Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to RC ovladač?

3 září 2023


RC ovladač dronu (zkratka výrazu Remote Control) je zařízení, které umožňuje pilotovi dálkově ovládat pohyby a funkce dronu z pozemního stanoviště. RC ovladač disponuje celou řadou ovládacích prvků, jako jsou páčky (kniply), tlačítka a přepínače, které slouží k řízení letu, pohybu, záznamu a řízení dalších funkcí dronu. Dron samotný je vybaven přijímačem, který přijímá signály z RC ovladače pilota a přes řídicí jednotku provádí pohyby a další funkce.

RC ovladače a RC příslušenství

Dálkové RC ovladače mohou mít mnoho podob a funkcí. Mohou být určené pro jeden nebo několik málo předem daných dronů (typicky ovladače DJI RC) nebo jsou univerzální s možností doplnit potřebné komunikační moduly (též jako různé RC soupravy – časté řešení u FPV dronů). Dálkové ovladače mohou být poměrně jednoduché, malé sklápěcí, nebo větší s integrovanou obrazovkou, na kterou je přenášen obraz z dronu: aktuálně vcelku častá záležitost u moderních dálkových ovladačů DJI (např. DJI RC Pro).

Vedle toho existuje také široká škála RC příslušenství a RC souprav. Zahrnovat může různé typy antén, zesilovače signálu, držáky pro uchycení smartphonů nebo tabletů, náhradní kniply, ochranné kryty pro RC ovladač, rozšiřující moduly pro zvýšení výkonu a dosahu signálu a další doplňky, které zlepšují pohodlí a výkon při ovládání dronu.

TIP

Omrkněte alternativní způsob ovládání FPV dronů DJI FPV a DJI Avata pomocí revolučního Motion Controlleru.

 

Rozdíl mezi RC a ORC

Zatímco pojmem RC ovladač označujeme klasickou „rádiovou vysílačku“, ORC ovládání dronu (Optical Remote Control) znamená řízení dronu pomocí gest, pohybu rukou nebo celého těla, což je detekováno optickými senzory dronu. Tato technologie je stále vyvíjena a testována pro vytváření nových způsobů interakce mezi pilotem a dronem. Přesné funkce a využití ORC postupů ovládání se liší v závislosti na konkrétní implementaci a modelu dronu.

Příslušenství pro drony a RC ovladače

Tlačítko nouzové brzdy na ovladači DJI Motion Controller

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den