Návody na létání a práci s dronem 5 minut čtení

TOP programy pro úpravu fotek a videa z dronu

5 října 2020

Tomáš

Jaký software používáme pro úpravu videí a fotografií z dronu v DronPro? O tipy na aplikace a nástroje pro úpravu vašich leteckých počinů se podělil kreativní mozek Lukáš Marel, který s námi točí naše YouTube videa, a Tomáš Jahoda, který má v DronPro na starosti focení a natáčení z dronu pro firemní zákazníky a školení létání s dronem pro širokou veřejnost.

Obsah článku

Úprava fotek z dronu podle Lukáše

Lightroom od Adobe jako nejlepší aplikace na fotky

Lightroom je za mě nejlepší nástroj na úpravu fotek. Jde o kompaktní aplikaci, která vám poběží na PC, tabletu i telefonu. Data i fotky se automaticky sdílí, takže můžete fotku předpřipravit v telefonu přímo v terénu a na PC ji pak klidně později doupravit bez složitého převádění.

Nástroj je spíš pro zkušenější, protože člověk už musí trochu vědět, jak a co upravovat, ale vše se dá naučit stylem pokus/omyl – určitě se během chvíle v profesionálních funkcích zorientuje i šikovný začátečník. K dispozici jsou i předem nastavené presety efektů pro rychlé úpravy.

Adobe Lightroom for mobile je k dispozici ke stažení zdarma, prémiové funkce už jsou placené. Zdarma můžete využívat všechny funkce pro pořízení fotografií, jejich uspořádání, sdílení a většinu funkcí pro úpravu snímků. Desktopová verze Adobe Lightroom bohužel zdarma není a platí se buď měsíčním předplatným, nebo v rámci balíčku Adobe Creative Cloud.

Originální verze fotografie z dronu před úpravouUpravená fotografie z dronu z formátu RAW pomocí aplikace Lightroom

Jako první jsem zvýšil kontrast a trochu saturaci. S tím, že zelenou jsem naopak trochu ubral a přidal na oranžové, aby vylezl západ slunce. Použil jsem jeden z nabízených presetů v Adobe Lighthroom pro styl fotky, který mám oblíbený. Dále jsem provedl lehké úpravy highlights a černé pomocí křivky. Na závěr jsem přidal lehkou vignette a clarity (zřetelnost), která mi ještě více zvýší kontrast fotky. 

Unfold pro úpravu pozadí fotek

Unfold se hodí, když potřebujete uspořádat více fotek do jedné kompozice a vybrat pozadí. Základní funkce jsou zdarma.

Instagram stories

Na uspořádání fotek můžete využít i IG stories hned při nahrávání. Pokud jste na Instagramu, nemusíte tak stahovat další aplikaci. 

Úprava videa z dronu podle Lukáše

Adobe Premiere Rush

Jde o další aplikaci z balíčku od Adobe – bude vám stačit osekaná verze. Já ji používám na základní věci, jako je střih, úpravu rychlosti, ořez, otočení, přidání hudby a zvuku, základní barvení atd. Za velkou výhodu považuji, že je projekt přenositelný i na PC verzi Premiere Rush nebo na Premiere Pro, takže když začnete stříhat video na mobilním telefonu, projekt klidně můžete dokončit na počítači. Synchronizace probíhá pomocí cloudového úložiště a Adobe zapracoval na tom, aby bylo rozhraní na telefonech, tabletech i desktopu co nejpodobnější.   

Premiere Rush CC si nemůžete zakoupit jednorázově, ale je třeba počítat s měsíčním předplatným.  V rámci Creative Cloud aplikací jde o $9,99 měsíčně pro jednotlivce, $19,99 pro týmy a $29,99 pro firmy. Pokud se spokojíte se samostatným Premiere Rush CC, vyjde vás to na 12,09 € měsíčně, pokud byste chtěli k Rush CC ještě Premiere Pro, připlatíte si na dvojnásobek, tedy 24,19 €. 

Úprava videa či fotek přímo v IOS ve výchozí galerii

Pokud jste Applisté, můžete využít i praktické funkce v novější verzi iOS 13. Nově můžete pracovat i s videem, upravovat ho, otáčet a ořezávat, což dříve nešlo, takže zase nemusíte stahovat nějakou třetí aplikaci a využijete to, co máte v telefonu. Pokud nepotřebujete skládat více záběrů a jde vám pouze o úpravu jednoho natočeného záběru, plně si s těmito funkcemi vystačíte. Hodí se i pro úpravu základních parametrů fotek, aniž byste museli opouštět galerii.

Filmic Pro

Díky tomuto nástroji se z vašeho telefonu stane skoro profesionální kamera. Můžete si manuálně nastavit a ovládat klasické hodnoty, jako je clona, iso, teplota závěrka, manuální ostření atd. Dokonce můžete točit do logu (flat záběr) pro následné lepší barvení atd. Za aplikaci jednorázově zaplatíte kolem 300 Kč.

Co je to “točení do logu”?

U každého výrobce najdete tzv. log pod trochu jiným názvem. Canon má C-log, Panasonic V-Log, Sony S-log atd. Účelem logu je zachytit co největší počet informací v obraze (vymáčknout maximum z toho, co dokáže zachytit čip), ale na rozdíl od ostatních profilů fotoaparátů a kamer ho nemůžete použít tak, jak je. Je nutné ho ještě upravit v postprodukci, protože je nekontrastní a desaturovaný.

Úprava fotek z dronu podle Tomáše

Adobe Photoshop

Tuhle aplikaci pro úpravu fotek známe všichni a je základem pro fotografy, kteří chtějí ze svých fotek vytěžit maximum v úpravách a retuších. I s fotkou, která vypadá poněkud fádně, vykouzlíte mistrovské dílo – je to pouze o “skillu” daného jedince. Přes jednoduché změny barev až po složité grafické úpravy jsou možnosti Photoshopu téměř neomezené. 

TIP pro úpravu leteckých snímků

Při úpravě leteckých snímků hraje důležitou roli barevné a světelné podání, ořezem můžete dosáhnout také zajímavější kompozice fotografie.

Adobe Photoshop Lightroom pro úpravu RAW fotek

Stejně jako Lukáš hodně používám Lightroom. Pokud chcete provést základní úpravu fotografií ve formátu RAW/DNG, jeden z nejpoužívanějších a nejsnadnějších programů pro tyto účely je právě Lightroom. Upravíte v něm hodnoty expozice, barevné podání, ořez fotografie, ostrost a další základní funkce. Nastavení expozice a barev lze aplikovat i na více fotografií a tím si ušetříte spoustu času. Po základní úpravě je nejlepší exportovat do formátu JPEG a následné úpravy provádět v programu Photoshop, o kterém mluvím výše.

Affinity Photo

Alternativa k programům Adobe Photoshop a Lightroom pro úpravu a retuš snímků. Místo 2 programů zde můžete upravovat jak rawové soubory, tak i běžně JPEG snímky.

Úprava fotek z dronu v programu Affinity PhotoÚprava fotky z dronu v software Affinity Photo

Fotku jsem upravil v programu Affinity Photo, vytáhl jsem expozici a stíny, které jsem dal do mírně modré barvy, trochu stáhl highlighty a dal je mírně do oranžové barvy, přidal clarity a barevný nádech fotky jsem upravil do oranžova. Ořez fotky jsem upravil na formát 16:9. Exportováno z RAW do JPEG. Fotoaparát Panasonic GH5, objektiv Panasonic Lumix DG 25mm.

Jak upravit video z dronu podle Tomáše

Adobe Premiere Rush střihací program 

Program používám pro základní i profi střih videa z dronu. Ze začátku je potřeba se s programem sžít a hned na úvod doporučuji naučit se klávesové zkratky – ty vám ušetří spoustu času. Prostředí programu je vcelku přehledné a soubory, které chcete editovat, můžete buď importovat přes menu, nebo přetáhnout do programu stylem drag&drop. Můžete importovat i celé složky. Nahrané soubory přetáhnete přímo do timeline, kde už upravíte video dle libosti. Kromě základního střihu lze video také barvit, graficky upravovat (pro pokročilejší grafické úpravy je vhodnější Adobe After Effects), softwarově stabilizovat, upravovat zvuk u videa i samostatně, klíčovat a spoustu dalšího. Tedy máte prakticky volnou ruku a je jen na vás, co vytvoříte. U pokročilejších úprav doporučuji si zapamatovat zkratku CTRL+S – program má totiž tendenci občas náhodně spadnout, a vám tak může zmizet podstatná část projektu. To lze také eliminovat Autosave funkcí, po které se vám automaticky např. po 10 minutách bude projekt ukládat a zálohovat. Do programu lze vkládat různé pluginy a templates, které vám čas a námahu se střihem a úpravou videí značně ušetří.

Adobe After Effects pro dotvoření efektů

Software pro pokročilou práci s videem, který zvládá 2D i 3D grafiku a je určený převážně pro pokročilejší editory, kteří si prošli již základním střihem a úpravami v programu Premiere nebo alternativními programy pro střih. Lze v něm vytvářet i VFX efekty, tedy pokročilé efekty, pro které se většinou využívá zelené plátno a které se dnes objevují ve většině hollywoodských filmů.  

DaVinci Resolved

V poslední době hodně oblíbený program pro střihače a grafiky, který je hodně intuitivní, nepadá tak jako Adobe Premiere a základní verze je zdarma, tedy neplatíte žádné měsíční poplatky. Případná plná verze se platí jednorázově. Jde o komplexní program pro základní i profi úpravy videí, 2D / 3D grafiky a dokonce i hudby. Každou svou část má rozdělenou – zvlášť pro střih videa, grafiku a hudbu. Jedinou nevýhodou je nutnost mít výkonné PC, bez něho je práce v tomto programu pomalejší.

Rada na závěr pro úpravu fotografií a videa z dronu

Pokud natáčíte videa a pořizujete snímky z dronu, dnešní doba již vyžaduje jejich následnou úpravu. Nezáleží na tom, jestli máte Mavic Mini nebo Inspire 2 s kamerou X7. Pokud chcete vytvořit něco výjimečného a originálního, je potřeba tomu dodat notnou dávku své fantazie a tu následně přivést k životu v postprodukci.

👋✈ #LetuZdar

Tomáš

Prohlédněte si, co jsme nafotili a natočili

Natočíme vám váš event nebo třeba reklamu z dronu – mrkněte na ukázky naší práce

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.6667/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Tomáš
Pilot a servisní technik

Nalétám, vyhodnotím, opravím a poradím. Cokoliv ve spojení s profi technikou, to je můj šálek droního čaje :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den