Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to stabilizátor?

10 srpna 2023


Stabilizátor obrazu, známý také jako gimbal, je zařízení používané (nejen) na dronech. Slouží k udržení stabilního a vyrovnávaného obrazu během pohybu samotné kamery ať již na dronu, v ruce, na helmě, nebo při jiném dynamickém natáčení. Stejně tak stabilizátor minimalizuje vliv otřesů a vibrací, které by mohly negativně ovlivnit kvalitu snímků a videí. U dronů je další užitečnou funkcí stabilizátoru kamery udržení roviny horizontu při různých manévrech dronu, alespoň pokud je to záměr pilota.

Stabilizátor obrazu, alias tříosý gimbal

Stabilizátor obrazu, nejčastěji v podobě tříosého gimbalu, kompenzuje pohyb dronu v reálném čase, díky kameře, která se může samostatně hýbat, otáčet a naklápět. Její pohyb přitom řídí citlivé senzory (gyroskopy), které hlídají přesné naklonění dronu i kamery. Takto je možné zajistit stabilní a vyrovnaný záběr, zatímco se samotný dron výrazně pohybuje – zrychluje, brzdí, zatáčí nebo se naklání.

Stabilizátor obrazu se ve většině případů pohybuje automaticky, na základě zjištěných dat, některé pohyby je ale možné provádět „ručně“ přes dálkový ovladač. Nejčastější uživatelskou funkcí je naklápění kamery dolů a nahoru. Díky speciálním stabilizátorům DJI jsou drony z řady DJI Mini 3 schopné otočit kameru na gimbalu o 90°, aby bylo možné snímat obraz na výšku.

Optická a elektronická stabilizace obrazu

Existují 2 hlavní metody stabilizace obrazu: optická stabilizace a elektronická stabilizace. Optická stabilizace často využívá výše popisované fyzické pohyblivé části (např. tříosý gimbal), které umožňují vyrovnat záběr a předejít otřesům a vibracím. Pohybuje se samotná kamera, senzor nebo optické prvky v objektivu.

V případě elektronické stabilizace obrazu se žádná část snímací soustavy nepohybuje, vše se odehrává na úrovni digitálního zpracování obrazu. Optická stabilizace je obvykle přesnější a poskytuje lepší výsledky (uplatnění – drony, kamery, fotoaparáty), zatímco elektronická stabilizace je flexibilnější a lze ji využít i na menších a lehčích zařízeních (telefony, akční kamery).

drony se stabilizací

Vlastní gimbal vyrobený na 3D tiskárně

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den