Recenze a testy dronů a příslušenství 3 minuty čtení

DJI RC 2, nebo DJI RC-N2? Který ovladač vybrat k dronu DJI Air 3 a DJI Mini 4 Pro?

31 října 2023

Nikča

Množí se nám dotazy na detailní analýzu rozdílů mezi 2 DJI ovladači, které si můžete vybrat v rámci balíčků k dronům DJI Air 3, DJI Mini 4 Pro. Dali jsme proto hlavy dohromady a snažili se popsat všechny možné rozdíly, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout, který “ovládací” setup pro vás bude nejlepší. Tak jdeme na to!

Obsah článku

Ovladače DJI RC 2 a DJI RC-N2 z hlediska praktičnosti

Integrovaný displej ovladače DJI RC 2 rozhodně nabízí rychlejší zapnutí a vzlet. Oproti tomu RC-N2 má výrazně robustnější konstrukci a je kompaktnější.

Možnosti ovládání jednotlivých ovladačů DJI pro Air 3 a Mini 4 Pro

Zde jednoznačně vede RC 2, který má 2 nastavitelná funkční tlačítka na zadní straně (RC-N2 má pouze jedno), 2 kolečka/páčky na ovládání náklonu kamery a přiblížení (RC-N2 má pouze jediné pro náklon a pro zoom je nutné držet funkční tlačítko), kvalitnější kniply (na úrovni profesionálních RC ovladačů nabízející jemnější ovládání) a samostatná tlačítka pro focení a nahrávání (RC-N2 má sdružené tlačítko spouště a menší tlačítko pro přepínání režimů).

25743-dalkovy-ovladac-s-displejem-dji-rc-2-v-praxi

Možnosti výstupu ovladačů DJI RC 2 a DJI RC-N2

Tady každý ovladač nabízí své výhody:

  • RC-N2 umožňuje připojení libovolného zařízení, které podporuje aplikaci DJI Fly (mobily, tablety) a lze tak připojit i větší displej (pomocí speciálních nástavců). 
  • RC 2 oproti tomu přináší možnost zrcadlení obrazovky pomocí výstupu USB-C/HDMI do monitorů a televizí (zde se jedná o neoficiální funkci, ale máme sami vyzkoušené, že vše funguje a je pouze nutné pořídit správný adaptér).

Transfer dat do mobilu a tabletu z ovladačů DJI

Pokud často nahráváte fotografie z mobilního telefonu, bude pro vás RC-N2 praktičtější, protože přesun fotografií a videí z dronu do mobilu vyžaduje pouze 2 kliknutí

S RC2 je potřeba dron samotný připojit přes Wi-Fi a Bluetooth k zařízení s aplikací DJI Fly a přesunout data funkcí QuickTransfer. Přesun dat do PC není typem ovladačem ovlivněn.

 

Mapové podklady v ovladači DJI RC 2 a DJI RC-N2

Zatímco mobilní telefon připojený k RC-N2 využívá mapy uložené na zařízení, do RC 2 je nutné tyto mapy nahrát dodatečně, a to buď funkcí Offline Maps (je pak vyžadována SD karta), nebo připojením ovladače k Wi-Fi před vzletem dronu (pak ovladač internet sám vypíná), kdy ovladač mapy nejbližšího okolí sám stáhne do interní paměti.

DJI Mini 4 Pro+RC-N2DJI Mini 4 Pro+RC2

Síla signálu ovladačů DJI

A co vás zajímá nejvíce? Samozřejmě síla signálu. Už ze samotné konstrukce je jasné, že RC 2 nabízí mnohem větší flexibilitu díky nastavitelným anténám. Odpadá tak nutnost směrovat ovladač pevnou anténou ke dronu, především při velkém rozdílu výšky mezi dronem a ovladačem. 

Výrobce samotný uvádí dosah u obou ovladačů 10 km (pro EU), což platí pro situaci za ideálních podmínek, a v praxi bude značně snížen vlivem prostředí (ve městě s velkým rušením cca 2 km, venkov ČR cca 6 km). 

Oba ovladače jsou vybavené novým systémem přenosu signálu OcuSync 4, který je výrazně výkonnější než předchozí OcuSync 3 u strojů Mavic 3 nebo Mini 3. Technologicky přináší především novou frekvenci 5 GHz, která nabízí lepší signál v oblastech se silným rušením. 

Který ovladač tedy nabízí lepší signál? 

To bohužel ví pravděpodobně pouze výrobce, protože je problém praktického testování z důvodu nelegálnosti takového letu (v EU je povolen pouze provoz VLOS, tedy pilot musí dron vidět). Většina testů (zpravidla v USA, kde je legislativa méně restriktivní), je pak provedena s ovladači RC 2 a ne s levnějšími RC-N2, protože naprostá většina zákazníků preferuje ovladač s displejem, a je primárně kladen důraz na srovnání s předchozí generací ovladačů (RC, RC-N1). Zde pak dosah signálu převyšuje dosah, který dron schopen uletět, než se musí kvůli slabé baterii vrátit (tedy max. dosah již není omezen signálem, ale maximálním časem letu).

Výdrž baterie jednotlivých ovladačů DJI pro Mini 4 Pro a Air 3

Výdrž baterie ovladače zpravidla nebývá problém a u menších strojů často vydrží i více než 4 baterie v samotném dronu. Zrovna Air 3 má už ale skutečně natolik výkonné baterie, že bude nutné po vylétání všech 3 baterií Fly More Comba ovladač dobíjet, abyste měli před dalšími lety jistotu. V tomto směru však může být částečným řešením i připojení ovladače na zdroj během letu (například připojením powerbanky), a dobíjet ho tak během provozu. Nejedná se určitě o nejpraktičtější řešení, ale v případě nouze :-) RC 2 má kvůli vestavěnému displeji obecně menší výdrž (kolem 3 hodin), RC-N2 vydrží na jedno nabití logické déle (kolem 6 hodin).

Verdikt? Je lepší ovladač DJI RC 2, nebo DJI RC-N2?

Ve výsledku ani s jedním ovladačem neuděláte chybu, každý má své výhody a nevýhody a přesně z toho důvodu oba 2 stále existují. Pokud vás zajímá především kvalita signálu, budete mít jistější sáhnout po DJI RC 2, který je dnes mnohem více testován a všichni se shodují, že dosah je lepší než u jakékoliv stroje předtím. Konkrétní číslo však nelze přesně určit, protože vše závisí na příliš velkém počtu proměnných, a tak nám nezbývá než věřit údajům udávaných výrobcem.

👋✈ #LetuZdar

Nikča

Výhody

  • Z hlediska signálu RC 2 nabízí mnohem větší flexibilitu díky nastavitelným anténám než ovladač DJI RC-N2.
  • Velký jasný vestavěný displej.
  • Mnoho nastavitelných tlačítek.
  • Možnost zrcadlení obrazovky.
  • Kvalitnější kniply.

Nevýhody

  • Nutnost nahrát dodatečně mapové podklady.
  • Komplikovanější transfer dat než u RC-N2.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Nikča
Specialistka na drony a zákaznickou péči

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

První 3 místa vyhrávááá.. spokojený klient. Přes to neletí dron! Hlídám cashflow a hlavně Alexe. Jsem hlava gangu :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den