Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to maximální dolet dronu?

16 června 2023


Maximální dosah dronu, jinak řečeno maximální dolet dronu, vyjadřuje největší možnou vzdálenost, na kterou je dron schopen vzdálit se od řídicí stanice, obvykle od pilota s dálkovým ovladačem, aniž by došlo k přerušení signálu. Jedná se o jednu z důležitých vlastností dronu, která je ale mnohdy vlastně jen teoretickým údajem. Maximální dosah dronu totiž není konstantní veličinou, jelikož se může zásadně měnit třeba už jen vlivem prostředí, ve kterém se dron a pilot nacházejí.

Na čem závisí dosah dronu?

Dosah dronu závisí na různých faktorech, jako je typ použitého řídicího signálu (např. rádiový, Wi-Fi, konkrétní frekvence WiFi), překážky v prostředí (budovy, les, kopce) a také přítomnost rušení (volná krajina, nebo silně zarušená aglomerace). Moderní drony mají obvykle dostatečně dlouhý dosah, aby pokryly většinu běžných aplikací ve volné krajině i v městské džungli, zejména pokud budeme mít na paměti pravidlo létání se stálým vizuálním kontaktem (VLOS).

Rozdílný dosah dronu pro Evropu a USA

Bonusovou zajímavostí může být skutečnost, že dosah dronu se už jen v tabulkových číslech liší pro drony prodávané v Evropě a v USA. Důvodem jsou různé telekomunikační normy, které jsou volnější právě v USA, zřejmě kvůli větší rozloze tamní krajiny. Proto drony určené pro americký trh nabízí, alespoň teoreticky, třeba i násobně delší dosah. Pozor ale na to, že deklarovaný dosah dronu nemusí korespondovat s doletem dronu a obvykle znamená také překročení pravidla stálého vizuálního kontaktu (VLOS).

antény a zesilovače signálu pro maximální dolet dronu

Stabilnější signál DJI Mini 2 SE díky technologii O2

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den