Novinky ze světa dronů 4 minuty čtení

Ring – domácí kamera, která má vrtule!

5 dubna 2022

Štěpán

Řada příznivců a nadšenců droních udělátek nejspíš zpozorní, když v nějakém sci-fi filmu zahlédne létající pomocníky, kteří hrají jednou praktickou a pozitivní, jindy zlovolnou a negativní, roli. Člověk se pak mnohdy zamyslí, kdy asi tak podobné technologie reálně vstoupí do našich životů či domovů? Ale vývoj, jak je dobře známo, jde pořád dál! Proto se může snadno stát, že co jste včera viděli ve filmu, může být zítra realitou. Jako třeba váš vlastní domácí hlídací dron.

Obsah článku

Droní domácí hlídač Ring (by Amazon)

Krásným příkladem tohoto tvrzení může být před delším časem avizovaný a nyní postupně do prodeje zaváděný systém chytré a bezpečné domácnosti společnosti Ring, kterou v roce 2018 koupil světoznámý Amazon Jeffa Bezose.

Značka Ring nabízí ucelený program výrobků zahrnující různé praktické a bezpečnostní doplňky domácnosti, přičemž prozatím nejoblíbenějším z nich byl inteligentní venkovní zvonek s kamerou a online přenosem obrazu Amazon Ring Doorbell (dostupný i v ČR).

Chytrý zvonek s kamerou Amazon Ring Doorbell
Chytrý zvonek s kamerou Amazon Ring Doorbell

Postupně se rozšiřující rodina produktů Ring se teď rozrůstá, vedle řady víceméně klasických statických kamer, čidel a uživatelského rozhraní o zajímavě koncipovaný automatický interiérový dron. Ten by měl sloužit, díky kameře s FullHD přenosem obrazu a přisvětlovací diodou, jako universální hlídač vaší domácnosti ve dne i v noci. Zařízení Ring lze bez problémů připojit i ke svému ekosystému chytré domácnosti. Přestože je zařízení od Amazonu, nemusíte se omezovat pouze na hlasového asistenta Alexu, ale produkty Ring lze integrovat i s Google Home, podpora pro Siri od Applu však bohužel zatím chybí.

Včera sci-fi, zítra realita

Abychom nezapomněli na onu paralelu se sci-fi žánrem… Chvíli před tím, než mi do oka padl létající hlídač Ring od Amazonu, jsem se na Netflixu díval na bláznivou fantasmagorickou komedii BigBug (csfd.cz).

Děj tohoto snímku se odehrává v roce 2045, kdy už auta nejezdí, ale létají, o domácnost se stará pestrá skupinka robotů, a když jeden z členů rodiny hledá brýle, tak domácí umělá inteligence – Nestor – vypustí malého droníka, aby naskenoval interiér bytu, načež jsou brýle rázem na světě!

Létající kamera – Amazon Ring Always Home Cam

A teď už zpět na zem… I když vlastně spíše do vzduchu! Již zmíněná létající kamera, tedy domácí automatický dron „Ring Always Home Cam“, sloužící jako doplněk chytré digitální domácnosti se už teď začíná postupně prodávat v 50 státech USA.

Interierovy-bezpecnostni-dron-ring-always-home-cam

Myšlenka stojící za tímto domácím dronem je přitom vcelku zřejmá, a ne až tak vzdálená scéně ze vzpomínaného filmu BigBug. Představte si klasické zabezpečení pomocí pevně instalovaných kamer. Přenášet jejich obraz na dálku do telefonu není problém, zobrazí ale jejich čočky všechna místa vašeho bytu? Asi těžko! Zato automatický domácí dron s kamerou se může podívat prakticky kamkoliv.

Celý systém je postaven tak, že si nejdřív s dronem v ruce projdete vlastní byt, určíte mu, která místnost je která (pojmenujete je v příslušné aplikaci), naučíte ho cestu mezi místnostmi (něco jako plánování misí s pokročilými drony) a následně ho necháte dělat jeho práci.

Ring-always-home-cam-vytvorte-vlastni-trasu-pohybu-domaciho-dronu
Ring Always Home Cam: Vytvořte si vlastní trasu pohybu domácího dronu

Ring letí podle předem nahrané trasy

Domácí dron Ring Always Home Cam se umí pohybovat pouze po předem nahrané trase. Lze mu určit směr, můžete ho otočit, trajektorii letu ale měnit nelze. V případě, kdy narazí na překážku, například na zavřené dveře, vrátí se automaticky po své trase zpět do nabíjecího doku. Doba letu na jedno nabití se pohybuje okolo 5 minut.

Miláčku, vypnulas žehličku? Nejsem si jistá Karle, pošli tam dron!

Domácí létající kamera Ring má, vcelku pochopitelně, svou vlastní dokovací stanici, podobně jako robotické vysavače, kam se sama vrací a kde se běžně nabíjí. Zejména když jste doma, aby vám samotný dron nebzučel otravně okolo hlavy.

Ring-always-home-cam-zaparkovany-v-dokovaci-stanici
Ring Always Home Cam zaparkovaný v dokovací stanici

Využít přitom tento vynález můžete jak čistě pro ochranu svého majetku (dron se sám aktivuje, když některé z čidel domácího alarmu Ring rozpozná „narušitele“), tak pro jiné, ryze pragmatické důvody. V propagačním videu se například řeší, zda po odjezdu z domu zůstaly na lince nakrájené pomeranče. Šikovné by mohlo být využít domácího automatického dronu Ring třeba v případě, kdy si nejste jisti, zda jste vypnuli a uklidili žehličku, nebo když se jen chcete podívat, jestli je doma vše v pořádku. Zejména jste-li třeba na dovolené.

Ring Always Home Cam Přenos živého náhledu přes aplikaci Ring
Ring Always Home Cam Přenos živého náhledu přes aplikaci Ring

Na jednu stranu se zdá, že je Ring Always Home Cam jen taková dětinská hračka, s níž se budete tak akorát chlubit v hospodě. Když si ale představíte různé reálné situace, při nichž by mohl být užitečný, jako již zmíněné vloupání, nebo když si nejste jisti, zda jste zavřeli okna, jestli někde neteče voda, má-li kočka dost jídla v misce, zda vás nevytopil soused a tisíc dalších podobných případů, začíná to rázem dávat smysl.

Ring app pro dálkové ovládání dronu Ring Always Home Cam
Ring app pro dálkové ovládání dronu Ring Always Home Cam

Hodil by se Ring domů i vám?

Člověk se sice snaží nebýt paranoidní, ale… Mít možnost ujistit se na pár kliknutí v telefonu, že je doma vše v pořádku… Nezlobil bych se!

Ring Always Home Cam – Malý, hezký, dostatečný?

Pokud si budeme povídat o domácí létající kameře „Ring Always Home Cam“ čistě v teoretické rovině, můžeme snadno nabýt dojmu, že toto zařízení nemá mnoho omezení… Jenže realita pod lupou technického oddělení DronPro může ukázat něco jiného – začít můžeme už jen s maximální dobou letu 5 minut!

Ano, v menším či středně velkém bytě, řekněme 3+kk s plochou do 100 m², je 5 minut letového času jistě dostatečných. Dron udělá své kolečko, někde se může zastavit, rozhlédnout se a pokračovat. V případě většího prostoru už by to ale mohlo být značně omezující.

Limitem může být i schopnost dronu létat pouze po předem nahrané trase, bez možnosti strojové či ruční improvizace. Navíc zde platí také omezení, že zařízení Ring Always Home Cam létá primárně horizontálně – přesunout se do druhého patra obytného domu tedy nedokáže! Při takovéto „migraci“ bychom ale nejspíš opět narazili na již zmíněný omezený letový čas, ač to by se to dalo teoreticky řešit druhou dokovací stanicí a mezipřistáním.

Výše uvedené je ale pouhá teorie, prakticky by se situace s potřebou obsáhnout větší dům s větší plochou nebo s více patry musela nezbytně řešit instalací více dronů Ring. Proč ne?! Každopádně na zmíněných příkladech je dobře vidět, že nová technologie sice funguje a nabízí zajímavé možnosti využití, realita daná aktuálně dosaženým technologickým pokrokem je ale stále jistou brzdou, kterou však nemusí být na vždy.

Ring Always Home a jeho dokovací stanice

Automatický droní hlídač doma, ale co venku?

Někoho možná také napadne otázka: Pokud už teď funguje podobný systém v uzavřeném prostoru bytu či domu, za jak dlouho nastane doba, kdy nebudou dopravní kamery na sloupech, ale budou nám létat nad hlavou? Kdy nám budou balíčky nosit drony a nikoliv kurýři s dodávkou? Jak rychle se může objevit „létajcí velký bratr“, který nás bude sledovat na každém kroku?

Nebojte, zase tak rychle se to nestane – drony jsou sice stále spolehlivější, bezpečnější a mají více a více využití, ale do podobné letecké automatizace zbývá ještě dost času. Technologicky už to ani dnes není vysloveně nemožné než se ale k podobným inovacím doladí potřebná legislativa, než je přijme společnost atd., to bude rozhodně ještě slušných pár let trvat.

Ostatně podívejte se na naše video o dálkové indentifikaci dronů týkající se systému vzájemné komunikace všech létajících objektů, což by byl jen jeden z nezbytných krůčků pro takto rozsáhlou robo-dronizaci naší společnosti.

A co vy? Svěřili byste Ringu svoji domácnost?

 

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.75/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den