Návody na létání a práci s dronem 8 minut čtení

Zálohování dat, fotek a videí z dronu: Jak na to jdeme v DronPro?

17 prosince 2021

Anička

Fotíte a natáčíte jen tak pro radost, nebo se dokonce fotografováním a natáčením z dronu profesionálně živíte? V obou případech zachycujete něco, co se třeba nikdy nebude opakovat, a ve druhém případě ještě navíc nesmíte zklamat důvěru klientů. Proto se hodí co? No přeci zálohovat, zálohovat a zálohovat. Jak na zálohování fotek, videí a dat z dronu, aby vás to stálo co nejméně starostí, času a peněz? Tipy od našich techniků included.

Obsah článku

Jak se ukládají a zálohují data u dronů DJI

Některé modely dronů DJI disponují interní pamětí, do které je možné uložit pořízená videa nebo fotky. U spotřebitelských dronů je kapacita většinou omezena na 8 GB, což je spíše nouzové úložiště, které vám vystačí na zhruba 10 min. 4K/60 fps videa. Pro efektivní nahrávání se vyplatí vložit SD kartu, která je většinou podporována až do velikosti 256 GB. Výjimku tvoří modely řady DJI Mavic Enterprise disponující 24 GB interní pamětí nebo nový Mavic 3 Cine disponující až 1TB SSD a portem pro 512GB karty. Rozšiřující SSD úložiště také známe například u modelů řady Inspire.

17011-dji-inspire-2-cinessd-960gb-ze-strany

Data pak jednoduše získáte tak, že vysunete kartu z dronu a vložíte do čtečky karet v počítači/notebooku, nebo externí čtečky. Pokud ale máte data uložená na interní paměti a zároveň máte vloženou kartu v dronu, můžeme snadno propojit počítač s dronem pomocí kabelu (většinou USB-C) a stáhnout data jak z interní paměti, tak z SD karty. V tomto případě nám dron poslouží jako čtečka karet

Zajímavá je také možnost posílání souborů přes Bluetooth, kterou podporuje třeba Mini 2 –⁠ data si můžeme přeposílat přes ovládací aplikaci DJI Fly přímo do svého telefonu/tabletu, a to v plné kvalitě. A jak tedy na to zálohování u dronů DJI?

Cestou nejmenšího odporu je využít automatické zálohování dat, které dostaly tyto drony do vínku z výroby. Záloha probíhá tak, že se soubory ukládají do aplikace nebo telefonu, ale bohužel pouze v náhledové kvalitě, nikoliv v plné. Pokud tedy chcete mít maximální jistotu, že o své snímky v TOP kvalitě nepřijdete, zálohujte je pomocí jedné z níže uvedených metod – nebo ještě lépe – jejich kombinací.

Mezinárodní den zálohování

Víte, že zálohování dat má i svůj oficiální den? Je jím 30. března a podle průzkumu firmy Avast je to s námi půl na půl. Zhruba polovina z nás zálohuje a polovina to neřeší. U těch, kdo zálohují, vede nejčastěji zálohování do cloudu. Následují externí pevné disky a pak s velkým odstupem flash a USB disky.

Možnosti a typy zálohování dat z dronu

Zálohovací aplikace a software pro zálohování dat z dronu

Nejspolehlivější a nejpříjemnější cestou zálohování dat, protože na něj nemusíte myslet a pravidelně se mu věnovat, je využití automatické zálohovací aplikace. Tu často najdete už předinstalovanou ve svém notebooku. Uživatelé Mac OS mohou využít aplikaci TimeMachine, která průběžně a spolehlivě zálohuje data, i když se nechlubí množstvím pokročilých možností nastavení. Windows 10 má zase vestavěnou funkci File History, kde si sami nastavíte, co potřebujete zálohovat, kam to chcete zálohovat a jak pravidelně. Kam tedy můžete zálohovaná data odesílat? 

Externí disky

Kam zálohovat data? Asi nejvíce zkušeností má široká veřejnost s externími disky. V roce 2018 dokonce vyšel speciální externí disk pro dronaře, který vyvinula firma LaCie ve spolupráci s DJI – DJI Copilot. Svého času šlo o nejpokročilejší externí disk s kapacitou 2 TB, který dokázal z paměťových karet nebo z podporovaných zařízení přes USB kabel automaticky zálohovat veškerá data, aniž byste museli cokoliv připojovat k počítači. 

DJI Copilot externí disk

Od stejného výrobce jsou ale aktuálně vysoce hodnocené externí disky řady LaCie Rugged, které jsou dělané pro hrubé zacházení a pobyt v přírodě. 

LaCie Rugged jsou externí disky do drsných podmínek

 

Na paty jim v oblíbenosti šlapou externí disky od Western Digital, která je tradičním výrobcem pevných disků už od roku 1970 a kde diktuje hlavně řada My Passport Wireless SSD – extrémně rychlý bezdrátový mobilní disk pro zálohu dat z paměťových karet přes integrovanou čtečku nebo USB. Disk je také velmi odolný a díky integrovanému akumulátorum ho můžete využít i jako powerbanku. Zálohujete stiskem jednoho tlačítka bez počítače a jakéhokoliv softwaru. Můžete si také vytvořit vlastní rychlé WiFi připojení a připojovat se k disku bezdrátově. S aplikací My Cloud získáte přístup k uloženým fotografiím i plynulému streamování videa v rozlišení 4K přímo do vašeho telefonu či tabletu. Pomocí aplikací 3. stran, jako je FiLMiC Pro, můžete navíc pořizovat a ukládat záznamy přímo na disk. Aplikace LumaFusion vám zase umožňuje upravovat video skrze disk přímo v terénu.

Externí disk Western Digital Passport je pro dronaře jako dělaný

TIP

I když jste zainvestovali do odolného externího disku, chraňte ho před otřesy, a to zejména během jeho provozu, když probíhá čtení nebo zápis dat.

Zálohování dat do cloudu

V současnosti vůbec nejoblíbenějším místem zálohování dat je bezesporu cloud. Jak se do cloudu dostat? Funguje to jednoduše – založíte si účet u dané služby – nejčastěji Google Disk, OneDrive nebo Dropbox, a získáte prostor pro svá data (určitý prostor získáte zdarma a po jeho překročení si musíte prostor dokoupit nebo přejít na určitý tarif). Tam pak můžete svá data pravidelně nahrávat manuálně, nebo si stáhnete jejich zálohovací aplikaci, nastavíte si ji dle potřeb, jako jsme psali v odstavci o automatických zálohovacích aplikacích, a pak se o nic dalšího nemusíte starat. Data z počítače, mobilu nebo tabletu se automaticky zazálohojí i do vašeho cloudového úložiště. Háček je v tom, že potřebujete velmi rychlé připojení k internetu, abyste nestrávili čekáním na upload všech vašich pokladů mládí. 

A které cloudové úložiště vybrat? Určitě takové, které je ověřené, má delší historii a víte, že se bude dál vyvíjet – přece jen svěřujte službě svá data. 

Applisté rozhodně ocení iCloud Drive. Ten sice slouží hlavně k vzájemné synchronizaci dat mezi mobilem a notebookem, ale můžete ho používat i na zálohování jakýchkoliv jiných dat. 

Pro vyznavače Microsoftu je zase ready k použití služba OneDrive, kde získáte v základu zdarma 5GB prostor, ale pokud využíváte balíček MS Office, často k němu dostanete spoustu prostoru zdarma ve OneDrive. OneDrive nabízí i speciální “trezor” na vaše obzvlášť citlivá data.

Rozhodně nejoblíbenější je ale zálohování dat na Google Disk – jediný háček se skrývá v tom, co na něj nahráváte, protože Google má poměrně striktní podmínky, a pokud byste přes Google Disk sdíleli třeba porno nebo upirátěné filmy, koledujete si o zablokování celého svého Google účtu. 

U všech zmíněných cloudových služeb máte oproti externím diskům tu výhodu, že se ke svým datům dostanete z jakékoliv zařízení, ať jste kdykoliv. Soubory můžete pohodlně sdílet.

TIP

Nezapomeňte si u všech cloudových služeb nastavit dvoufázové ověření přihlášení. I tím chráníte svá data a přístup k nim. 

NAS – síťové úložiště aneb zrcadlový disk, který zálohuje hned 2krát

Pro pokročilé “záloháře” je tu další řešení – pokročilé síťové úložiště NAS (Network Attached Storage – úložiště zapojené do sítě), které většinou slouží jako taková záloha nebo server pro celou domácnost, třeba jako multimediální domácí server, server pro vaše internetové stránky nebo právě zálohovací server. V podstatě jde o takový slabší počítač, který obsahuje jeden nebo několik disků a slouží hlavně pro ukládání dat. Proč do něj jít? Řeší totiž hlavní nevýhodu klasických externích disků – to, že musí být pro automatické zálohování neustále připojené k počítači. K NAS serveru můžete přistupovat z jakéhokoliv zařízení přes svou domácí síť, internet nebo WiFi. Nevýhodou takového pohodlí je ale vyšší cena, obzvláště když investujete do NASu, který má více disků, a vy tak můžete nastavit i bezpečnější ukládání dat, kdy se data zrcadlí na další disk (když se jeden porouchá, data budou stále v pořádku na druhém). Pokud si koupíte model s více sloty na disky, můžete kapacitu NASu podle svých potřeb dál rozšiřovat, nebo staré disky nahrazovat modernějšími. 

Technici DronPro radí, jak zálohovat

Tomášův tip

Pro zálohu dat využívám externí disky od Western digital 3TB, u firemních věcí doporučuji využít NAS servery, kde lze nastavit např. aby se zálohy zrcadlily, tzn. pokud má NAS např. 2 disky, budou se stejná data ukládat na oba disky najednou. Tím je zajištěno, že pokud odejde jeden disk, data budou pořád na druhém disku. Další výhodou je, že mohou být sdílené – tedy každý, kdo má oprávnění, bude mít přístup k datům ve firmě. Pozor si určitě dejte při kopírování dat, nikdy nedávejte “vyjmout z karty nebo z disku”, ale vždy “kopírovat” – u vyjmutí může dojít ke ztrátě dat zrušením nebo nechtěným přerušením procesu. Ještě bych doplnil řazení dat. Vždy mám strukturu složek řazenou následně:

[Projekt] > [rok] > [číslování] [datum] - [typ projektu] [název projektu]

Příklad:

DronPro > 2020 > 001 21.1. - Videoklip Droní oáza

Důležité je to z hlediska zpětné dohledatelnosti, aby se ve svých složkách zkrátka člověk neztratil.

Lukášův tip

Souhlasím s tím, co píše Tomáš, každopádně já svůj tip pojmu trochu víc obecně. Držte se pravidla mít data zálohovaná na 2 místech najednou (pokud nemám sofistikovaný systém, jako je NAS server atd., jak píše Tom). Tudíž platí pravidlo “záloha zálohy ”:-) Já osobně k ukládání záloh dat používám různé externí HDD disky. Data, se kterými plánuji pracovat dál, mám většinou na SSD disku – osobně mám velmi dobrou zkušenost s externími disky Sandisk Extreme Pro, které jsou velmi malé a odolné. Nehrozí tak poškození disku při manipulaci či pádu. Zároveň nabídnou velmi rychlé čtení i zápis, což je vhodné například pro střih videí.

Další alternativou, jak zálohovat svá data, jsou i online úložiště aka cloudy (například OneDrive, Google Drive… a jiné alternativy). Já používám placenou verzi Google Disku (zatím 100 GB), a to především pro nahrávání finálních pracích, které pak mohu pohodlně poslat klientovu, protože přes Google Drive mohu zaslat poměrně velké množství dat. Na závěr samozřejmě doporučím dodržovat strukturu ukládání dat – ať už si člověk pojmenovává složky jakkoliv, měl by to v tom být nějaký řád a smysl.

TIP

Přečtěte si, jaké programy používají naši technici na úpravu fotek a videí z dronu.

Ideální postup zálohování dat z dronu

  1. Hned po příchodu domů z droního polétáníčka naimportujte fotky a videa z paměťové karty na hlavní disk, na který data ukládáte.
  2. Manuálně nebo pomocí aplikace zálohujte ještě na externí disk, do cloudu nebo na NAS server. 
  3. Kartu s fotkami a videi formátujte až v momentě, kdy jsou fotky zálohovány jak na disk počítače, tak i na cloud, externí disk nebo NAS.

Jediné kritické místo v tomto doporučeném procesu je doba od focení a natáčení dronem po import fotek z SD karty do počítače, kdy se může poškodit karta. Není to přitom vůbec nic neobvyklého a nemusíte k tomu ani nijak přispět – karta po vložení do telefonu nebo počítače najednou hlásí chybu, požaduje formátování nebo není vůbec vidět. Paměťový čip karty obsahuje obrovské množství paměťových buněk, které mají omezenou životnost (množství jednotlivých záznamů), takže klidně mohly selhat některé paměťové sekce čipu nebo datové propojení čipu. Co v takovém případě dělat? 

  • Vyzkoušejte kartu v jiném zařízení, abyste vyloučili chybu telefonu nebo počítače. 
  • Kartu dál nepoužívejte, abyste cenná data nepřepsali.
  • Preventivně si kupte více levných SD karet s malou kapacitou místo jedné karty s velkou kapacitou a používejte je jednorázově. Po zaplnění si data zkopírujte jinam a levnou kartu si nechce jako zálohu. 
  • Používejte pouzdra na SD karty. U nás v nabídce najdete i voděodolné kufříky na karty nebo roztomilé krabičky na paměťovky.

Celkově je nejbezpečnějším řešením mít data uložená na jednom pevném disku nebo serveru NAS, který veškerá data ukládá paralelně na 2 pevné disky, a zároveň v některé z cloudových služeb pro ukládání dat, které nezhoršují kvalitu obrázků a videí. A když to úplně není možné, důležité je mít data zálohována minimálně ve 2 kopiích na 2 různých místech.

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 2.6667/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den