Inspirace pro létání s dronem 7 minut čtení

Způsoby ovládání dronu: Mobilem, gesty nebo speciálním joystickem?

13 června 2022

Štěpán

Drony jsou poměrně složitá a komplexní zařízení. V dobách jejich počátků, kdy se ovládaly plně manuálně, proto bylo potřeba značného umu pilotů už jen k tomu, aby nedošlo k nehodě. Dnes je situace, naštěstí, výrazně odlišná. Drony mají řadu kolizních čidel a GPS stabilizační systémy, proto je ovládání současných dronů výrazně snazší. Primárním prostředkem pro kontrolu dronu je stále dálkový ovladač, ale existují i další možnosti, jak ovládat dron – třeba mobilem nebo gesty.

Obsah článku

Zjednodušení ovládání dronu táhnou spotřebitelné drony

Vývoj nikdy nespí, což platí i pro drony na ovládání, které jsou s každou další generací chytřejší, schopnější a obvykle i snazší na obsluhu. Alespoň v případě, kdy hovoříme o amatérských a hobby dronech určených pro širší veřejnost.

Vývojáři se zároveň již roky snazší ovládání dronů maximálně zjednodušit, bez dálkového ovladače to ale zatím většinou nejde. Přitom se v nedaleké minulosti našlo více případů, nebo spíše nápadů, díky nimž měly být drony ovládané gesty, nebo třeba snadno použitelnou aplikací pro ovládání dronu z telefonu. Některé cesty se ukázaly jako slepé, jiné pokračují, další možná teprve čekají na objevení, či potvrzení.

Létající hračky a ovládání dronu mobilem

Trochu mimo hlavní proud dnešního článku bychom mohli zařadit případ některých levnějších dronů, létajících hraček, které sice nemají žádné úžasné letové nebo záznamové schopnosti, někdy ale nabízí zajímavé způsoby ovládání. Rukama nám kupříkladu prošel jeden kapesní, víceméně interiérový dron, který bylo možné řídit jak klasickým RC ovladačem, tak i jednoduchou aplikací v telefonu.

Ovládání dronu mobilem zde spočívalo v přenesení fyzických kniplů na obrazovku chytrého telefonu, vše se tedy řešilo dotykem. Ač se na internetu najdou videa, kde si piloti vychvalují dron ovládaný mobilem, z naší zkušenosti je to spíše složitější a méně bezpečná cesta. Virtuální kniply na dotykové obrazovce totiž neposkytují žádnou zpětnou vazbu ani jiné hmatové propojení.

Dron ovládaný mobile přes virtuální kniply
Dron ovládaný mobilem přes virtuální kniply

Sofistikovaná hračka DJI Tello a ovládání dronu mobilem

Výrazně sofistikovanější možnost ovládání reprezentuje maličký dron DJI Tello (Ryze Tello), který si vystačí bez klasického RC ovladače, jelikož se jedná o dron ovládaný mobilem. Přesněji aplikací v chytrém telefonu. Po zapnutí a spárování s telefonem stačí zadat příkaz ke startu, nebo dron jen vyhodit do vzduchu a tím jej uvést v život. Poté jej můžete ovládat příkazy na obrazovce telefonu.

DJI Tello start z ruky
Ryze Tello startuje z ruky

Nejde ale jen o samotné létání, pořízení pár fotek nebo kratšího videa, užít si můžete i zajímavé a zábavné inteligentní letové režimy, jako jsou Throw and Go, Flips, Up and Away, 360°, Bounce nebo Circle.

Více o ovládání dronu Tello

Zjistěte více o tom, jak se ovládá dron DJI Tello mobilem, ve speciálním článku.

Ovládání dronu mobilem – létání podle programu

Zabrousíme-li do oboru vyspělých dronů od prestižních značek (DJI, Autel atd.), najdeme i zde možnosti, jak ovládat dron mobilem. Obvykle se to ale bez spojení s klasickým RC ovladačem neobejde. Už jen proto, že je síla signálu, tedy spolehlivost spojení mezi dronem a RC ovladačem, vždy řádově lepší a jistější, než při pouhém propojení mobilu a dronu, kupříkladu prostřednictvím Wi-Fi.

V každém případě lze dojít i k situacím, kdy dálkový ovladač použijeme primárně jako zesilovač signálu, let samotného dronu pak můžeme řídit mobilem, aniž bychom se dotkli kniplů ovladače, či jeho tlačítek. Řeč je primárně o automatických letových funkcích, případně o možnosti dopředu naprogramovat dráhu letu samotného dronu.

Letová mise podle DJI Pilot
Letová mise podle DJI Pilot

Standardní scénář může probíhat tak, že aktivujeme funkci automatického startu na telefonu, pomocí ovladače s ním doletíme na požadované místo, následně spustíme předem připravenou letovou misi, nebo jednu z automatických funkcí. Po ukončení celého procesu lze použít tlačítko RTH (Return To Home), načež se dron automaticky vrátí na místo startu.

TIP

Jednu z možných cest, jak „naučit“ levnější drony DJI létat dle předem naplánované trasy, představuje aplikace Litchi.

 

Jak spárovat dron s mobilem

Jestli si lámete hlavu s tím, jak spárovat dron s mobilem co nejjednodušším způsobem, mrkněte na video od Alexe. Názorně vám ukáže jak spárovat drony a ovladače běžící na appce DJI Fly.

  1. Jako první zapněte dálkový ovladač. Jednou krátce, podruhý dlouze. To samý... Jednou krátce, podruhý dlouze provedete i s dronem. Kdybyste to udělali obráceně, vůbec nic se neděje.
  2. Předtím, než se pustíme do klikačky, tak si všimněte, že dálkový ovladač svítí červeně. V případě, že máte ovladač bez integrovaného displeje, tak by vám blikal. To znamená: Nejsem připojenej k dronu. Současně i dron bliká žlutě. To znamená: Nejsem spárovanej s dálkovým ovladačem.
  3. Když se chci připojit, tak kliknu na button “Connection Guide” a vyberu model dronu, který mám.
  4. Následně mě to tady vyzve k tomu, abych si zapnul dron a abych na něm stisknul “POWER BUTTON” a přidržel ho aspoň 4 sekundy. V tu chvíli začne dioda vzadu blikat.
  5. A ještě poslední malá drobnost. Vidíte dole malej modrej nápis. Na ten klikněte a v tu chvíli se vám objeví tlačítko ”PAIR”. Kliknu na “PAIR” a počekám pár sekund, než se mi to celý ”synkne”. Hotovo.

 

Dron bez ovladače – dron ovládaný mobilem či gesty

Jak už jsme vzpomínali výše, v nedávné historii vývoje dronů se objevily různé pokusy o vytvoření dronů na ovládání, které se zcela obešly bez klasického RC ovladače s kniply. V případě dětských hraček se dnes kupříkladu najdou drony ovládané gesty, díky jejich pohybovým senzorům, což ale slouží obvykle jen k zábavě a létání v těsní blízkosti „pilota“.

Dron Skydio 2

Jednu z mála současných výjimek spojení sofistikovaného dronu a možností, jak jej kontrolovat bez nutnosti použít klasický RC ovladač, představují drony Skydio 2+. Tento dron lze dokonce zakoupit samostatně a ovládat jej pouze mobilem, zjednodušeným ovladačem Skydio 2+ Beacon, nebo klasickým RC ovladačem.

Zjednodušený dálkový ovladač Skydio Beacon
Zjednodušený dálkový ovladač Skydio Beacon

Ovládání dronu mobilem se u Skydio omezuje primárně na základní příkazy, start, přistání, spuštění automatických letových funkcí, či jednoduché určení místa, kam se má dron ve vzduchu „přilepit“. Zajímavější variantu představuje zjednodušený ovladač Skydio 2+ Beacon, kde se rovněž vybírají, spouští a zastavují automatické letové režimy. Krom toho lze ale gesty, pohybem rukou svírající ovladač, manévrovat dron na místo, které bude kupříkladu výchozím bodem pro následující záznam.

Flying With Skydio Beacon – zjednodušené ovládání dronu

 

Ovládání dronů DJI a Autel gesty – přišlo a v tichosti odešlo

Zatím jsme se tak trochu vyhýbali variantě, kdy bylo možné dron ovládat gesty, takto jej navigovat ve vzduchu, případně pořizovat video či fotky. O prosazení této funkcionality se snažilo několik dronů od DJI, postupně se ale právě tato funkce z dalších modelů vytratila a již znovu neobjevila. Místo ní se zdokonalují inteligentní letové funkce, možnosti sledování objektu atd.

Možnost ovládat dron gesty nabízely modely DJI Air první generace a DJI Spark. U těchto strojů bylo možné odložit nebo schovat na chvíli dálkový RC ovladač a místo něj využít vlastní ruce. Pohyby jedné ruky, s dlaní směřující k dronu, sloužily k jeho navigaci ve vzduchu do stran a do výšky. Pohyb obou rukou, dvou dlaní směřujících k dronu, znamenalo příkaz k přiblížení, či vzdálení se od sledovaného objektu (pilota). Následně se daly pořizovat selfie fotografie či video.

S drony DJI Air a Spark, respektive po jejich nahrazení novými modely, ale tato funkcionalita pomalu vymizela, jelikož nebylo dosaženo až takové míry spolehlivosti a přesnosti, jakou by si daný způsob ovládání zasloužil. O podobné řešení se jeden čas snažili také tvůrci od Autelu. Konkrétně ovládání gesty bylo jeden čas dostupné u modelu Autel EVO 2. Ale i u této značky šla možnost ovládání dronu gesty postupně do ústraní.

Dron Autel Evo II Pro

DJI Motion Controller – nová generace ovládání dronu gesty

Zcela jinou, odlišnou a v mnohém revoluční cestu, jak ovládat dron, představuje řešení zvané DJI Motion Controller. Speciální ovladač, který lze dokoupit samostatně k závodnímu FPV dronu DJI. Jedná se de facto o joystick doplněný o řadu tlačítek a „plynový pedál“, který držíte volně v ruce, načež gesty ovládáte dron DJI FPV.

DJI FPV Combo

Ovládání dronu pohyby ruky s DJI Motion Controllerem v dlani a s FPV brýlemi na hlavě je maximálně snadné a intuitivní. Stačí kombinace stisku několika tlačítek a dron se vznese do vzduchu. Následně se naklápěním ruky dron otáčí, jejím zvedáním mění výšku či směr letu. Rychlost letu se logicky řídí stiskem akceleračního tlačítka. V rámci různých recenzí zkoušeli zkušení piloti dát do ruky tento ovladač i zcela nezkušeným a drony nepolíbeným jedincům, kteří si přitom ovládání dronu DJI FPV pomocí gest a Motion Controlleru osvojili během pár minut.

DJI Motion Controller

Ovládání závodního dronu DJI FVP pomocí gest si pochvalují i zkušení FPV piloti, kteří tuto možnost hodnotí jako zcela nový zážitek, zcela novou dimenzi spojení pilota a dronu. Pravdou ale zůstává, že je DJI Motion Controller svým způsobem jen určitou zajímavostí, nebo právě nástrojem pro méně zkušené letce. Obecně totiž umožňuje ovládat FPV dron pouze v režimech Normal a Sport, nikoliv v plně manuálním režimu. Ten je potřeba „odemknout“ tehdy, chcete-li dostat z FVP dronu maximum, chcete-li předvádět nejzajímavější FPV triky – otočky, lopingy, převracení. K tomu všemu již ovládání dronu gesty nestačí, zde je potřeba citlivé a vytrénované práce s dvojicí kniplů na klasickém RC ovladači.

Jak ovládat dron DJI FPV pomocí Motion Controlleru

 

Ukázka volného létání s DJI Motion Controllerem

 

Plnohodnotné ovládání dronu mobilem či gesty? Stále ještě hudba budoucnosti!

Ze všeho výše řečeného, ale také z našich osobních zkušeností, dohromady vyplývá, že je pro ovládání dronu dnes stále nejlepší, nejistější a nejspolehlivější možností použití klasického RC ovladače. Už jen řízení startu a přistání je lepší řešit manuálně s plnou kontrolou pilota, než ponechat tyto manévry na automatice. Ta sice obvykle funguje spolehlivě, ale také nemusí. Fouká-li kupříkladu silnější vítr.

Ovládání dronu mobilem, nebo různými vyspělými smart ovladači s vlastním kontrolním displejem se hodí zejména v případě, kdy chceme využít automatické letové funkce. Vzlétnout v manuálním režimu, navést dron na místo startu a poté již na telefonu nebo smart controlleru spustit danou funkci, či zahájit naplánovanou misi.

Trochu jiný přístup nám ukazuje DJI se svým Motion Controllerem, jehož pomocí lze i nezkušené letce naučit za pár minut ovládat závodní FPV dron, případně si užít nevšední cestu ovládání dronu. Časem se tedy možná dočkáme více podobných řešení, kdy zejména v čistě uživatelské sféře bude možné řídit dron pomocí gest a jednoduchých ovladačů, aniž bychom se museli soustředit na jemnou práci s kniply.

Plánů a slibů zaznělo v tomto směru již mnoho, většina zůstala spíše nenaplněna, ač se některé alternativní cesty, jak ovládat drony, zdají býti dost slibné a smysluplné. Počkejme si ale, co nám přinese budoucí vývoj. Zásadní inovace možná čeká hned za dveřmi, třeba jen stačí otevřít ty správné.

#Letuzdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den