Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to RTK?

10 srpna 2023


Zkratka RTK (Real Time Kinematic) je označením pro technologii používanou pro zajištění přesné a v reálném čase aktualizované polohy vybraného objektu, v našem případě především dronu, kvadrokoptéry. Systém RTK využívá kombinaci tradičních navigačních systémů a metod určení polohy (satelitní navigace GPS) a přenosu dat mezi referenčními stanicemi a přijímačem umístěném na dronu (fungují zde tzv. korekční RTK signály). Klíčovou vlastností systému RTK je schopnost určovat polohu dronu s maximální přesností, v řádu jednotek centimetrů, zatímco souřadnice získané pomocí klasických metod určení polohy (GPS) můžou snadno vykazovat odchylku metr i víc.

K čemu slouží určování polohy pomocí RTK signálů?

Nejčastěji je RTK technologie využívána ve spojitosti s drony při mapování povrchu a snímání terénu nebo objektů s maximální přesností. Drony vybavené RTK modulem automaticky zapisují svou přesnou polohu do každého pořízeného snímku, díky čemuž odpadá potřeba výsledný záznam pracně zarovnávat s předem na zemi vyznačenými kontrolními body.

Drony s RTK modulem proto mohou snadno a efektivně generovat detailní a přesné obrazové podklady, které jsou nezbytné pro různé aplikace, jako je geodetické měření, fotogrammetrie, urbanistické plánování, přesné zemědělství, průmyslová inspekce a další. Faktické využití nasbíraných dat záleží také na snímaném spektru – RGB, multispektrální nebo termokamera.

Výbava potřebná pro RTK snímání

K provozu dronu za asistence metody přesného určení polohy (RTK) je potřeba více prvků výbavy. Předně dron musí být osazen RTK modulem, který může být jeho pevnou součástí (instalován z výroby), případně se připojuje jako samostatný doplněk. Dalším nezbytným prvkem jsou pozemní RTK stanice. Od nich dron získává korekční signály RTK pro přesné určení polohy. Systém RTK, který je aktuálně nejpřesnější metodou určení polohy, se zároveň neobejde bez připojení k internetu, což řeší různé GSM moduly.

profesionální drony DJI matrice

Profesionální dron DJI M350 RTK

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den