Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

K čemu se dá využít dron?

29 července 2023


Jako první využití dronů vás určitě napadne létání nebo focení a natáčení s dronem. V souvislosti s mezinárodní situací si v druhém plánu většina z vás určitě vzpomene také na armádní drony, ať už na útočné, nebo průzkumné. Dnes už se ale bezpilotní letouny používají i na doručování pomocí dronu, vznikají drony speciálně pro záchranáře, běžně se už potkáte s drony ve stavebnictví a s drony v průmyslu. Drony se také s oblibou používají pro živé sportovní přenosy nebo pro urbex.

Jak se liší průmyslové drony od spotřebitelských dronů kvůli způsobu využití?

U průmyslových dronů najdete většinou vedle klasické optické kamery také termokameru, u zemědělských dronů se zase neobejdete bez multispektrální kamery. Existují ale i speciální zemědělské drony, které byly sestrojeny pro aplikaci postřiku nebo sázení semen, u nichž je nejdůležitější nosnost a neslouží primárně ke zkoumání stavu porostu, k čemuž by potřebovaly právě multispektrální kameru. 

Profesionální drony jsou často vybaveny RTK modulem, aby svá pozorování a měření mohly provádět s centimetrovou přesností. K tomu jim často pomáhá ještě pozemní RTK stanice. Takové drony se hodí pro fotogrammetrii z dronu a tvorbu 3D a 2D modelů.

Výjimkou nebývá ani přítomnost liDARu nebo laserového dálkoměru na dronu. Průmyslové drony jsou často navíc osazeny světlomety pro lepší přehled o staveništi nebo tlampačem pro komunikaci s týmem. Co se složek záchranného systému a bezpečnostních složek týče, hodně praktickou funkcí je možnost předávat si řízení dronu mezi piloty a koordinovat tak postup. 

M300 RTK v noci s viditelnými navigačními světly

speciální drony

TIP

Zajímavým typem dronu je podvodní dron nebo indoor dron pro stísněná prostředí, který má kolem sebe ochrannou klec.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den