Návody na létání a práci s dronem 4 minuty čtení

5 tipů, jak se stát lepším svatebním fotografem a převálcovat konkurenci

23 května 2022

Ruda

Věnujete se focení a natáčení svateb? Převálcujte konkurenci a zařaďte do své nabídky i natáčení a focení svatby z dronu. Poradíme, jak začít a na co si dát při zachycení svatebního dne z výšky pozor.

Obsah článku

Jaké jsou vstupní náklady na natáčení svatby z dronu?

Jako první tip vás navedeme na správnou techniku, abyste vybrali takový dron, který postačí pro účely focení a natáčení svatby, aby se vám vstupní investice co nejdříve vrátila. Pěkné snímky můžete natočit i s levnějšími mini drony typu Mini 2 (cena kol. 13 000 Kč), ale musíte mít ideální počasí a světelné podmínky. Sázkou na jistotu proto bude investice do o stupeň vyšší kategorie dronů, jako jsou DJI Air 2S (cena kol. 24 000 Kč), Mavic 2 Pro (cena kol. 38 000 Kč)  nebo Mavic 3 (cena kol. 55 000 Kč). Zásadní přitom je, aby dron uměl fotit i v RAW formátu (a natáčet např. v formátu D-Cinelike), protože ten vám umožní snímky upravovat dále v postprodukci např. dobarvovat. 

TIP

Na koupi dronu se můžete v první fázi své dronařsko/svatební kariéry taky klidně vykašlat a vždy si ho před akcí zapůjčit v naší půjčovně dronů. Výhodou je, že vyzkoušíte různé stroje, a sami si v terénu osaháte, který vám nejvíce vyhovuje, než investujete do vlastního.

Natáčení svateb - na kopci | služby DronPro.cz II

Koupí dronu příprava na natáčení svatby z ptačí perspektivy nekončí. Podle nových pravidel pro drony se musíte jako pilot a provozovatel dronu také registrovat u ÚCL, ale nebojte se jde to online a zdarma (pokud si dron půjčíte, registrujete se jen jako pilot).

Komplikace nastávají, pokud neplánujete natáčet jen nad soukromými pozemky svatebčanů nebo laicky řečeno nad loukami, poli a lesy. Pokud se svatba bude konat v zástavbě, je potřeba se ještě doregistrovat do kategorie A2 a SPECIFIC, skrze které můžete žádat o Oprávnění k provozu (OkP) např. při létání ve městě nebo v jiných hustě obydlených prostorách (tzv. HOP), často také nad památkami, jako jsou hrady a zámky (tam může stačit také jen domluva s kastelánem). I tento typ registrace je aktuálně zdarma.

TIP

Všechny registrace i postup, jak žádat o OkP, vám pomůžeme zvládnout v kurzech naší letecké školy. Pomůžeme vám se základní registrací dronu i s registrací pro létání v zástavbě a v omezených oblastech.

Natáčení svateb - 1320x1000 - dronie | služby DronPro.cz

Když to spočítáme, tak předpokládejme, že investujete do velice solidního dronu DJI Air 2S, který natáčí až v 5,4K a fotí až 20MP fotografie, nemluvě o spoustě pokročilých bezpečnostních a tvůrčích funkcích, vás vyjde na 24 999,-, registraci pilota a provozovatele máte zdarma. Obvyklé výše vystavených faktur za natáčení svatby dronem se přitom pohybují následovně:

  • Sazba za výjezd s ohledem na cenu stroje: Od 6000 Kč výše
  • Předletová příprava od 2000 Kč
  • Realizace 2 000 Kč / 1 hod.  práce s dronem
  • Postprodukce od 2000 Kč / hod.

Když strávíte se svatebčany dopoledne/odpoledne a budete dejme tomu natáčet jen hodinu (např. svatební snímky po obřadu) a snímky pak hodinu upravovat, cena za službu svatebního fotografa z dronu se vyšplhá na min. 12 000 Kč. Za 23 výjezdy tak umoříte cenu dronu a vyděláte si třeba i na nějaký specializovaný kurz, který vás naučí vymáčknout maximum z inteligentních funkcí dronu, nebo na hodiny kondičního létání, kde s lektorem vyladíte všechno, co pro nasnímání svatebního dne potřebujete a nemáte to ještě tak docela v malíku. To by šlo, ne? 

TIP

Poslední menší investicí pro ty z vás, kteří si prací s dronem vydělávají, je pojištění odpovědnosti pilota dronu. Záleží na modelu dronu, ale cena pojištění se pohybuje kolem 5000 Kč/ročně s 10% spoluúčastí a dostanete k ní i havarijní pojištění.

Svatba focená z dronu

Na co si při natáčení svatby dronem dát pozor?

Následující 4 tipy se soustředí, na co si dát při natáčení svatby s dronem pozor:

1. Světelné podmínky

Záleží v jakém ročním období se svatba koná a také v jakém místě.  V teplých měsících se nám asi nejvíce vyplatilo fotit v odpoledních hodinách a ideálně během zlaté hodinky. S tím také souvisí výběr stroje, protože svatba se dá klidně nafotit modelem Mini 2 ten má ale menší CMOS senzor než jeho větší bratři, takže se na snímcích při horších světelných podmínkách může snadněji objevit šum. Při výběru dronu platí následující úměra: čím lepší dynamický rozsah, típ lepší kvalita snímku.

Se světlem pomohou polarizační a ND filtry

Pokud váš dron nemá možnost nastavení clony (levnější drony), pomohou vám polarizační a ND filtry. Přečtěte si, jak filtry na dron vybrat a jak je používat. Důležitá je u dronu také světelnost objektivu, čím vyšší, tím lepší pro komplikovanější světelné situace. Možnost nastavení závěrky si také svatební fotografové a kameramani na dronu pochvalují.

Svatební fotografie z dronu

2. Předletová příprava

Asi nechcete, aby dron při obřadu spadl oddávajícímu na hlavu, takže je potřeba před startem nepodcenit předletovou přípravu. Zkontrolovat počasí, sluneční aktivitu, prozkoumat terén, kde budu létat, aktuálnost software, kalibraci kompasu, nabití baterek, funkčnost součástek dronu atd.

Svatba natočená z dronu

3. Kompozice na třetiny

Je dobré si při natáčení pro co nejharmoničtější kompozici obraz rozdělit na třetiny. Ostatně k tomu nám slouží také mřížka, která se dá zapnout na displeji z aplikace ovládající dron.

TIP

Rozhodně se vyplatí pro profesionální tvorbu a lepší přehled o natáčeném obrazu z dronu investovat do ovladače s vestavěným displejem. Uvidíte více, lépe a bez odlesků.

Svatební foto z dronu

4. Šablony a postupy, které můžete opakovat

Líbilo se vám nějaké svatební video od konkurence a chtěli byste ho napodobit? Zkuste si načrtnout ideální scénář (nebo několik obrazově vděčných scénářů), pořádně ho natrénujte a pak oblíbené postupy opakujte. Budete tak mít jistotu, že výsledek bude vždy stát za to, a novomanželé se nestanou obětí nevyzkoušených experimentů.

Záběry na výšku?

Nejnovější modely dronů včetně levnějších kousků nabízejí i funkci Vertical Shooting, která se hodí pro záběry zamýšlené pro sociální sítě a netradiční formáty.

Natáčení svatby - 1320x1000 - balón | služby DronPro.cz

Na závěr je fér zmínit i nevýhody dronu na svatbě. Natáčení obřadu dronem by kvůli hluku vrtulek asi nebylo úplně nejvhodnější. Svatebčané pak také místo na snoubence koukají na dron :-) Mnoho profíků nám v reakci na tento článek napsalo, že dron na svatbě se vyplatí opravdu jen tehdy, pokud chcete vedle fotek i svatební video. Na samotné focení by se nasazení dronu na svatbě nevyplatilo, a to hlavně proto, že máte opravdu málo času (svatebčané mají na focení vždy zhruba 1–1,5 hodiny). 

A bonusový tip? Rozhodně důsledně zálohujte. Vás by ztracené záběry sice mrzely z profesionálního hlediska, ale novomanželé by navždy přišli o vzpomínky (alespoň ty na fotkách a filmu) na svůj jedinečný den.

👋✈ #LetuZdar

Ruda

Svatba Verči a Fány z dronu z výšky2

Podívejte se na ukázky focení a natáčení svateb z dronu

Koukněte se, jak může dron zvěčnit váš svatební den.

Mrknout

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Jsem nejveselejší týpek v droním éteru. Nenajdete mě schovanýho za monitorem, nýbrž rozjíždim každodenní flow na provozovně :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den