Návody na létání a práci s dronem 6 minut čtení

DJI geozóny! Jak je odblokovat a létat volně jako drak?

3 dubna 2023

Štěpán

Dost možná se vám to už také stalo. Vyhlédnete si místo, kde se chcete se svým vrtulovým kámošem vydat do vzduchu a nakropit působivé letecké záběry, ale ouha! Přijedete na místo, vybalíte techniku, provedete předletovou kontrolu a kalibraci jenže NIC. Aplikace DJI hlásí ZÁKAZ! Tady létat NESMÍŠ! Co s tím?

Obsah článku

Co jsou to geozóny při létání s dronem?

Důvodem k popisovanému omezení jsou nejčastěji geozóny, tedy předem definovaná místa, kde se létat nesmí, nebo by se létat „normálně nemělo“, alespoň ne bez příslušných licencí a povolení. Tyto geozóny jsou různého druhu, různého stupně „vážnosti“ nebo spíše stupně ochrany či omezení pohybu s dronem. Jsou zároveň nedílnou součástí kontrolních aplikací od DJI (ale vlastně i dalších výrobců), ať už se jedná o moderní appku DJI Fly, starší DJI Go nebo třeba profi variantu DJI Pilot. Neexistuje ale softwarový zámek ten, který by vzdorovat pokusům o odemčení všem!

Rozdělení DJI geozón

Odemknout nebo odblokovat je samozřejmě možné i DJI geozóny, postup k tomu nemusí být vůbec složitý. Někdy stačí pár kliknutí, jindy si celý proces vyžádá více úsilí a trochu přípravy dopředu. Hodně záleží na úrovni ochrany daného místa, konkrétní zóny. Dnes si každopádně vysvětlíme, na jaké úrovně geozón můžeme narazit, ale také jak postupovat, pokud je chceme nebo potřebujeme odemknout. V zásadě existují 2 různé postupy, ale k tomu se ještě dostaneme.

Kde hledat geozóny DJI?

Pokud se chcete dopředu podívat, kde všude se nachází zmiňované geozóny, pak můžete buď nahodit svou aplikaci DJI Fly (v telefonu, v tabletu nebo v ovladači), případně jinou, kterou aktuálně používáte. Druhou možností je zabrousit na stránky DJI Fly Safe. Na tomto místě najdete geozóny nejen pro ČR, ale pro celý svět.

Základní dělení geozón DJI a postup jejich odemčení

Jednou ze zajímavých skutečností je fakt, že geozóny DJI ne vždy přesně korespondují s ochrannými zónami vzdušného prostoru, které definují české úřady. Tedy české autority, které mají na starosti náš vzdušný prostor. Rozdíly to nemusí být vysloveně zásadní, ale najdou se. S tím si ale teď nemusíte lámat hlavu.

POZOR

Přednost, či vyšší váhu mají očekávatelně ochranná pásma stanovená českým Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), každopádně s „papírovým povolením“ od českých autorit, ale bez odemčení příslušné zóny od DJI, se stejně do vzduchu nevznesete!

Nevíte, kde hledat vzdušná ochranná pásma? Rozjeďte video níže, kde názorně popisujeme a představujeme letecké nástroje, které by měl znát a ovládat každý zodpovědný pilot dronu.

Základní druhy a členění geozón od DJI

Jednotlivých kategorií geozón u DJI je celkem 5, dohromady se ale musí vtěsnat do 3 hlavních kategorií vypsaných níže. Více o jednotlivých zónách si řekneme o kousek dál při popisu, jak tu či onu odemknout, pokud na takovém místě potřebujeme létat s dronem.

  1. Zóny s upozorněním (žlutá a oranžová – lze snadno odemknout)
  2. Autorizované zóny (modrá – 2 způsoby odemčení)
  3. Zakázané a výškové zóny (červená a šedá – odemčení jen se zvláštním povolením)

DJI Flysafe geozóny

MODRÁ ZÓNA – Authorisation zone

V našem ukázkovém případě jsme vzali do akce moderní lehký dron DJI Mini 3 Pro, který jsme měli spojený s klasickým dálkovým ovladačem, k němuž je potřeba připojit vlastní telefon, v tomto případě s aplikací DJI Fly. Jako první místo pro naši názornou demonstraci odemykání geozóny DJI jsme si vybrali nejbližší okolí Pražského hradu. Z našeho pohledu je to skvělá ukázka místa spadajícího do střední modré zóny, kde lze létat pouze s potřebnou autorizací!

Jako by přitom DJI tušilo, co máme za lubem, vyskočila na nás hned zkraje nabídka na aktualizaci databáze FlySafe, tedy právě našich geozón! Rozjedeme tedy aktualizaci a za okamžik pokračujeme dál!

DJI Fly požadavek na aktualizaci Flysafe databáze
DJI Fly požadavek na aktualizaci Flysafe databáze

Následným krokem byl pokus o start bez ohledu na místo, kde se nacházíme. Jenže ať se snažíme nahodit motory, jak chceme, tak se nic neděje! Aplikace hlásí přítomnost v „autorizované zóně“, kde není vzlet povolen. Co s tím?

DJI Fly autorizační zóna povolit odemčení
DJI Fly autorizační zóna povolit odemčení
DJI Fly autorizační zóna potvrzení pro odemčení
DJI Fly autorizační zóna potvrzení pro odemčení

Jak odemknout Modrou zónu?

V podstatě není nic jednoduššího. Při pokusu o start vyskočí upozornění na zákaz vzletu a vedle něj hned nabídka s možností odemčení této zóny. Následně stačí potvrdit 3 prohlášení a může se vesele létat. Ona prohlášení zahrnují obvykle následující podmínky, nebo jim podobné:

  • Jsem kvalifikovaný k létání v této zóně.
  • Přebírám plnou zodpovědnost za létání v této zóně.
  • Souhlasím s poskytnutím hardwarových informací společnosti DJI (zejména sériové číslo ovladače).
  • V určitých případech může být vyžadováno i telefonní číslo pro ověření.

DJI Fly autorizační zóna, varování 1

DJI Fly autorizační zóny varování 02

Odemčení DJI geozóny, výběr oblasti pro odemčení

Tímto postupem jsme sice modrou zónu bez problému odemkli, dron jsme ale do akce přesto neposlali! Proč? Alex sice vlastní všechny potřebné licence, které ho opravňují létat i na takovýchto místech, co ale v danou chvíli neměl, byla jednorázová povolenka pro létání s dronem v této oblasti v daný den a v předem určený čas.

Každopádně po výše zmíněném odsouhlasení požadavků v aplikaci DJI už motory dronu nastartovat šly, následné létání by bylo plně na zodpovědnosti přítomného pilota. Než tak ale učiníte, radši si dvakrát zkontrolujte, zda máte skutečně všechna oprávnění a potřebná povolení, ať na vás nepřijdou úřady a také ať nekazíte pověst českým dronařům. A že se těch černých ovcí vždy pár najde…

Odemčení DJI geozóny, výběr profilu

ČERVENÁ ZÓNA – Restricted zone

Druhé místo, kam nás vzal Alex na ukázku toho, jak to chodí s jednotlivými geozónami DJI a jak se s nimi můžete vypořádat, jak je legálně a oficiálně odemknout, bylo pražské letiště Václava Havla, alias Ruzyně. Navíc hned u brány, skrz kterou by se dalo jet rovnou na ranvej!

Představa, že létáte s dronem přímo nad vzletovou a přistávací dráhou se zdá být zcela nemožná a nedosažitelná, jenže vyřešit lze skutečně vše. Z praktického hlediska může jít třeba o případy, kdy se konkrétní ranvej opravuje a vaším úkolem je nasnímat její povrch, vytvořit leteckou ortofotomapu nebo jiné podklady, které by mohly být pro hypotetickou rekonstrukci potřebné.

Odemčení DJI geozóny, celé zóny nebo jen vybrané oblasti

Toto je ale vlastně jen jeden z mnoha případů a příkladu, jak lze demonstrovat situaci, kdy reálně potřebujete odemknout jednu z nejpřísněji hlídaných zón. Místa,  kde by se s dronem měl pohybovat skutečně jen ostřílený profík s veškerými licencemi a povolenkami, navíc ideálně za současné koordinace s řízením letového provozu konkrétního letiště.

Jak odemknout Červenou zónu?

Co je potřeba k vyřízení povolení, přesněji k odemčení vybrané geozóny od DJI? Celou záležitost můžete vyřídit buď v klidu a s předstihem doma nebo v kanceláři, fakticky je ale možné vyřídit si samotné odemčení přímo na místě. Trochu pohodlnější a přehlednější bude asi řešit celý proces odemykání na počítači s připojením k internetu, ale v zásadě je možné vše zvládnout i na telefonu nebo tabletu.

Odemčení DJI geozóny, žádost byla schválena

Z dalších věcí a náležitostí je nutné znát vlastně už jen sériové číslo dálkového ovladače, prakticky vše ostatní se už vyřeší krok za krokem online na stránkách DJI. Samotný schvalovací proces žádosti o odemčení příslušné zóny přitom nemusí zabrat dny nebo týdny, DJI naopak slibuje reakci už do 30 minut. V praxi jsme si ale nejednou ověřili, že se vše obvykle zvládne mnohem dříve.

Stránky pro odemykání geozón DJI

fly-safe.dji.com/unlock

Odemykání Červené zóny v 10 krocích

Vysloveně podrobný popis celého postupu odemykání vybrané geozóny zde nebudeme uvádět, vše je krásně vidět v našem videu na toto téma. Pojďme si tedy pouze vyjmenovat jednotlivé kroky, podle nichž je potřeba postupovat:

  1. Otevřít stránky fly-safe.dji.com a přihlásit se pod svým účtem (účet vytvořit).
  2. Potvrdit „Požadavek k odemčení zóny“.
  3. Pokud řešíte odemykání poprvé, je potřeba založit si k tomu specifický profil (jednotlivec / organizace).
  4. Potvrzení tel. čísla (někdy je potřeba požádat o znovu zaslání SMS).
  5. Přidat nové zařízení (vyžadováno sériové číslo dálkového ovladače).
  6. Přidat nového pilota.
  7. Zpět na požadavek odemčení zóny: Na výběr je odemčení celé zóny, nebo jen vybrané oblasti. Druhá varianta je obvykle snazší a lépe průchozí.
  8. Vybrat oblast vztahující se k žádosti o odemčení (viz bod 7b).
  9. Vybrat datum a čas povolení, maximální výšku letu a důvod letu.
  10. Nahrát povolení od místních úřadů k letu v této zóně.

Odpověď na tuto naši zkušební žádost přišla cca po 5 minutách čekání. Pecka! Létat ale těsně u letiště nebudeme, protože dnes bylo vše jen na ukázku. K tomu, abychom mohli na takovém místě skutečně do vzduchu, by bylo potřeba ještě konkrétní povolení od správy letiště a dalších autorit, které jsme si ale pro tento demonstrativní případ nevyřizovali.

K celé záležitosti je proto nutné přistupovat s rozumem a hlavně zodpovědně. DJI nám sice naši žádost schválilo a vybranou zónu odemknulo, my ale nejsme žádní piráti, abychom dělali neplechu a kazili pověst sobě i vám!

Jak na odemykání geozón DJI – závěrečné shrnutí

Dnes jsme si poměrně detailně a názorně ukázali, jak postupovat v případech, kdy chceme nebo potřebujeme létat na místech pro pohyb dronů běžně nedostupných. Postup k odemčení konkrétní oblasti může být poměrně jednoduchý (viz Modrá zóna), někdy stačí potvrdit jen vícero prohlášení, případně zadat (ověřit) své telefonní číslo a je hotovo.

Jindy může být vyžadován trochu složitější a náročnější proces, logicky u více hlídaných zón (viz Červená zóna). I na takových místech lze ale obvykle vyřídit odemčení online u DJI během nanejvýš desítek minut. Podstatně déle již může trvat získání potřebné licence opravňující k létání v takovýchto oblastech, ale také vyřízení povolení u místních autorit, majitelů nebo správců daného místa (správa letiště, hradu, národního parku apod.).

Ze všeho nejdůležitější je ale přistupovat k celé věci rozumně, s rozmyslem a zdravým rozumem. Nelétat tam, kde bychom mohli něco nebo někoho ohrozit.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den