M400 RTK, Mavic Enterprise Max, první DJI Enterprise dron s dokovacím
hnízdem, Matrice 30 nebo DJI M30 – to je jen ochutnávka ze spekulací
o názvu (a tím pádem i možné podobě) nového enterprise dronu, který by
měla společnost DJI představit v pondělí 21. března. Prošli jsme za
vás více i méně spolehlivé kanály a zkusili si z toho, co víme, složit
obrázek letounu, který má vytřít zrak všem profesionálním dronařům.
Obsah článku
- Jak probíhaly přípravy závodního týmu z ČVUT do Abu Dhabi? Mrkněte na naše video o budoucnosti dronů
- První den (2. den soutěže)
- 2. den Grand Challenge
- Vyhlášení vítězů
Jak probíhaly přípravy závodního týmu z ČVUT do Abu Dhabi? Mrkněte na naše video o budoucnosti dronů
První den (2. den soutěže)
Přijeli jsme do Abu Dhabi kvůli zpoždění letadla později, než jsme předpokládali. Takže hned, co jsme dorazili, jsme utíkali na stánek ČVUŤáků – byl ale úplně prázdný. Běželi jsme proto na venkovní plochu, kde nám chvíli trvalo se zorientovat. Všechno bylo tak ohromný. Jakmile jsme ale našli stanoviště, kde se všechno odehrávalo, akorát jsme potkali kluky, jak se vrací z druhé disciplíny daného dne, což bylo hašení požáru výškové budovy (zvnějšku a zevnitř). V té se kluci bohužel v celkovém hodnocení neumístili.
Následovala krátká pauza, kterou jsme vyplnili sledováním ostatních tymů a zorientovaním se v backstage celé akce. Za 2 hodiny šli ČVUŤáci plnit svůj (ten den) poslední challenge, což bylo práskání 6 balónků a zároveň chycení míčku za letu (zavěšeném na jiném dronu, který létal dokola po trajektorii ležaté osmičky). S tímto úkolem, který jsme již měli tu možnost shlédnout v ČR, se kluci vypořádali na výbornou. Stačilo to však "jen" na stříbro bez nároku na pricepool.
2. den Grand Challenge
Kluci měli v Grand Challenge jako jedni z favoritů přijít na řadu jako předposlední. O co šlo v této disciplíně? O průnik všech předchozích úkolů: Práskání teď už "jen" 5 balónků a chycení míčku za letu, dále hašení vnějšího povrchového požáru budovy + vnitřku (př. sporáku pomocí pozemního robota) a nakonec skládání cihel na stěnu – kluků favorizovaná disciplína. Jelikož kluci pracovali v rámci navigačního systému s GPSkou, která může v nepříznivých momentech poskočit řádově až o několik metrů, přesně to se jim stalo osudným. Jejich inteligentní drony, které dokázaly pomocí senzorů a strojového vidění číst okolní podmínky, se najednou nedokázaly přiblížit ke stěně z důvodu safety distance, která byla posunutá kvůli chybě GPS (chápejte správně, že kluci lítali v ochranné síti, která byla sice jasně definovaná, ale z důvodu chyby GPS si dron "myslel", že ochranná síť už začíná o 6 metrů dříve), a právě proto dron ke stěně, aby ji identifikoval (z důvodu umístění cihly) ani nedoletěl.
Čím jsme spolu s dalšíma parťákama z ČVUT, Českého rozhlasu a klukama z FAMU přispěli do mlýna, bylo monitoringem předchozích týmů. Kluci tak do poslední chvíle operovali s aktuálními průběžnými výsledky (klíčové bylo létání v plně autonomním režimu, přičemž drtivá většina univerzit létala manuálně – což nám přišlo v rozporu s myšlenkou soutěže, tedy tím, že se jedná o robotickou soutěž, nikoliv soutěž o nej pilotní dovednost), což se jim povedlo zužitkovat při volbě finální taktiky. V jedné chvíli mohly plnit všechny úlohy max. 3 drony současně. Jak jsme již zmínili – protože favorizovaná disciplína kluky nepodržela, tak to do poslední chvíle vypadalo nadějně pro tým univerzity ze španělské Sevilly.
Vyhlášení vítězů
O to větší a silnější byl zážitek z finálního vyhlášení, kde ČVUŤáky sice pasovali na vítěze, ale 500K USD pricepool organizátoři přesunuli na poslední chvíli do dalšího ročníku. To ale kluky nijak nezarmoutilo, protože mezinárodní hitparáda jim otevřela brány do droního robotického světa, kde si nyní můžou diktovat cenu DRONí ropy.
Kluci sbírali po celou dobu body za jednotlivé okruhy/disciplíny:
1. Prásknutí 6 zelených balónků a chycení žlutého míčku za letu.
2. Stavění zdi v kooperaci dronu a pozemního robota.
3. Hašení požáru v kooperaci dronu a pozemního robota.
Na závěr byl vyhlášen vítěz v každé disciplíně. Za 1. místo v každé kategorii vyhrál vítěz 250 000 USD. Kluci z ČVUT získali za 1. disciplínu 2. místo (stříbro), za 2. disciplínu 1. místo a 250 00 USD a ve 3. se neumístili. Následně byl vyhlášen celkový vítěz, kdy každý tým měl 25 minut na to splnit všechny 3 úkoly s tím, že ve fieldu mohly být max. 3 drony. Cena pro vítěze byla 500 000 USD, kterou ale kluci z ČVUT (ačkoliv vyhráli 1. místo) neobdrželi, protože těsně před vyhlášením byl tenhle pricepool zrušen a posunut do dalšího ročníku.
Podívejte se na náš videoreport přímo z místa a nasajte atmosféru Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge!
Letu zdar,
#DronPro Nikča
Nikča
Specialistka na drony a zákaznickou péči
První 3 místa vyhrávááá.. spokojený klient. Přes to neletí dron! Hlídám cashflow a hlavně Alexe. Jsem hlava gangu :))
Létání s dronem je velká zábava a dosti návyková záležitost, která
ale rozhodně není bez rizika. S vaším vrtulovým kamarádem se totiž
může stát ledacos, přičemž následkem může být dost vážné
poškození stroje, nebo dokonce jeho ztráta. Zajímalo by vás, jaké jsou
nejčastější příčiny poškození či ztráty dronu a jak se s nimi
ideálně vyrovnat? Prošli jsme statistiky a přidali trochu našeho know-how.
Množí se leaky, že by se Mini 3 měl objevit na jaře roku 2022. Nahrává
tomu i nedávný launch “polonovinky” DJI Mini SE. Oficiálně se
nám zatím nic nedoneslo, ale zmapovali jsme nejdůvěryhodnější leaky
o novém mini dronu DJI Mini 3. Na jaké parametry se můžete s největší
pravděpodobností těšit?