Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to VLOS?

16 června 2023


VLOS (Visual Line of Sight), neboli létání na dohledovou vzdálenost, je důležitý termín, který by měl znát každý pilot dronu. Znamená, že pilot nebo operátor musí mít v každém okamžiku přímý vizuální kontakt se svým dronem, aby mohl sledovat jeho polohu, chování, a byl tedy schopný vyhýbat se překážkám či reagovat na nečekané situace. Pravidlo zahrnuté pod zkratkou VLOS slouží k zajištění bezpečného létání s drony a minimalizaci rizika nehody.

VLOS jako základní pravidlo

Létání v optickém dohledu (VLOS) patří mezi základní pravidla zahrnutá v legislativě pro drony. Přestože moderní drony disponují kvalitním přenosem obrazu na vzdálenost i několika kilometrů, je právě hlídání a nepřekračování hranice vizuálního kontaktu s dronem základním kritériem pro bezpečné létání s drony.

Vizuální kontakt a FPV drony

Specifická pravidla týkající se vizuálního kontaktu se vztahují na provoz FPV dronů, tedy modelů, které přenáší obraz ze své kamery do FPV brýlí pilota. V takovém případě nelze technicky zajistit pravidla VLOS v osobě samotného operátora dronu. Proto legislativa pro drony stanovuje povinnost přítomnosti druhé osoby, druhého proškoleného pilota, který na pohyb dronu dohlíží, komunikuje se samotným pilotem, a zajišťuje tak dodržení pravidel létání s vizuálním kontaktem (VLOS).

dRONY

Ještě lepší FPV brýle DJI Goggles Integra

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den