Novinky ze světa dronů 1 minuta čtení

Ukrajina plánuje vyrobit milion FPV dronů pro válečné účely

24 ledna 2024

Hubert

Ukrajina se stala ohniskem mezinárodního zájmu v souvislosti s její ambiciózní snahou o výrobu a nasazení obrovského počtu dronů jako součásti svého úsilí o obranu proti ruské invazi. Nové zprávy odhalují, že ukrajinská vláda v roce 2024 plánuje vyrobit více než milion dronů různých typů. Co stojí za tímto odvážným plánem a jakým způsobem by to mohlo ovlivnit konflikt v regionu?

Obsah článku

Ambiciózní plán na výrobu milionu FPV dronů

Podle vyjádření Oleksandra Kamyshina, ministra pro strategický průmysl Ukrajiny, hodlá Ukrajina v roce 2024 vyrobit více než milion FPV dronů. Tento odvážný čin má za cíl posílit pozici ukrajinských ozbrojených sil a poskytnout jim nový nástroj k boji proti ruským vojenským jednotkám. Současný konflikt na Ukrajině si vyžádal obrovský lidský a materiální úpadek, a proto je plánovaná výroba dronů klíčovým krokem k obraně. Kamyšin řekl, Ukrajina konkrétně vyrobí „více než 10 tisíc útočných dronů středního doletu (stovky km) a 1000+ dronů s dosahem 1000 km."

Jaké jsou překážky na cestě k milionu dronů?

Přes tento ambiciózní plán je důležité mít na paměti, že válka na Ukrajině trvá již téměř 2 roky, a obě strany v konfliktu se snažily využít komunikaci a propagandu ve svůj prospěch. To vyvolává zdravou dávku skepse ohledně plnění těchto slibů. Dosáhnout cíle výroby více než milionu dronů vyžaduje značnou industiální kapacitu, a to navíc v období válečných obtíží.  Kamyshin ale také uvedl, že zvýšená míra výroby již  Ukrajině umožnila v prosinci 2023 vyrobit „více než 50 000 FPV dronů“, což je měsíční tempo, které by bylo nutné zvýšit o více než 30 %, aby Ukrajina dosáhla hranice milionu. 

DJI drony od dárců už nestačí

Zatímco finanční příspěvky od dárců z celého světa umožnily nákup desítek tisíc hotových spotřebitelských a podnikových dronů, jako jsou oblíbené bezpilotní letouny DJI, podle ukrajinského velení už na boj s Ruskem nestačí a je potřeba začít s výrobou vlastních dronů. Stejně jako se do ní vrhá Rusko.

Jak se bude role dronů vyvíjet v budoucnu? 

Kamyshinův slib výroby více než milionu dronů speciálně navržených pro ukrajinské bojovníky odráží strategický posun směrem k řešení těchto výzev. Tato ambiciózní iniciativa má potenciál posílit schopnosti Ukrajiny na bojišti a může být klíčová v jejich trvajícím boji proti ruským invazním silám. Jak se konflikt nadále rozvíjí, role dronů v moderní válce se stává středem pozornosti, což se odráží i v závazku Ukrajiny strategicky drony vyrábět. 

České FPV drony Nemesis letí na pomoc

Zcela v souladu s touto strategií pomáhá ukrajinským složkám i iniciativa dronynemesis.cz. Skupina českých modelářů a válečných veteránů, která dosud FPV drony vyráběla a používala pouze pro své potěšení z létání, přišla s projektem výroby minimálně deseti tisíc kusů FPV dronů Nemesis. A pokud se podaří zajistit dostatek prostředků tak i vyššího množství, které bude moci Ukrajina využít v různých rolích pro své obránce. Iniciativa se přitom soustředí hlavně na stavbu FPV dronů z mimoasijských dílů.

👋✈ #LetuZdar

🐲 Hubert

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den