Recenze a testy dronů a příslušenství 3 minuty čtení

Nabíjecí stanice EcoFlow: Váš ekologický backup do terénu

18 srpna 2021

Anička

Podnikáte náročnější dronařské mise v terénu, na které vám nestačí těch pár přednabitých inteligentních baterií? Pak je pro vás ideálním parťákem nabíjecí stanice EcoFlow, se kterou nepotřebujete obří agregáty nebo litry benzínu. Narvete do ní totiž spoustu energie a když i ta dojde, dobijete ji ze slunce pomocí přídavných solárních panelů. A to už je solidní inovace! Jak se dobíjecí stanice EcoFlow osvědčily našemu DronPro týmu?

Obsah článku

Z 0 na 80 % za 1 hodinu: Tak rychle nabijete EcoFlow

Tomáš, který má u nás na starosti profesionální drony a související techniku, si u stanic EcoFlow pochvaluje malou velikost oproti běžným elektrocentrálám na fosilní paliva a fakt, že fungují téměř bez hluku. Jak už jsme zmínili v úvodu, skvělou možností je dobíjení přes solární panely, které navíc netrvá věčnost. Jen 4 hodiny v případě slunečného dne (řada DELTA), tedy v případě max. výkonu solárních panelů. Za chvilku nabijete stanici i z autozapalovače během jízdy, ale nejoslnivější je doba nabíjení ze sítě – z nuly na 80 % se dostanete za 1 hodinu!

Na představení dobíjecích stanic EcoFlow a jejich hlavní výhody jsme se zeptali přímo oficiálního distributora stanic pro ČR, SR a Maďarsko, Mikuláše Antoníka ze Stablecam.com: “Rychlosti nabíjení z 0 na 80 % za hodinu z elektrické sítě se v tuto chvíli z konkurence nikdo ani nepřibližuje, takže pokud rádi pracujete nebo “žijete venku” – cestujete, fotografujete nebo třeba rybaříte – a potřebujete mít stále šťávu, EcoFlow je to nejlepší, nejtišší a nejlehčí, co můžete mít. Technologie EcoFlow je tak efektivní, že očekáváme další vývoj jejich produktů také směrem k uchovávání energie pro domácnosti. Model EcoFlow DELTA Pro už dnes může fungovat jako záložní zdroj energie pro domácnost, základní DELTU dokonce můžete využít i k dobití elektrického auta.”

A jakou stanici si máme podle Mikuláše vybrat? “V tuto chvíli existují 2 základní řady: RIVER a DELTA. Na běžné používání třeba na zahradě nebo kdekoliv, kde nechcete tahat kabely, se hodí více řada RIVER, která je také nejprodávanější. Každá z řad se pak dělí na 3 stupně podle kapacity: nejmenší mají stanice bez přízviska, dále se zvyšuje kapacita přes model Max a pro největší “heavy duty” jsou tu nejvýkonnější stanice s přízviskem Pro.”

TIP

Kdybyste si koupili menší kapacitu nabíjecí stanice RIVER a pak ji chtěli zvýšit, díky modulárnímu designu můžete. Stačí si pořídit a na základní stanici nacvaknout přídavný bateriový modul Max, který kapacitu navýší. Jednotlivé stanice také můžete paralelně napojit na sebe, a zvýšit tak kapacitu ještě více.

Z dalších výhod Mikuláš zmínil samozřejmě i nabíjení pomocí solárních panelů, které jsou navíc lehce přenositelné a maximálně skladné díky promyšlenému designu panelů i jejich přepravních obalů. “Stanice jsme si tak oblíbili, že je všichni ve firmě používáme – já osobně mám EcoFlow na chatě, kde mi pomáhá pohánět cokoliv, co je moc daleko od zásuvky. Potěší taky fakt, že stanici nemusíte oproti klasickým centrálám nijak udržovat, a protože nemá emise, můžete je použít i interiéru – třeba na chatě bez zavedené elektřiny nebo když prostě vypadne proud.” 

Srovnání řad EcoFlow RIVER A DELTA

EcoFlow RIVER

EcoFlow RIVER 370 

EcoFlow DELTA

5 kg/ 7,7 kg/ 7,6 kg

5 kg

14 kg / 45 kg

Z 0 na 80 % za 1 hodinu ze sítě

Na 90 % za necelé 3 hodiny ze sítě

Z 0 na 80 % za 1 hodinu ze sítě

Na 100 % za 2 hodiny ze sítě

 

Na 100 % za 2 hodiny ze sítě

Ze solárních panelů za 6 hodin

Ze solárních panelů za méně než 3 hodiny

Ze solárních panelů za 4 hodiny

Z autobaterie za 3,5 hodiny

Z autobaterie za 7 hodin

Z autobaterie za 10 hodin

Až 10 zařízení najednou

Až 9 zařízení najednou

Až 13 zařízení najednou

Varianty: RIVER, RIVER Max, RIVER Pro

 

Varianty: DELTA, DELTA Pro 

Naše nejoblíbenější dobíjecí stanice? EcoFlow DELTA

Maximální příkon modelu, se kterým pracujeme nejčastěji – stanice EcoFlow DELTA, je do 1800 W. “Zatím jsem stanici přetížil jen jednou, když jsem zkoušel zapojit ještě rychlovarnou konvici,” dokresluje Tomáš. "Pokud dojde k přetížení, stanice se automaticky vypne. Praktické je také množství různých portů pro nabíjení (USB 3.0 / USB 2.0 i klasické zásuvky pro 220 V)”.  

TIP

Mezinárodní verze stanice vám usnadní připojení do sítě ve většině zemí světa. 

 

Co se týče nevýhod: "I když jsou stanice EcoFlow mobilnější než klasické, i tak se stanice pronesou, a proto doporučuju vždy využívat k přepravě auto. I když se kapacita může zdát velká, hodí se pro nabíjení dronů spíše s menšími bateriemi.  Např. u profi dronu DJI M300 RTK dobije stanice DELTA asi jen 1,5 sady baterií, takže se v praxi hodí spíše pro baterky z dronů Mavic, Phantom nebo Inspire."

Příklady misí, na které bereme nabíjecí stanice EcoFlow

Mapování z ptačí perspektivy

Stanici využijeme pro:

  • Napájení notebooku, pokud používáme profi mapovací software pro drony UgCS.
  • Phantom 4 RTK nebo dron M300 RTK, kde nabíjíme baterie do dronu a baterie do ovladače.
  • Když máme s sebou dron typu křídlo eBee X pro nasnímání větší plochy, tak nabíjíme jeho baterie a notebook s aplikací eMotion.

Letecká fotografie a video z dronu

Stanici využijeme pro:

  • Nabíjení baterií z dronu Mavic 2 Pro, Phantom 4 Pro nebo Inspire 2 a ovladačů.
  • Nabití baterií pro pozemní foto a video-techniku.
  • Napájení LED světel pro přisvícení.

Až budete příště vyrážet do terénu, zauvažujte o praktickém záložním parťákovi, který můžete nabíjet nejen ze sítě, auta nebo ze slunce. A nemusíte si ho hned kupovat, rádi vám ho na vyzkoušení zapůjčíme v naší půjčovně dronů a příslušenství.

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Výhody

  • Malá velikost oproti běžným elektrocentrálám na fosilní paliva
  • Téměř bez hluku
  • Lze dobíjet přes solární panely a autobaterii
  • Plné nabití do 4 hodin v případě max. výkonu solárních panelů nebo ze sítě
  • Max. příkon spotřebiče do 1800 W
  • Spousta portů pro nabíjení: USB 3.0 / USB 2.0, klasické zásuvky pro 220 V

Nevýhody

  • Vyšší váha (nehodí se pro cestování bez vozidla)
  • Pro enterprise drony např. M300 RTK dobije DELTA cca 1,5 sady baterií, v praxi je tedy vhodnější pro stroje s menšími bateriemi, jako jsou řady Mavic, Phantom, Inspire.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den