Inspirace pro létání s dronem 6 minut čtení

Krauzovi na cestách: Za poslední rok nám napsalo 15 lidí, že si podle nás naplánovali dovolenou

31 ledna 2023

Anička

Petr a Marie od roku 2014 podnikají společné cesty po České republice i dalších koutech z celého světa. Pod blogem Krauzovi na cestách publikují od roku 2019 autentické zážitky z cest včetně vlastních fotografií a videí. Inspirují ostatní cestovatele a pomáhají čtenářům s plánováním výletů i dovolené.

Kdy a proč jste se rozhodli, že se o své zážitky a zkušenosti z cest budete dělit s veřejností na webu krauzovinacestach.cz?

Nápad na vytvoření vlastního cestovatelského blogu přišel v roce 2015. Tehdy jsme měli za sebou jen jednu dovolenou v Řecku a pár výletů kolem Plzně, takže první koncept blogu rychle ztroskotal. 

Marie: V roce 2017 jsme byli v Thajsku přes Vánoce. Procházeli jsme se na pláži a já jsem do písku napsala asi 5 metrů dlouhý nápis Krauzovi na cestách. Od té doby nás provází tento hashtag na Instagramu.

Po nasbírání dostatku zážitků jsme hashtag převtělili do druhého pokusu o blog, který byl o něco úspěšnější – tedy oficiálně můžeme říct, že blog vznikl na podzim roku 2019. 

Krauzovi na cestách v New Yorku2
Krauzovi na cestách v New Yorku

A proč jsme se do toho vůbec pustili? Obecně není na internetu moc praktických návodů s reálnými zkušenostmi a fotografiemi, to jsme chtěli změnit. Zároveň chceme cestovatele trochu inspirovat. Vždy jsme rádi cestovali a na cestách fotili, tak proč ten obsah nevzít a nepodělit se s ním? :)

Marie: Od podzimu 2019 se blogu pravidelně věnuji a možná 90 % článků jsem napsala já. Hned na začátku jsme si to tak s Petrem rozdělili a vyhovuje nám to. Já se starám o obsah, Petr o fotky na bezzrcadlovku a dron, technickou stránku webu a SEO, aby nás čtenáři lépe našli.

V čem si myslíte, že jste jiní než ostatní cestovatelé, kteří sdílí své zážitky z cest? Proč vás lidé sledují?

Na blogu nemáme tisíce článků s obecnými informacemi, které si najdete na Googlu. Najdete u nás základní informace (jako je otevírací doba, vstupné apod.), osobní tipy (kde zaparkujete, kdy je nejlepší doba k návštěvě, kde se dobře najíst) a vlastní zkušenosti – třeba jak dlouho nám to na konkrétním místě zabralo času.

Marie: Od našich čtenářů máme zpětnou vazbu v e-mailu nebo na sociálních sítích, že se jim líbí použití vlastních fotografií a to, že jsou články jednoduché a přehledné.

Petr: Snažíme se nabídnout co nejvíce autentický obsah s reálnými zkušenostmi – to copywriter od stolu na homeofficu nemá šanci nahradit. V posledním roce nám napsalo 15 lidí o tom, že si podle nás naplánovali celou dovolenou – v Dubaji, Nizozemí a po Česku. Tohle je přesně to, proč to děláme.

Jaké navštívené místo ve vás zanechalo největší dojem? Které pozitivně a které negativně?

Marie: Nejraději vzpomínám na naše dovolené v Dubaji. Dubaj je pro mě místo, kde se cítím bezpečně, fascinuje mě, jak je město moderní a jak tam všechno funguje. Každý rok tam vyrostou nové stavby, zábavní parky, obchodní domy, a tak máte stále co objevovat. Dále mě nadchlo Thajsko, vždycky se ráda vracím do Rakouska.

Krauzovi na cestách v Dubaji1
Krauzovi na cestách v Dubaji

Smíšené pocity mám z New Yorku, kde mě překvapil počet bezdomovců, “divnolidí”, špíny a odpadků na ulicích. Při jízdě metrem jsem se necítila vůbec dobře. Na druhou stranu všechna známá místa v New Yorku jsou pro turisty hezky upravená. Od dovolené v New Yorku za chvíli uplyne rok a musím říct, že na většinu těch “špatných” věcí už jsem stejně zapomněla. :)

Krauzovi na cestách v New Yorku2
Krauzovi na cestách v New Yorku

Petr: Dubaj a New York patří mezi to nejvíc, co jsem zažil. Časově nejblíže máme k dovolené na Maltě – to je naprosto super místo i mimo turistickou sezónu. Protože mám poměrně psychicky náročnou práci, preferuji místo měst cestování do přírody. Mezi nejoblíbenější místa u mě patří Krimmelské vodopády a Plattachsee v Rakousku, Piz Boè v Itálii a u nás Třeboňsko, Lednicko-Valtický areál a Prachovské skály.

Panoramatický snímek z Malty, Krauzovi na cestách
Panoramatický snímek z Malty, Krauzovi na cestách

Jsme poměrně dobří v plánování, takže vyloženě špatná místa na seznamu nemám. Už bych se ale nemusel podívat do Rotterdamu, Bruselu nebo k Ženevskému jezeru.

Stále máme co objevovat a seznam oblíbených destinací se bude jen prodlužovat.

Díky covidu lidé zase objevili různá zákoutí Čech. Jaké místo v České republice máte obzvlášť rádi?

Česko jsme procestovali křížem krážem a viděli jsme spoustu “profláknutých” míst, ale i mnoho míst úplně opomenutých.

Marie: Už od dětství jsou pro mě srdcovkou jižní Čechy. Jezdili jsme tam s rodinou o prázdninách na chalupu, a tak je mám docela dobře projeté. S Petrem jsem si pak zamilovala i jižní Moravu, procházky po vinicích mají uper krásnou atmosféru a jsou tam moc milí lidé.

Moravské vinice, Krauzovi na cestách
Moravské vinice, Krauzovi na cestách

Petr: Každé místo má něco do sebe, asi nedokážu vybrat jedno jediné. Jižní Čechy, jih Moravy, Český ráj, Beskydy – s tím člověk neudělá chybu. Je potřeba ale na všechny výlety vyrážet včas, před všemi ostatními turisty. :)

Jakou technikou zaznamenáváte své zážitky na cestách? A používáte i dron? Jaký?

Petr: Velká část fotek na blogu pochází z různých modelů iPhonů, aktuálně používáme iPhone 12 Pro. V poslední době jsem začal nosit SONY A7 III s objektivem Sigma 24-70 f/2.8, tedy víceméně (polo)profesionální techniku, která fotkám dodá šmrnc.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny techniky je ovšem dron, konkrétně DJI Mini 3 Pro. Existuje spousta míst, kde jsme s telefonem i foťákem malí páni – u rozhleden, hradů, rozlehlých údolí. Tam potřebujeme mít trochu nadhled a po dronu jsme pokukovali poslední dva roky.

Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu1
Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu

Marie: Většinu fotek, co jsou na blogu, fotím jen na iPhone. Momentálně mám iPhone 12 Pro, ze kterého je kvalita fotek naprosto dostačující. Foťák a dron dají pak obsahu něco navíc.

Učili jste se s dronem sami, nebo jste byli na nějakém kurzu? 

Základní pohyby s dronem jsme zvládli sami. První let jsme si vyzkoušeli u nás doma na zahradě, kdy jsme dron vypustili do výšky kolem 8 metrů a udělali první fotku našeho skromného staveniště. Druhý let už byl ve výšce 50 metrů nad zemí kousek od Dobřan u Šlovického vrchu, kde jsme testovali maximální letovou rychlost včetně čerstvého pilotního průkazu na dron.

Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu3
Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu

Petr: Start, vzlet, průlet i návrat domů jsou poměrně intuitivní věci, na jejichž zvládnutí stačí pár videí na YouTube. Před cestovatelskou sezónou si nejspíš pořídíme kurz u profíků, abychom byli schopni reagovat na různé nenadálé situace a pochopili všechny funkce tak, jak jsou u dronu zamýšleny. Určitě o tom pak napíšeme report na náš web.

Na co by si měl cestovatel s dronem dát pozor? Jak z hlediska techniky létání, focení a natáčení, tak i z hlediska přepravy dronu letadlem a místních pravidel pro létání v jednotlivých zemích?

Základem je vidět, kam letíte. Není dobré ztratit dron zcela z dohledu. Zároveň může nastat problém s přihlížejícími, kterým může vadit, že je natáčíte nebo fotíte. Proto s dronem vyhledáváme spíše místa bez lidí (příroda, rozhledny apod.). 

Petr: S naší pilotní licencí nesmíme létat nad lidmi ani zastavěnou oblastí, takže tím se to poměrně zjednodušuje.

Hrad Radyně z dronu DJI Mini 3 Pro, Krauzovi na cestách
Hrad Radyně z dronu DJI Mini 3 Pro

Před cestováním do cizí země si musíte na internetu dohledat pravidla, která v dané zemi platí. Jsou země, kde se s dronem nesmí létat bez povolení nebo tam dron ani nepustí přes letiště. Naopak u některých destinací stačí respektovat pravidla tak jako u nás.

Petr: Zatím jsme létali jen několikrát v ČR, ale určitě se chystáme do zahraničí. Je pravda, že nyní vybíráme takovou destinaci, abychom si z ní odvezli co nejvíce “droního” materiálu s co nejméně komplikacemi.

Nekazí vám to dojem z cest, když víte, že musíte vše ještě zaznamenat a popsat pro blog? Jestli se z toho časem nestane spíš povinnost než potěšení? :-)

Marie: Vůbec ne. Už před tím, než jsme měli blog, jsem všechny naše cesty dokumentovala. Každý leden si vyrábíme fotoknihu z předchozího roku a do té dáváme všechny naše výlety a dovolené. Psaní článků mě baví, zabírá mi to dost času, ale odměnou je mi zpětná vazba od našich čtenářů a rostoucí návštěvnost.

Krauzovi na cestách v Dubaji 3
Krauzovi na cestách v Dubaji

Petr: Na našich cestách se nesnažíme nahnat umělé zážitky, které by se promítly do obsahu nebo na sociální sítě. V tomto ohledu je to tedy úplně v pohodě. 

Ze začátku jsme si museli zvyknout na sběr fotek parkovišť, cedulí s cenami za vstup apod. – to z historických cest nemáme. Nyní to bereme jako součást výletu a kromě pár fotek navíc to není nic, co by nám zážitky mohlo zkazit. Hlavní je, abychom poskytli kompletní informace a budoucí cestovatele nic zásadního nepřekvapilo.

Jaká místa plánujete aktuálně navštívit? Co máte v plánu na rok 2023?

Aktuálně potřebujeme hlavně dokončit zahradu u naší novostavby. Smáli jsme se, že letos budeme spíše Krauzovinazahradě.cz 🙂Čtenáři ale o články nepřijdou, máme je naplánované až do podzimu.

Krauzovi na zahradě z dronu DJI Mini 3 Pro
Krauzovi na zahradě z dronu DJI Mini 3 Pro

Marie: Samozřejmě jen doma nebudeme, to bychom nebyli my. Chceme podniknout nějaké výlety po České republice. Vybíráme také nějakou zahraniční destinaci – v hledáčku máme Jordánsko, řecké Athény nebo Normandii a sever Francie.

Mluvili jsme také o nějaké odpočinkové dovolené jen u moře, protože něco takového už jsme nezažili od roku 2014. Všechny naše dovolené jsou hodně akční a nějaký odpočinek už by se docela hodil. 🙂

Petr: O relaxu sníme při přendavání kamenů a zeminy na pozemku. Jak nás znám, i z odpočinkové dovolené přivezeme 10 článků a stovky fotek. Nemějte tedy strach, bude to jízda!

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den