázka tréninkové trati

Pokud si myslíte, že už slušně ovládáte svůj klasický dron s GPS stabilizací, pak vězte, že FPV drony jsou zcela jiná liga. Už jen logikou svého plně manuálního ovládání. Začít můžete na začátečnické úrovni, kdy se dron chová prakticky stejně jako drony DJI či podobný stroj.  Střední úroveň pilotáže je už o dost náročnější, ideální je zkusit si ji v některé z map pro volné létání. A plně manuální režim? To už je vážně mazec pro zkušené mazáky! Na to si už člověk musí věřit. Ač se jedná o hru, či simulátor, udržet manuálně ovládaný FPV dron delší čas ve vzduchu… neřkuli kroužit s ním po náročné závodní trati… Třeba na to jen nemám buňky, každopádně je to fakt jízda! „Kdo nezkusí neuvěří!“

DRL simulátor nabízí různá pestrá prostředí pro trénink a závodění-zavody

Pokud vás tedy lákají FPV drony a není pro vás vhodný DJI Virtual Flight simulátor, pak můžeme doporučit právě DRL SIM. Celý program je hodně promakaný, existuje zde online komunita, online závody, již zmiňovaná detailní instruktáž a mnoho dalšího. Navíc chování dronů by mělo z velké míry odpovídat realitě – na tom si DRL hodně zakládá, protože kde jinde zkoušet a trénovat, než v oficiálním simulátoru!

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den