Ze zákulisí světa dronů 1 minuta čtení

Jak se nám podařilo natočit největší porevoluční demonstraci z dronu?

8 července 2019

Anička

Ne, nepřišli jsme demonstrovat, ale natočit demonstraci svolanou na nedělí 23. června iniciativou Milion chvilek pro demokracii pěkně z výšky pro Seznam.cz. Jak to, že se nám podařilo natočit demonstraci z dronu, zatímco jiné dronaře sbalila policie? Jsme totiž profíci za všech okolností.

Obsah článku

Jak znělo zadání?

Pro Seznam.cz jsme měli zajišťovat livestream z celé akce a létat s drony ze stadionu Sparty směrem Letenská pláň. Vyběhali jsme si proto povolení stejně jako dalších 10-15 subjektů. 4 dny před demonstrací ale ÚCL (Úřad pro civilní letectví) na podnět policie ČR všechny povolení zrušil. Co teď?

Jak jsme se vyrovnali se zákazem létání nad demonstrací?

Nezačali jsme panikařit a navrhli jsme Seznamu plán B v podobě jeřábu, ze kterého zajistíme livestream pomocí klasické kamery s vysokým rozlišením – dron bude létat jen nad stadionem Sparty, ale hlavní livestream pojede z jeřábu, kde by náš operátor Tomáš ovládal kameru. V Seznamu se nápad líbil a podpořili ho, ale kde teď narychlo sehnat jeřáb?

Pomohli klienti DronPro

Jeřáb od firmy Hanyš jsme dokázali sehnat v pátek před nedělní akci, ačkoliv je to v reálu téměř nemožné - standardně musíte jeřáb objednat 2 týdny předem, obzvlášť když chcete alespoň 50metrový. Máme ale štěstí, že firma Hanyš je zároveň naším klientem! Seznam pak dokázal protlačit naše povolení přes nejvyšší patra, a tak jsme získali pro oba naše subjekty jako jediní povolení od ÚCL zase zpátky.

I tak jsme museli přísně dodržovat pravidla

I když jsme povolení získali zpět, bylo navíc podmíněno povolením velitele akce ze strany policie těsně před startem. Tzn., že přes všechnu naši snahu nám mohl náčelník do celé akce klidně hodit vidle, ale naštěstí nám i policie dala zelenou.  Dali nám ji zřejmě i proto, že chtěli otestovat vlastní techniku pro monitoring (DJI Aeroscope) a eliminaci (DroneGun - speciální rušička) dronů.

Pro natáčení jsme se rozdělili do 2 týmů - jedno stanoviště u jeřábu měla na starosti Nikča, aby nahoru pouštěla jenom naše lidi, druhý tým vedený Alexem obsluhoval drony a kamery. Na akci se nakonec celkem podílelo 7 lidí + profi jeřábníci a zástupci Seznamu a Milionu chvilek.

Policie odhalila 10 nepovolených dronů

Zatímco my jsme natáčeli, Policie ulovila na svou techniku několik hříšníků, co nad demonstrací lítali „na pankáče“ bez povolení. Drony pochytali a předali je ÚCL, který s nimi teď zahájí správní řízení. Hrozí jim až 5milionová pokuta, což bychom určitě nikomu nepřáli. Uvidíme, jak to dopadne.

Byla to detektivka, ale nakonec jsme z akce vytěžili exkluzivní fotky a záběry, který nemá nikdo jiný než my. Sestříhali jsme pro vás také backstage cut, abyste si mohli naší misi živě představit. Enjoy!

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den