Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to hexakopéra?

16 června 2023


Hexakoptéra je druhem bezpilotního letadla (multikoptéry / dronu) vybaveného 6 rameny, osazenými 6 vrtulemi. Samotný název se skládá z řeckého slova „hexa“, označující číslovku šest, a anglického slova „copter“, odkazující na rotorový systém. Jedná se o dnes již méně využívanou konstrukci v porovnání s nejčastějšími kvadrokoptérami. Každá z uvedených koncepcí má přitom své výhody i nevýhody (viz třeba článek Multikoptéry).

Výhody a nevýhody hexakoptér

Drony s šesti motory (vrtulemi), tedy hexakoptéry, obecně vynikají vyšší nosností, vyšší stabilitou letu, ale také vyšší mírou bezpečnosti. Při částečné poruše lze hexakoptéru dostatečně ovládat s pěticí, teoreticky i čtveřicí funkčních motorů. Vyšší nosnost a stabilnější let jsou přednosti, které najdou uplatnění především u profesionálních hexakoptér, které se využívají k filmování, snímkování, nebo také v zemědělství, kde mohou sloužit třeba k postřiku.

Obecnou nevýhodou hexakoptér je jejich složitější konstrukce, větší počet ramen a motorů, a tedy i vyšší cena. Z tohoto důvodu se v mnoha oborech postupně prosadily konstrukčně jednodušší a cenově přijatelnější kvadrokoptéry.

Využití hexakoptér

Jak již bylo řečeno, moderní hexakoptéry na dálkové ovládání najdou využití zejména v průmyslu nebo v zemědělství, méně časté je dnes uplatnění hexakoptéry s kamerou třeba u filmu. Pokud je ale potřeba dostat do vzduchu těžší filmařskou techniku, pak tento druh dronů vede. Všechny zmíněné činnosti zajišťují profesionální hexakoptéry, jejichž cena se obvykle počítá ve stovkách tisíc korun. Na opačném konci spektra lze najít také levné hexakoptéry, a to zejména v případě dětských hraček.

hexakoptéry pro zemědělství

DJI Agras T30 zemědělská hexakoptéra

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den