Inspirace pro létání s dronem 3 minuty čtení

Nejlepší fotky z dronu: Vítězné snímky roku 2023

11 července 2023

Anička

Fotografických soutěží je celá řada a každý rok se do nich přihlásí víc a víc fotek z dronu, které fotografové pořídili z ptačí perspektivy. Nejprestižnější soutěží, který každý rok vyhlašuje výsledky, je Drone Photo Awards. Podívejte se, které fotky z dronu vyhodnotila porota v roce 2022 a 2023 jako nejúchvatnější.

Obsah článku

Nejlepší fotky z dronu 2023 podle Drone Photo Awards

V roce 2023 vyhrál snímek Must Resist od autora Or Adara, který znázorňuje letecký pohled na demonstranty držící transparenty během demonstrace proti plánům izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na reformu soudnictví v Tel Avivu. Desetitisíce demonstrantů vyšly v sobotu 4. března do ulic izraelských měst devátý týden po sobě, aby bojovaly proti vládnímu plánu na přepracování soudního systému země.

Drone Photo Awards 2023 Must Resist

Porota Drone Photo Awards pak ocenila vítěze v několika dalších subkategoriích (viz odstavec o soutěži níže) a jako tradičně nezapomíná ani an kategorii videí z dronu. Nám se nejvíce líbily fotografie z kategorie Wildlife a People, ale podívejte se například na vítěze kategorie Urban a Abstract nebo si prohlédněte kompletní výsledky Drone Photo Awards 2023 na webu soutěže.

Drone Photo Awards 2023 nejlepší fotky z dronu v kategorii Wildlife
Sleeping Giant, autor: Dhanu Paran, 1. místo v kategorii Wildlife
Drone Photo Awards 2023 nejlepší fotky z dronu v kategorii People
Beach Bliss, autor: Simon Heather, 1. místo v kategorii People

O Drone Photo Awards

Drone Awards je nejvýznamnější celosvětová soutěž o nejlepší letecké fotografii a video pořízené z letadla s pevnými křídly, vrtulnlíku, bezpilotního letounu, balónu, vzducholodě, draka, padáku, nebo dokonce rakety. Jen v roce 2020 soutěžilo přes 14 000 snímků ze 104 zemí světa. Vítězní fotografové mají vždy v říjnu a listopadu výstavu v italské Sieně zároveň s festivalem Siena Awards, což je jedna z největších světových mezinárodních ceremonií věnovaných fotografii. Soutěží se v kategoriích Wedding, Nature, People, Urban, Animals, Abstract, Sport, Video a Series. Pokusit se o nejlepší fotku z dronu nebo jiného letounu se mohou pokusit jak amatérští, tak profesionální fotografové a vítěz získá titul “Drone Photographer of the Year”. Zároveň se vyhlašuje vítěz každé kategorie. V roce 2021 se stala nejúchvatnější fotkou z dronu fotografie hejna letících hus.

Nejlepší fotka z dronu 2021 podle Drone Awards

A jak se přihlásit? 

Zaregistrujte se na webových stránkách Drone Photo Awards a nahrajte své fotografie. Počet soutěžních snímků není omezený, ale za každý další přihlášený snímek zaplatíte drobný poplatek (přihlášení 1 snímku je zdarma). Je přitom jedno, zda byly snímky pořízeny v daném soutěžním roce. Jen pozor, nahrát snímky musíte do uzávěrky, která se každý rok mění.

Nejlepší fotky z dronu 2022 podle Drone Photo Awards

V roce 2023 vyhrál snímek Big Bang Armanda Sarlangue, který zachycuje tzv. sekundární fisuru několikset metrů od kráteru vulkánu Fagradalsfjall na západním Islandu.

Big Bang by Armand Sarlange, vítěz Drone Awards 2022

Porota Drone Photo Awards pak ocenila vítěze v několika dalších subkategoriích a nezapomněla ani na kategorii videí z dronu. Vybrali jsme pro vás malou ochutnávku.

Vítěž Drone Photo Awards 2022 v kategorii Urban

Střechy čtvrti Kartoffelraekkerne, v Oesterbro. Čtvrť byla postavena na konci 19. století pro rodiny dělnické třídy. Dnes je jednou z nejvyhledávanějších čtvrtí v Kodani.

Vítěz Drone Photo Awards 2022 v kategorii Abstract

Někteří dělníci při práci v solné pánvi přesouvají sůl tak, aby vytvořila kruhové linie umožňující pomalé odpařování pod horkým sluncem. Na konci dne se bude sůl sbírat do košů.

Nejlepší snímky z dronu vyhlašuje také Sony World Photography Awards. V roce 2022 opanovaly drony kategorie Krajina, Cestování a Architektura

Podívejte se na fotoamatéry, kteří se probojovali se svými fotkami z dronu do finále soutěže.

Nejlepší fotky z dronu podle Sony World Photography Awards 2022
Wonyoung Choi (Korejská republika): V oblacích - pohled na Seoul. Finalista kategorie Architektura / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022
Dokonalá fotka z dronu podle Sony World Photography Awards 2022
Cigdem Ayyildiz (Turecko): Klášter Mont Saint Michel ve francouzské Normandii. Finalista v kategorii Krajina / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022
Nejlepší dronové fotografie podle Sony World Photography Awards 2022
Huu Binh Nguyen (Vietnam): Farmář v provincii Long An. Finalista v kategorii Cestovatelská fotografie / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022
Nejúchvatnější fotky z dronu podle Sony World Photography Awards 2022
Stuart Chape (Austrálie): Mangrovy v Novém Jižním Walesu. Finalista v kategorii Krajina / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022
Nejlepší snímky z dronu podle Sony World Photography Awards 2022
Sujon Adikary (Bangladéš): Skupinka relaxujících slonů v říčce Karatoa. Finalista v kategorii Cestovatelská fotografie / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022
Vítězné fotky za pomoci dronu podle Sony World Photography Awards 2022
Eduard Gutescu (Rumunsko): Udržitelná energie. Finalista v kategorii Cestovatelská fotografie / Open. Foto: Sony World Photography Awards 2022

TIP

Hledáte profesionální fotky z dronu pro využití na svých webových stránkách, v publikacích nebo jiných materiálech? Mrkněte do naší fotobanky focení dronem, kterou můžete využít zdarma. Stačí jen uvést DronPro jako zdroj.

O Sony World Photography Awards

Soutěž Sony World Photography Awards, za kterou stojí World Photography Organisation, se koná každoročně. Ceny jsou udělovány za fotografie z minulého roku a napříč různými fotografickými žánry. Přihlášení do všech do 4 soutěžních kategorií (profesionální, otevřená, mládežnická a studentská) je zdarma. 

Fotografie každoročně posuzují ředitelé muzeí a galerií, kurátoři, nakladatelé, spisovatelé a umělci. Slavnostní předávání cen se koná každý rok v dubnu v Londýně a po něm následuje výstava vítězných prací a prací zařazených do užšího výběru. Fotky jsou poté vystaveny po celém světě v rámci turné Sony World Photography Awards Exhibition. Vítězní fotografové se dělí o peněžní ceny, digitální fotoaparáty a kamery Sony, publikace ve výroční knize Sony World Photography Awards a navíc jsou vítězové celkové a profesionální kategorie exkluzivně letecky přepraveni na slavnostní předávání cen v Londýně.

Nejlepší fotografie z dronu od profíků roku 2022 podle Sony World Photography Awards

Podívejte se na některé finalisty z řad profesionálních fotografů. Na 2. místě v kategorii Krajina se umístil Andrius Repšys z Litvy se svou sérii fotografií sněhové kalamity na Litvě a obnovitelných zdrojů energie. Chce tak upozornit na důsledky změny klimatu a metody, jak ho zmírnit.

Profesionální fotky z dronu vítězí na Sony World Photography Awards 2022Profesionální fotky z dronu vítězí v Sony World Photography Awards 2022

S drony se spřátelil i finalista na 3. místě v kategorii Krajina, Gareth Iwan Jones ze Spojeného království, který si pochvaloval, jak se mu pomocí dronu podařilo věrně zachytit majestátnost stromů.

Inspirace pro fotky z dronu od vítězů Sony World Photography Awards 2022

Inspirace pro fotky z dronu v Sony World Photography Awards 2022

Profesionální fotografie z dronu se stala také součástí výherní série Kuarup od Richarda Telese.

Inspirace pro fotky z dronu z Sony World Photography Awards 2022

 

TIP

Chcete si také cvaknout dokonalou fotku z dronu? Mrkněte na náš článek Jak na focení z dronu a 3 návody na fotku snů k tomu.

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den