Ze zákulisí světa dronů 6 minut čtení

Čím se liší hobby drony od profesionálních dronů?

17 října 2023

Anička

Rozdíly mezi hobby drony a profesionálními drony můžeme najít v několika dimenzích. Hlavní je účel využití (létání pro zábavu vs. létání za účelem splnění konkrétní profesionální mise), kterému se pak přizpůsobuje design (např. aby na profi dron šlo připevnit několik druhů užitečného zatížení zároveň), výkon (např. záložní systém motorů u profi dronů), funkce, cena dronu a samozřejmě také legislativa. Pojďme si je všechny oblasti, kde se tyto drony liší, postupně rozebrat.

Obsah článku

Pro koho je hobby dron a profi dron? Rozhoduje hlavně účel využití

K čemu je hobby dron? Jak už náš pracovní název napovídá, hobby drony jsou primárně určeny pro zábavu a volnočasové aktivity. Mnoho uživatelů je používá pro nahrávání videí a pořizování fotografií z ptačí perspektivy pro osobní potřebu. Nejpopulárnější hobby dron na světě je aktuálně model DJI Mini, který je malý, lehký, skladný a i nezkušený dronař s ním natočí efektní záběry díky mnoha chytrým asistentům a inteligentním režimům. Ale nenechte se mýlit, i s hobby dronem řady Mini si řada dronařů umí vydělávat těžké peníze, třeba natáčením a hlídáním nemovitostí, virtuálními prohlídkami interiérů nebo snímkováním pro následnou tvorbu 2D a 3D modelů. 

 

K čemu jsou profesionální drony? Profesionální drony jsou oproti hobby dronům už přímo navržené pro komerční, průmyslové a specializované aplikace, jako je filmování, zemědělství, mapování, inspekce infrastruktury a další. Vzhledem k vyšší ceně profesionálního dronu nebo profesionální verze klasické řady hobby dronů (např. Mavic 3 Enterprise je profi řada k hobby/polo-profi dronu DJI Mavic 3 Classic) se nákup takového dronu vyplatí opravdu jen profesionálům, firmám nebo úřadům, kteří danou misi řeší opakovaně a dlouhodobě. Od toho se odvíjí další aspekty.

Co je to poloprofesionální dron?

Poloprofesionální dron je už takový bezpilotní letoun, který hravě zvládne hobby dronaření, ale má v sobě už některé profesionální funkce, jako je třeba další teleoptická kamera pro přiblížení objektů vedle klasické optické (typicky Mavic 3 Pro). Může mít také profesionální výbavu, jako je třeba termokamera, ale v nižším standardu, než jakou by potřeboval profík, který by termální snímání využíval každý den. Poloprofesionální dron má také např. některé profesionální funkce, jako je třeba plánování letů s Waypoints, ale v osekanější verzi bez možnosti tak detailního nastavení jako i profi dronu (aktuálně vidíme např. u dronu Mini 4 Pro). U společnosti DJI najdete poloprofesionální modely nejčastěji s přídomkem “Pro” v názvu, ryze profesionální drony DJI odvozené od hobby řad pak mají v názvu “Enterprise” nebo “E”, případně “T” nebo “M”, pokud jde o termální nebo multispektrální drony.

Rozdíl v designu a kvalitě zpracování hobby dronu a profi dronu

Hobby drony jsou z hlediska designu obvykle menší, lehčí a méně odolné vůči náročným podmínkám. Některé modely i přes vysokou cenovku mohou působit až “plastovým” dojmem. Oproti tomu profesionální drony jsou robustnější, z kvalitnějších materiálů a odolné proti různým povětrnostním podmínkám –⁠ často splňují některý ze standardů krytí IP a s extra odolnými modely můžete létat i za deště, silného větru nebo během sněžení. Pro ochranu nákladného profesionálního dronu se oproti hobby dronům, ke kterým dostanete obvykle látkovou brašnu, používají pevné profesionální kufry.

Profesionální ovladač DJI RC Pro Enterprise

Profesionální drony se obvykle dodávají s profesionálním ovladačem s vestavěným displejem oproti hobby dronům, kde si vyspělejší ovladač většinou musíte dokoupit zvlášť.

Profesionální drony mají více funkcí a jsou modulárnější 

Hobby drony se soustředí na to hlavní, co od nich zákazníci chtějí tedy na co nejpohodlnější natáčení a focení, jednoduchou pilotáž a na co nejefektnější záběry. Dosah signálu bývá oproti profi dronům omezený na několik málo kilometrů, zatímco profi drony zvládnou operovat až na desítky kilometrů a někdy i semiautonomně s pomocí speciálního docku.  

Profesionální drony, také známé jako průmyslové nebo komerční drony, mají obecně větší možnost nastavení, mnohem kvalitnější kamery a senzory (nejen optické, ale i termální nebo multispektrální senzory, liDARy a laserové zaměřovače), možnost výměny senzorů díky několika pozicím pro upevnění na těle dronu (obvykle možnost připojení 23 různých payloads zároveň) a k dispozici profesionální software pro drony, který umí nasbíraná data vyhodnotit a dále s nimi pracovat.

TIP

Podívejte se, jak jsme vyhodnocovali zdravotní stav rostlin s profesionálním zemědělským dronem DJI Agras T30.

Alex popisuje dron DJI Agras T30 První Agrasy se na vyzkoušení do ČR dostaly teprve někdy přede 2 měsíci

Výkon a doba letu hobby dronu a profi dronu: Rozdíly

Hobby drony slibují oproti svým profi kolegům kratší dobu letu a jak už jsme zmínili výše, i kratší dosah signálu. A to není špatně, vždyť jde hlavně o zábavu a cenovou dostupnost dronu pro široké vrstvy. Profesionální drony oproti tomu nabízí delší dobu letu, která už dnes atakuje 1 hodinu ve vzduchu na jedno nabití, větší dosah a samozřejmě i výkonnější profesionální baterie. Ty mají vysokou kapacitu, rychle se nabíjí (často přímo v přepravním kufru) a často mají tzv. hot-swap systém, kdy můžete baterku vyměnit za provozu dronu, abyste neztratili svá nastavení. 

Zejména ve stavebnictví, kartografii nebo geodézii se uplatní profesionální drony s RTK modulem. RTK modul na dronu (často v kombinaci s pozemní RTK mobilní stanicí pro zvýšení přesnosti nebo připojením k lokálnímu poskytovateli GPS korekce častější postup), zařídí, že všechny snímky budou zachyceny s přesností na úrovni centimetrů. Alternativním přístupem je PPK, které většina profi dronů také podporuje. Rozdíl mezi RTK a PPK spočívá v tom, že RTK upravuje polohu snímků v reálném čase, zatímco PPK provádí korekce až v postprodukci v cloudu po přistání, což někteří považují za spolehlivější možnost.

 

Profesionální drony je také často možné osadit dalším profi příslušenstvím, jako jsou reproduktory, světlomety, výstražná světla nebo záložní padáky. Z hlediska výkonu a spolehlivosti umí profesionální drony letět, i když jim vypadne jeden, nebo hned několik motorů naráz, a inženýři už při vývoji počítají se zálohovými systémy. V profesionální sféře totiž může každá chyby nebo zdržení stát velké peníze, nebo představovat nebezpečí.

TIP

Profesionální drony pro záchranné a bezpečnostní složky se chlubí možností přebírání pilotáže stroje mezi 2 a více piloty. Můžete si tak s kolegy přehazovat řízení třeba při pronásledování zločince, nebo hledání pohřešované osoby.

Cena hobby dronů a profesionálních dronů

Drony pro hobbíky jsou většinou levnější, s cenami od několika set korun (mrkněte níže, jak jsme testovali dronu z Wishe a Lidlu) přes několik tisic za solidní dron pro začátečníky až po několik desetitisíc za našlapané minidrony typu DJI Mini 3. Podívejte se na různé typy dronů a jejich orientační ceny.

 

U profesionálních dronů pro komerční účely se cena může vyšplhat až na několika set tisíc korun v závislosti na specifikacích a funkcích.

Pravidla pro létání s hobby drony a profi drony

Na základě rozdělení na hobby a profi dronaře fungovala droní legislativa v ČR před nástupem jednotných evropských pravidel pro drony. Teď už toto rozdělení není pro pravidla létání důležité rozhoduje povaha mise a hmotnost dronu, kdy drony pro profesionály bývají obecně těžší a umí nést i nějakou zásadnější zátěž. Pokud létáte mimo zastavěná území bez lidí, můžete si s profi drony do 25 kg vystačit s provozem v rámci základní kategorie OPEN A1/A3. Potřebujete létat blíže k budovám? Zajistěte si oprávnění do podkategorie A2. Chcete překročit možnosti obou kategorií (létat s dronem mimo viditelnost pilota, v blízkosti osob, nad budovami nebo v blízkosti citlivých oblastí, například CHKO, národních parků, ochranných pásem komunikací, letišť či center měst), nebo operujete s dronem nad 25 kg? Potřebujete oprávnění do kategorie SPECIFIC, tedy OkP. Ohledně pravidel létání pro daný dron vám také pomůže, pokud je dron označen štítkem (C0C4), který ho zařazuje do jedné z provozních podkategorií OPEN kategorie. Právě provozní třída vám dá hranice, ve kterých se můžete se svým dronem pohybovat.

Rozdíly v údržbě hobby a profi dronů

Profesionální drony samozřejmě potřebují pečlivější a častější údržbu než hobby drony. V DJI pro ně dokonce zavedli speciální program DJI Maintenance, zatímco u hobby a poloprofi dronů můžete využít servisní program DJI Care. Přečtěte si více o údržbě hobby a profi dronů v našem speciálním článku.

Shrnutí: Jak se pozná hobby dron a jak se pozná profesionální dron

 

Charakteristika hobby dronu

Charakteristika profesionálního dronu

Vlastnosti

Malý, skladný, obvykle kvadrokoptéra s kamerou

Větší, těžší, odolnější, kvadrokoptéra, hexakoptéra nebo oktokoptéra, případně křídlo nebo VTOL dron, několik kamer nebo senzorů, případně adaptérů pro připojení vlastních senzorů

Pro koho jsou?

Amatérské nadšence, kteří chtějí hlavně natáčet a fotit pro soukromé účely

Profesionály pracující v průmyslu, zemědělství nebo bezpečnostních a záchranných složkách, vlády, firmy, filmové štáby

K čemu jsou? 

Pro natáčení a focení ve volném čase

Pro letecké snímkování, leteckou fotogrammetrii, časosběrná videa, 2D a 3D modely, orthofotomapy, letecké výškové inspekce, inspekce v uzavřených prostorách (tunelech, kanálech, komínech), pro monitorování zvěře a rostlin, pro analýzu zdravotního stavu rostlin, pro ošetřování rostlin a mnoho dalšího…

Cena

Cena solidního dronu od 3000,-

Od 50 000,- výše

Výhody

Jednoduchá pilotáž, nastavení i natáčení a focení

Možnost vybrat specificky navržený dron pro váš typ mise nebo aplikovat dron pro jakoukoliv nestandardní misi, kde potřebujete víc než jen klasické optické natáčení nebo focení. Profesionální ovladače, profesionální software

Nevýhody

Kratší dolet, žádná nebo menší nosnost užitečného zatížení, bez profesionálního software pro složitější aplikace

Vysoká pořizovací cena, nutnost proškolit tým, rychlý vývoj v odvětví, na který daný dron nemusí za pár let stačit a je nutná nová investice

Typický zástupce

Drony řady DJI Mini

Drony řady Matrice, Enterprise drony DJI a Enterprise drony Autel

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den