Rozdíly mezi hobby drony a profesionálními drony můžeme najít v několika
dimenzích. Hlavní je účel využití (létání pro zábavu vs. létání za
účelem splnění konkrétní profesionální mise), kterému se pak
přizpůsobuje design (např. aby na profi dron šlo připevnit několik druhů
užitečného zatížení zároveň), výkon (např. záložní systém motorů
u profi dronů), funkce, cena dronu a samozřejmě
také legislativa. Pojďme si je
všechny oblasti, kde se tyto drony liší, postupně rozebrat.
Pro koho je hobby dron a profi dron? Rozhoduje hlavně účel využití
K čemu je hobby dron? Jak už náš pracovní název napovídá, hobby drony jsou primárně určeny pro zábavu a volnočasové aktivity. Mnoho uživatelů je používá pro nahrávání videí a pořizování fotografií z ptačí perspektivy pro osobní potřebu. Nejpopulárnější hobby dron na světě je aktuálně model DJI Mini, který je malý, lehký, skladný a i nezkušený dronař s ním natočí efektní záběry díky mnoha chytrým asistentům a inteligentním režimům. Ale nenechte se mýlit, i s hobby dronem řady Mini si řada dronařů umí vydělávat těžké peníze, třeba natáčením a hlídáním nemovitostí, virtuálními prohlídkami interiérů nebo snímkováním pro následnou tvorbu 2D a 3D modelů.
K čemu jsou profesionální drony? Profesionální drony jsou oproti hobby dronům už přímo navržené pro komerční, průmyslové a specializované aplikace, jako je filmování, zemědělství, mapování, inspekce infrastruktury a další. Vzhledem k vyšší ceně profesionálního dronu nebo profesionální verze klasické řady hobby dronů (např. Mavic 3 Enterprise je profi řada k hobby/polo-profi dronu DJI Mavic 3 Classic) se nákup takového dronu vyplatí opravdu jen profesionálům, firmám nebo úřadům, kteří danou misi řeší opakovaně a dlouhodobě. Od toho se odvíjí další aspekty.
Co je to poloprofesionální dron?
Poloprofesionální dron je už takový bezpilotní letoun, který hravě zvládne hobby dronaření, ale má v sobě už některé profesionální funkce, jako je třeba další teleoptická kamera pro přiblížení objektů vedle klasické optické (typicky Mavic 3 Pro). Může mít také profesionální výbavu, jako je třeba termokamera, ale v nižším standardu, než jakou by potřeboval profík, který by termální snímání využíval každý den. Poloprofesionální dron má také např. některé profesionální funkce, jako je třeba plánování letů s Waypoints, ale v osekanější verzi bez možnosti tak detailního nastavení jako i profi dronu (aktuálně vidíme např. u dronu Mini 4 Pro). U společnosti DJI najdete poloprofesionální modely nejčastěji s přídomkem “Pro” v názvu, ryze profesionální drony DJI odvozené od hobby řad pak mají v názvu “Enterprise” nebo “E”, případně “T” nebo “M”, pokud jde o termální nebo multispektrální drony.
Rozdíl v designu a kvalitě zpracování hobby dronu a profi dronu
Hobby drony jsou z hlediska designu obvykle menší, lehčí a méně odolné vůči náročným podmínkám. Některé modely i přes vysokou cenovku mohou působit až “plastovým” dojmem. Oproti tomu profesionální drony jsou robustnější, z kvalitnějších materiálů a odolné proti různým povětrnostním podmínkám – často splňují některý ze standardů krytí IP a s extra odolnými modely můžete létat i za deště, silného větru nebo během sněžení. Pro ochranu nákladného profesionálního dronu se oproti hobby dronům, ke kterým dostanete obvykle látkovou brašnu, používají pevné profesionální kufry.
Profesionální drony se obvykle dodávají s profesionálním ovladačem s vestavěným displejem oproti hobby dronům, kde si vyspělejší ovladač většinou musíte dokoupit zvlášť.
Profesionální drony mají více funkcí a jsou modulárnější
Hobby drony se soustředí na to hlavní, co od nich zákazníci chtějí – tedy na co nejpohodlnější natáčení a focení, jednoduchou pilotáž a na co nejefektnější záběry. Dosah signálu bývá oproti profi dronům omezený na několik málo kilometrů, zatímco profi drony zvládnou operovat až na desítky kilometrů a někdy i semiautonomně s pomocí speciálního docku.
Profesionální drony, také známé jako průmyslové nebo komerční drony, mají obecně větší možnost nastavení, mnohem kvalitnější kamery a senzory (nejen optické, ale i termální nebo multispektrální senzory, liDARy a laserové zaměřovače), možnost výměny senzorů díky několika pozicím pro upevnění na těle dronu (obvykle možnost připojení 2–3 různých payloads zároveň) a k dispozici profesionální software pro drony, který umí nasbíraná data vyhodnotit a dále s nimi pracovat.
Výkon a doba letu hobby dronu a profi dronu: Rozdíly
Hobby drony slibují oproti svým profi kolegům kratší dobu letu a jak už jsme zmínili výše, i kratší dosah signálu. A to není špatně, vždyť jde hlavně o zábavu a cenovou dostupnost dronu pro široké vrstvy. Profesionální drony oproti tomu nabízí delší dobu letu, která už dnes atakuje 1 hodinu ve vzduchu na jedno nabití, větší dosah a samozřejmě i výkonnější profesionální baterie. Ty mají vysokou kapacitu, rychle se nabíjí (často přímo v přepravním kufru) a často mají tzv. hot-swap systém, kdy můžete baterku vyměnit za provozu dronu, abyste neztratili svá nastavení.
Zejména ve stavebnictví, kartografii nebo geodézii se uplatní profesionální drony s RTK modulem. RTK modul na dronu (často v kombinaci s pozemní RTK mobilní stanicí pro zvýšení přesnosti nebo připojením k lokálnímu poskytovateli GPS korekce – častější postup), zařídí, že všechny snímky budou zachyceny s přesností na úrovni centimetrů. Alternativním přístupem je PPK, které většina profi dronů také podporuje. Rozdíl mezi RTK a PPK spočívá v tom, že RTK upravuje polohu snímků v reálném čase, zatímco PPK provádí korekce až v postprodukci v cloudu po přistání, což někteří považují za spolehlivější možnost.
Profesionální drony je také často možné osadit dalším profi příslušenstvím, jako jsou reproduktory, světlomety, výstražná světla nebo záložní padáky. Z hlediska výkonu a spolehlivosti umí profesionální drony letět, i když jim vypadne jeden, nebo hned několik motorů naráz, a inženýři už při vývoji počítají se zálohovými systémy. V profesionální sféře totiž může každá chyby nebo zdržení stát velké peníze, nebo představovat nebezpečí.
TIP
Profesionální drony pro záchranné a bezpečnostní složky se chlubí možností přebírání pilotáže stroje mezi 2 a více piloty. Můžete si tak s kolegy přehazovat řízení třeba při pronásledování zločince, nebo hledání pohřešované osoby.
U profesionálních dronů pro komerční účely se cena může vyšplhat až na několika set tisíc korun v závislosti na specifikacích a funkcích.
Pravidla pro létání s hobby drony a profi drony
Na základě rozdělení na hobby a profi dronaře fungovala droní legislativa v ČR před nástupem jednotných evropských pravidel pro drony. Teď už toto rozdělení není pro pravidla létání důležité –rozhoduje povaha mise a hmotnost dronu, kdy drony pro profesionály bývají obecně těžší a umí nést i nějakou zásadnější zátěž. Pokud létáte mimo zastavěná území bez lidí, můžete si s profi drony do 25 kg vystačit s provozem v rámci základní kategorie OPEN A1/A3. Potřebujete létat blíže k budovám? Zajistěte si oprávnění do podkategorie A2. Chcete překročit možnosti obou kategorií (létat s dronem mimo viditelnost pilota, v blízkosti osob, nad budovami nebo v blízkosti citlivých oblastí, například CHKO, národních parků, ochranných pásem komunikací, letišť či center měst), nebo operujete s dronem nad 25 kg? Potřebujete oprávnění do kategorie SPECIFIC, tedy OkP. Ohledně pravidel létání pro daný dron vám také pomůže, pokud je dron označen štítkem (C0–C4), který ho zařazuje do jedné z provozních podkategorií OPEN kategorie. Právě provozní třída vám dá hranice, ve kterých se můžete se svým dronem pohybovat.
Rozdíly v údržbě hobby a profi dronů
Profesionální drony samozřejmě potřebují pečlivější a častější údržbu než hobby drony. V DJI pro ně dokonce zavedli speciální program DJI Maintenance, zatímco u hobby a poloprofi dronů můžete využít servisní program DJI Care. Přečtěte si více o údržbě hobby a profi dronů v našem speciálním článku.
Shrnutí: Jak se pozná hobby dron a jak se pozná profesionální dron
Charakteristika hobby dronu
Charakteristika profesionálního dronu
Vlastnosti
Malý, skladný, obvykle kvadrokoptéra s kamerou
Větší, těžší, odolnější, kvadrokoptéra, hexakoptéra nebo oktokoptéra, případně křídlo nebo VTOL dron, několik kamer nebo senzorů, případně adaptérů pro připojení vlastních senzorů
Pro koho jsou?
Amatérské nadšence, kteří chtějí hlavně natáčet a fotit pro soukromé účely
Profesionály pracující v průmyslu, zemědělství nebo bezpečnostních a záchranných složkách, vlády, firmy, filmové štáby
K čemu jsou?
Pro natáčení a focení ve volném čase
Pro letecké snímkování, leteckou fotogrammetrii, časosběrná videa, 2D a 3D modely, orthofotomapy, letecké výškové inspekce, inspekce v uzavřených prostorách (tunelech, kanálech, komínech), pro monitorování zvěře a rostlin, pro analýzu zdravotního stavu rostlin, pro ošetřování rostlin a mnoho dalšího…
Cena
Cena solidního dronu od 3000,-
Od 50 000,- výše
Výhody
Jednoduchá pilotáž, nastavení i natáčení a focení
Možnost vybrat specificky navržený dron pro váš typ mise nebo aplikovat dron pro jakoukoliv nestandardní misi, kde potřebujete víc než jen klasické optické natáčení nebo focení. Profesionální ovladače, profesionální software
Nevýhody
Kratší dolet, žádná nebo menší nosnost užitečného zatížení, bez profesionálního software pro složitější aplikace
Vysoká pořizovací cena, nutnost proškolit tým, rychlý vývoj v odvětví, na který daný dron nemusí za pár let stačit a je nutná nová investice
DJI Mini 2 (nově bez přízviska Mavic v názvu) v sobě spojuje to
nejlepší z první generace malých dronů DJI Mavic Mini a žhavé novinky DJI Mavic Air 2. Stejně jako
„jednička” je ideální pro začátečníky, i když svým výkonem a
kvalitou obrazu nezklame ani pokročilé droní bardy. Mini 2 je prostě
skladný a praktický dron, se kterým natočíte kreativní video na pár
dotyků ovladače. Hodně ceněnou novinkou je možnost pořizovat fotografie
i ve formátu RAW.
DJI Mini 2 nám přistál na testovačku ještě před oficiálním releasem. Marně jsme hledali přízvisko Mavic, protože tenhle název nás zkrátka baví – to je jako kdybyste Rolls-Royce okuchali o Rollse.. zkrátka škoda, stejně jako dobrýho člověka 😇 Kromě rozbalení pod drobnohledem jsme Miniho 2 provětrali v terénu a přilétáme s čerstvými dojmy, tipy a postřehy. No a v neposlední řadě se s vámi podělíme a o surová data, abyste mohli objektivně posoudit sami, jestli Miniho 2 zařadíte do své letky.
Malý dron DJI Mini 2 (nově bez přízviska Mavic v názvu) v sobě spojuje
to nejlepší z první generace DJI
Mavic Mini a žhavé novinky DJI
Mavic Air 2. Stejně jako „jednička” je ideální pro začátečníky,
i když svým výkonem a kvalitou obrazu nezklame ani pokročilé droní bardy.
Mini 2 je prostě malý, skladný a praktický dron, se kterým natočíte
kreativní video na pár dotyků ovladače. Hodně ceněnou novinkou je možnost
pořizovat fotografie i ve formátu RAW. Ve Fly More Combo navíc získáte
k tomuto malému
dronu další baterie, náhradní vrtulky, tašku na Miniho a další
užitečné příslušenství.
DJI Mini 2 nám přistál na testovačku ještě před oficiálním releasem. Marně jsme hledali přízvisko Mavic, protože tenhle název nás zkrátka baví – to je jako kdybyste Rolls-Royce okuchali o Rollse.. zkrátka škoda, stejně jako dobrýho člověka 😇 Kromě rozbalení pod drobnohledem jsme Miniho 2 provětrali v terénu a přilétáme s čerstvými dojmy, tipy a postřehy. No a v neposlední řadě se s vámi podělíme a o surová data, abyste mohli objektivně posoudit sami, jestli Miniho 2 zařadíte do své letky.
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro. Zůstává váha pod
249 g. A hlavní zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR
video, prodloužená životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro
natáčení na výšku a vylepšený Focus Track pro sledování objektů.
Seznamte se blíže s tímto mini fešákem!
S launchem dlouho vyhlížené novinky – dronu DJI Mini 3 Pro – jsme připravili nejen recenzi nového mini dronu, ale i srovnání s šampióny loňských let, mini dronem DJI Mini 2 a dronem DJI Mavic Air 2. Podrobí si je nová „Mini trojka“?
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro ve verzi kompatibilní
s novým ovladačem DJI RC. Zůstává váha pod 249 g. A hlavní
zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR video, prodloužená
životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro natáčení na výšku a
vylepšený Focus Track pro sledování objektů. Seznamte se blíže s tímto
mini fešákem!
S launchem dlouho vyhlížené novinky – dronu DJI Mini 3 Pro – jsme připravili nejen recenzi nového mini dronu, ale i srovnání s šampióny loňských let, mini dronem DJI Mini 2 a dronem DJI Mavic Air 2. Podrobí si je nová „Mini trojka“?
DJI Mini 4 Pro je
nejpokročilejší dron s minikamerou od DJI s výkonnými zobrazovacími
funkcemi, snímáním překážek všemi směry, funkcí ActiveTrack 360°
s novým režimem Trace a přenosem videa FHD na vzdálenost 20 km. Mini už
dávno není jen pro začátečníky, teď je našláplý jako nikdy! Hmotnost
pod 249 g, 4K/60fps HDR True Vertical Shooting, delší výdrž baterie a
další zlepšováky přilétají. V tomto balíčku získáte dron DJI Mini
4 Pro se základním ovladačem DJI RC-NC.
DJI Mini 4 Pro je
nejpokročilejší dron s minikamerou od DJI s výkonnými zobrazovacími
funkcemi, snímáním překážek všemi směry, funkcí ActiveTrack 360°
s novým režimem Trace a přenosem videa FHD na vzdálenost 20 km. Mini už
dávno není jen pro začátečníky, teď je našláplý jako nikdy! Hmotnost
pod 249 g, 4K/60fps HDR True Vertical Shooting, delší výdrž baterie a
další zlepšováky přilétají. V tomto balíčku získáte dron DJI Mini
4 Pro s ovladačem s vestavěným dispejem DJI RC 2.
DJI Mini 4 Pro je
nejpokročilejší dron s minikamerou od DJI s výkonnými zobrazovacími
funkcemi, snímáním překážek všemi směry, funkcí ActiveTrack 360°
s novým režimem Trace a přenosem videa FHD na vzdálenost 20 km. Mini už
dávno není jen pro začátečníky, teď je našláplý jako nikdy! Hmotnost
pod 249 g, 4K/60fps HDR True Vertical Shooting, delší výdrž baterie a
další zlepšováky přilétají. V tomto balíčku získáte dron DJI Mini
4 Pro s ovladačem s vestavěným dispejem DJI RC 2 a dalším praktickým
příslušenstvím, jako jsou 2 inteligentní baterie navíc, náhradní
vrtulky, nabíjecí hub, brašna a kabely.
Dron DJI Matrice 300 RTK je nejnovějším přírůstkem do série profesionálních těžkotonážních
dronů Matrice. Bez baterií váží 3,6 kg, s bateriemi tento obr
dosahuje hmotnost 6,3 kg. Pověsíte na něj až 3 zařízení (1 gimbal má
nahoře, 2 na spodku těla) s váhou 2,7 kg a můžete se vydat do vzduchu
až na 55 minut. K tomu ultimátní dálkový ovladač, několik
inteligentních režimů pro pátrací, monitorovací i zaměřovací mise a
odolnost, která vás podrží i v drsných podmínkách.
V nejnovějším YouTube videu jsme si posvítili na aktuální novinku ze stáje DJI – inspekční dron DJI Matrice 300 RTK. S cenovkou okolo 600 000 Kč jde o drahého, ale velice šikovného “létajícího obra”. Podívejte se, co všechno umí, a jak pomůže droním profíkům a firmám v kombinaci s hybridní kamerou, která v sobě spojila termokameru, laserový zaměřovač, optickou kameru a zoom kameru.
Po zemědělských dronech Agras T16 s Agras T20
přichází další generace šikovných pomocníků pro farmáře – dron
Agras T30. Ten, jak název napovídá, nově unese až 30 kg postřiku a
o jeho rovnoměrnou distribuci rychlostí až 8 l/min se postará 8 sad
speciálních ventilů a 16 trysek. Rozprašovat můžete v perimetru až
9 metrů. Měřidlo přitom hlídá hladinu tekutiny v nádrži a posílá
informace do řídicí jednotky tak, aby dron spotřeboval při doplňování co
nejméně energie. S Agras T30 zvládnete ošetřit až 16 ha za hodinu, což
je o 33 % více než u předchozí generace.
Zemědělský dron Agras T10 je takovým menším bráchou giganta Agras T30. Jak
jeho název napovídá, oproti svého gigapříbuznému má menší, 8litrovou
nádrž pro postřiky, semena a další potřebnosti pro péči o plodiny.
Firma DJI, která dron vyvinula, ho doporučuje začínajícím farmářům,
kteří si chtějí moderní péči o rostliny s pomocí bezpilotních
prostředků vyzkoušet a možná pak investovat do robustnějšího řešení.
Agras T10 má odnímatelnou nádrž, rychlonabíjecí baterií na 1000 cyklů,
přední a zadní FPV kameru a sférický radarový systém.
Představujeme vám nejkompaktnější a nejpřesnější malý dron pro
digitální snímkování v nízkých výškách. Pokud jste stavař, oceníte
nový Phantom RTK při návrhu staveb, mapování projektů, plánování
i vyhodnocování.
2 roky se internetem a zákulisím droního byznysu šířily fámy o novém dronu DJI Phantom 4 RTK. O březnovém leaku jsme už psali, tak si můžete porovnat, jak moc, nebo málo jsme se mýlili. Zástupci DJI redakci dronedj.com tehdy představili prototyp Phantomu 4 RTK (Real-Time Kinematic) při předvádění 2 zemědělských dronů v Číně. Dron měl mít 20megapixelovou kameru a vysoce precizní GNSS modul pro satelitní pozicování, který by měl ukazovat mnohem přesnější RTK-level data pro sledování a mapování skrze aplikace vyžadující centimetrovou přesnost během letu i během zpracování dat. A teď je novinka konečně na trhu a je propagována jako dron nové generace pro 3D mapování a monitorování staveb. Neumíte si to představit? Tak si přečtěte případovku DJI pro jednu z největších stavebních firem světa – rakouskou STRABAG.
Hledáte dron s RTK modulem pro na centimetr přesný sběr dat z výšky?
Prozkoumejte Autel EVO II Pro
RTK v balíčku Rugged Bundle. Při misích s tímto šikovným
pomocníkem nebudete potřebovat pomocné pozemní kontrolní body a potěší
i fakt, že se dron vyhýbá překážkám ve všech směrech (720°).
Matrice 350 RTK, modernizovaná vlajková loď profesionální platformy dronů
od DJI, nabízí zcela nový systém přenosu videa a ovládání,
efektivnější systém baterií a komplexnější bezpečnostní funkce.
Spolehněte se také na bohaté možnosti napojení dalších kamer a
užitečného zatížení, včetně SDK pro propojení s doplňky 3. stran.
S letovým časem 55 minut, voděodolností IP55 a dálkovým ovladačem DJI
RC Plus je Matrice 350 RTK ready pro různé letecké operace. Maximální
zatížení 2,7 kg, odolnost proti větru 12 m/s a rozsah provozní teploty
od –20 °C do 50 °C vás podrží i v extrémních podmínkách.
Součástí tohoto balíčku je i pojištění Worry-Free Basic na jeden rok,
které vám zajistí až dvě kompletní výměny dronu za poplatek
v případě poškození.
Drony DJI Mavic se dočkaly dalšího
přírůstku, a to v podobě DJI Mavic Classic. Ten disponuje kvalitní kamerou
Hasselblad L2D-20c – nabízí 4/3" senzor, který zvládne natáčet videa
s rozlišením 5,1K. Natáčet přitom můžete se snímkovací frekvencí až
120 fps! Velmi kvalitní jsou také snímky s rozlišením 20 MP. DJI Mavic
3 Classic se na jedno nabití ve vzduchu udrží až 46 minut. Přenos HD
videa pak dron zvládne na vzdálenost 15 kilometrů (FCC). Začátečníci
i pokročilí piloti se mohou spolehnout na APAS 5.0. Systém, který
nepřetržitě snímá objekty a umožňuje je plynule a rychle obletět. Model
„Classic“ pak doplňuje nabídku staršího dronu DJI Mavic 3, který
navíc disponuje tele kamerou.
Nejen piloti dronů s potřebnou licencí (alespoň OPEN A1/A3) vědí či alespoň tuší, jaká je aktuální legislativní situace u nás a v Evropě. Mají tedy přehled o aktuálně platném Opatření obecné povahy, stejně tak i o systému štítků definujících jednotlivé třídy konkrétních dronů (C0 – C6). Vtipné na tom je, že doposud žádný dron na světě tento štítek neměl – to se ale nyní mění díky prémiové třídě DJI Mavic 3.
Dron DJI Mavic 3 Pro je
přeborník mezi leteckými inspekcemi, protože si umí pořádně zaostřit na
každý detail. Vedle klasické Hasselblad kamery s 4/3 CMOS senzorem totiž
nese i duální telekamery. Přidejte maximální dobu letu 43 minut,
snímání překážek ve všech směrech a přenos HD videa až na 15 km a
máme spolehlivého nebeského parťáka pro práci i zábavu.
Když se před delším časem světu představil král hobby třídy – DJI Mavic 3 – ještě jsme pořádně netušili, kolik variant a odnoží tato řada postupně nabídne. Nejprve to byl výchozí DJI Mavic 3 s širokoúhlou kamerou Hasselblad doplněný o druhý přídavný teleobjektiv. Po čase následoval levnější DJI Mavic 3 Classic, kterému zůstalo „jen“ široké sklo Hasselblad, aby vše na začátku léta 2023 korunoval nejnovější přírůstek – DJI Mavic 3 Pro hned s trojicí kamer!
Verze dronu DJI Mavic 3 Enterprise s termální kamerou má vedle optické a
zoomovací kamery, kterými je osazen sesterský model Mavic 3E, v jednom těle
také termální kameru (640 × 512). Záběr z termální kamery můžete
sledovat hned po boku klasického optického záběru s až 28násobným
přiblížením. Optická kamera je trochu jiná než u sesterského modelu DJI
Mavic 3E. Chlubí se až 48MP kvalitou snímků a nemá mechanickou závěrku.
Natáčí až 4K videa při 85 Mbps.
Součástí dronu je i pojištění DJI Care Enterprise Basic. Pojištění je
platné po dobu 12 měsíců a poskytuje až 2 úplné náhrady dronu za
jednotný poplatek 264 EUR. Více informací o pojištění naleznete zde.
Jednotlivé řady nejoblíbenějších hobby a poloprofi dronů od DJI nejspíš dokáže vyjmenovat kdejaký nadšenec. Třeba už jen proto, že informacemi o nich jsme pravidelně bombardování ze všech stran. Jak je to ale u profesionálních, průmyslově orientovaných dronů DJI? Jsou to vždy jen úzkoprofilově zaměřené pracovní mašiny, nebo existují i dostupnější „průnikové“ modely s výbavou, která by mohla přesvědčit i zapáleného hobbíka? Pojďme se společně podívat na drony z rodiny DJI Mavic 3 Enterprise a uvidíte sami.
DJI Mavic 3M je profesionální dron s multispektrální kamerou řady Mavic 3 Enterprise, který
najde své využití zejména v zemědělství. Tomu je kompletně uzpůsobena
výbava. Dron tak uvidí i neviditelné. Představujeme vám DJI Mavic
3 s multispektrální a RGB kamerou, který je schopný efektivně zaměřit
až 200 hektarů v rámci jednoho letu.
Součástí dronu je i pojištění DJI Care Enterprise Basic. Pojištění je
platné po dobu 12 měsíců a poskytuje až 2 úplné náhrady dronu za
jednotný poplatek 219 EUR. Více informací o pojištění naleznete zde.
Jednotlivé řady nejoblíbenějších hobby a poloprofi dronů od DJI nejspíš dokáže vyjmenovat kdejaký nadšenec. Třeba už jen proto, že informacemi o nich jsme pravidelně bombardování ze všech stran. Jak je to ale u profesionálních, průmyslově orientovaných dronů DJI? Jsou to vždy jen úzkoprofilově zaměřené pracovní mašiny, nebo existují i dostupnější „průnikové“ modely s výbavou, která by mohla přesvědčit i zapáleného hobbíka? Pojďme se společně podívat na drony z rodiny DJI Mavic 3 Enterprise a uvidíte sami.
Profesionální dron na bázi Mavicu 3 – DJI Mavic 3E –
byl navržen tak, aby se snadno přenášel a mohl vylétnout během pár
vteřin. Abyste prostě byli rychle tam, kde je potřeba dron nasadit, a nic
vás nezdržovalo od práce. Ve vzduchu vydrží 45 minut na jedno nabití,
což je skoro 2krát více než předchůdce Mavic 2 Enterprise, a vy tak
na jeden zátah zvládnete „nalétat“ až 2 km2. O 20MP fotografie se
postará 4/3ʺ senzor. Mechanická závěrka zamezí zkreslení a fotit můžete
také v sekvencích s 0,7s intervalem. S přídavným RTK modelem
(k dokoupení zvlášť) můžete navíc těžit z na centimetr přesného
pozicování bez pomocných pozemních bodů. Zoomovací kamera (12 MP), kterou
znáte z Mavic 3, nabízí až 56násobný hybridní zoom pro pohodlné
letecké inspekce. Senzory pro vyhýbání se překážkám snímají okolí
dronu ve všech směrech.
Součástí dronu je i pojištění DJI Care Enterprise Basic. Pojištění je
platné po dobu 12 měsíců a poskytuje až 2 úplné náhrady dronu za
jednotný poplatek 169 EUR. Více informací o pojištění naleznete zde.
Jednotlivé řady nejoblíbenějších hobby a poloprofi dronů od DJI nejspíš dokáže vyjmenovat kdejaký nadšenec. Třeba už jen proto, že informacemi o nich jsme pravidelně bombardování ze všech stran. Jak je to ale u profesionálních, průmyslově orientovaných dronů DJI? Jsou to vždy jen úzkoprofilově zaměřené pracovní mašiny, nebo existují i dostupnější „průnikové“ modely s výbavou, která by mohla přesvědčit i zapáleného hobbíka? Pojďme se společně podívat na drony z rodiny DJI Mavic 3 Enterprise a uvidíte sami.
Droní „hnízdo“ DJI Dock pro DJI
M30 váží jen 90 kg a zabírá plochu menší než 1 metr čtvereční.
Stačí ho připevnit na zem, zapnout, připojit ke zdroji napájení a
připojit k internetu. DJI Dock v sobě integruje vestavěné antény,
meteorologickou stanici, ultraširokoúhlé sledovací kamery a základnovou
stanici D-RTK. Instalaci zvládnete v jednom kroku a integrovaný design
výrazně usnadňuje nastavení a konfiguraci. Tu můžete provést přímo na
místě pomocí profesionálního
ovladače DJI RC Plus, který nabízí úplnou kontrolu nad dokem a dronem
M30, misemi a jejich plánováním a také shromážděnými daty.
Minulý týden jsme spekulovali, že se chystá nějaké DJI Enterprise novinka, nejpravděpodobněji nový dron pro profesionály z rodiny Mavic nebo Matrice. Realita ještě předčila naše očekávání – dron DJI M30 není jenom nový profesionální letoun od DJI – jde o celý ekosystém 2 letounů, software pro plánování letů, profesionálního ovladače a speciálního docku, se kterým můžete vypouštět, nabíjet a přistávat s drony na dálku. Pojďte se na celou M30 rodinku podívat zblízka.
Droní „hnízdo“ DJI Dock pro DJI
M30 váží jen 90 kg a zabírá plochu menší než 1 metr čtvereční.
Stačí ho připevnit na zem, zapnout, připojit ke zdroji napájení a
připojit k internetu. DJI Dock v sobě integruje vestavěné antény,
meteorologickou stanici, ultraširokoúhlé sledovací kamery a základnovou
stanici D-RTK. Instalaci zvládnete v jednom kroku a integrovaný design
výrazně usnadňuje nastavení a konfiguraci. Tu můžete provést přímo na
místě pomocí profesionálního
ovladače DJI RC Plus, který nabízí úplnou kontrolu nad dokem a dronem
M30T, misemi a jejich plánováním a také shromážděnými daty.
Minulý týden jsme spekulovali, že se chystá nějaké DJI Enterprise novinka, nejpravděpodobněji nový dron pro profesionály z rodiny Mavic nebo Matrice. Realita ještě předčila naše očekávání – dron DJI M30 není jenom nový profesionální letoun od DJI – jde o celý ekosystém 2 letounů, software pro plánování letů, profesionálního ovladače a speciálního docku, se kterým můžete vypouštět, nabíjet a přistávat s drony na dálku. Pojďte se na celou M30 rodinku podívat zblízka.
Při pohledu na nabídku dronů firmy DJI na našem trhu je možná obtížné
si představit, že by snad byla oblast, na kterou by čínští inženýři
nemysleli. Od drobných dronů kategorie
Mini přes poloprofi stroje Mavic až
po průmyslové drony Matrice
Výběr je skutečně značný a i sebenáročnější zákazník si zpravidla
přijde na své. O to větší překvapení některých z nás, že pár
nových výtvorů tohoto technologického giganta je prozatím pouze v rukou
domácího čínského publika a v našich končinách se o nich dozví jen ti
nejzapálenější a nejzvídavější nadšenci. Pojďme si tedy představit
pár zajímavých kousků, které u nás doma zatím neseženete, a zjistit,
o co přicházíme.
Připojte se k nám v našem vánočním speciálku 2023 a mrkněte, jak to
v DronPro chodí za oponou během sváteční SEASON! 🎄✨ Představíme
naše kolegy, ukážeme, kde to všechno kuchtíme, a pokusíme se na vás
kýchnout trochu té vánoční atmošky. 🎅🚁 A k tomu tipy od našich
droních draků a princezen na vánoční filmový večírek!
Wow, to jsme nečekali! Ale fotografie balení DJI Mini 4 Pro nedávno unikly
online a je tedy téměř 100% jisté, že se blíží launch dalšího
“Miniho”– 4. generace aktuálně nejoblíbenějšího dronu na světě.