Recenze a testy dronů a příslušenství 6 minut čtení

Test a recenze DJI Mini 2 – těžký kalibr za supr prachy

5 listopadu 2020

Alex

DJI Mini 2 nám přistál na testovačku ještě před oficiálním releasem. Marně jsme hledali přízvisko Mavic, protože tenhle název nás zkrátka baví – to je jako kdybyste Rolls-Royce okuchali o Rollse.. zkrátka škoda, stejně jako dobrýho člověka 😇 Kromě rozbalení pod drobnohledem jsme Miniho 2 provětrali v terénu a přilétáme s čerstvými dojmy, tipy a postřehy. No a v neposlední řadě se s vámi podělíme a o surová data, abyste mohli objektivně posoudit sami, jestli Miniho 2 zařadíte do své letky.

Obsah článku

Unboxing dronu Mini 2 a první dojmy

 

 

V základní verzi je to nejnutnější pro výrobcem deklarovaný 31minutový polet, kterého se nám při zátěžové zkoušce nepovedlo dosáhnout. Nechybí náhradní vrtulky, kabely v závislosti na typu mobilu a další drobnosti v podobě šroubků pro výměnu vrtulek atd. Vizuální a konstrukční změny jsou u 249g dronu oproti první generaci skutečně minimální:

  • nový název Mini 2, 
  • přední dioda nad 3osým gimbalem,
  • nápis 4K na kameře,
  • barevně odlišné vrtule, 
  • funkční ventilace (oči dronu),
  • zpevněná přední ramena,
  • USB-C port pro rychlejší dobíjení, 
  • a zadní dioda (nyní prokliková pro párování s dálkovým ovladačem, případně do budoucna i s dalšími produkty DJI na bázi digitálního přenosu OcuSync 2.0).

TIP pro cestovatele

Mini 2 nabijete i pomocí powerbanky.

Opět 2 verze – základ a Combo

Co u základu maličko postrádáme, je úchyt na krabici, který sice DJI uvedlo naposledy s Mavicem Pro, ale pořád nám to pro single verzi dává smysl kvůli snadnému přenosu, a proto bychom spíše sáhli po Combo verzi – byť je o krapet dražší (o 4 000 Kč), ale zato s nabitým arzenálem užitečných serepetiček navíc:

  • 2 baterie,
  • fešná brašna (vejde se do ní celé Combo),
  • dobíjecí stanice pro 3 baterie,
  • sada vrtulí pro 4 motory,
  • držák vrtulových listů
  • a síťový adaptér.

Stejný čip, výkonnější kamera

Obě generace DJI Mini disponují stejným čipem 1/2.3” CMOS. Z Miniho 2 ale vytáhnete až 4K rozlišení při 30 fps, dtto ve 2,7K a ve Full HD můžete natáčet až při 60 fps, takže dovolenkové videjko proložíte i parádními zpomalovačkami. 

Datový tok až 100 Mbps

Je zjevné, že mezi hlavní highlights patří 4K kamera s datovým tokem až 100 Mbps, a to je setsakramentský pokrok oproti 40 Mbps u první generace! Že to je jen číslo? Tak určitě, ale čím je datový tok větší, tím kamera zachytí více detailů a ve výsledku namísto barevné šmouhy počítáte krasavice na pláži (slouží pro představu – víme jinak, že jste zodpovědní draci a princezny).

Až 4násobný zoom

Co se ještě chystáme otestovat v dalším videjku na našem YouTube kanálu, je možnost zoomování. Mini 2 umí zazoomovat digitálně ve 4K až 2násobně, ve 2,7K až 3násobně a ve Full HD až 4násobně. Zajímavostí je, že tuto funkcionalitu přidalo DJI do posledního updatu firmwaru i pro Aira 2. Ten však zoomuje ve 4K i v 2,7K “pouze” 2násobně a u Full HD stejně jako Mini 2 až 4násobně.

Fotky konečně v RAW

12MP fotky jsou bohatě dostačující jak pro zachycení všedních okamžiků, tak i pro snímkování realit. Na výběr máte mezi Single fotkou, Time-shot – neboli kontinuálním snímkováním (ideální pro tvorbu hyperlapsů nebo pro fotogrammetrii) a AEB – Mini 2 pořídí 3 snímky při různé světelné expozici, které v postprodukci složíte do jedné fotografie, a díky tomu jasněji vyniknou kontrasty světel a stínů.

Mini 2 fotí nově i v RAW formátu, takže při troše šikovnosti s vybranými prográmky na úpravu fotek vykouzlíte hotová dechberoucí panoramata, se kterými se můžete pochlubit například v naší Fb skupině

Fotografie z dronu DJI Mini 2 - surový RAW IIFotografie z dronu DJI Mini 2 - upravený RAW II

Režimy inteligentních funkcí

Režimy Quickshots jsou stejné jako u Mavica Mini. Mini 2 umí navíc kromě (Dronie, Rocket, Circle, Helix) ještě Boomerang – známý např. u Aira. Co nás ale trošku mrzí, že při použití jakéhokoliv režimu dron natočí footage pouze ve Full HD při 25 fps. V konečném důsledku to považujeme za daň, kdy i naprostý laik na pár kliků vyfikne záběr jak z Bollywoodu. Nu což, kdo chce těžit ve 4K, nechť trénuje palce jak ve vzduchu, tak i s přáteli u ⚽ Fify.

EDIT z května 2021

Po aktualizace firmware můžete i v chytrých režimech točit ve 4K.

U fotky lze nastavit v režimu Pano: sférickou fotku (360° – neboli zeměkouli), 180° panorama a tzv. Wide-angle, který považujeme za jakýsi výřez ze sférické fotky. Dron vám bohužel pano fotky nesloží automaticky, ale data zůstanou roztřízená v jednotlivých složkách na kartě.

TIP na pohyblivou fotografii

Abyste vytvořili pohyblivé pano (např. zeměkouli), slepte nejprve jednotlivé snímky do panoramatické fotky např. v Adobe Photoshopu. Následně stačí pano nahrát na Facebook, který vám rovnou nabídne 360° pohled.

Proměna dálkového ovladače

Dálkový ovladač u Miniho 2 (vizuálně 1:1 s Air 2) je naprosto zásadní změnou oproti předchozí generaci. Důvodem proměny je větší dosah signálu – v Evropě (CE) až 6 km / v USA (FCC) až 10 km, což považujeme za 2. NEJ highlight – spolehlivost, žádné výpadky. Ovladač z 1. generace Mavica Mini narozdíl od baterií není kompatibilní s Mini 2. Jedinou za nás moc nepochopitelnou změnou oproti RC Aira 2 je u Miniho 2 funkce zpětného návratu a pauzy spojená do jednoho buttonu. Ne snad proto, že by to nebylo v praxi k užitku, ale nikoliv s modelem Mini 2, kdy lze Quickshoty přerušit pouhým ťupnutím do kniplu. Znamená to, že DJI možná uvolní s updatem firmwaru nějakou funkci typu Point of Interest, Waypoints, atp. – u které by byl button opodstatněný.

Dálkový ovladač s DJI Mini 2 a iPhone XSDetail Home:pause buttonu na vysílači DJI Mini 2

TIP na kompatibilitu příslušenství

Baterie z Mini 1. generace je sice kompatibilní s Mini 2, ale naopak nikoliv. Rovněž baterie Mini 2 nesedí s bateriovou stanicí 1. generace.

U Mini 2 stále postrádáme

Rozhodně nám ukápla slzička nad režimy inteligentních funkcí, jako je například ActiveTrack (pronásledování subjektu) nebo alespoň Point of Interest, kde bychom naplno využili potenciál 4K oproti Quickshotum defaultně ve Full HD. Na druhou stranu chápeme, že bez předních senzorů pro detekci překážek (Mini 2 disponuje pouze spodními), dron nemusí být tolik “bezpečný” z pohledu DJI. Na druhou stranu s nostalgií vzpomínáme na dědečka DJI Phantom 3 Pro, který senzory rovněž neměl a v aplikaci Litchi jsme mohli pronásledovat semiautonomně až do dron-áálelůja.

DJI Fly v češtině

Pokud postrádáte jako my českou verzi appky, můžete si stáhnout náš e-bookový překlad aplikace DJI Fly.

Footage a fotky z Mini 2 ke stažení

Soubor všech pořízených fotek a videí přikládáme ke stažení: 📥 bit.ly/DJI-Mini-2-data 

Srovnání dronů Mavic Mini, Mini 2 a Mavic Air 2

Nejlíp je value Miniho 2 vidět ve srovnání s dalšími drony stejné třídy. Natočili jsme pro vás video, kde jsme si tyhle 3 droníky porovnali jak z hlediska parametrů uváděných výrobcem, tak z hlediska letových vlastností.

 

 

  Mavic Mini Mini 2 Mavic Air 2
Testovaná doba letu (5°C) 22m 57,660s 24m 36,900s 32m 7,950s
Max. doba letu 30 minut 31 minut 34 minut
Váha 249 gramů 249 gramů 570 gramů
Dosah (CE) - ČR 2 km 6 km 6 km
Dosah FCC 4 km 10 km 10 km
Testovaná rychlost (bezvětří 0m/s, 5°C) 12,8 m/s 12,3 m/s 14,3 m/s
Max. rychlost 13 m/s 16 m/s 19 m/s
Operating temperature 0 až 40°C 0 až 40°C -10 až 40°C
Interní paměť 0 GB 0 GB 8 GB
Nabíjení přes powerbanku Ano Ano Ne
Testovaný RTH              (return to home) Ano Ano Ano - nejpreciznější
Aplikace DJI Fly DJI Fly DJI Fly
Inteligentní funkce Dronie                  Helix                  Rocket                Circle Dronie                  Helix                  Rocket                Circle            Bumerang Dronie                  Helix                  Rocket                Circle            Bumerang          Asteroid             Hyperlapse (Free, Circle, Course Lock, Waypoint) Spotlight 2.0        Point of Interest 3.0 Active Track 3.0
Digitální zoom Ne 4K: 2x                 2,7K: 3x                FHD: 4x  4K: 2x                 2,7K: 2x                FHD: 4x 
CMOS 1/2,3” 1/2,3” 1/2”
Max. video rozlišení 2,7K/30fps 4K/30 fps 4K/60 fps
Mbps 40 100 120
Max. foto rozlišení 12 MP 12 MP 48 MP
Foto formáty JPG JPG+RAW JPG+RAW
Foto režimy Single shot           Time shots Single shot           Time shots             AEB (3)                      Panorama (Sphere, 180°, Wide) Single shot           Time shots             AEB (3 / 5)                    SmartPhoto (Scene Recognition, HyperLight, HDR)        HDR panorama (Vertical, Sphere, 180°, Wide)

Testujeme RTH z výšky 45 m. Vrátí se dron přesně na místo vzletu?

Ani jeden dron Mini se netrefil, takže jsme mu museli na náš heliport trochu pomoci. Minul ho asi o půl metru. Líp by se mohlo dařit dronu DJI Mavic Air 2, který má na rozdíl od modelů Mini spodní poziční systém. A opravdu – trefil se na centimetr, oproti Mavicu Mini a Mini 2, kteří používají pro přistávání jen GPS.

Porovnání příslušenství Mavicu Mini, Mini 2 a Mavic Air 2

A jak to vypadá s dedikovaným příslušenstvím a je mezi sebou kompatibilní?

Mavic Mini a Mini 2 mají kompatibilní:

  • Vrtule
  • Ochranné oblouky
  • Baterie (z Mavic Mini jde od Mini 2, naopak nikoliv, stejně tak s nabíjecím hubem, jako jsme už zmínili výše)

Ovladač pro Mini 2 se nám také podařilo napárovat na Mavic Air 2, naopak se nám to nepovedlo. Vyzkoušeli jsme i párování profi ovladače Smart Controller – podařilo se jen u Aira.

TIP

Párovací tlačítko na „zadečku“ Mini 2 slouží k rychlém spárování se zobrazovacím zařízením a okamžitému stažení nasnímaného materiálu.

Mini 2 úvaha na závěr

Mistr Jan Hus by možná protestoval, ale za Mini 2 dáváme ruku do ohně, že předčí veškerá vaše očekávání (pokud jste naprostí začátečníci). Tohoto kapesního krasavce ale ocení jistě i zkušení draci/princezny jako nejlepšího parťáka na cestě kolem světa. Nezabere téměř žádné místo, a stále tak trošku budí dojem “hračky”, což se může čas od času šiknout, pokud byste chtěli provětrat vrtule například v 😁 Emirátech. Základem je nezapomínat na zdravý selský rozum a snažit se létat zodpovědně.

 

👋✈ #LetuZdar

🐲 Drak_Alex

Výhody

  • Vychytány nedostatky z Miniho první generace
  • Naprosto jasný vítěz kategorie v poměru cena/výkon
  • Větší možnosti postprodukce s formátem RAW
  • 4K kvalita záznamu oproti 1. generaci

Nevýhody

  • Kvalita zpracování je trochu "papundeklová".
  • Při použití jakéhokoliv inteligentní letového režimu dron natočí footage pouze ve Full HD při 25 fps.
  • Neskládá automaticky panoramatické fotografie.
  • Chybí funkce ActiveTrack.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.7662/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Alex
Specialista na drony a pravidla létání

776 86 88 86 (Po–Pá 9–18h)

Sonduju, analyzuju, vyhodnocuju a nikdy nepřestávám lovit! Svoje stopy zanechávám ve vzduchu a v onlinu. Jsem droní Gee :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den