Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Mohou být drony hacknuty?

29 července 2023


Hacknutí dronu je teoreticky možné, a to 2 způsoby: hacknutím ovládacího systému dronu a fyzickým ovládáním dronu pomocí jiného zařízení, kdy vlastně jiný pilot převezme kontrolu nad letounem. Bezpečnost dat, která dron snímá a jejich šifrovaný přenos je samozřejmě důležitá i pro hobby piloty, ale je naprosto zásadní pro profesionální a průmyslové drony.

Hacknutí ovládacího systému dronu

Hlavním bodem hackování ovládacího systému dronu je převzetí kontroly nad dronem pomocí neoprávněného přístupu k jeho softwaru nebo komunikačním kanálům. Při nedostatečné zabezpečení dronu nebo využití jeho bezpečnostních chyb může někdo získat přístup k jeho ovládání. To může umožnit útočníkovi ovládat pohyb dronu, měnit cílové body nebo dokonce převzít plnou kontrolu nad letovými funkcemi.

Fyzické ovládání dronu jiným zařízením

Na druhou stranu, fyzické ovládání dronu pomocí jiného zařízení je technika známá jako "spoofing". Spoofing se využívá ke zmanipulování komunikačního signálu mezi ovladačem a dronem. Útočník může například vysílat falešné signály, které se tváří jako signály ovladače a tím ovládat dron.

Je však důležité si uvědomit, že tyto situace jsou většinou extrémně vzácné a hackování dronů je obtížný úkol. Výrobci dronů a ovládacího softwaru se snaží zabezpečit své systémy proti neoprávněným přístupům a často provádějí aktualizace s cílem eliminovat známé zranitelnosti. U průmyslových dronů přidávají pokročilé šifrování, několik úrovní přístupu pro různé členy týmu nebo možnost na jedno stisknutí v krizových situacích vymazat paměť dronu.

Když budete dodržovat základní bezpečnostní opatření, nemělo by vám žádné špehování dronem nebo napadení dronu hrozit. Patří sem používání silného hesla pro přístup k ovládacímu systému dronu, aktualizace firmware a softwaru na nejnovější verzi a využívání oficiálních kanálů výrobce pro nákup a aktualizace. Je také vhodné vybírat drony od prověřených výrobců a nekupovat levné drony z AliExpressu, o kterých nic nevíte.

398669125-dji-tello-start-z-ruky

prověřené drony

TIP

Naučte se legálně hackovat dron Tello s naším videonávodem.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den