Návody na létání a práci s dronem 4 minuty čtení

Jak vybrat termální kameru pro váš dron?

22 října 2019

Tomáš

Termální kamera se hodí těm z vás, kteří chtějí využít dron v průmyslu, zemědělství nebo třeba při záchranných akcích. U každé termální kamery v naší nabídce najdete několik údajů – co znamenají a jak jsou důležité pro výkon kamery a tedy pro váš výběr? Na co se zaměřit, abyste si správně vybrali přesně takovou kameru, která splní svůj specifický účel?

Obsah článku

Obecné zásady

Výběr termální kamery se v podstatě hodně podobá výběru fotoaparátu nebo klasické kamery. Pro výběr termokamery se ještě přidávají 3 důležité parametry: schopnost snímat vzdálené objekty, rozlišení senzoru a teplotní rozsah, který termokamera umí zaznamenat.

Příklad: Termální kamera FLIR Vue Pro 336, 44° FOV, 6.8MM, 9HZ

Zkusme si rozebrat parametry v názvu kamer FLIR, které patří k nejspolehlivějším na trhu a často se věsí na drony DJI.

336 znamená rozlišení senzoru kamery 336 x 256 v pixelech – čím vyšší rozlišení, tím vyšší schopnost rozpoznávat objekty z větší dálky. Rozhodně neuvažujte o termokameře s rozlišením pod 160 x 120 pixelů – na něm začíná střední třída termokamer, vyšší třída se pak pohybuje od 260 x 195 do 640 x 480 pixelů. Rozlišení jde u některých modelů ještě boostnout speciálním softwarem. 

Vzdálenost snímaného objektu můžete také řešit termokamerou se zoomem. Termokamery FLIR a DJI v naší nabídce však mají pouze pevné objektivy bez zoomu, kdy si zákazník vybere jedno z ohnisek, které pro něho bude nejvhodnější.

Teplotní rozsah se konkrétně u kamer FLIR pohybuje od -80 °C až po +3000 °C, ale obecně lze kamery podle teplotního rozsahu rozdělit do 3 skupin: do 250 °C jde o základ, do 650 °C pak o střední třídu, do 1200° C a více pak o techniku speciálně upravenou např. pro strojírenský průmysl, ocelárny apod. Pro účely snímání z dronu nejčastěji využijete rozsahy teplot do 550 °C pro účely záchranářských misí, water-stress indexu, hledání zvěře před senosečí, kontrolu kolektorů, fotovoltaické články, kontrolu produktovodů, tepelné úniky budov nebo odhalení zatékání do plochých střech. 

44° FOV značí zorné pole 44°, které kamera vidí – čím vyšší, tím je obraz širší a obsáhne více prostoru, nemusíte tedy tolikrát „nalétávat“ vámi zkoumanou plochu.

6,8 mm je volba objektivu, která úzce souvisí se zorným polem. Dá se říci, že čím víc mm, tím menší úhel zorného pole. Jde o stejnou logiku jako u fotoaparátů a jejich objektivů: např. 12 mm široký objektiv / 200mm teleobjektiv pro použití na větší vzdálenosti.

9 Hz je označení snímkové frekvence – 9 snímků za sekundu. Čím vyšší snímkovací frekvence, tím plynulejší obraz v případě náhledu na zobrazovacím zařízení.

TIPMrkněte třeba na tohle porovnání snímkovacích frekvencí u termálních kamer na YouTube od RMUS Industrial Experts.

Sníte o špičkové 30Hz verzi? V některých zemích je hůře dostupná, jelikož se už může považovat za military techniku. Naštěstí my umíme zajistit i tuto verzi :)

Na co ještě nezapomenout?

Přesnost kamery je další z důležitých parametrů, pokud vás nezajímá jen změna teploty, ale i o kolik přesně se teplota změnila. Kvalitní kamery slibují přesnost ±2 % i vyšší.

Možnost porovnání termálního snímku a klasického optického snímku (položení obou snímků na sebe) se vám bude hodit, když potřebujete například nasnímat velkou plochu třeba při zatékání do plochých střech, u špatné izolace střechy, při zjišťování water-stress indexu u nalétávání polí nebo při kontrole fotovoltaických článků. V tomto případě v programu složíte jednotlivé termosnímky do jedné ortofotomapy, to stejné provedete i u klasických RGB snímků. Výsledkem je přesnější určení problému na konkrétních místech, jelikož máme data z obou senzorů. Dále se využívá spojení optické a termální kamery u kontroly kolektorů vysokého napětí nebo tepelných úniků z budov. Nabízí ho kategorie termálních kamer FLIR Duo Pro R.

Životnost kamery je důležitým parametrem, pokud bude dlouhodobě instalovaná venku nebo kontinuálně sledovat určité území. Bude logicky více zatěžovaná než kamera, se kterou občas vylétnete na pravidelnou kontrolu.

Jakou termální kameru na míru vaší misi?

Z naší nabídky jsem pro vás vybral příklady dronů s termální kamerou a samostatných termálních kamer s doporučením pro konkrétní mise:

Mavic 2 Enterprise Dual

Jelikož má nejnižší parametry z termořešení, které nabízíme, tak ho volím tam, kde nepotřebuji vytváření ortofotomapy a podrobné inspekce – například při identifikaci zvěře před senosečí, hledání ohniska požáru (hasiči) nebo při záchranných akcích (člověk ztracený v horách). Potřebuju prostě jen najít konkrétní věc, nepotřebuju zaznamenávat změny v čase, nebo drobné teplotní nuance na různých místech.

DJI Zenmuse XT

Dá se nasadit na Inspire 1 a v nižší variantě rozlišení 336 x 256 se hodí na inspekce tepelných úniků budov, ochranu zvěře před senosečí, záchranářské akce, na solární panely. Ve variantě 640 x 512 s větším rozlišením se hodí i pro termofotogrammetrii, kontrolu kolektorů u el. vedení (jelikož můžete být od vysokého napětí, které vyzařuje elektromagnetické pole, ve větší vzdálenosti, a tím eliminovat vysazení kompasu, který by vysadil i poziční systémy), měření water stress indexu u polí a detailnější termo inspekce s větší zájmovou plochou. Výhodou oproti kamerám XT2 je nižší cena.

DJI Zenmuse XT2

Dá se nasadit na Matrice 600 Pro a Matrice 200 series. Při menším rozlišení 336 x 256 je opět vhodná na inspekce tepelných úniků z budov, ochranu zvěře před senosečí, záchranářské akce a kontrolu solárních panelů u menších fotovoltaických elektráren. Výhodu XT2 je fakt, že obsahuje i optický senzor, takže se dají porovnávat a vyhodnocovat změny lépe než u kamery XT. Verze 640 x 512 se analogicky hodí i pro termofotogrammetrii, měření water stress indexu u polí a detailnější inspekce s větší zájmovou plochou, opět navíc s výhodou optického senzoru. 

FLIR Duo Pro R

Oproti XT2 se liší pouze vstupy a její výhodou je větší variabilita (dá se nasadit na téměř jakýkoliv dron, který unese tuto váhu) a především pořizovací cena levnější až o 30-50 % oproti kamerám XT2. XT2 má naopak uživatelsky přívětivější prostředí – u FLIRu se musí většina nastavení udělat už na zemi, kdežto u XT2 kdykoliv i během letu. 

Rád vám poradím ohledně nejvhodnější termokamery přesně pro váš účel, stačí se ozvat!

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Tomáš
Pilot a servisní technik

Nalétám, vyhodnotím, opravím a poradím. Cokoliv ve spojení s profi technikou, to je můj šálek droního čaje :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den