Recenze a testy dronů a příslušenství 4 minuty čtení

Recenze Drone Show Software – Programu pro leteckou droní show

7 září 2022

Štěpán

Nedávno jsme v jednom článku poměrně podrobně probírali téma droních rojů, rojového létání, anglicky swarm, či swarming. Aktuálně nejspíš nejužívanější funkcí leteckých rojů jsou pestré a zábavné droní show. Cesta k jejich pořádání přitom nemusí být nikterak vzdálená či nedosažitelná, už třeba díky programu Dron Show Software dostupném i u nás v DronPro.

Obsah článku

Co je Drone Show Software?

Drone Show je ve své podstatě první, široce dostupný software pro plánování a realizaci nebeských droních tanců – droních show. Tento program vám pomůže naplánovat, a především řídit rojové (swarmovací) lety větší skupiny dronů. Také dokáže zajistit patřičnou koordinaci a synchronizaci pohybu dronů, jakož i všechny požadované efekty. Nejčastěji se přitom setkáváme s použitím výkonného RGB osvětlení, díky čemuž tvoří drony pohyblivé pixely světelné show. Světelnými efekty to ale teprve začíná. Upevnit na drony můžete i kouřové generátory, malé ohňostroje nebo další efektová zařízení.

Drone Show náhled programu
Náhled programu Drone Show

Dron Show Software se už stihl zapsat do Guinessovy knihy rekordů, když při slavnostním představení nového loga automobilky KIA řídil „nejvíce dronů současně odpalujících ohňostroje“. Tento letový a plánovací program je natolik populární, že se pomocí něj aktuálně realizuje 9 z 10 droních show všude po světě.

New Logo Unveiling Show | Livestream Highlight | Kia

V pozadí Dron Show Software

Za vznikem a vývojem tohoto programu stojí skupina zvaná SPH Engineering, která se koordinaci droních rojů a swarmingovému létání věnuje už od roku 2016. Vše začalo s koordinací pohybu 20 dronů, přičemž toto číslo postupně rostlo. Dnes je možné pomocí jednoho počítače a jednoho programu ovládat najednou nejen stovky dronů, ale klidně i víc než 1 000 kusů. Současná popularita tohoto programu je přitom vskutku fenomenální.

Drone Show náhled v průběhu show
Drone Show náhled v průběhu show

Klíčovou funkcionalitou samotného programu je nejen faktické řízení droní show, ale také pomoc s jejím plánováním. Pro úplné začátečníky je v programu připraveno několik šablon, sestav, které lze snadno využít a vzájemně kombinovat. Kouzlo droních show ale spočívá v unikátních a nápaditých vzdušných animacích, které se obvykle vytváří samostatně.

Příprava před droní show
Příprava před droní show

Jako základ je možné využít prakticky jakýkoliv program určený pro tvorbu 3D animací. Každopádně tvůrci Dron Show doporučují program BaseMotion, s jehož tvůrci uzavřeli obchodní partnerství, vycházejí si vzájemně vstříc a předávají si oboustranně svoje nejnovější zkušenosti s cílem dále rozvíjet oba projekty.

Soutěž droních show

Pokud byste chtěli poměřit svůj potenciál coby tvůrce droních show, můžete se přihlásit do soutěže International Drone Show Choreography Competition, kterou organizuje právě výrobce Drone Show. Nedávno byly vyhlášeny výsledky 2. ročníku.

2nd International Drone Show Competition results

 

Pro jaké příležitosti se hodí světelná droní show?

 • Veřejné oslavy a festivaly
 • Nebeský marketing, kdy drony mohou vytvořit nápis nebo logo značky
 • Drony v kombinaci s pyrotechnikou
 • Zábava pro hosty hotelů a prázdninových rezortů

Drone show in Czech Republic

 

Práce s programem Dron Show a přípravy droního představení

Jak jsme si už řekli, základní obrazce, funkce či jednoduší animace jde připravit přímo v programu Dron Show, pokročilejší animace je lepší přenést z jiného, přímo na animace určeného softwaru. Každopádně samotný program Dron Show následně pomůže celou akci vyladit a realizovat.

 • V jeho prostředí můžete zobrazit náhled plánovaného vystoupení a zkontrolovat, zda je vše v pořádku, zda bude udržena dostatečná vzdálenost mezi drony a nehrozí tedy jejich kolize.
 • Do programu můžete také nahrát základní reliéf místa, kde se má představení konat, zkontrolovat virtuální startovní a přistávací plochu, nebo upravit celou projekci tak, aby primární pozorovatelé viděli přesně to, co tvůrce celé akce zamýšlí.
Drone Show doporučený rozestup dronů
Drone Show doporučený rozestup dronů

Technické zázemí pro představení s Dron Show

K řízení a ovládání rojové droní show ale nestačí jen software a větší počet dronů. Obvykle se používá jeden počítač, v němž běží řídicí program Dron Show, a k němu ještě druhý, který obsluhuje RTK klienta a obsahuje také bezpečnostní „červené tlačítko“. Nad to vše je potřeba dané místo zajistit dostatečně silným Wi-Fi signálem, aby mohly drony komunikovat se základnou, ale také řešením pro zpřesnění GPS souřadnic – pozemní RTK stanicí.

Drony pro světelnou show
Drony pro světelnou show

V počátcích droních rojů a jejich show se využívaly různé drony, po domácku vyrobené nebo upravené komerční kusy. Dnes již existuje více možností přímo pro rojová vystoupení navržených dronů, které jsou obvykle vybaveny světelnými či dalšími efekty, RTK jednotkou pro přesné určení polohy a dalšími nezbytnostmi.

Program Drone Show je v obecné rovině kompatibilní s drony s podporou řídicího protokolu Pixhawk. Tvůrce programu přitom doporučuje několik osvědčených výrobců jako jsou Flyfire, WG drones, nebo UVify.

Drone Show Software advanced to run light shows with up to 1,000 UVify IFO drones

Bezpečnost vystoupení s Dron Show Software

Tvůrci plánovacího leteckého programu Dron Show samozřejmě pamatují i na bezpečnost, proto⁠ software slibuje duální geofence, předletový checklist, kontrolu vzdálenosti jednotlivých dronů mezi sebou a komunikaci na zašifrovaných radiokanálech. V průběhu světelného droního představení lze rovněž využít vícero vrstev zabezpečení.

 • Zmíněná funkce geofence hlídá, aby se žádný z dronů nedostal mimo předem zvolený perimetr a neohrozil třeba diváky.
 • Další úrovní zabezpečení je možnost vybrat kterýkoliv zúčastněný dron a v případě potřeby s ním přistát.
 • Třetí možností je nezávislý program „Red button“, který by měl běžet na samostatném zařízení. Toto virtuální tlačítko umožňuje okamžitě přerušit vystoupení, pokud to bude nezbytné. Drony, organizátoři, a hlavně diváci jsou proto chráněni hned na několika frontách.
Výbava potřebná pro droní show
Výbava potřebná pro droní show

Droní Show na zakázku nebo rovnou školení?

Nákupem samotného programu Dron Show ale rozhodně nic nekončí, cesta tím spíše začíná. Možná vám bude stačit menší počet dronů a předdefinované základní sestavy, možná budete chtít víc. Pokud máte větší ambice, ale nejste si jisti jejich realizací, lze požádat přímo pracovníky Dron Show, aby pro vás požadovanou animaci vytvořili, a vy pak můžete být „pouze“ realizátorem. Případně je možné domluvit si u zástupců společnosti osobní školení, což je jistě lákavý způsob, jak vykročit do světa světelných droních show.

Drone Show Software by SPH Engineering turns five

 

Pro hlubší náhled do světa Dron Show Software

Behind the scenes How to make a drone show

Recenze Dron Show Software – verdikt DronPro

Program k částečnému plánování, ale především řízení a realizaci droních světelných vystoupení – Dron Show Software – je mimořádně propracovaný, dobře zpracovaný a robustně postavený.

Začátečníkům nabídne, vedle jiného, základní výběr předem definovaných sestav, pohybů a animací, pokročilý uživatelé s většími ambicemi ale budou potřebovat ještě samostatný 3D animační program, v němž budou svá světelná show navrhovat. Po této fázi se již většina práce odehrává v prostředí Dron Show Software, které obsahuje i řadu bezpečnostních prvků.

Nikdo neříká, že připravit a realizovat droní show je vysloveně hračka a že k tomu postačí vhodný program, s Dron Show Software je ale tento proces výrazně snazší, rychlejší, a především bezpečnější pro provozovatele i diváky. Ostatně aktuálně se jedná o světově nejčastěji používaný program pro přípravu a realizaci nebeských droních představení, což hovoří samo za sebe.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Výhody

 • Komplexní program pro přípravu, a především realizaci droních show.
 • Základní sestavy, pohyby a obrazce pro první praktické testy jako součást programu.
 • Simulace letového testu – kontrola proveditelnosti celé show s varováním na možné kolize a jiná rizika.
 • Důkladné, vícevrstvé zabezpečení celého představení.
 • Zabezpečení zahrnuje např. duální geofence, předletový checklist, kontrolu vzdálenosti jednotlivých dronů nebo komunikaci na zašifrovaných radiokanálech.
 • Bezpečnostní program „Red button“ pro možnost okamžitého zastavení celé show (běží na separátním počítači).
 • Kompatibilní s řadou dronů vícero výrobců – drony s podporou řídícího protokolu Pixhawk.
 • Program může ovládat droní show od malých skupin letounů po více jak 1000 dronů.
 • Možnost nechat si připravit světelnou droní show na míru od tvůrců programu a být „pouhým“ realizátorem.
 • Nabídka školení pro dokonalé ovládání programu od teamu Dron Show Software.

Nevýhody

 • Samotný program Dron Show k plánování a realizaci komplexních droních představení nestačí.
 • K plnohodnotnému plánování pokročilejších představení je potřeba použít vhodný program pro 3D animace (doporučeno Base Motion, lze ale využít i řadu jiných).
 • Počítejte i s dalšími investicemi, třeba už jen do samotných dronů – počet závisí na vás a vašich ambicích.
 • Droní show se rovněž neobejde bez výkonné WiFi stanice, či pozemní jednotky RTK pro zpřesnění pozičního systému GPS, zaručující přesnou navigaci a řízení dronů.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den