Ze zákulisí světa dronů 3 minuty čtení

Zabezpečení proti dronům: Základní možnosti detekce a DJI AeroScope + video

17 srpna 2022

Štěpán

Jako zkušení a uvědomělí uživatelé dronů se obvykle nemusíme obávat o své vzdušné zařízení, jelikož létáme zodpovědně a pouze na místech, kde je to legální. Najdou se ale bohužel i případy všemožných pošetilců, kteří si nedají říct, nehledí na legislativu a se svým dronem se pouští do oblastí, kde nemají co pohledávat. Jsou přitom často rizikem, které je potřeba odhalit a zneškodnit! Nabízí se přitom otázka, jaké vlastně existují možnosti detekce a případné eliminace dronů pohybujících se v místech, která jsou pro ně zapovězena? Je jich celá řada, od pasivních po aktivní, od jemných (softkill) po poměrně nevybíravé (hardkill). Jak se v těchto systémech vyznat poradí dnešní článek, navíc si jako jeden z příkladů představíme mobilní detekční systém DJI AeroScope.

Obsah článku

Místa vyžadující ochranu před drony

Než se pustíme do rozboru technických možností detekce dronů, pojďme si říct, kdy, kde a proč je taková detekce vlastně potřeba. Ideální bude pár příkladů. Prvním může být velké mezinárodní letiště, jako je Praha Ruzyně. Možná jste slyšeli, že na Ruzyni měli svého času opakovaně problém se „vzdušnými narušiteli“. Tedy s nelegálně provozovanými drony, které byly rizikem pro startující a přistávající letadla. Dnes již naše největší letiště hlídají vyspělé detekční systémy a tato situace by se již neměla opakovat.

Jiným příkladem může být oblast okolo Pražského kongresového centra, které bude sloužit jako klíčové místo pro jednání a zasedání související s českým předsednictvím EU. Je zde proto dočasně vyhlášená bezletová zóna – LKP Centrum (vyhlášeno UCL v termínu 5.7.–⁠25.10.2022). V tomto místě proto nebude možné létat bez potřebného povolení!

292296451_5264353613681035_8501569685222916569_n

Drony ale na papíry nelétají a někdo by mohl dané omezení porušit. Takováto legislativní cesta je ostatně také jednou z možností zabezpečení. Další by bylo třeba oplocení dané oblasti a její hlídání pomocí bedlivé ostrahy.

Pomoci ostatně může i přímo DJI, které dané místo ve svých mapách označí jako „no flight zónu“. Díky tomu by se zde žádný dron z flotily DJI neměl odlepit od země. Alespoň nemá-li k tomu jeho pilot speciální oprávnění zaslané do DJI centrály, která mu poté může příslušnou oblast na předem určený čas odemknout.

Třetím příkladem budiž lesní požár v okolí Hřenska. Každý majitel droní licence od úrovně Open A1/A3 jistě ví, že v místech, kde probíhá zásah IZS se létat nesmí! Přesto pár pošetilců nevydrželo a potřebovalo nutně foto či video hořícího lesa! Dnes mají památku také ve formě tučné pokuty!

Fenomén DJI, aneb inhouse zabezpečení proti dronům

Výše zmíněný příklad s vyhlášením „no flight zóny“ společností DJI se může zdát jako málo účinná cesta, je ale třeba si uvědomit, kolik kdo prodává dronů? Dle globálních statistik je to právě značka DJI, která má zcela dominantní pozici na trhu, jelikož poslední roky reprezentuje dobře 70–80 % prodaných dronů! Jak ve světě, tak i u nás.

DJI AeroScope pro zabezpečení proti dronům

Proto lze poměrně účinně využít ony bezletové zóny v aplikaci DJI, případně jejich vlastní zařízení pro monitoring – DJI AeroScope – o kterém dnes ještě bude řeč.

Systémy zabezpečení proti dronům

Způsobů, řešení a systémů pro monitorování vzdušeného prostotu, či pro vypořádání se s nechtěným „vetřelcem“ je celá řada. Existují firemní systémy jako zmiňované DJI AeroScope, zaměřené na určitou skupinu produktů, nebo systémy otevřené. Sledovací zařízení může být pasivní, případně aktivní, koordinující cíle, či nekoordinující cíle. Možností je skutečně mnoho…

Skylock pro zabezpečení proti nepřátelským dronům

Základní možnosti detekce

  • Primární radar
  • Sledování vysílaného spektra
  • Akustický senzor
  • Infračervený senzor
  • Kamerový systém

Aaronia pro zabezpečení proti dronům

Nebo případně

  • GPS tracker
  • Odpovídač sekundárního radaru (SSR – Secondary Surveillance Radar)
  • ADS (Automatic Dependent Surveillance) systém

Dedrone pro zabezpečení proti nepřátelským dronům

Možnosti zachycení, ovládnutí dronů

  • Softkill: Dálkové převzetí kontroly nad dronem, vynucené přistání v předem stanovené lokalitě
  • Hardkill: Kámen, sokol, rušička, raketa, laserový paprsek, dron se sítí pro zachycení jiných dronů a další

Robin radar system pro zabezpečení proti dronům

Příklady výrobců a zařízení (nejen) pro detekci dronů

Podíl výrobců dronů na trhu

Podíl značek na prodaných dronech v ČR

DJI AeroScope jako jeden z příkladů detekce

Praktickým příkladem zařízení, které je schopné zaznamenat a detekovat dron pohybující se ve vybraném perimetru, představuje opakovaně zmiňovaný systém DJI AeroScope. Toto řešení, podobně jako řada dalších, existuje buď ve formě statické (velké pevně usazené antény, dosah až 20 km), případně mobilní (příruční kufřík, dosah cca 5 km).

S kufříkem DJI AeroScope jsme přitom natáčeli související video, pojďme se tedy zaměřit více na něj. V tomto případě se jedná o pasivní systém, který dron pouze detekuje a zaměří, nedokáže jej „sundat z oblohy“. Zároveň je to řešení uzavřené, což znamená, že dokáže vysledovat aktivitu pouze dronů DJI. Těch je ale, jak jsme si už řekli, na trhu valná většina, proto dává smysl i právě takovéto zařízení.

V případě ostatních výrobců lze obvykle detekovat, lokalizovat a případně i ovládnout drony prakticky jakékoliv, bez ohledu na jejich značku a původ. O tom ale bude řeč v dalším dílu našeho povídání, respektive v dalším videu na téma zabezpečení proti dronům.

Detekce dronů jako komplexní téma, aneb pokračování příště

Dnes jsme se vlastně jen zlehka dotkly celé problematiky detekce dronů, a tedy i zabezpečení před jejich přítomností v místech, kde to je nežádoucí. Jako příklad nám sloužilo „firemní mobilní řešení“ DJI AeroScope, které jsme vyzkoušeli na různých místech v Praze. Nakonec jsme jednoho odvážného pošetilce zaregistrovali, lokalizovali a zpacifikovali. Stačí se podívat na naše YT video.

D-fend pro zabezpečení proti dronům

Příště se více zaměříme např. na systémy izraelské společnosti D-fend Solutions, která pozvala náš tým na praktický workshop představující nejnovější řešení z jejich nabídky. Zařízení, které je schopné sbírat drony z oblohy jako švestky při sklizni. To vše ale až v dalším díle.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.25/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den