Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to sférická kamera?

10 srpna 2023


Sférická kamera, známá také jako 360° kamera, je zařízení, které dokáže zachytit obraz v plné sférické perspektivě. To znamená, že sférická kamera zachycuje obraz ve všech směrech kolem sebe, včetně nad, pod, vlevo a vpravo od kamery. Tato funkce umožňuje vytvářet ničím neomezené panoramatické fotky a videa, které nabízejí úplný pohled na své okolí. Využití sférických kamer je ideální pro vytváření 360° obsahu pro virtuální realitu nebo interaktivní prezentace, případně si lze hrát s úhlem záběru až při úpravě v editoru a skládat tak jedinečná videa. Ke tvorbě prostorových snímků se používá také panoramatická hlava.

K čemu je sférická kamera?

Sférická kamera slouží k vytváření víceúhlových a panoramatických záběrů, 360° fotek a videí. Obrazy získané ze sférické kamery mají tvar koule nebo panoramatu a zachycují celý vizuální prostor okolo kamery. Tímto způsobem se divák ocitá uprostřed dění a může se, v případě zájmu, interaktivně pohybovat v různých směrech ve videu nebo fotografii.

Jak fungují sférické kamery? Obvykle mají více čoček, nejčastěji dvě protichůdné s úhlem záběru 180°, jejichž obraz se následně softwarově skládá do 360° videa nebo fotografie.

Existují drony se sférickou kamerou?

Drony přímo vybavené sférickou kamerou se obvykle nevyrábí, to ale neznamená, že by nebylo možné dron o sférickou kameru doplnit. Takové drony mohou být následně používány pro tvorbu originálních a poutavých 360° videí a fotografií. Dron se sférickou kamerou umožňuje snadno zachytit 360°panoramatické záběry ze vzduchu, což přináší nový rozměr v tvorbě a sdílení vizuálního obsahu.

akční sférické 360° kamery insta360 X3

PureShot HDR u akční kamery Insta360

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den