Ze zákulisí světa dronů 4 minuty čtení

Co ovlivňuje cenu dronu?

3 června 2022

Ruda

Existuje několik kategorií dronů, které disponují různými velikostmi, možnostmi a také cenovým rozsahem. A právě cena dronu je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují výběr zákazníka. Ten si obvykle stanoví nějaké přijatelné cenové rozpětí, kde se pak snažíme najít stroj, který v dané cenově hladině splní všechny nároky (nebo většinu), které na něj zákazník a pilot klade. Kolik stojí dron, co je na dronu nejdražší a co nejvíc šroubuje cenu dronu směrem nahoru?

Obsah článku

Kolik stojí dron? 

Je to podobná otázka, jako když se zeptáte, kolik stojí auto. To záleží :-) Nejlevnější, ale přesto kvalitní drony, za které můžeme dát ruku do ohně, jsou drony Tello, které vyvinula společnost Ryze Robotics spolu s Intelem a DJI. Cena takového dronu s kamerou, který se ale hodí hlavně na létání v interiéru a při bezvětří nebo pro výuku programování, pořídíte už za 3000 Kč.

Minidron Ryze Tello v designu Iron Man

Vyšší cena dronu nás dostává do kategorie malých, uživatelsky přívětivých dronů pro volný čas, jako je typicky řada DJI Mini. Z hlavních vlastností dronu Mini, které z něj činí tak lákavý stroj, jsou malé rozměry, takže dron strčíte v pohodě do větší kapsy, skládací design, hmotnost do 249 gramů a spoustu automatických režimů, kdy natočíte efektní filmeček na pár poklepů. Model DJI Mini SE pořídíte už za 8 500 Kč.

DJI Mini SE se vejde do ruky

Dalším pomyslným stupněm v ceně dronu s kamerou, je kategorie s drony DJI Mavic Air 2, DJI Air 2S, Autelem Nano a novinkou DJI Mini 3 Pro, kde se dostáváme přes 20 000 Kč. V této kategorii už najdeme pokročilé bezpečnostní prvky, lepší inteligentní letové režimy a minimální video rozlišení 4K. Těsně pod 20 000 Kč se vejde ještě dron DJI FPV, což je dron speciálně navržený pro létání ve First-Person-View režimu s možností plně manuálního ovládání. Kolem 30 000 Kč pak pořídíte tyto drony ve Fly More Combu nebo v balíčcích s příslušenstvím navíc, případně pak vyšší model Autel EVO Lite, který natáčí až v 6K.

DJI FPV Drone_5

Kolem ceny dronu 50 000 Kč se dostáváme do kategorie poloprofesionálních dronů, jako je Mavic 3 nebo Autel EVO II Pro se spoustou pokročilých funkcí. Za jejich nabušenejší verze si připlatíte dalších 20 000 Kč a za úplný vrchol v této kategorii lze považovat Mavic 3 Cine Premium Combo za bezmála 130 000 Kč. Dále už se dostáváme do hájemství profesionálních dronů se stotisícovými cenovkami a vybavením, jako jsou termokamery, LiDARy, RTK moduly, multispektrální senzory a jiné sofistikované nástroje pro průmysl, zemědělství a bezpečnostní složky. A proč stojí tolik? To zjistíte v následující části článku.

Mavic 3 s 2 kamerami a také brutální cenovkou

Největší podíl ceny dronu nese použitý senzor

Nejdražší část dronu je nepochybně senzor. Senzor může být optická kamera, infračervená kamera, LiDAR nebo jakékoliv zařízení sloužící pro sběr dat k dalšímu postprocessingu. Pokud se podíváme například mezi nejoblíbenější stroje pro běžné spotřebitele, DJI Mini 2 a DJI Air 2S, tak na první pohled vidíme, že Air 2S je dvojnásobně dražší než Mini 2. Proč? U modelu Mini 2 máme optickou kameru s 1 /2,3“ CMOS senzorem, zatímco jeho větší bratr Air 2 S, nabízí 1“ CMOS senzor.

Co je to CMOS senzor?

CMOS senzor je destička s miliony snímacími body a čím větší ta destička je, tím více bodů posbírá a tím kvalitnější bude výsledný záběr. V podobném duchu to tak funguje i u dalších senzorů typu termokamery, kde termokamera s větším rozlišením je samozřejmě dražší než ta s nižším rozlišením.

Palcový CMOS senzor na kameře dronu Autel EVO Pro II

Cenu dronu s kamerou ovlivňují hned po senzoru nejvíce bezpečnostní prvky

Dalším důležitým bodem, který ovlivňuje výslednou cenu dronu, jsou bezpečnostní prvky. Např. dron DJI Air 2S je vybaven překážkovými senzory ve 4 směrech, zatímco Mini 2 je schopen reagovat na překážky jen v jednom směru, a to ve spodní straně. Air 2S navíc disponuje ADS-B, což je lokalizátor okolních letadel, které jsou vybaveny odpovídačem. Umí nás tak upozornit, když se k nám blíží nějaké další letadlo.

Senzory dronu Autel EVO Lite+

Inteligentní režimy, QuickShots a ostatní automatické režimy, kterými dron disponuje a ulehčují nám létání a případný sběr dat, je další výbava, která ovlivňuje výslednou cenu stroje. Co asi nejvíce chybí uživatelům Mini 2 je, vedle překážkových senzorů, funkce automatického sledování objektu Active track, která je také jednou ze zásadních funkcí, kterou testujeme v našich recenzích dronů. Mini 2 na to hardwarově má, což dokazují aplikace třetích stran typu Litchi apod., kterými jste mohli “oklikou” modelu Mini 2 možnost sledování přidat. DJI tuto možnost nativně dodalo až nástupci Miniho 2 – dronu DJI Mini 3 Pro a hned tam vidíme skok v cenovce o zhruba 8000 Kč.

Různá cena samostatného dronu v základu, vylepšené verze a balíčku dronu s příslušenstvím navíc

Existují také vylepšené verze stávajících modelů, které výrobce uvede s vyšší cenovkou, jako jsme se s tím setkali u série Mavic 3.  Dostaneme buď základní model – Single verzi, rozšířenou sadu příslušenství – Fly More Combo, nebo tu nejvyšší verzi – Cine. Ta nejvyšší je také skoro o 60 000 Kč dražší než Fly More Combo a rozdíl mezi nimi je v tom, že Mavic 3 Cine má integrované 1TB SSD a možnost natáčení videí v bezztrátové kvalitě ProRes, nemluvě o tom, že součástí Cine balení je také nový ovladač DJI RC Pro. 

392168370-dji-mavic-3-cine-combo-s-brasnou

Do jakých vlastností dronu se vyplatí investovat? 

Při posuzování toho, co se vám vyplatí, je důležité vědět, co všechno potřebuji s dronem podnikat. Promyslet si, zda mi skutečně stojí za to připlatit si za nějakou extra featuru navíc, když ji třeba ani moc nevyužiju. Pokud máme v plánu takové to domácí polétáníčko, parťáka na rodinné dovolené a jsme nenároční uživatelé, budeme chtít to nejjednodušší ovládání, žádné zbytečné nastavení navíc a ideálně, aby mi dron na 2 kliky udělal sám krásné video. To splňuje skvěle řada DJI Mini. Profíci budou už přemýšlet nad možností si připlatit za lepší kameru, případně za rozšiřující možnosti, aby se jim investice vrátila v podobě získání poptávky v širším kruhu požadavků na piloty dronů, jako je profesionální natáčení a focení z dronu, fotogrammetrie nebo třeba výškové inspekce.

Bude registrace dronu pořád zdarma?

V budoucnu může do vašeho rozhodování o výběru dronu zasáhnout i cena registrace dronu, která je aktuálně pro všechny kategorie provozu zdarma, ale v budoucnu se registrace pro větší a těžší drony nebo licence do zapovězených prostor mohou zpoplatnit. Přečtěte si více o registraci dronu do základní kategorie OPEN A1, A3 a do striktněji regulovaných kategorií provozu

 

👋✈ #LetuZdar

Ruda

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Jsem nejveselejší týpek v droním éteru. Nenajdete mě schovanýho za monitorem, nýbrž rozjíždim každodenní flow na provozovně :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den