Návody na létání a práci s dronem 6 minut čtení

Základy focení z dronu a 3 návody na fotku snů k tomu

4 prosince 2019

Tomáš

Fotografie z dronu jsou v poslední době velmi populární disciplínou a doplňují klasickou fotografii o “novou” perspektivu. Jakou techniku vybrat, jak ji správně nastavit a co dalšího znát, než vyrazíte do terénu? K tomu jako bonus 3 návody od skvělých českých fotografů, jak vyblejsknout fotku snů.

Obsah článku

Účel focení z dronu?

Tuhle zásadní otázku si položte předtím, než začnete vybírat techniku. Pokud začínáte s fotografováním nebo jste hobby fotograf, popřípadě cestovatel, který má fotky na zpestření dovolené a chce je uchovat jako vzpomínku, výběr je opravdu široký, doporučuji skládací dron, který se jednoduše schová do batůžku nebo do malé tašky. Od firmy DJI se pohybujeme v cenové kategorii od 10 tisíc do 39 tisíc – záleží na výběru modelu, který si popíšeme v následující části výběr techniky. Obecně jsou to modely Mavic. 

TIPPokud uvažujete o focení jako profík, který rád doplní svou fotografickou kariéru o fotografie z ptačí perspektivy, doporučuji vybírat modely od 39 tisíc výše, horní hranice není nijak omezena. Tady začínáme u firmy DJI na modelu Mavic 2, naopak high-endový model je Matrice 600 Pro, který unese jak zrcadlovky, tak například i středoformáty.

Výběr techniky pro focení z dronu

Firma DJI nabízí poměrně široký sortiment, začneme od základních dronů po nejvíce profi.

Mavic Mini

Nejmenší mrňous ze stáje DJ vhodný pro začínající dronaře, popřípadě cestovatele, kteří potřebují na cestách ušetřit váhu. 12MP senzor nabízí dostačující kvalitu fotografie. V manuálním režimu můžeme nastavovat ISO a čas uzávěrky nebo si zamknout expozici (to lze i v automatickém režimu).

Mavic Air

Další v řadě skládacích dronů, který se oproti Mavic Mini pyšní větším výběrem nastavení pro fotky: inteligentní režimy fotek (HDR, Timelapse, AEB, Panorama, sekvenční snímání).

Mavic 2 Zoom

Verze Zoom přináší snímač s 12 MP a optickým zoomem, který využijeme např. pro focení zvířat a objektů, ke kterým se nemůžeme dostat dostatečně blízko. Variabilní zoom disponuje ohniskovou vzdáleností 24 - 48mm. Upravovat můžeme ISO, čas uzávěrky, zamknutí expozice, vyvážení bílé, styl.

Mavic 2 Pro

Disponuje 20MP snímačem a díky tomu se řadí v kategorii poloprofesionálních strojů k jedněm z mála, kteří dosahují tak vysokého rozlišení. Díky 1” senzoru máme také kvalitnější výstup ve zhoršených světelných podmínkách. Nastavovat zde můžeme ISO, čas i clonu, a všechno ostatní, co lze i s Mavic 2 Zoom

Nastavení dronu před focením

Každá situace vyžaduje trošku jiné nastavení, abychom docílili požadovaných výsledků. Obecně ale platí pár zásad, které je dobré ctít.

Expozice

Nastavení expozice je trošku alchymie – obecně u levnějších dronů lze nastavovat ISO a čas uzávěrky, u profesionálnějších už lze nastavovat i clona. Pokud u levnějšího modelu nemáme nastavení clony, můžeme tento nedostatek dohnat dokoupením ND filtrů. ND filtry zatmavují obraz a čím vyšší clonové číslo u ND filtru máte, tím více zatmavíte. U nastavení ISO obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím světlejší obraz máme. Pozor! Vysoká hodnota ISO způsobuje šum v obraze, který může být nežádoucí. 

Čas uzávěrky značí, jak dlouho senzor snímá danou scénu - obecně čím delší čas, tím světlejší obraz. Při delších časech je nutné, aby nefoukal silný vítr, kvůli rozmazání obrazu.

U clony nastavujeme “stupeň zatmavení” – čím větší clonu máme, tím větší zatmavení obrazu získáme. Ideální pro využití například při jasném slunečném dni. 

TIPU příliš nízkých clonových čísel (f1.4 - f2.8), nebo naopak moc vysokých (f11 a více) se mohou projevovat optické vady.

Denní doba

Fotografie z dronu je jak dělaná na krajiny, panoramata nebo městské periferie. Obecně se dá říct, že nejhezčí denní dobou pro krásné fotky je východ a západ slunce, kdy je slunce nízko nad horizontem a vytváří dlouhé stíny. Dobré je taky sledovat předpověď počasí – například ranní inverze vám nabídne originální fotku i z místa, které je běžně “nezajímavé”. Samozřejmostí je nelétat v dešti nebo sněhových přeháňkách, kvůli možnému nevratnému poškození dronu. Pokud přijde zima, je důležité si dát pozor na teploty blízké 0°C kvůli námraze na vrtulích, které mohou způsobit rychlý pokles dronu nebo i pád.

Bezpečnost

Létání s dronem je super koníček, který se váže s odpovědností. Důležitým prvkem je bezpečnost, a to hlavně bezpečí ostatních. Neměli byste ohrozit osoby, majetek a životní prostředí. Co to v praxi znamená ? Řídit se Doplňkem X, který vychází z předpisu L2, a je směrodatný pro pravidla létání v ČR. Co je důležité mít na paměti: rozhodně nelétejte nad lidmi, zástavbou, liniovými stavbami, v okolí letišť, zakázaných zón apod. Předtím než vyrazíte, mrkněte na oficiální české letecké mapy, které jsou online na adrese aisview.rlp.cz nebo přímo pro dronaře na adrese dronview.rlp.cz. Předejdete tak zbytečným problémům.

3 fotky snů a jak je nafotit podle zkušených droních fotografů

Vietnam - Da Nang: foceno na dron Mavic Pro 

Autor:  instagram.com/alanisko a alanisko.co.uk

Screenshot 2019-12-02 at 10.02.59

Clona: f2.2 

ISO: 200

Čas uzávěrky: 1/4000 s

Kompozice: Architektonicky dominantní v okolí, udržení objektu ve středu, rozdělení na poloviny – menší část obloha, větší část dominanta

Počasí: slunečno

Koment od Alana: Bylo to foceno brzo ráno a foukalo, takže kompozice byla největší challenge. Most je umístěn tak, aby oko mohlo snadno sledovat linie.

Portugalská pláž topshot: foceno na dron Mavic Pro

Autor: Michal Prouza, facebook.com/ProuzicPhotography/

Dreamsea_76

Clona: f2.2 

ISO: 200

Čas uzávěrky: 1/1000 s

Kompozice: kamera otočená o 90° směrem dolů, z velké výšky, rozdělené na třetiny, každá třetina má svůj specifický charakter, důležité je zachovat, aby krajní třetiny byly cca stejně velké

Počasí: slunečno

Koment od Michala: U těchto fotek, kdy koukáme přímo kolmo pod sebe, se téměř vždy snažím najít nějakou symetrii. Jak můžete vidět na této fotce, pláž rozděluje fotku na půl. Na jedné straně moře, na druhé pískovec. Vždy jde o kompozici, barvy, prostředí, atd. Pokud cílíte na nějaký objekt, tak se zaměřte na objekt samotný, jeho stín, tudíž i denní dobu, světlo, atd. Faktorů je hodně. Kreativitě se meze nekladou!

360 fotka Planetka Norsko/Lofoty/Reine: foceno na dron Mavic 2 Pro

Autor: Michal Prouza, facebook.com/ProuzicPhotography/

IMG_7870

Automatická funkce 360° Panorama: Tato funkce je přímo přednastavená jako jeden z programů na ovládání. Stačí pouze zvolit správné místo a výšku, odkud fotku uděláte. Dron udělá v 360 pohledu přes 30 snímků a poté je sám spojí a vy se v náhledu můžete hned podívat, jak fotka vypadá.

Clona: f2,2

Rychlost závěrky: 1/600

Kompozice: Vysoko u mraků, tak aby dron byl mezi ostrovy

Počasí: polojasno

Koment od Michala: Pokud chcete takovou fotku, je důležíté přemýšlet na výškou a místem odkud fotku pořídíte. Pokud budete fotit lidi, stromy, dům, auto či cokoli podobně velkého, a chcete, aby na fotce tyto věci vynikly, musíte se s dronem držet nízko při zemi. Blízko objektu, který chceš na fotce vidět. Pokud se soustředíte na velké věci, jako jsou hory nebo obecně krajina, můžete vzlétnou výše. Pozor ale na přílišnou výšku. I když se může zpočátku zdát, že jste s dronem hodně vysoko, a tudíž v "planetce" uvidíte více, opak je pravdou. Každý metr směrem vzhůru znamená změnu perspektivy a zmenšení objektu pod vámi. Pokud například budete fotit louku, les, dokonce i větší kopce z přílišné výšky, v konečné "planetce" skoro zaniknou.

TIP

Rádi byste si vašimi fotoúlovky vyzdobili zdi? Přečtěte si, jak vytvořit fotoobraz snadno a rychle.

Na jaký formát natáčet a fotit s dronem?

Je-li to možné, vyberte pro fotografování z dronu formát RAW. RAW zachovává větší množství informací o barvách a expozici, což je užitečné pro postprodukci a úpravy nafocených snímků.

Pokud váš dron nepodporuje RAW, nebo potřebujete menší velikost souborů pro sdílení, můžete použít formát JPEG. Je však třeba mít na paměti, že kvalita bude o něco nižší než u RAW.

Pro natáčení videa z dronu vyberte nejvyšší rozlišení, které váš dron podporuje. 4K je běžný standard pro vysoce kvalitní videa, ale i 1080p může být dostatečné pro většinu účelů.

Do hry při natáčení z dronu vstupuje také frame Rate (snímková frekvence). V závislosti na tom, jaký druh videa chcete natočit, si můžete vybrat vyšší snímkovou frekvenci (např. 60 snímků za sekundu) pro hladké video, nebo nižší snímkovou frekvenci (např. 24 snímků za sekundu) pro filmový vzhled.

Důležitý je i zvolený kodek a formát souboru. Preferovaný kodek pro vysokou kvalitu videa je H.265 (HEVC), protože nabízí lepší kompresi bez ztráty kvality oproti staršímu H.264 (AVC). Pro formát souboru je obvykle doporučen MP4 nebo MOV.

Hlídejte si i bitrate neboli datový tok při natáčení. Vyšší bitrate znamená vyšší kvalitu videa, ale také větší velikost souboru. Pokud plánujete provádět postprodukční úpravy, doporučuje se natáčet s co nejvyšším možným datovým tokem, který váš dron podporuje.

Důležitý je i barevný profil (color profile). Pokud máte zkušenosti s úpravami videa, můžete zvolit plochý barevný profil, jako je D-Log nebo Cine-D. To vám umožní zachytit více dynamického rozsahu a poskytne vám více flexibility při úpravách barev v postprodukci.

Pro většinu účelů je doporučený poměr stran (Aspect Ratio) 16:9, protože je to nejběžnější formát pro televizní obrazovky a monitory.

Závěrem

Focení z dronu je bezesporu zábava a taky trochu challenge, jelikož vychytat to správné místo, čas, světlo a mít dobře nastavenou expozici, tak aby z fotky byl cítit “wow” efekt, chce hodně stráveného času ve vzduchu. Ale za ty výsledky to rozhodně stojí!

👋✈ #LetuZdar

Tomáš

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Tomáš
Pilot a servisní technik

Nalétám, vyhodnotím, opravím a poradím. Cokoliv ve spojení s profi technikou, to je můj šálek droního čaje :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den