Petr a Marie od roku 2014 podnikají společné cesty po České republice
i dalších koutech z celého světa. Pod blogem Krauzovi na cestách publikují od
roku 2019 autentické zážitky z cest včetně vlastních fotografií a
videí. Inspirují ostatní cestovatele a pomáhají čtenářům
s plánováním výletů i dovolené.
Kdy a proč jste se rozhodli, že se o své zážitky a zkušenosti z cest budete dělit s veřejností na webu krauzovinacestach.cz?
Nápad na vytvoření vlastního cestovatelského blogu přišel v roce 2015. Tehdy jsme měli za sebou jen jednu dovolenou v Řecku a pár výletů kolem Plzně, takže první koncept blogu rychle ztroskotal.
Marie: V roce 2017 jsme byli v Thajsku přes Vánoce. Procházeli jsme se na pláži a já jsem do písku napsala asi 5 metrů dlouhý nápis Krauzovi na cestách. Od té doby nás provází tento hashtag na Instagramu.
Po nasbírání dostatku zážitků jsme hashtag převtělili do druhého pokusu o blog, který byl o něco úspěšnější – tedy oficiálně můžeme říct, že blog vznikl na podzim roku 2019.
Krauzovi na cestách v New Yorku
A proč jsme se do toho vůbec pustili? Obecně není na internetu moc praktických návodů s reálnými zkušenostmi a fotografiemi, to jsme chtěli změnit. Zároveň chceme cestovatele trochu inspirovat. Vždy jsme rádi cestovali a na cestách fotili, tak proč ten obsah nevzít a nepodělit se s ním? :)
Marie: Od podzimu 2019 se blogu pravidelně věnuji a možná 90 % článků jsem napsala já. Hned na začátku jsme si to tak s Petrem rozdělili a vyhovuje nám to. Já se starám o obsah, Petr o fotky na bezzrcadlovku a dron, technickou stránku webu a SEO, aby nás čtenáři lépe našli.
V čem si myslíte, že jste jiní než ostatní cestovatelé, kteří sdílí své zážitky z cest? Proč vás lidé sledují?
Na blogu nemáme tisíce článků s obecnými informacemi, které si najdete na Googlu. Najdete u nás základní informace (jako je otevírací doba, vstupné apod.), osobní tipy (kde zaparkujete, kdy je nejlepší doba k návštěvě, kde se dobře najíst) a vlastní zkušenosti – třeba jak dlouho nám to na konkrétním místě zabralo času.
Marie: Od našich čtenářů máme zpětnou vazbu v e-mailu nebo na sociálních sítích, že se jim líbí použití vlastních fotografií a to, že jsou články jednoduché a přehledné.
Petr: Snažíme se nabídnout co nejvíce autentický obsah s reálnými zkušenostmi – to copywriter od stolu na homeofficu nemá šanci nahradit. V posledním roce nám napsalo 15 lidí o tom, že si podle nás naplánovali celou dovolenou – v Dubaji, Nizozemí a po Česku. Tohle je přesně to, proč to děláme.
Jaké navštívené místo ve vás zanechalo největší dojem? Které pozitivně a které negativně?
Marie: Nejraději vzpomínám na naše dovolené v Dubaji. Dubaj je pro mě místo, kde se cítím bezpečně, fascinuje mě, jak je město moderní a jak tam všechno funguje. Každý rok tam vyrostou nové stavby, zábavní parky, obchodní domy, a tak máte stále co objevovat. Dále mě nadchlo Thajsko, vždycky se ráda vracím do Rakouska.
Krauzovi na cestách v Dubaji
Smíšené pocity mám z New Yorku, kde mě překvapil počet bezdomovců, “divnolidí”, špíny a odpadků na ulicích. Při jízdě metrem jsem se necítila vůbec dobře. Na druhou stranu všechna známá místa v New Yorku jsou pro turisty hezky upravená. Od dovolené v New Yorku za chvíli uplyne rok a musím říct, že na většinu těch “špatných” věcí už jsem stejně zapomněla. :)
Krauzovi na cestách v New Yorku
Petr: Dubaj a New York patří mezi to nejvíc, co jsem zažil. Časově nejblíže máme k dovolené na Maltě – to je naprosto super místo i mimo turistickou sezónu. Protože mám poměrně psychicky náročnou práci, preferuji místo měst cestování do přírody. Mezi nejoblíbenější místa u mě patří Krimmelské vodopády a Plattachsee v Rakousku, Piz Boè v Itálii a u nás Třeboňsko, Lednicko-Valtický areál a Prachovské skály.
Panoramatický snímek z Malty, Krauzovi na cestách
Jsme poměrně dobří v plánování, takže vyloženě špatná místa na seznamu nemám. Už bych se ale nemusel podívat do Rotterdamu, Bruselu nebo k Ženevskému jezeru.
Stále máme co objevovat a seznam oblíbených destinací se bude jen prodlužovat.
Díky covidu lidé zase objevili různá zákoutí Čech. Jaké místo v České republice máte obzvlášť rádi?
Česko jsme procestovali křížem krážem a viděli jsme spoustu “profláknutých” míst, ale i mnoho míst úplně opomenutých.
Marie: Už od dětství jsou pro mě srdcovkou jižní Čechy. Jezdili jsme tam s rodinou o prázdninách na chalupu, a tak je mám docela dobře projeté. S Petrem jsem si pak zamilovala i jižní Moravu, procházky po vinicích mají uper krásnou atmosféru a jsou tam moc milí lidé.
Moravské vinice, Krauzovi na cestách
Petr: Každé místo má něco do sebe, asi nedokážu vybrat jedno jediné. Jižní Čechy, jih Moravy, Český ráj, Beskydy – s tím člověk neudělá chybu. Je potřeba ale na všechny výlety vyrážet včas, před všemi ostatními turisty. :)
Jakou technikou zaznamenáváte své zážitky na cestách? A používáte i dron? Jaký?
Petr: Velká část fotek na blogu pochází z různých modelů iPhonů, aktuálně používáme iPhone 12 Pro. V poslední době jsem začal nosit SONY A7 III s objektivem Sigma 24-70 f/2.8, tedy víceméně (polo)profesionální techniku, která fotkám dodá šmrnc.
Nejnovějším přírůstkem do rodiny techniky je ovšem dron, konkrétně DJI Mini 3 Pro. Existuje spousta míst, kde jsme s telefonem i foťákem malí páni – u rozhleden, hradů, rozlehlých údolí. Tam potřebujeme mít trochu nadhled a po dronu jsme pokukovali poslední dva roky.
Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu
Marie: Většinu fotek, co jsou na blogu, fotím jen na iPhone. Momentálně mám iPhone 12 Pro, ze kterého je kvalita fotek naprosto dostačující. Foťák a dron dají pak obsahu něco navíc.
Učili jste se s dronem sami, nebo jste byli na nějakém kurzu?
Základní pohyby s dronem jsme zvládli sami. První let jsme si vyzkoušeli u nás doma na zahradě, kdy jsme dron vypustili do výšky kolem 8 metrů a udělali první fotku našeho skromného staveniště. Druhý let už byl ve výšce 50 metrů nad zemí kousek od Dobřan u Šlovického vrchu, kde jsme testovali maximální letovou rychlost včetně čerstvého pilotního průkazu na dron.
Krauzovic dron DJI Mini 3 Pro v letu
Petr: Start, vzlet, průlet i návrat domů jsou poměrně intuitivní věci, na jejichž zvládnutí stačí pár videí na YouTube. Před cestovatelskou sezónou si nejspíš pořídíme kurz u profíků, abychom byli schopni reagovat na různé nenadálé situace a pochopili všechny funkce tak, jak jsou u dronu zamýšleny. Určitě o tom pak napíšeme report na náš web.
Na co by si měl cestovatel s dronem dát pozor? Jak z hlediska techniky létání, focení a natáčení, tak i z hlediska přepravy dronu letadlem a místních pravidel pro létání v jednotlivých zemích?
Základem je vidět, kam letíte. Není dobré ztratit dron zcela z dohledu. Zároveň může nastat problém s přihlížejícími, kterým může vadit, že je natáčíte nebo fotíte. Proto s dronem vyhledáváme spíše místa bez lidí (příroda, rozhledny apod.).
Petr: S naší pilotní licencí nesmíme létat nad lidmi ani zastavěnou oblastí, takže tím se to poměrně zjednodušuje.
Hrad Radyně z dronu DJI Mini 3 Pro
Před cestováním do cizí země si musíte na internetu dohledat pravidla, která v dané zemi platí. Jsou země, kde se s dronem nesmí létat bez povolení nebo tam dron ani nepustí přes letiště. Naopak u některých destinací stačí respektovat pravidla tak jako u nás.
Petr: Zatím jsme létali jen několikrát v ČR, ale určitě se chystáme do zahraničí. Je pravda, že nyní vybíráme takovou destinaci, abychom si z ní odvezli co nejvíce “droního” materiálu s co nejméně komplikacemi.
Nekazí vám to dojem z cest, když víte, že musíte vše ještě zaznamenat a popsat pro blog? Jestli se z toho časem nestane spíš povinnost než potěšení? :-)
Marie: Vůbec ne. Už před tím, než jsme měli blog, jsem všechny naše cesty dokumentovala. Každý leden si vyrábíme fotoknihu z předchozího roku a do té dáváme všechny naše výlety a dovolené. Psaní článků mě baví, zabírá mi to dost času, ale odměnou je mi zpětná vazba od našich čtenářů a rostoucí návštěvnost.
Krauzovi na cestách v Dubaji
Petr: Na našich cestách se nesnažíme nahnat umělé zážitky, které by se promítly do obsahu nebo na sociální sítě. V tomto ohledu je to tedy úplně v pohodě.
Ze začátku jsme si museli zvyknout na sběr fotek parkovišť, cedulí s cenami za vstup apod. – to z historických cest nemáme. Nyní to bereme jako součást výletu a kromě pár fotek navíc to není nic, co by nám zážitky mohlo zkazit. Hlavní je, abychom poskytli kompletní informace a budoucí cestovatele nic zásadního nepřekvapilo.
Jaká místa plánujete aktuálně navštívit? Co máte v plánu na rok 2023?
Aktuálně potřebujeme hlavně dokončit zahradu u naší novostavby. Smáli jsme se, že letos budeme spíše Krauzovinazahradě.cz 🙂Čtenáři ale o články nepřijdou, máme je naplánované až do podzimu.
Krauzovi na zahradě z dronu DJI Mini 3 Pro
Marie: Samozřejmě jen doma nebudeme, to bychom nebyli my. Chceme podniknout nějaké výlety po České republice. Vybíráme také nějakou zahraniční destinaci – v hledáčku máme Jordánsko, řecké Athény nebo Normandii a sever Francie.
Mluvili jsme také o nějaké odpočinkové dovolené jen u moře, protože něco takového už jsme nezažili od roku 2014. Všechny naše dovolené jsou hodně akční a nějaký odpočinek už by se docela hodil. 🙂
Petr: O relaxu sníme při přendavání kamenů a zeminy na pozemku. Jak nás znám, i z odpočinkové dovolené přivezeme 10 článků a stovky fotek. Nemějte tedy strach, bude to jízda!
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro. Zůstává váha pod
249 g. A hlavní zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR
video, prodloužená životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro
natáčení na výšku a vylepšený Focus Track pro sledování objektů.
Seznamte se blíže s tímto mini fešákem!
S launchem dlouho vyhlížené novinky – dronu DJI Mini 3 Pro – jsme připravili nejen recenzi nového mini dronu, ale i srovnání s šampióny loňských let, mini dronem DJI Mini 2 a dronem DJI Mavic Air 2. Podrobí si je nová „Mini trojka“?
Je tu oblíbený mini dron od DJI, tentokrát 3. generace – DJI Mini 3 Pro ve verzi kompatibilní
s novým ovladačem DJI RC. Zůstává váha pod 249 g. A hlavní
zlepšováky? Detekce překážek ve 3 směrech, 4K HDR video, prodloužená
životnost baterie, funkce True Vertical Shooting pro natáčení na výšku a
vylepšený Focus Track pro sledování objektů. Seznamte se blíže s tímto
mini fešákem!
S launchem dlouho vyhlížené novinky – dronu DJI Mini 3 Pro – jsme připravili nejen recenzi nového mini dronu, ale i srovnání s šampióny loňských let, mini dronem DJI Mini 2 a dronem DJI Mavic Air 2. Podrobí si je nová „Mini trojka“?
DJI Mini 3 Pro Fly More Kit je sada toho nejdůležitějšího
příslušenství, které byste ke svému novému dronu DJI Mini 3 Pro mohli
potřebovat. Obsahem balení je příslušenství, na které jsme zvyklí
z minulosti v podobě Fly More Combo, jako je originální brašna, náhradní
vrtulky se šroubky, kabely, 2 náhradní baterie a nabíjecí hub.
Získejte větší záběr s širokoúhlým objektivem určeným pro dron DJI Mini 3 Pro, který rozšíří
zorné pole dronu ze 75° na 100° při nahrávání videí (16:9). Objektiv
přímo od značky DJI je vyroben z optického skla a ultralehkého, ale
zároveň i extra odolného rámu. Oživte vaše záběry s novým
širokoúhlým objektivem.
Náhradní vrtulky se nikdy neztratí. Pořiďte si vrtule určené na dron DJI
Mini 3 Pro a už se vám nestane, že by musel váš droní prcek lítat bez
vrtulky. Balení obsahuje sadu vrtulí (dvě levotočivé a dvě pravotočivé
vrtule) na celý dron a 12 šroubků, které jsou nezbytnou výbavou pro
připevnění vrtulí. Vrtule nejsou kompatibilní s dronem DJI Mini 3.
Převážejte váš dron DJI Mini 3 / Mini 3 Pro bezpečně v praktickém
přepravním pouzdru. Do pouzdra o rozměrech 29 × 23 × 11 cm uložíte
dron, dálkový ovladač nebo DJI RC, dvě náhradní baterie, nabíjecí
stanici, kniply a do kapsy pod víkem uložíte paměťové karty, kabely,
náhradní vrtulky a další drobnosti.
Není vám jasný nějaký pojem ze světa dronů nebo fototechniky? Hledáte
odpovědi na často kladené otázky o dronech? Mrkněte níže, kde pro vás
ty nejvyhledávanější pojmy postupně zpracováváme.
Možná si vzpomenete, jak jsme před zhruba 2 lety vyrazili do uhelných dolů
Mostecké pánve, abychom zde pomohli natáhnout
kabel vysokého napětí za asistence „nosného“ dronu DJI Matrice
600 Pro. Tehdy jsme ale neměli veškeré plánované vybavení, proto bylo
potřeba trochu improvizovat. Teď už naštěstí máme vše dávno pohromadě,
proto jsme stejný dron vybavili airdroppingovým systémem, bezpečnostním padákem a FPV kamerou.
A pak z něj ve výšce 30 m pustili barel vody. Chcete vědět víc?
Opravdový potenciál dronů odemknete, když je pošlete pěkně “makat”.
Žádné lelkování nad krajinou a focení sexy snímků na sociální sítě,
tady půjde o heavy duty! Pozvěte dron do své pracovní čety a uvidíte, že
zastane roli hned několika kolegů – hlídače, inženýra, zeměmeřiče,
kontrolora postupů a kvality nebo výškového inspektora. Hlavními devizami
dronu pro
stavebnictví je přitom RTK modul, fotogrammetrie a kvalitní zoomovací
kamery.