Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to RTF (ready to fly) dron?

10 srpna 2023


Drony pro osobní, hobby, ale i profesionální použití jsme zvyklí vídat nejčastěji jako plně sestavené produkty, připravené téměř okamžitě k letu. Stačí jen vyndat z krabice. Respektive ve většině případů stačí nabít baterie, vložit je do dronu, připojit ovladač na dron a může se létat. Pokud je dron takto jednoduše připraven pro svého nového majitele, říkáme, že jde o RTF sadu, tedy „Ready to fly“ (připraveno k letu). V takovéto podobě jsme zvyklí vídat většinu moderních dronů od DJI, Autelu a dalších velkých značek. Toto ale nemusí být vždy a za všech okolností nepřekročitelné pravidlo.

Starter kity, Ready to fly drony versus DIY stavebnice

Aktuální nabídka uživatelsky přívětivých starter kitů, tedy ready to fly dronů, je skutečně široká. Běžný uživatel si skoro nemá ani šanci všimnout, že by mohla být situace také dost odlišná. V současné době je totiž drtivá většina dronů nabízena v RTF provedení. Běžný uživatel tak řeší jen základní úkony, jako je výměna baterie, spojení s dálkovým ovladačem apod. Vcelku výjimečně je potřeba vyměnit vrtule, případně připojit a spárovat nové doplňky. Třeba nový ovladač na dron, nebo FPV brýle k dronu, což je u DJI aktuálně možné i u dronů DJI Mavic 3 nebo Mini 3 Pro.

Zcela opačnou situaci reprezentují drony prodávané jako komplexní stavebnice, kdy je před prvním letem potřeba poskládat dohromady a zapojit všechny jednotlivé komponenty. Ještě o úroveň výš stojí řešení, kdy si pilot vybírá a kupuje jednotlivé díly zvlášť a sám pak celý dron sestavuje a pájí. Toto už je ale cesta pro zručné a zapálené piloty a stavitele.

Stavebnice a RTF drony – výhody a nevýhody

Výhodou „podomácku“ stavěných dronů je jejich snadná opravitelnost, ale také možnost měnit jednotlivé komponenty, a tak postupem času svůj dron vylepšovat, zdokonalovat. Tento přístup se ale nejčastěji volí u FPV a závodních dronů. Naopak v případě RTF dronů se uživatel na jedné straně nemusí o nic starat, provádí pouze základní údržbu a létá. V případě poruchy nebo nehody je ale odkázán na odborný servis dronů. Stejně tak, pokud by chtěl svůj RTF dron vylepšit, není obvykle jiné cesty než nákup nového výkonnějšího modelu. Tak co, už víte, co je to ready to fly drone? 

RTF drony

Dji-air-2s-flymore-combo-se-sadou-filtru

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den