Slovník pojmů a FAQs do 1 minuty

Co je to maximální čas doletu?

16 června 2023


Maximální čas doletu dronu, také známý jako maximální letový čas (často také uváděný anglicky v parametrech jako flight-time), je jednou z důležitých vlastností dronu a vztahuje se k délce času, po který je dron schopen zůstat ve vzduchu na jedno nabití baterie. Tento parametr udává maximální dobu možného létání s dronem, po kterou může dron provádět požadované operace, než bude vyžadován návrat na místo startu (funkce RTH – Return To Home), nebo bezprostřední přistání.

Proč je důležitý maximální čas doletu?

Maximální čas doletu je důležitý pro plánování letových misí a určuje, jak daleko a na jak dlouho lze zaručit bezpečný provoz dronu bez nutnosti výměny baterie nebo jiného způsobu doplňování paliva. Celkový letový čas závisí na kapacitě a účinnosti baterií nebo alternativním palivovém systému, stejně jako na hmotnosti dronu a jeho motorech a konstrukci. Drony s delším časem doletu jsou schopny provádět delší mise, pokrýt větší plochy či vzdálenosti a získat více dat nebo požadovaného obrazového materiálu.

Pro fotografy, filmaře a průmyslové operace je znalost maximálního času doletu konkrétního dronu klíčová. Umožňuje totiž plánovat délku a počet letů tak, aby byl na maximum využit potenciál konkrétního stroje a dosáhlo se efektivního využití letového času. Upozornit lze také na skutečnost, že čas doletu nemá přímou souvislost s dosahem dronu, tedy s dosahem řídicího signálu.

drony DJI mavic 3 s mimořádnými časy doletu

31minutový flight-time DJI Mini 2 SE

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den