Inspirace pro létání s dronem 4 minuty čtení

Inspirujte se, jak využít FPV drony ve svém filmovém štábu

30 května 2022

Štěpán

Nikoho nejspíš nepřekvapí konstatování, že se vyspělé drony staly oblíbenou pomůckou řady filmařů – jak těch amatérských, tak i velkých světových studií. Možnostem pohledu z ptačí perspektivy, který již nevyžaduje použití drahé a nemotorné helikoptéry, se dnes těžko odolává. Klasické plynulé záběry z dronu jsou ale jen jednou z řady možností, jak lze možnosti této moderní vymoženosti využít. Stačí sehnat schopného FPV pilota, přilepit na jeho závodní dron kvalitní akční kameru, vymyslet pro něj vhodnou výzvu a strhující video je na světě.

Obsah článku

FPV obhlídky továren

„Rozmohl se nám tady takový nešvar,“ zní jedna klasická filmová hláška, která by se dala aplikovat i na téma vícero FPV prohlídek automobilových továren. Jedno z těchto videí jsme zachytili před pár měsíci (polovina února 2022), kdy vznikl krásný a vcelku poklidný snímek, v němž FPV dron křižuje výrobními prostory britského malosériového výrobce vozů Morgan. Pozoruhodné na tomto snímku je, že pokud neobsahuje dobře ukryté filmařské švy, je s největší pravděpodobností natáčený a nalétaný na jeden záběr! Všechna čest.

 

Elektrický FPV dron a elektrická auta – návštěva v továrně Tesla

Výše popisovaný netradiční snímek vzbudil pozornost zejména mezi zasvěcenými kruhy, mezi milovníky unikátních aut a FPV dronů, přičemž dost možná inspiroval další tvůrce a větší značky. Druhým, v mnohém podobným počinem, byla návštěva německé Giga Factory Tesla (Berlin-Brandenburg) sloužící částečně jako motivační náborové video (vydáno 1. duben 2022).

Droní prohlídka továrny Tesla je výrazně dynamičtější než návštěva u Morganů, zároveň si zde snadno všimnete několika střihů, což ale na působivosti celku nijak neubírá. Vizuálně, ale i odborně pilotně úchvatné jsou zejména záběry, kdy FPV dron prolétá mezi velkými stroji, lisy a nůžkami modelujícími jednotlivé díly vozů Tesla. Emotivní jsou také průlety skrz roboty právě svařované karoserie budoucích elektroaut a… Podívejte se sami!

 

Maximální akce – FPV dron a šílený městský závod na kole v Chile

Dosud zmíněná videa zatím byla jen takovými čajíčky na rozehřátí, teď přichází něco skutečně vypečeného. Především v Jižní Americe se jezdí dost bláznivé městské závody na kolech. Jedním z těch nejvyhlášenějších je Red Bull Valparaiso Cerro Abajo. Nezasvěcené možná překvapí skutečnost, že králem této neortodoxní disciplíny je český jezdec, kluk z Jablonce nad Nisou, Tomáš Slavík!

Dutch Drone Gods a Tomáš Slavík
Dutch Drone Gods a Tomáš Slavík

Kde je ale slibované propojení s FPV drony? Stačí si pustit úvod dalšího videa a hnedle vše pochopíte. Jiný úspěšný jezdec, Nicholi Rogatkin, pozval do chilského Valparaiso partičku známou jako „Dutch Drone Gods“ vystupující zde v roli nejlepších droních pilotů světa! Úkol, který byl před ně postaven, ale nebyl vůbec snadný.

Zatím jsme tyto šílené městské závody, kde se jezdí rychlostí i přes 50 km/h po schodech a v úzkých uličkách, sledovali jen ze statických kamer, případně z akčních kamer umístěných na helmách jezdců. Zcela novým nápadem a mimořádnou pilotní i technickou výzvou bylo natočit nejrychlejšího jezdce, našeho Tomáše Slavíka, od startu po cíl pomocí FPV dronu!

Mistrovství FPV pilotáže nestačí!!!

Při prvním zamyšlení by vás napadlo, že to bude především pořádná výzva pro pilota FPV dronu. To rozhodně ano, jenže ona je to i dost výrazná technologická výzva. FPV drony totiž obvykle využívají pro přenos obrazu analogový signál, který nemá zpoždění podobně jako ten digitální, jeho dosah ale není zrovna velký. Navíc při městském závodě se dron pohybuje v zastavěné oblasti, mezi domy, mezi mnoha a mnoha elektrickými dráty a mezi řadou jiných překážek a systémových pastí, které signál dále ruší. Už jen proto bylo potřeba zřídit pozorovatelnu a „pilotní hnízdo“ na jedné ze střech. Zároveň bylo nezbytné využít hned několik přenašečů signálu a striktně směrových antén.

Posledním bodem v technologickém seznamu, který celý tento projekt umožnil realizovat, byl druhý pomocný dron (DJI Mavic 3), který nesl další zařízení pro posílení a směrování signálu přímo k FPV dronu. Mavic se tak musel vznášet výše nad městem, aby pokryl signálem malý závodní FPV dron proplétající se za Tomášem úzkými uličkami.

Nebudeme vás napínat, nebo možná budeme. Nebylo to snadné a neobešlo se to bez překážek, dramat a jiných zádrhelů či karambolů. Vše se nakonec vydařilo, každopádně krátký, zhruba 10minutový dokument, který celý proces mapuje, byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 

Ideální akční kamery pro FPV drony

Když už je řeč o FPV létání a natáčení, měli bychom se podívat, alespoň stručně, na používanou techniku. Základem jsou obvykle různé, často podomácku vyráběné, závodní drony s již zmiňovaným analogovým přenosem samotné FPV kamery. Z ní by se ale „koukatelné“ video vytáhnout nedalo. Proto se na FPV drony montuje ve většině případu ještě druhá digitální kamera, která nahrává a jejíž záznam se následně používá jako konečný výstup.

Závodní FPV dron

DJI Action 2, malá a lehká základní akční kamera
Akční kamera DJI Action 2 je maličká a lehká

Dnes ale vlastně není mnoho možností na výběr, jakou kameru na FPV dron posadit. Na jedné straně totiž chcete, aby její záznam byl co nejlepší, na straně druhé se u FPV létání počítá každý gram. Použitá kamera by tak měla být co nejmenší a nejlehčí. Jedno z dobrých řešení pro FPV piloty představuje poslední kousek od DJI, model Action 2. Ten, v podobě samotného modulu kamery s vnitřní pamětní a baterií, není rozhodně velký, ani zbytečně těžký (53 g). Kladně tuto kameru hodnotní třeba Mr Steele, známý FPV pilot s úspěšným YouTube kanálem.

 

GoPro Hero 10 Black Bones – kamera navržena čistě pro FPV

DJI Action 2 je rozhodně skvělá akční kamera, která odvede dobrou práci i na FPV dronu. Ještě o kousek dál šlo ale v tomto směru GoPro, které v letošním roce představilo speciální model GoPro Hero 10 Black Bones určený čistě a pouze pro FPV piloty a filmaře. V čem se liší od klasiky?

GoPro Hero 10 Black bones
GoPro Hero 10 Black Bones

V první řadě si dali vývojáři záležet na radikální hmotnostní úspoře, kdy se podařilo ušetřit téměř rovných 100 g oproti klasickému modelu. GoPro Hero 10 Black Bones proto váží luxusních 54 g a je tak nejlehčí kamerou GoPro, jaká kdy vznikla. Přitom ale nedělá kompromisy z hlediska obrazové kvality, jelikož využívá stejný senzor a stejný čip (GP2) jako běžná varianta Hero 10. Nové kameře proto nechybí stabilizace HyperSmooth 4.0 či ReelSteady, záznam lze pořídit v rozlišení až 5,3K při 60 fps nebo 4K při 120 fps.

Kde se tedy šetřilo? GoPro na to šlo dost lišácky. Z kamery Hero 10 odstranilo baterii, rozloučilo se s voděodolností, zmizel displej, náhledový i stavový, a zůstala jen 2 nenápadná tlačítka a slot na paměťovou kartu. Abyste mohli GoPro Hero 10 Black Bones vůbec „nastartovat“, budete potřebovat připojení na baterii samotného dronu! Kamera je uzpůsobena pro napájení z baterií 2S6S s napětím 527V se standardním pinovým konektorem, což je typický zdroj FPV dronů.

GoPro Hero 10 Black Bones na FPV dronu
GoPro Hero 10 Black Bones na FPV dronu

Zajímavé je i to, že kamera GoPro Hero 10 Black Bones je sice lehoučká, není ale úplně nejmenší. Do jejího „bočního křídla“ se totiž musela poskládat původní elektronika, procesor atd., zároveň se tato část využívá k chlazení samotného přístroje. Příjemným bonusem je skutečnost, že lze krytku objektivu snadno sundat a nahradit kupříkladu ND filtrem, jako u klasické řady GoPro.

Až časem tedy uvidíme, která z kamer se u FPV pilotů bude těšit větší oblibě – modulární DJI Action 2, nebo specificky konstruované GoPro Hero 10 Black Bones? Nebo něco zcela jiného?

 

TIP

Vybíráte akční outdoorovou kameru? Mrkněte na průvodce výběrem akční kamery, kterého jsem pro vás sepsal.

 

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den