Ze zákulisí světa dronů 2 minuty čtení

Autonomní dron Everdrone zachránil první život

18 ledna 2022

Štěpán

O využití plně automatických dronů pro doručování zásilek a podobné aplikace se, nejen mezi odbornou dronařskou veřejností, hovoří řadu let. I když třeba Amazon se na tomto poli dost snaží, k reálnému nasazení této technologie je ale stále ještě docela daleko. Nebo není?

Obsah článku

Pomoc při infarktu ve švédské divočině

Prvního prosince 2021 se totiž ve švédském městečku Trollhättan odehrála scéna jako vystřižená z reklamního klipu propagujícího právě automaticky létající drony. Stalo se totiž, že 71letý senior při odklízení sněhu před svým domem dostal nečekaný infarkt. K jeho obrovskému štěstí jel okolo lékař, který si této události všiml a danému muži okamžitě přispěchal na pomoc.

Zmíněný lékař na místě zjistil, že muž nemá pulz a snažil se jej oživit – sám by ale v dané situaci mnoho nezmohl. A teď přijde to zajímavé! Poté, co kontaktoval rychlou záchrannou pomoc, padlo rozhodnutí vyslat na místo převážně počítačem řízený dron, který zasahujícímu lékaři doručil, pro danou situaci naprosto klíčový, AED defibrilátor, což postiženému muži zachránilo život.

Defibrilátor upevněný na letícím automatickém dronu
Defibrilátor upevněný na letícím automatickém dronu Everdrone

Starší muž s infarktem měl tedy hned několikanásobné štěstí, jelikož zrovna v jeho regionu testovala společnost Everdrone novou technologii vyvinutou přesně pro takové situace – dron, který doručí defibrilátor dřív, než na místo dorazí sanitka.

Moc náhod najednou?

Tento příběh možná zní neuvěřitelně, jelikož obsahuje řadu až podezřele šťastných náhod, každopádně Švédský veřejnoprávní rozhlas (Sveriges Radio) dotyčného lékaře skutečně dohledal a ten výše popsaný příběh osobně potvrdil.  Dron operující pod hlavičkou společnosti Everdrone se proto může chlubit prvním prokazatelně úspěšným zásahem.

Pod pokličku zásahu s odborníky DronPro

Až do tohoto bodu jsme de facto tlumočili zprávu, která nedávno proletěla médii všeho druhu, českými nevyjímaje. Jak to ale bylo v pozadí, s čím se létalo a jak to celé funguje? Skutečnost je taková, že společnost Everdrone tímto zásahem vlastně žádnou Ameriku neobjevila, pouze šikovně využila a zkombinovala již existující technologie.

Dron doručí defilbrilátor pomoc air-droppingového systému
Dron doručí defilbrilátor pomocí tzv. airdroppingového systému

Dron, který se u „pomocných zásahových sil“ používá, je běžně dostupný model od DJI, konkrétně Matrice 600 Pro s padákovým a zakázkově upraveným airdroppingovým systémem. Stejný stroj s podobnou výbavou použil kupříkladu náš tým na konci roku 2020, kdy jsme pomáhali natáhnout nové lano vysokého napětí.

Tím ale nechceme jakkoliv snižovat zásluhy společnosti Everdrone, která na tomto projektu spolupracovala s Centrem pro resuscitační vědy univerzity Karolinska Institutet a rovněž se švédskou záchrannou službou.

Za uznání rozhodně stojí celkové workflow, kdy je téměř vše do puntíku zvládnuté a dotažené. Od koordinace letu s místním řízením letového provozu až po předání zásilky (defibrilátoru) přímo na místo – vše v převážně automatickém režimu s kontrolním dohledem proškoleného operátora a s jeho finálním souhlasem pro shoz nákladu.

Everdrone řídicí středisko
Na zdárný průběh mise dohlíží řídicí středisko Everdrone

Víme, co u droního záchranáře zlepšit?

Co by se mohlo ještě trochu dopilovat je konečná fáze předání zásilky. V prezentačním videu Everdrone je vidět, jak DJI Matrice 600 Pro airdropne balíček s defibrilátorem, už se ale neřeší, co se stane s upínákem a lanem, na kterém se z dronu na zem defibrilátor spouští – zůstává ležet na zemi?!

Zde by asi bylo nejsnazší zařadit jeden bod do procesů klasické záchranné služby (vyzvednutí závěsu a doručení zpět na základnu), která tak jako tak záhy dorazí na místo. Život člověka je ale samozřejmě přednější než kus výbavy.

Defibrilátor doručený dronem

Poslední nápad, který by mohl pomoci vyladit celý proces takřka k dokonalosti, by mohl zahrnovat využití systému RTK (Real-time kinematic positioning), běžně přítomného u profesionálních dronů DJI. Díky této technologii, využívané zejména v „letecké geodezii“, by bylo možné doručit danou zásilku s přesností na centimetry, čímž by automatická fáze mohla opět posílit na svém významu.

TIP

Více o projektu Everdrone: everdrone.com

 

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Foto: Everdrone AB

Zdroj: VTM

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den