Létání s dronem je velká zábava a dosti návyková záležitost, která
ale rozhodně není bez rizika. S vaším vrtulovým kamarádem se totiž
může stát ledacos, přičemž následkem může být dost vážné
poškození stroje, nebo dokonce jeho ztráta. Zajímalo by vás, jaké jsou
nejčastější příčiny poškození či ztráty dronu a jak se s nimi
ideálně vyrovnat? Prošli jsme statistiky a přidali trochu našeho know-how.
Když se člověk zaposlouchá do vysílání kdejakého rádia s tendencí věnovat se zajímavostem se ze světa, snadno nabude dojmu, že se dnes výzkumy, studie a statistiky sestavují snad na cokoliv, co vás jen napadne, ale také na tisíc dalších věcí, které by vás ani ve snu nenapadly! I proto by nás nemuselo překvapit, že existuje žebříček nejčastějších příčin poruch, či pojistných událostí souvisejících s provozem dronu. Na jednu takovouto statistiku jsme narazili u pojišťovny zaměřující se primárně na krytí dronů – Coverdrone –, která své služby nabízí v Anglii, Evropě, Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu.
Mavic Mini po havárii
Při dalším pátrání se nám podařilo dohledat statistiky porovnávající tyto příčiny ztráty či poškození dronu za rok 2020 a 2021, kdy je zajímavá jak skladba zmíněných důvodů, tak i posun v jejich četnosti z roku na rok.
Nejčastější příčiny poškození dronu / vzniku pojistné události
ROK 2020
ROK 2021
1. Chyba pilota
2. Náhodné poškození
3. Ztráta signálu
4. Mechanické selhání dronu
5. Srážka s ptákem
6. Překonání hranice dosahu signálu – dron uletěl
7. Krádež z vozidla
8. Ztráta příslušenství
9. Pád z důvodu nedostatku energie
10. Náhodná ztráta
11. Krádež (obytné prostory)
12. Krádež při přepravě
1. Chyba pilota
2. Náhodné poškození
3. Ztráta signálu
4. Překonání hranice dosahu signálu – dron uletěl
5. Náhodná ztráta
6. Mechanické selhání dronu
7. Srážka s ptákem
8. Pád z důvodu nedostatku energie
9. Vlivy počasí
10. Krádež z vozidla
Na prvním místě je chyba pilota dronu
Když se na výše uvedené žebříčky podíváme, opět by nás nemuselo překvapit, že nejčastějším zdrojem problémů s drony je lidský faktor, v našem případě zejména pilot. Jmenovitě jde o selhání typu: špatný odhad situace, nevhodná pilotáž, únava, rozptýlení, chyba v teamové spolupráci, srážka s překážkou, špatné nastavení atd.
Třetina crashů jde na pilotovu hlavu
Společnost Coverdrone vyčíslila, že chyba pilota je příčinou poškození dronu u 33 % případů (údaj pro rok 2021).
Mavic 2 po střetu s pyrotechnikou
Myslete na předletovou přípravu, vhodné počasí i pravidla pro létání s drony
Zároveň právě toto riziko je tím, na němž můžeme nejsnáze zapracovat a které můžeme vhodným postupem minimalizovat. Stačí, když je pilot patřičně seznámen s obsluhou svého dronu, orientuje se v možnostech jeho nastavení, v různých letových režimech atd.
Je rovněž potřeba být vybaven znalostmi kdy, kde a za jakých podmínek lze létat, znát místní legislativu, dávat si pozor například na elektromagnetické rušení či nárazový vítr, nezapomínat kupříkladu před startem zkalibrovat kompas či zkontrolovat teplotu baterií atd. Pokud si sami v tomto směru nejste jisti, pak můžete využít pestré nabídky kurzů letecké školy DronPro.
Dobrou zprávou může být, že se přístup pilotů zjevně meziročně zlepšuje, jelikož lidé k létání s drony nejspíš přistupují zodpovědněji. Chyba pilota se je sice stále „příčinou č.1“, meziročně ale klesla z podílu 40 % (2020) na již zmíněných 33 % (2021).
Jarní sezóna 2018 v servisu DronPro, 13 spadlých dronů
Piloti dronů se učí, technika se vyvíjí a kryje jim záda
Další pokles četnosti zaznamenala též položka „mechanického poškození dronu“, která se posunula z původně 4. pozice (2020) až na šestou (2021). Vše přitom nasvědčuje tomu, že za tímto fenoménem stojí neustálý technologický vývoj, tedy celkově se zvyšující kvalita dronů a jejich rostoucí spolehlivost.
Na druhou stranu třeba „náhodná ztráta“ poskočila meziročně z původně 10. příčky (2020) na pátou (2021). Zde by se daly hledat příčiny jednak v postupně se rozšiřujícím počtu používaných dronů*, podobně též v menší pozornosti jejich majitelů, kteří s nimi zároveň častěji cestují. Díky tomu se snáze stane, že svůj dron zapomenete například ve voze taxi, v MHD atd.
Kolik je dronů a pilotů v ČR?
V září 2022 bylo v ČR podle statistik Úřadu pro civilní letectví registrováno přes 14 000 provozovatelů a 43 700 pilotů dronů.
Prostřelený dron
Když vám dron uletí, může za to často interference nebo špatný home point
Poslední dílčí bod z dnes probíraných statistik, na který můžeme poukázat, jsou případy , kdy se dron dostane mimo dosah signálu a jednoduše uletí pryč. Toto by se vlastně stávat vůbec nemělo! Projdete-li poctivě předletovou přípravu, nastavíte si odpovídající výšku pro automatický návrat (RTH) a další nezbytné parametry, pak se měl váš dron, kupříkladu při ztrátě signálu, automaticky přepnout do režimu RTH (Return To Home) a vrátit se do místa, odkud jste startovali.
Po pádu to nejčastěji odskáče kamera, trup a nebo motory. Nejlepší prevencí jsou základní pilotní návyky a správná předletová příprava!
Avšak i v tomto se často chybuje, což bychom mohli, de facto, připsat opět do kolonky „chyba pilota“. Dle dat pojišťovny Coverdrone, či lépe řečeno na základě výpovědi jejich pojištěnců při nahlašování pojistných událostí, jsou příčiny stavu, kdy dron jednoduše uletí, následující:
Problémy mnohdy nastanou při létání za hranicí viditelnosti (VOLS – Visual Line Of Sight).
Poměrně časté jsou též chyby způsobené interferencí kompasu (dron nebyl před letem řádně zkalibrován).
Ke ztrátě dronu může též dojít při již zmiňovaném chybném či opomenutém nastavení bodu pro bezpečný návrat. V tomto případě se stává, že piloti odstartují ve chvíli, kdy dron ještě nemá uloženou výchozí polohu (nedostatečný signál GPS), případně kdy se pilot přesune na jiné místo a „homepoint“ zapomene aktualizovat.
Náklady na opravu nebo nový dron vyřeší třeba DJI Care Refresh
Nehody se občas stávají, na tom není nic zvláštního. Naštěstí existují různá pojištění aplikovatelná i na drony, které vám zaručí dostačené krytí a klid pro případy, kdy se něco pokazí. Občas může jít jen o nešťastnou náhodu jako v případě pilota, který létal se svým dronem na pláži a nevšiml si zrezlého sloupku, do kterého jeho stroj následně narazil. I takové věci lze pokrýt kupříkladu z „pojistky na dron DJI“ nebo lépe řečeno servisního balíčku DJI Care Refresh.
Tímto příkladem se dostáváme k tématu pojištění, které jsme již na stránkách DronPro vícekrát připomínali. Jednu z výchozích možností pojištění, nad níž byste se měli určitě zamyslet, pokud máte dron od DJI, představuje právě program DJI Care Refresh. V jeho rámci lze až 2xdo roka požádat o kompletně nový dron při zničení toto stávajícího. Tato služba je pochopitelně placená, avšak vzhledem k ceně dronu jako takového se rozhodně vyplatí. U tohoto druhu pojištění dlouho platilo, že bylo potřeba vyměnit kus za kus. Tedy přinést fyzicky původní rozbitý dron, za nějž jste obdrželi nový kus srovnatelné úrovně. Společnost DJI ale svůj program rozšířila o službu DJI Care Flyaway Coverage zaručující výměnu i v případě, že se původní dron prostě ztratí.
Autel Care pro drony Autel EVO
Podobný program nabízí i druhý významný výrobce dronů, společnost Autel Robotics, přičemž na téma programů DJI Care Refresh a Autel Care chystáme podrobnější popis a video.
Pojištění dronu od klasické pojišťovny je pro profesionály dokonce povinné
Vedle výše zmíněného si můžete u většiny známých pojišťoven nebo přes DronPro sjednat havarijní pojištění dronu, pojištění odpovědnosti pilota nebo komplexní pojištění dronu, kde najdete obojí. Tyto služby jsou dost podobné tomu, co známe a řešíme v případě aut. U hobby provozovatelů přitom platí, že pojistku mít musí, pokud létají v kategorii A2 a v kategorii A3 s dronem těžším než 4 kg. Dále všichni, co létají komerčně, musí být pojištěni, stejně jako provozovatelé v kategorii SPECIFIC. Vyhláška vyžaduje, aby měli vždy sjednáno „Pojištění odpovědnosti za škodu“ alias pojistku na blbost.
Vše o pojištění dronu v článku a videu
Podívejte se na video, kde Alex radí, jak pojištění dronu vybrat, a přečtěte si článek o pojištění dronu včetně kalkulací pro konkrétní modely.
S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron
s kamerou DJI Mavic 2. Je platný po dobu 12 měsíců a nabízí až
2 plné náhrady za příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození vašeho
modelu při běžném používání. Za poplatek poskytne ekvivalentní náhradu
také za produkt, k jehož poškození došlo při náhodném kontaktu
s vodou. Vyberte si fyzickou, nebo elektronickou licenci – u té
ušetříte za poštovné a platí téměř ihned.
Vyberte si elektronickou verzi DJI Care Refresh – oproti fyzické verzi
ušetříte za poštovné a můžete službu ihned aktivovat. DJI Care Refresh
je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron s kamerou DJI
Inspire 2. Je platný po dobu 12 měsíců a nabízí až 2 plné náhrady za
příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození vašeho modelu při
běžném používání.
Toto pojištění je určené pouze pro verzi DJI Mavic 3 Cine.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron
s kamerou DJI Mavic 3 Cine. Je platný po dobu 12 měsíců a nabízí až
2 plné náhrady za příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození vašeho
modelu při běžném používání. Za poplatek poskytne ekvivalentní náhradu
také za produkt, k jehož poškození došlo při náhodném kontaktu
s vodou. Nově vám DJI do balíčku Care Refresh přidalo i tzv. Flyaway
Coverage – když dron ztratíte, za poplatek dostanete nový. Doposud byla
přitom možná jenom výměna kus za poškozený kus.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron
s kamerou DJI Mini SE. 2letá varianta plánu platí 24 měsíců a nabízí
až 3 plné náhrady za příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození
vašeho modelu při běžném používání. Za poplatek poskytne ekvivalentní
náhradu také za produkt, k jehož poškození došlo při náhodném kontaktu
s vodou. Nově vám DJI do balíčku Care Refresh přidalo i tzv. Flyaway
Coverage – když dron ztratíte, za poplatek dostanete nový. Doposud byla
přitom možná jenom výměna kus za poškozený kus.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron
s kamerou DJI Mini SE. Je platný po dobu 12 měsíců a nabízí až 2 plné
náhrady za příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození vašeho modelu
při běžném používání. Za poplatek poskytne ekvivalentní náhradu také
za produkt, k jehož poškození došlo při náhodném kontaktu s vodou.
Nově vám DJI do balíčku Care Refresh přidalo i tzv. Flyaway Coverage –
když dron ztratíte, za poplatek dostanete nový. Doposud byla přitom možná
jenom výměna kus za poškozený kus.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na dron
s kamerou DJI Air 2S. Je platný po dobu 12 měsíců a nabízí až 2 plné
náhrady za příplatek, pokud dojde k náhodnému poškození vašeho modelu
při běžném používání. Za poplatek poskytne ekvivalentní náhradu také
za produkt, k jehož poškození došlo při náhodném kontaktu s vodou.
Nově vám DJI do balíčku Care Refresh přidalo i tzv. Flyaway Coverage –
když dron ztratíte, za poplatek dostanete nový. Doposud byla přitom možná
jenom výměna kus za poškozený kus.
DJI Care Refresh je servisní balíček poskytující komplexní záruku na
závodní dron DJI FPV. Je
platný po dobu 12 měsíců a nabízí až 2 plné náhrady za příplatek,
pokud dojde k náhodnému poškození vašeho modelu při běžném
používání. Pokaždé, když požádáte o výměnu, obdržíte náhradní
jednotku, která je nová, nebo v ekvivalentní kvalitě stávající jednotky
z hlediska výkonu a spolehlivosti.
Pamatujete, když před více než rokem vyšel DJI Mini SE? Šlo a jakousi
mezigeneraci dronu DJI Mini první a druhé generace s velmi friendly cenovkou
a samozřejmě i o snahu vydělat na dalším modelu, než se představí DJI Mini 3. Je strategie firmy DJI
stejná i tentokrát? Podívejte se, co nám prozradily nejnovější leaky ze
zahraničí.
Současné uživatelské drony vnímá řada lidí hlavně jako pomůcku pro
zábavu, případně pro různé kreativní účely. Profesionální
kvadroptéry a vícevrtulové stroje ale mohou být nasazeny i pro celou řadu
nejen průmyslových aplikací. Obvykle přitom záleží na jejich výbavě, a
především na snímací soustavě. Vedle kamer, které zachycují svět kolem
nás v běžně viditelném spektru (RGB snímače),
existuje i vícero dalších typů, včetně dronů s termovizí
mapujících teplo, případně teplotní rozdíly. A na ty si dneska
pořádně posvítíme.
Nestává se běžně, že by vás někdo nechal „počmárat“ celou fasádu
výjevy dle vaší představy a stylu. Jenže přesně to jsme udělali, navíc
ve spolupráci s DJI! Koho by zajímal běžný billboard, když může
společně s renomovanými streetovými umělci nechat vyšvihnout luxusní,
skoro až fotorealistickou malbu maximálních rozměrů, která praští do
očí každého, kdo půjde nebo pojede okolo?! Podívejte se do zákulisí
vzniku murálu, který můžete vidět v Praze na křižovatce ulic Nádražní
a Vltavská, kousek od naší prodejny dronů