Slíbili jsme videoreport z mezinárodní robotické soutěže zaměřené na
autonomní provoz dronů – MBZIRC (Mohamed Bin Zayed International Robotic
Challenge) a je tady. Mrkněte i na video z příprav a videoreport přímo
z místa! Alex s Nikčou dorazili druhý den soutěže 24. 2. 2020 a začali
si psát deníček.
Jak probíhaly přípravy závodního týmu z ČVUT do Abu Dhabi? Mrkněte na naše video o budoucnosti dronů
První den (2. den soutěže)
Přijeli jsme do Abu Dhabi kvůli zpoždění letadla později, než jsme předpokládali. Takže hned, co jsme dorazili, jsme utíkali na stánek ČVUŤáků – byl ale úplně prázdný. Běželi jsme proto na venkovní plochu, kde nám chvíli trvalo se zorientovat. Všechno bylo tak ohromný. Jakmile jsme ale našli stanoviště, kde se všechno odehrávalo, akorát jsme potkali kluky, jak se vrací z druhé disciplíny daného dne, což bylo hašení požáru výškové budovy (zvnějšku a zevnitř). V té se kluci bohužel v celkovém hodnocení neumístili.
Nejsilnější jsme ve stavění cihelRovnou jsme udělali s teamleadrem Martinem Saskou krátký rozhovor o tom, jak se klukům průběžně daří. Martin utrousil, že jejich nejsilnější disciplínou bylo zatím stavění cihel na stěnu, v čemž kluci ten den ráno zaváleli a jako jediný tým jejich drony plně autonomně naskládaly dokonce 10 kousků, což (jak jsme měli zjistit později) jim nakonec při vyhlášení přihrálo 250 000 USD za krásné 1. místo.
Následovala krátká pauza, kterou jsme vyplnili sledováním ostatních tymů a zorientovaním se v backstage celé akce. Za 2 hodiny šli ČVUŤáci plnit svůj (ten den) poslední challenge, což bylo práskání 6 balónků a zároveň chycení míčku za letu (zavěšeném na jiném dronu, který létal dokola po trajektorii ležaté osmičky). S tímto úkolem, který jsme již měli tu možnost shlédnout v ČR, se kluci vypořádali na výbornou. Stačilo to však "jen" na stříbro bez nároku na pricepool.
Aklimatizace v pouštiTím skončil první den a my s klukama poklábosili v backstagi o tom, jak se připravovali. Do pouštních podmínek dovalili už 13.1., aby se aklimatizovali a přizpůsobili drony okolním podmínkám. Jedna rovina je mít vše odladěný v ČR a next level je dokázat zohlednit vítr, vířící písek a další místní libůstky, které v tuzemsku kluci neměli šanci nasimulovat.
2. den Grand Challenge
Kluci měli v Grand Challenge jako jedni z favoritů přijít na řadu jako předposlední. O co šlo v této disciplíně? O průnik všech předchozích úkolů: Práskání teď už "jen" 5 balónků a chycení míčku za letu, dále hašení vnějšího povrchového požáru budovy + vnitřku (př. sporáku pomocí pozemního robota) a nakonec skládání cihel na stěnu – kluků favorizovaná disciplína. Jelikož kluci pracovali v rámci navigačního systému s GPSkou, která může v nepříznivých momentech poskočit řádově až o několik metrů, přesně to se jim stalo osudným. Jejich inteligentní drony, které dokázaly pomocí senzorů a strojového vidění číst okolní podmínky, se najednou nedokázaly přiblížit ke stěně z důvodu safety distance, která byla posunutá kvůli chybě GPS (chápejte správně, že kluci lítali v ochranné síti, která byla sice jasně definovaná, ale z důvodu chyby GPS si dron "myslel", že ochranná síť už začíná o 6 metrů dříve), a právě proto dron ke stěně, aby ji identifikoval (z důvodu umístění cihly) ani nedoletěl.
Čím jsme spolu s dalšíma parťákama z ČVUT, Českého rozhlasu a klukama z FAMU přispěli do mlýna, bylo monitoringem předchozích týmů. Kluci tak do poslední chvíle operovali s aktuálními průběžnými výsledky (klíčové bylo létání v plně autonomním režimu, přičemž drtivá většina univerzit létala manuálně – což nám přišlo v rozporu s myšlenkou soutěže, tedy tím, že se jedná o robotickou soutěž, nikoliv soutěž o nej pilotní dovednost), což se jim povedlo zužitkovat při volbě finální taktiky. V jedné chvíli mohly plnit všechny úlohy max. 3 drony současně. Jak jsme již zmínili – protože favorizovaná disciplína kluky nepodržela, tak to do poslední chvíle vypadalo nadějně pro tým univerzity ze španělské Sevilly.
Vyhlášení vítězů
O to větší a silnější byl zážitek z finálního vyhlášení, kde ČVUŤáky sice pasovali na vítěze, ale 500K USD pricepool organizátoři přesunuli na poslední chvíli do dalšího ročníku. To ale kluky nijak nezarmoutilo, protože mezinárodní hitparáda jim otevřela brány do droního robotického světa, kde si nyní můžou diktovat cenu DRONí ropy.
Kluci sbírali po celou dobu body za jednotlivé okruhy/disciplíny:
1. Prásknutí 6 zelených balónků a chycení žlutého míčku za letu. 2. Stavění zdi v kooperaci dronu a pozemního robota. 3. Hašení požáru v kooperaci dronu a pozemního robota.
Na závěr byl vyhlášen vítěz v každé disciplíně. Za 1. místo v každé kategorii vyhrál vítěz 250 000 USD. Kluci z ČVUT získali za 1. disciplínu 2. místo (stříbro), za 2. disciplínu 1. místo a 250 00 USD a ve 3. se neumístili. Následně byl vyhlášen celkový vítěz, kdy každý tým měl 25 minut na to splnit všechny 3 úkoly s tím, že ve fieldu mohly být max. 3 drony. Cena pro vítěze byla 500 000 USD, kterou ale kluci z ČVUT (ačkoliv vyhráli 1. místo) neobdrželi, protože těsně před vyhlášením byl tenhle pricepool zrušen a posunut do dalšího ročníku.
Podívejte se na náš videoreport přímo z místa a nasajte atmosféru Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge!
V DronPro se vám snažíme přinášet jen prověřené a spolehlivé drony
s rozumným poměrem cena/výkon, a proto občas nevěřícně koukáme, co
některé obchody nabízejí pod nálepkou “dron”. Levné drony bez kamery
totiž často bývají jen hračky na jedno nebo několik použití a
s plnohodnotným dronem nemají skoro nic společného. Přitom už za
3 tisíce si můžete pořídit šikovný kousek, který definici slova
“dron” neudělá ostudu. Mrkněte na naše tipy.
Jestli ještě nesledujete na Twitteru účet @OsitaLV, určitě to napravte.
Ověřený pilot dronů DJI z čínské vzdělávací a sociální platformy DJI BBS, letecký fotograf a filmař sdílí
drby z vývoje a krásně je vizualizuje vlastními náčrtky.
Možná si řeknete, že čínská společnosti DJI určitě vznikla na státní
popud, aby nás mohla pomocí bezpilotních prostředků šmírovat. Opak je
přitom pravdou – obří společnost DJI (Daijang Innovations) sídlící
v Shenzhenu vznikla podobně jako některé legendární značky ze
Západu – na studentské koleji v pokoji jednoho hongkongského studenta.
V širší známost pak DJI vešla v roce 2013 se superúspěšným modelem
Phantom – malým dronem s kamerou pro běžné spotřebitele.