Ze zákulisí světa dronů 4 minuty čtení

Zabezpečení proti dronům, 2. část: Předváděčka D-Fend Solutions + video

6 října 2022

Štěpán

Stejně jako se neustále zlepšují a zdokonalují naše drony, tak se vyvíjí a zlepšují technologie, které nás mají před nežádoucím pohybem dronů chránit. Třeba aby se nedostaly do dráhy dopravního letadla. Téma ochrany proti dronům přitom otevíráme již podruhé, nyní se zaměřením na Izraelské řešení D-Fend Solutions, které dokáže „sundat z oblohy“ prakticky jakýkoliv dron, a to jak ručně, tak i plně autonomně.

Obsah článku

Co jsme řešili v prvním díle o protidronové obraně?

Na úvod v krátkosti připomeňme, že jsme se v předchozím díle o našem tématu zabezpečení proti dronům věnovali „firemnímu řešení“ DJI AeroScope. To je sice rozhodně schopné a účinné, fakticky ale dokáže ovládat a na dálku odstavit pouze drony DJI. Těch je sice na trhu naprostá většina, rozhodně ale nejsou tím jediným, co se po obloze pohybuje.

Svým způsobem druhý a technologiemi i schopnostmi vyšší level představují systémy Izraelské společnosti D-Fend Solutions, jejichž schopnosti a možnosti jsou skutečně úctyhodné. Řešení zvané D-Fend jsme tentokrát nezkoušeli sami a nebyli jsme u toho ani „zadrženi“ Policií ČR, naopak jsme se účastnili školení a praktické demonstrace možností tohoto systému, které proběhlo na letišti Kladno.

D-Fend Solutions – Úvodní školení a základní možnosti

V úvodní části zmíněné akce nás čekalo obecné představení, kde jsme se dozvěděli, jak systém D-Fend funguje, jak se ovládá a jaké jsou jeho obecné schopnosti. Základem je možnost zarušit kontrolní signál v určené oblasti, díky čemuž se nabourá komunikace mezi pilotem dronu a jeho strojem. Následným krokem je převzetí kontroly nad dotyčným dronem a jeho nucené přistání na předem určeném místě.

D-fend na školení ochrany proti dronům
D-fend na školení ochrany proti dronům

Jednou z předností systému D-Fend Solutions je jeho schopnost převzít kontrolu nikoliv nad jedním „zbloudilým“ dronem, ale klidně i nad vícero stroji pohybujícími se v místech, kde by být neměly. Určitou slabinou je skutečnost, že toto převzetí více dronů nelze realizovat najednou, ale postupně, jeden dron po druhém.

Praktickou a logicky navazující funkcí je schopnost systému D-Fend přesně určit polohu dronu nebo dronů, určit GPS souřadnice pilota (dálkového ovladače) a zároveň „přečíst“ z dronu přesné souřadnice místa jeho startu (Home Point). To vše přitom zvládne na školení použitý přenosný systém v okruhu až 3 km od instalované základny.

Přenosná varianta systému D-Fend
Přenosná varianta systému D-Fend

Názorná demonstrace D-Fend Solutions – Převzít a přistát

Ne vždy je nutné, či požadované pokrýt celý akční rádius, ony 3 kilometry. Mnohem častěji se určí přesná oblast, kterou bude systém monitorovat a chránit. V daném perimetru, ale i za jeho hranicemi je možné detekovat výskyt nežádoucích dronů, monitorovat dráhu jejich letu a hlídat, aby se nedostaly tam, kam nemají.

 

V rámci praktické ukázky jsme opakovaně do vzduchu poslali 3 drony (DJI Mini 2, DJI Air 2 a DJI Phantom).  Ty následně systém D-Fend dostal pod svou kontrolu a donutil je přistát poblíž naší monitorovací základy. Chytrou funkcí, určitým rozšířením, je možnost určit dopředu ovládnutým dronům nejen místo přistání, ale i trajektorii, po které se mají pohybovat, než dosednou na zem.

Důvod? Představte si, že je podobný systém nasazený někde v zástavbě, kde prostě nejde říct „leť přímou trasou k bodu nuceného přistání“. To by mohlo dopadnout špatně! Naopak v případě, kdy určíme zachyceným dronům dopředu vybranou trajektorii, vyhneme se možným kolizím a vše bude v suchu! Hustý, nemyslíte?

Manuální a také plně autonomní převzetí kontroly dronu

V 1. kole praktické ukázky byly v našem perimetru zaznamenány nepovolené drony, následně jsme ručně převzali kontrolu nad jejich ovládáním a po předem připravené trajektorii je nechali přistát na místě námi určeném. V 2. fázi byl postup do značené míry podobný, podstatným rozdílem ale bylo, že jsme ponechali plnou kontrolu samotnému systému.

Radiový odchyt dronů, převzetí kontroly nad nimi a jejich nucené přistání, tak probíhalo plně autonomně, tedy bez zásahu obsluhy, člověka. I takové libůstky dokáže D-Fend Solutions. Systém samotný si přitom rozvrhne, kdy, jak a který dron „odchytí“ dříve a který později. Alespoň pokud je narušitelů více.

D-Fend vynucené přistání dronu
D-Fend vynucené přistání dronu

Bonusovou 3. disciplínou bylo svým způsobem rozšíření, nebo spíše upřesnění posledního případu. Rozdíl byl ten, že jsme si dopředu vytyčili ochranné pásmo, kde nechceme, aby se pohybovaly nepovolené drony. Naši demonstrační piloti pak měli za úkol vletět do tohoto vzdušeného prostoru, který chránil systém D-Fend. Co se dělo pak je víceméně jasné. D-Fend převzal autonomně kontrolu nad všemi narušiteli a donutil je přistát na předem určeném místě.

Zabezpečení D-Fend žádný dron neuteče!

Jednou z předností Izraelského řešení, která byla už zkraje v rychlosti připomenutá, je fakt, že D-Fend dokáže lokalizovat a ovládnout nejen drony DJI, ale prakticky jakékoliv drony z civilního spektra, včetně domácích kutilských kousků (FPV modelů a podobných kreací).

Víte, že?

V případě, že D-Fend nedokáže nad určitým dronem převzít plnou kontrolu, je schopen vyrušit jeho ovládací signál do té míry, že dron jednoduše spadne na zem! I tak se dá postupovat, pokud se „nepřátelský dron“ dostane do chráněného území.

V průběhu popisovaného školení a praktické ukázky jsme se mohli podívat, jak funguje přenosná civilní varianta systému D-Fend. Vedle ní ale existují i další možnosti. Kupříkladu vojenský model, který je nejen zelený, ale nabízí i rozšířenou funkcionalitu a je zaměřen na trochu jiný druh dronů.

D-Fend: Spodní část je řídicí systém, nahoře je radar
D-Fend: Spodní část je řídicí systém, nahoře je radar

Stejně tak je možné rozlišovat statické verze upevněné na jednom místě, zmíněné přenosné modely, případně i pohyblivé varianty. Ty můžete usadit na auto nebo dodávku a pak monitorovat drony, kdekoliv to jen bude potřeba.

Ochrana vzdušného prostoru před drony bez kontroly člověka

Dnešní praktické dostaveníčko nám ukázalo, jak funguje ochranný systém D-Fend, který patří mezi nejpokročilejší systémy svého druhu vůbec. Je to vlastně velký posun a velký pokrok už jen v tom smyslu, že není třeba „nepřátelské drony“ fyzicky chytat jinými drony, nebo se je snažit mechanicky, případně elektronicky „sundat z nebe“ (sestřelit), ale můžeme je na dálku ovládnout a pak s nimi bezpečně přistát na vybraném místě.

D-Fend tablet jako kontrolní rozhraní
D-Fend tablet jako kontrolní rozhraní

Navíc u odchytu dronů není nutná nepřetržitá asistence obsluhy. V podstatě stačí celý systém D-Fend připravit, nainstalovat, vyznačit požadované chráněné území a zbytek nechat na autonomním řízení. Možností využití tohoto a podobných řešení se rozhodně najde víc než dost. Ať už pro ochranu letišť, různých kongresů, koncertů, festivalů, demonstrací. Kolik vás toho ještě napadne?

D-Fend Solutions: Radarová čepička s dosahem až 3 km
D-Fend Solutions: Radarová čepička s dosahem až 3 km

Přestože jsme jako piloti a uživatelé rádi za každý volný plácek, kde můžeme s dronem svobodně létat, snažíme se být také zodpovědnými uživateli a hlídat si, kde se létat smí a kde už ne! Stejný přístup ale bohužel nesdílí všichni piloti, proto svět potřebuje systémy jako je D-Fend, abychom ochránili to, co je pro nás cenné.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 3/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den